Τελικά επιτρέπεται να βγάζεις φώτο από το αεροπλάνο?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο ότι ξέρω τα φώτα χαμηλώνουν κατά την απογείωση επειδή το αεροπλάνο χρειάζεται να έχει το 100% της ισχύς του διαθέσιμο κατά την επιτάχυνση.
Σε ειδαν μικρο και φοβητσιαρη και σου ειπαν αυτο...:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Tripakias και Babaduma πολύ ενδιαφέροντα τα όσα ανατριχιαστικά :xmas_mrgreen:μας είπατε. Μου λύσατε μια απορία πολλών χρόνων, μια που κανείς μέχρι τώρα δεν μπορούσε να δώσει μια ικανοποιητική απάντηση σε αυτό το ερώτημα.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε ειδαν μικρο και φοβητσιαρη και σου ειπαν αυτο...:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
Μου το είπε ο πατέρας μου που έχει δίπλωμα μονοκινητήριου αεροσκάφους, παιδικό φίλο (και πλέον κουμπάρο) πιλότο στην ΟΑ και πώρωση με τα αεροπλάνα!! :xmas_cheesygrin:


(Το ένα ενδεχόμενο βέβαια δεν αποκλείει το άλλο. Μπορεί να εξυπηρετεί πάνω απο έναν σκοπό η κάθε ενέργεια...)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μου το είπε ο πατέρας μου που έχει δίπλωμα μονοκινητήριου αεροσκάφους, παιδικό φίλο (και πλέον κουμπάρο) πιλότο στην ΟΑ και πώρωση με τα αεροπλάνα!! :xmas_cheesygrin:


(Το ένα ενδεχόμενο βέβαια δεν αποκλείει το άλλο. Μπορεί να εξυπηρετεί πάνω απο έναν σκοπό η κάθε ενέργεια...)
Εδώ κάνεις λάθος: Είναι σωστό και αυτό που είπε.
Ποσα :xmas_lol: να βαλλω για να καταλαβετε οτι αστειευομαι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ποσα :xmas_lol: να βαλλω για να καταλαβετε οτι αστειευομαι;
Αν και τις περισσότερες φορές σε πιάνω, αυτή τη φορά σ' έχασα! :xmas_cool:

Ίσως έφταιγε και το θέμα (ευαίσθητο για πολλούς και ως εκ τούτου...).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και τις περισσότερες φορές σε πιάνω, αυτή τη φορά σ' έχασα! :xmas_cool:
Οντως και απορησα:xmas_wink:. Εχεις βεβαια και το μυαλο σου στη Σοκοτρα, δικαιολογημενος. Και που να μην το 'χεις, εδω το 'χουμε κι εμεις που δεν πηγαμε. Οφ τοπικ τελειως ολο το ποστ αλλα δεν εχω ζηλεψει περισσοτερο κανενα ταξιδι :xmas_evil:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά εγώ γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό σχετικά με την απαγόρευση της φωτογραφικής?εγώ πάντα τραβάω αβέρτα κ δε μου έχουν πει τπτ!ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν επιτρέπεται..μέχρι κ τους αεροσυνοδούς φωτογραφίζω κ αυτοί χαλαροί..τί να πω,ίσως να έπεσα στην περίπτωση!
Εγω ξερω οτι επιτρεπετε,μαλον μεχρι το 2002 σιγουρα,τωρα τι να εχει αλαξει??
Παντως φωτογραφιες και εγω βγαζω,αλλα θα ρωτισω τη κουμπαρα μου που ειναι ακομα αεροσυνοδος και θα σας πω!!
Ειδικά οι φωτό ξημέρωμα που έχω βγάλει πάνω από τις Άλπεις, φτάνουν για ολόκληρο άλμπουμ...Κανείς δεν μου είπε τίποτα - ούτε και στους υπολοίπους βεβαίως και πηγαινοερχόντουσαν οι κυριούλες της Lufthansa συνεχώς...
Οι φωτογραφικές απαγορεύονται κατά την απογείωση και την προσγείωση (μόνο) όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές. Και απαγορευόντουσαν και το 2002. Για το λόγο της απαγόρευσης, τον έχω γράψει παραπάνω. Το τι θα σας πει η κουμπάρα σας, είναι αδιάφορο, γιατί αν είναι το ίδιο θα το ξέρετε ήδη, κι αν είναι κάτι διαφορετικό θα πρέπει να χάσει τη δουλειά της (ή σας λέει ψέματα ότι είναι αεροσυνοδός).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι φωτογραφικές απαγορεύονται κατά την απογείωση και την προσγείωση (μόνο) όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές. Και απαγορευόντουσαν και το 2002. Για το λόγο της απαγόρευσης, τον έχω γράψει παραπάνω. Το τι θα σας πει η κουμπάρα σας, είναι αδιάφορο, γιατί αν είναι το ίδιο θα το ξέρετε ήδη, κι αν είναι κάτι διαφορετικό θα πρέπει να χάσει τη δουλειά της (ή σας λέει ψέματα ότι είναι αεροσυνοδός).
Τωρα γινεσαι κακος με την κουμπαρα. Οχι και να χασει τη δουλεια της σε τετοιους καιρους...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τωρα γινεσαι κακος με την κουμπαρα. Οχι και να χασει τη δουλεια της σε τετοιους καιρους...
Εσύ θα δεχόσουν να πετάξεις αν ήξερες ότι μέλη του πληρώματος αγνοούν τουλάχιστο ένα από τους βασικούς κανόνες για την ασφάλεια εν πτήσει?
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
τον Δεκεμβριο του 2001 που ταξίδευα για Χιλή οταν έφτανε το αεροπλάνο στο Σαντιάγκο και πετούσε πάνω απο τις Ανδεις όλοι προσπαθούσαν να βγάλουν φώτο και οι αεροσυνοδοί τρέχαν πανικόβλητες και λέγαν "no photos" !!! οταν ήρθε σε μένα και της έδειξα μια παλιά SLR που είχα με ρώτησε εαν είναι ηλεκτρονική και οταν της είπα " οχι" είπε "α ,οκ"
εχτές παντως καθως γυρνούσα απο Χίο έβγαλα μια μικρή βιντεοκάμερα για να την δοκιμάσω , μαλιστα αλλαζα και τα frames καθως παρατηρούσα την περιστροφή του έλικα, και δεν μου είπαν τίποτα (μαλλον δεν με είδαν):xmas_smile:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.107
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom