Τι θα κάνατε αν...

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Τα τελευταία 5 χρόνια μοιράζομαι τη ζωή μου με κάποιον που δεν τον γοητεύουν τα ταξίδια.
Του αρέσουν, βέβαια, οι εκδρομές μας ανά την Ελλάδα και οι διακοπές μας σε κάποιο νησάκι αλλά δεν του αρέσει να τρέχει όλη μέρα σε μια ξένη πόλη ή από το ένα μέρος μιας χώρας στο άλλο προκειμένου να δει αξιοθέατα και τοπία.
Θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πολυεθνική χώρα πια και δεν χρειάζεται να ταξιδεύει σε άλλες χώρες για να γνωρίσει άλλους πολιτισμούς.
Ευτυχώς, όμως, δεν γκρινιάζει κάθε φορά που λέω ότι θα πάω ταξίδι ή εκδρομή είτε μόνη μου είτε με παρέα.
πολύ ωραίο να ακούς πως κρατιέται μια σχέση 5 χρόνια και κυρίως με κατανόηση,όμως όταν κάνεις μακρινά ταξίδια,δεν σε ξενίζει λίγο το γεγονός πως μπορείς να πας με όλους πέρα απο τον σύντροφό σου??
εγώ αυτό δεν μπορώ...να ξέρω πως όλοι οι γύρω μου είναι πρόθυμοι σε μια περιπέτεια ενώ ο εκάστοτε φίλος μου να μη κουνίεται παρόλο που μάλλον ξέρει καλύτερα απο όλους πόσο το θέλω...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
πολύ ωραίο να ακούς πως κρατιέται μια σχέση 5 χρόνια και κυρίως με κατανόηση,όμως όταν κάνεις μακρινά ταξίδια,δεν σε ξενίζει λίγο το γεγονός πως μπορείς να πας με όλους πέρα απο τον σύντροφό σου??
εγώ αυτό δεν μπορώ...να ξέρω πως όλοι οι γύρω μου είναι πρόθυμοι σε μια περιπέτεια ενώ ο εκάστοτε φίλος μου να μη κουνίεται παρόλο που μάλλον ξέρει καλύτερα απο όλους πόσο το θέλω...
Και εμένα στην αρχή με πείραζε αυτό αλλά στην πορεία το συνήθισα.
Εξάλλου, ξέρω ότι αν είναι μαζί μου θα μου σπάει περισσότερο τα νεύρα από το να είναι μακριά μου και να του αφηγούμαι στο τέλος της ημέρας που πήγα, τι είδα, πως τα πέρασα.
Επιπλέον, στο περιβάλλον μου δεν υπάρχουν και πολλοί που να είναι πρόθυμοι να με ακολουθήσουν σε μια περιπέτεια και αυτό με κάνει να παρηγοριέμαι για τον δικό μου.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Οχι με γραφειο μια φορα το καναμε με τους δικους μου και ηταν οτι χειροτερο...
Κατα την αποψη μου σε ολη την Ευρωπη πας μονος. Εστω στην Ιταλια για 4 μερες. Επισης με τα Youth Hostel βρισκεις παρεα εκει...
Δε διαφωνω με τις οργανωμενες εκδρομες κι εκει θα βρεις παρεα. Λατρεψα εναν παππου 70 και χρονων στην Πραγα! Εννοειται οτι οποτε ηθελε μας εβρισκε. Και εχει ταξιδεψει ολο τον κοσμο ετσι!Δεν ηξερε ουτε Αγγλικα! Τελειος; Φτανει να υπαρχει θεληση (και χρημα) ολα ειναι δυνατα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ζαχαρουλα.
Αν δεν πετυχουν οι παραπανω τροποι που σου εγραψαν,ακολουθησε την δικη μου συνταγη.!!
Ειναι απλα τα πραγματα.
Τον ψηνεις να γινει μελος του Travelstories!!!!!!
1040 μελη εχουμε και θαναι μονος του.
Λιγο να πει ο ενας λιγο να πει ο αλλος θα τον τουμπαρουμε.!!

Και ειμαι βεβαιως οτι οχι μονο θα του αλλαξουμε μυαλα,
αλλα φοβαμαι μηπως αντιδρασει ακραια βλεποντας τι χανει τοσα χρονια,
και βρεθει μετα απο κανενα 2μηνο να κανει scuba diving στα Κευμαν,
και τον ελευθερο χρονο του ελευθερες πτωσεις με αλεξιπτωτο στο Μεγαλο Πευκο.

Για δοκιμασε το.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τι θα κάνω ???
οτι κάνω τοσα χρόνια !!!! πηγαίνω μόνη μου ..
 

fosia

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
είναι υπό συζήτηση
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
α) βρίσκεις σύντροφο στο ταξίδι ώστε να είσαι σίγουρος/η πως έχει την τρέλα
β) βρίσκεις σύντροφο σε άλλη άλλη χώρα και το συνδυάζεις!
Εγώ διάλεξα το β, πάντως! Το ταξίδι είναι το μόνο πράγμα που θέλει και γυρίζεις στην ησυχία σου. Ο πρώην ήταν "Ελλάδα και δόξα τον Θεό" και θεωρώ ότι έμεινα πολλά χρόνια στη μούχλα. Δεν αξίζει για κανέναν να χάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν και φυσικά δεν είναι άνθρωπός σου αυτός που δε μπορεί να το καταλάβει αυτό.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Τί μου θύμησες τώρα fosia .... έχω τύχει και εγώ ίδιας περίπτωσης συντρόφου, του στύλ πού να πηγαίνουμε τώρα, καλά δεν είμαστε στο σπίτι και αν έχει κρύο ...και τέτοιες πατάτες βραστές.
Η λύση είναι προφανής παιδιά, φεύγεις μόνη/ος μια και καλή.Ζαχαρούλα <ωραίο> το θέμα αυτό, μας θυμίζεις καταστάσεις τελματωμένες.Όσο ψήσιμο και αν κάνεις όπως λέει και ο xenos, όσες ιστορίες κιαν διαβάσει ο άλλος για ταξίδια, πιστέψτε με ο άνθρωπος δεν αλλάζει, και ιδίως η γκρίνια. Απαπά.
Η τελευταία πρόταση σου fosia , << Δεν αξίζει για κανέναν να χάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν και φυσικά δεν είναι άνθρωπός σου αυτός που δε μπορεί να το καταλάβει αυτό>>, είναι πολύ σοφή.Εύγε!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εεεεεε!!!!!!! παιδιά δεν ειναι ακριβώς έτσι ...ο καθένας έχει τις αντοχές του ..εμείς μπορει να ειμαστε τρελαμένες και να γυρνάμε ανα τον κόσμο μέχρι θανάτου ...ο άλλος δίπλα μας οχι . θα τον σεβαστούμε αφού του ξεκαθαρίσομε οτι εμείς και τα ταξίδια μας .αν το άτομο αξίζει κατά τα άλλα ,και μας καλύπτει γενικώς ,δεν ειναι αυτό η αιτία για να κάνομε την αρνητική επιλογή μας ..θα τον σεβαστούμε αρκεί να σεβαστει και αυτός την αποψή μας .
αν δοκιμάσομε να τον αλλάξομε ειναι οτι χειρότερο !!! ο καθένας μας πρέπει να μένει οπως ειναι ..δεν ειναι δίκαιο να προσπαθούμε να τον φέρομε στα δικά μας νερά ..ειναι άδικο . υπαρχουν πολύ πιο σοβαρα και ζωτικά σημεία στην σχέση που την κάνουν σταθερή και βιώσιμη ..ας αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει .απλώς εμείς ,να συνεχίζομε να απολαμβάνομε αυτό που θέλομε χωρίς να δεχτούμε κανέναν να μας εμποδίζει ....
αυτά κορίτσια !!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
συμφωνώ με την Renata!!
φυσικά είναι ωραίο να μοιράζεσαι τα ταξίδια με τον φίλο/σύντροφο/άντρα σου (ή γυναίκα σου..)..αλλά αν ο άλλος δε ξεκουνιέται με τίποτα είναι πρόβλημα δε λέω...αλλά πρέπει να σεβαστεί ο ένας τις επιθυμίες του άλλου σε κάθε περίπτωση..
εμένα ο δικός μου στην αρχή που με έπιασε η κρίση με τα ταξίδια δεν ακολουθούσε...πήγαινα με φίλους..μετά την πρώτη φορά που πήγαμε μαζί και του άρεσε, έρχεται κανονικά...δεν είναι φυσικά στην δική μου κατάσταση που έχω κάθε στιγμή 3-4 ταξίδια στοκ στο μυαλό μου και σκέφτομαι κάθε μέρα που να πάω και πότε, αλλά είναι σε καλό δρόμο... τωρά απλά προσπαθώ να τον πείσω να βγούμε από την Ευρώπη..άντε να δούμε!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
marya..
φοβερή η φράση σου ..το στο μυαλό σου έχεις 3-4 στόκ ταξίδια !!!!!!! γέλασα πολύ !!!! κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγω ..δεν κολάω ..αν δεν κάτσει το ένα ,θα κάτσει το άλλο ..για αυτό παιδιά sos, στοκάρετε ταξίδια στο μυαλό σας .!!!
μπράβο σου marya.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Καλά τα λέτε renata και mary_a , σαφώς και ο καθένας έχει τις αντοχές του, προς Θεού δεν είπαμε ότι αν ο άλλος φοβάται τα αεροπλάνα τον παρατάμε μια και καλή.Να μην παρεξηγηθώ. Μίλησα για ήδη τελματωμένες καταστάσεις , οπότε γιατρειά δεν υπάρχει με τίποτα, είναι σαν τη XNA ένα πράμα.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Καταρχάς δεν περίμενα τόσο ανταπόκριση στο συγκεκριμένο θέμα.Μου αρέσει πολύ που συζητάμε κάτι τέτοιο καθώς γνωρίζουμε και ακόμα περισσότερα πράγματα ο ένας για τον άλλον.
Τι να σας πω ρε παιδιά!!Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω πως στο συγκεκριμένο θέμα είχα ιδιαίτερη ανταπόκριση.
Βέβαια στην παρέα μου υπάρχουν ζευγάρια που πάνε και 2 και 3
Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που ενώ λένε και ονειρεύονται να κάνουν πολλά,μένουν΄σχεδόν πάντα μόνο σε αυτό.
Αυτη η φράση : ''θα δούμε'' ,πολύ μου την δίνει! :)
Το ότι συνεχώς κάποιοι άνθρωποι πρέπει να τα συζητάνε όλα και να τα προγραμματίζουν όλα ένα χρόνο πριν κάνουν κάτι, επίσης μου τη δίνει πολύ.Λίγο αυθορμητισμός και λίγη τρέλλα,δεν έβλαψε σχεδόν κανέναν!!
Μου φαίνεται πως στο τέλος θα μείνω μόνη μου! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom