Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Κάτσε, πρέπει ντε και καλά κάποιον να μη τον σέβονται; Έχουν απόλυτο δίκιο οι καπνιστές για το παρελθόν που αναγκάζονταν να πάνε σε τεκέδες αλλά αυτό δε σημαίνει πως οι καπνιστές δεν πρέπει να διασκεδάζουν ή πρέπει να καταπιέζονται με το να μένουν χωρίς τσιγάρο ή να τους κλείνουν έξω στο κρύο. Αυτό που είπα πριν μου φαίνεται το πιο σωστό. Μια αίθουσα που την έχεις για μπαρ στο ξενοδοχείο σου τη χωρίζεις στα 2 και τέλειωσε. Τη χωρίζεις όμως με τοίχο, όχι το παλιό ημίμετρο με τα τραπέζια. Μ'έβαλαν και πλήρωσα για 15 τμ στο Λονδίνο 120 ευρώ τη βραδιά και δεν μπορούσα να καπνίσω; Τι τα έδωσα, αν δεν ένιωθα άνετα; Για το χιλιοχρησιμοποιημένο στρώμα τους; Όλα περιλαμβάνονται κι εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένη γιατί ήμουν "κοινωνικά αποκλεισμένη". Αλλά...δεν παίρνουμε εμείς αποφάσεις :) Προσωπικά σαν καπνίστρια πάντως, επειδή πραγματικά το θεωρώ έλλειψη σεβασμού, αποφεύγω να πάω όπου απαγορεύεται το κάπνισμα. Μπορεί και να μη θέλω να καπνίσω μια μέρα ή να μην μπορώ. Ε δε θα πάω και πάλι σαν στάση αντίδρασης ελπίζοντας να δουν τα κέρδη που χάνονται και να αλλάξει η νομοθεσία. Πχ στο Λονδίνο, αντί να πιω ποτό στο ξενοδοχείο, πήγα κι ήπια μπύρα στο διπλανό μπαράκι. Και το έγραψα στα σχόλιά μου. Είναι το μόνο που μπορώ να κάνω...
Κατ' αρχάς, το link το πάτησες;

Εν συνεχεία, δεν είπα ότι ντε και καλά πρέπει κάποιος να είναι "ριγμένος". Αυτό που είπα (με κάποια δόση κακίας, το ομολογώ :roll:) είναι ... wellcome to the club!!!
Και εν κατακλείδι... το ότι θα υπάρχουν περιορισμοί για το αν και που θα καπνίζεις, εφόσον δέχεσαι ως βάσιμη την θεωρία περί παθητικού καπνίσματος και των συνεπειών του (και εδώ να θυμίσω ότι το παθητικό κάπνισμα δεν αφορά μόνο τους μη-καπνίζοντες, αλλά και τους καπνίζοντες), είναι νομίζω αυτονόητο. Προφανώς δεν είναι το παθητικό κάπνισμα το μόνο πράγμα το οποίο απειλεί την ζωή μας στον σύγχρονο κόσμο, αλλά όπου αυτό είναι εφικτό, πάντα δημιουργούνται νόμοι που προσπαθούν να προστατεύσουν την ζωή μας και την ζωή των γύρω μας από δικές μας συμπεριφορές. Τρανό παράδειγμα αυτού, ο ΚΟΚ, ο οποίος υπάρχει κυρίως για να προστατεύει όλους τους άλλους, όταν ο καθένας μας οδηγεί.

Αυτό όμως που με εκνευρίζει περισσότερο στους καπνιστές (no offence) είναι η αναγωγή μίας γ$&*@#(@ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ σε νομοτέλεια. Και προσοχή! όταν λέω "συνήθεια" δεν εννοώ το κάπνισμα αυτό καθεαυτό, αλλά το που και πότε γίνεται καθώς και η (ξανά νομοτελειακή) συσχέτισή του με άλλες εκφάνσεις της ζωής, όπως πχ καφές+τσιγάρο, ποτό+τσιγάρο, στεναχώρια+τσιγάρο, φαγητό+τσιγάρο και πάει λέγοντας. Και δεν καταλαβαίνουν οι φίλοι καπνιστές, ότι το που και με τι είναι συνδεμένο το τσιγάρο τους είναι ΣΥΝΗΘΕΙΑ και οι συνήθειες ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ, χωρίς αυτό πάντα να έιναι προς το χειρότερο. Και για να πάμε πιο κοντά στοθέμα μας "κάπνισμα στο εξωτερικό", θα ξαναπώ την μικρή-μικρότατη εμπειρία μου από Παρίσι όπου ένα από τα πιο ευχάριστα πράγματα που είδα στις νυχτερινές μου εξόδους ήταν τα πηγαδάκια έξω από κάθε μαγαζί και μπαρ, από καπνιστές που πιάναν ψιλή κουβέντα. Σχεδόν ζήλεψα τόσο που ευχήθηκα να κάπνιζα και γω :lol:. Και για να το έχουν καταφέρει αυτό οι άνθρωποι που ζούνε στο Παρίσι (να βγαίνουν έξω για τσιγάρο δλδ), που ξέρουμε τι θερμοκρασίες πιάνει τον χειμώνα, ε... δεν μπορώ να μου παραπονιούνται οι κάτοικοι της Ελλάδας...
Και ένα παράδειγμα "άκαπνο". Στην Ερεσσό της Λέσβου, όπου φέτος μία καλή φίλη είχε την καλοσύνη να με φιλοξενήσει, εδώ και πολλά χρόνια η μουσική στα παραλιακά μαγαζιά κλείνει στις 2πμ! Μπαμ! 2:05' δεν ακούγεται τίποτα. Είναι μία τοπική ρύθμιση που πέρασε για να μπορούν να κοιμούνται κάποια στιγμή όσοι μένουν εκεί κοντά. Την ρωτήσαμε απορρημένοι πως την παλεύουν τόσο καιρό και τι κάνουν για διασκέδαση. Μας απάντησε ότι τον πρώτο καιρό ήταν σπάσιμο, αλλά μετά το ΣΥΝΗΘΙΣΑΝΕ και μάλιστα είπε, ότι "από την άλλη, οι καλύτερες συζητήσεις πλέον γίνονται μετά τις 2, με ποτάκι και παρεϊτσα δίπλα στην θάλασσα" (διότι η μουσική κλείνει, αλλά τα μαγαζιά όχι). Οι Ερεσσιώτες δλδ έπαψαν πλέον να θεωρούν νομοτέλεια το μουσική+διασκέδαση. Γιατί να μην μπορούν να σπάσουν και τις δικές τους νομοτέλειες οι καπνιστές (προς όφελος όλων μας);
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Αγαπητή χάπινες σε αυτό το θέμα όλοι οι καπνίζοντες απόκληροι της γης ψάχνουμε να βρούμε ένα χώρο που δεν θα μας αντιμετωπίζουν σαν εγκληματίες και θα μπορουσαμε να απολαύσουμε ένα τσιγαράκι. Οι νουθεσίες και οι προτροπές καλύτερα να πάνε σε άλλο τόπικ...μας πήρατε την χαρά μας μη μας χαλάτε και το θέμα...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Αγαπητή χάπινες σε αυτό το θέμα όλοι οι καπνίζοντες απόκληροι της γης ψάχνουμε να βρούμε ένα χώρο που δεν θα μας αντιμετωπίζουν σαν εγκληματίες και θα μπορουσαμε να απολαύσουμε ένα τσιγαράκι. Οι νουθεσίες και οι προτροπές καλύτερα να πάνε σε άλλο τόπικ...μας πήρατε την χαρά μας μη μας χαλάτε και το θέμα...
:haha::haha::haha::haha:
Αχ βρε μπαγάσα... με συγκίνησες με τον ειλικρινή πόνο σου :lol::lol:
Άντε οκ, αποχωρώ για να μην σας χαλάω την καπνίλα :bleh:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.714
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
στεναχώρια+τσιγάρο, φαγητό+τσιγάρο και πάει λέγοντας. Και δεν καταλαβαίνουν οι φίλοι καπνιστές, ότι το που και με τι είναι συνδεμένο το τσιγάρο τους είναι ΣΥΝΗΘΕΙΑ και οι συνήθειες ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ
Ξέχασες να αναφέρεις το ΣΕΞ+τσιγάρο.
Και όπως λέει και η Θεοπούλα : "άντε καλέ, σιγά, κόβεται το σεξ; "
Αρα και το τσιγάρο. Με την επαγωγική μέθοδο.
Απλά μαθηματικά.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατ' αρχάς, το link το πάτησες;

Εν συνεχεία, δεν είπα ότι ντε και καλά πρέπει κάποιος να είναι "ριγμένος". Αυτό που είπα (με κάποια δόση κακίας, το ομολογώ :roll:) είναι ... wellcome to the club!!!
Και εν κατακλείδι... το ότι θα υπάρχουν περιορισμοί για το αν και που θα καπνίζεις, εφόσον δέχεσαι ως βάσιμη την θεωρία περί παθητικού καπνίσματος και των συνεπειών του (και εδώ να θυμίσω ότι το παθητικό κάπνισμα δεν αφορά μόνο τους μη-καπνίζοντες, αλλά και τους καπνίζοντες), είναι νομίζω αυτονόητο. Προφανώς δεν είναι το παθητικό κάπνισμα το μόνο πράγμα το οποίο απειλεί την ζωή μας στον σύγχρονο κόσμο, αλλά όπου αυτό είναι εφικτό, πάντα δημιουργούνται νόμοι που προσπαθούν να προστατεύσουν την ζωή μας και την ζωή των γύρω μας από δικές μας συμπεριφορές. Τρανό παράδειγμα αυτού, ο ΚΟΚ, ο οποίος υπάρχει κυρίως για να προστατεύει όλους τους άλλους, όταν ο καθένας μας οδηγεί.

Αυτό όμως που με εκνευρίζει περισσότερο στους καπνιστές (no offence) είναι η αναγωγή μίας γ$&*@#(@ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ σε νομοτέλεια. Και προσοχή! όταν λέω "συνήθεια" δεν εννοώ το κάπνισμα αυτό καθεαυτό, αλλά το που και πότε γίνεται καθώς και η (ξανά νομοτελειακή) συσχέτισή του με άλλες εκφάνσεις της ζωής, όπως πχ καφές+τσιγάρο, ποτό+τσιγάρο, στεναχώρια+τσιγάρο, φαγητό+τσιγάρο και πάει λέγοντας. Και δεν καταλαβαίνουν οι φίλοι καπνιστές, ότι το που και με τι είναι συνδεμένο το τσιγάρο τους είναι ΣΥΝΗΘΕΙΑ και οι συνήθειες ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ, χωρίς αυτό πάντα να έιναι προς το χειρότερο. Και για να πάμε πιο κοντά στοθέμα μας "κάπνισμα στο εξωτερικό", θα ξαναπώ την μικρή-μικρότατη εμπειρία μου από Παρίσι όπου ένα από τα πιο ευχάριστα πράγματα που είδα στις νυχτερινές μου εξόδους ήταν τα πηγαδάκια έξω από κάθε μαγαζί και μπαρ, από καπνιστές που πιάναν ψιλή κουβέντα. Σχεδόν ζήλεψα τόσο που ευχήθηκα να κάπνιζα και γω :lol:. Και για να το έχουν καταφέρει αυτό οι άνθρωποι που ζούνε στο Παρίσι (να βγαίνουν έξω για τσιγάρο δλδ), που ξέρουμε τι θερμοκρασίες πιάνει τον χειμώνα, ε... δεν μπορώ να μου παραπονιούνται οι κάτοικοι της Ελλάδας...
Και ένα παράδειγμα "άκαπνο". Στην Ερεσσό της Λέσβου, όπου φέτος μία καλή φίλη είχε την καλοσύνη να με φιλοξενήσει, εδώ και πολλά χρόνια η μουσική στα παραλιακά μαγαζιά κλείνει στις 2πμ! Μπαμ! 2:05' δεν ακούγεται τίποτα. Είναι μία τοπική ρύθμιση που πέρασε για να μπορούν να κοιμούνται κάποια στιγμή όσοι μένουν εκεί κοντά. Την ρωτήσαμε απορρημένοι πως την παλεύουν τόσο καιρό και τι κάνουν για διασκέδαση. Μας απάντησε ότι τον πρώτο καιρό ήταν σπάσιμο, αλλά μετά το ΣΥΝΗΘΙΣΑΝΕ και μάλιστα είπε, ότι "από την άλλη, οι καλύτερες συζητήσεις πλέον γίνονται μετά τις 2, με ποτάκι και παρεϊτσα δίπλα στην θάλασσα" (διότι η μουσική κλείνει, αλλά τα μαγαζιά όχι). Οι Ερεσσιώτες δλδ έπαψαν πλέον να θεωρούν νομοτέλεια το μουσική+διασκέδαση. Γιατί να μην μπορούν να σπάσουν και τις δικές τους νομοτέλειες οι καπνιστές (προς όφελος όλων μας);
Φυσικά και το διάβασα το λινκ που έβαλες, μη με υποτιμάς. Η απάντησή μου αφορούσε μια συγκεκριμένη πρόταση που έγραψες. Έκανα μια πρόταση την οποία προσπέρασες και ξαναλέω: εφόσον ένας χώρος όπως το ξενοδοχείο έχει αρκετό χώρο μπορεί να τον χωρίσει στα δύο, ένα μπαράκι για καπνιστές κι ένα μπαράκι για μη καπνιστές/αντικαπνιστές (διαφέρουν ως προς το ότι οι τελευταίοι έχουν τρομερή ξινίλα και κάνουν και κήρυγμα 24/7). :haha: Και το θέμα αφορά το κάπνισμα στο εξωτερικό, στην Ελλάδα ξέρουμε τι να κάνουμε. Θεωρώ δε άτοπο αυτό με τη σύγκριση με Παρίσι και απάνθρωπο το να περιμένει κανείς από κάποιον να καπνίζει έξω στο κρύο. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές στο κρύο ούτε είναι λογικό να δίνεις 100+ τη βραδιά και να καταδικάζεσαι στο πεζοδρόμιο στην ορθοστασία και στο κρύο, όπως μου συνέβη στο Λονδίνο. Και, ναι, εμάς τους καπνιστές μας αρέσει να χαζεύουμε τη θέα πίνοντας τον καφέ μας. Θα βρέχει ή θα χιονίζει κι εγώ θέλω μια γωνιά με ζεστό καφέ ή σοκολάτα, όχι να στέκομαι έξω όρθια με την ομπρέλα και τα γάντια μου.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.158
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πάντως στη Μαδρίτη πέρσι το Νοέμβριο τα μαγαζιά είχαν ένδειξη απ' έξω σε ποια απαγορεύεται το κάπνισμα και σε ποια όχι και αφορούσε και μπαράκια και τάπας και εστιατόρια, ε αυτά που απαγορευόταν ηταν σχεδόν άδεια, οπότε σε όλα τα ενδιαφέροντα το φουμάρισμα έδινε και έπαιρνε. Στο Βερολίνο ήταν αυστηρά αλλά υπήρχαν και εναλλακτικά μπαράκια που ήταν ενάντια στην καπνοαπαγόρευση και ήταν ο παράδεισος του καπνιστή π.χ Mobel-Elfe στο Kreuzberg καθώς και τα μπαράκια της κατάληψης Tacheles. Όσο για το Άμστερνταμ τα σχόλια είναι περιττά αν και έχω ακούσει οτι σε κάποια δεν μπορείς να καπνίσεις απλό τσιγάρο παρά μόνο βιολογικό...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.714
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όσο για το Άμστερνταμ τα σχόλια είναι περιττά αν και έχω ακούσει οτι σε κάποια δεν μπορείς να καπνίσεις απλό τσιγάρο παρά μόνο βιολογικό...
Η βλακεία είναι ότι στο στρίβουν αυτοί, δε στο δίνουν να το βάλεις στο τσιγάρο ή την πίπα σου .:mad:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.898
Likes
27.023
Πάντως στη Μαδρίτη πέρσι το Νοέμβριο τα μαγαζιά είχαν ένδειξη απ' έξω σε ποια απαγορεύεται το κάπνισμα και σε ποια όχι και αφορούσε και μπαράκια και τάπας και εστιατόρια, ε αυτά που απαγορευόταν ηταν σχεδόν άδεια, .
Aπο 02-01-2011 υπαρχει απαγορευση γενικη στην Ισπανια.
Υπαρχουν λιγα ξενοδοχεια που εχουν δωματια καπνιστων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom