Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Εννοείται πρωινό εγερτήριο και όποιος αντέξει! Συνήθως αντέχουν γιατί είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος....Ως το πολύ στις 10 έχουμε φύγει από ξενοδοχείο και αν υπάρχει εξόρμηση όπως λέει ο Αντώνης, ακόμη νωρίτερα..
Όλη μέρα στους δρόμους, ποδαρόδρομο, φαγητό συνήθως μια φορά την ημέρα στις 7 το απόγευμα- αφού έχει χορτάσει το στομάχι με το πρωϊνό στο ξενοδοχείο- και στη συνέχεια εξαρτάται...Ίσως μια ωρίτσα στο ξενοδοχείο και πάλι έξω το βράδυ ή όλη τη μέρα σερί και επιστροφή αργά το βράδυ...
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ναι, αλλά δε μου είπατε και τι ώρα γυρίζετε, καθώς και αν κάνετε διάλειμμα ενδιάμεσα ?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^αυτο εξαρταται και απο την περιοχη, απο τους ρυθμους της πολης..

γενικα συνηθως εγω προτιμω να μην ξαναπηγαινω στο ξενοδοχειο και μετα να ξαναφευγω..γιατι χανω χρονο.,

αλλα καμια φορα απαιτειται..

ή επισης εχει τυχει να επιστρεφουμε απογευμα, να κανουμε μπανακι και λιγη ξεκουραση και μετα αργα το απογευμα να βγαινουμε για βολτα και ποτο μεχρι αργουτσικα...

εσυ;:)
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Συνήθως τι "ωράρια" έχετε στα ταξίδια εκτός Ελλάδας; Τι ώρα ξυπνάτε, ξεκινάτε και τι ώρα επιστρέφετε;
Επειδή κοιμάμαι δύσκολα και ξυπνάω αρκετά εύκολα,συνήθως,σηκώνομαι πρώτος.Τουτέστιν,κατά τις 8 με 8:30.Κατόπιν,ξεκινάω με καλό πρωινό κτλ.
Επίσης, σηκώνομαι «ελατηριωδώς».:D:D:D

Όταν είμαι ταξίδι,γυρνάω όλη μέρα,οπότε νυστάζω και σχετικά πιο νωρίς.Συνήθως κατά τις 12 με 12:30 βρίσκομαι στο κρεβάτι και μέχρι να με πάρει, χαζεύω για λίγο με κάτι(βιβλίο,τηλεόραση,προγραμματισμός επόμενης μέρας κτλ ).:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι, αλλά δε μου είπατε και τι ώρα γυρίζετε, καθώς και αν κάνετε διάλειμμα ενδιάμεσα ?
Α, ναι...Βασικά ξεπατωνόμαστε! Δηλαδή, τα μεσημέρια τρώμε συνήθως κάτι στο δρόμο/πρόχειρο ή σε κάτι ταχύτερο απο εστιατόριο, οπότε ας υπολογίσουμε αυτό ως διάλειμμα.
Τέλος, η ώρα του ύπνου δεν είναι στάνταρ. Συνήθως το πρώτο βράδυ κοιμάμαι νωρίς. Τα επόμενα προσπαθώ να εκμεταλλευτώ κάθε λεπτό. Οπότε αν είμαι σε μέρος με πάμπ ας πούμε, θα πάω για ένα ποτό. Αν το μέρος δεν έχει τίποτα να δείς το βράδυ, θα αρκεστώ σε μια βόλτα και θα κοιμηθώ κατά τη 1 μέχρι να βγάλω το σχέδιο της επομένης ή να περάσω φωτος στο νετμπουκ μην πάει και χαθούν απο τη φωτογραφική και τέτοια...
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Παρομοίως.
Εγώ φεύγω σχετικά αργά το πρωί (κατά τις 10) και επειδή το πρωί γενικά υπολειτουργώ, κάνω και διάλειμμα για καφέ. Από τις 12 περίπου και μετά το πάω σερί μέχρι το βράδυ.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όχι, δεν κατακρίνω, ας ξυπνάει και στις 4 το απόγευμα. Απλά συνταξιδιώτης μου να μην είναι γιατί μάλλον θα φύγουμε με μπουνιές απο εκεί. Εγώ εξηγούμαι πρίν κλείσουμε εισιτήρια...σε όποιον δεν αρέσει, δεν έρχεται. Ή πάει με άλλη παρέα, απλά τα πράγματα...
Κι εγώ νόμιζα ότι είχα εξηγηθεί πριν τρία χρόνια που είχα πάει ταξίδι με μία φίλη, αλλά τελικά αλλιώς προέκυψαν τα πράγματα... Κι ενώ είχαμε πει και πριν το ταξίδι, αλλά και το προηγούμενο βράδυ ότι την επόμενη θα ξυπνούσαμε στις 8, εκείνη δεν μπορούσε να ξυπνήσει με τίποτα. Την πρώτη μέρα την περίμενα μέχρι τις 10, αλλά τις υπόλοιπες μέρες ξυπνούσε μετά τη 1 το μεσημέρι. Εννοείται ότι εγώ είχα φύγει από τις 9, αλλά μετά είχα γκρίνια... "Έφυγες... και μετά άργησα να ξυπνήσω και έχασα το τάδε μουσείο" ή "Αφού είμαστε παρέα εσύ επιμένεις να τριγυρνάς μόνη σου... το είχα καταλάβει από την αρχή ότι δε με ήθελες μαζί σου στο ταξίδι":mad:

Και φυσικά μετά που βρισκόμασταν μου' βγαζε το λάδι... Κάθε μισή ώρα ήθελε να καθόμαστε για να ξεκουραστούμε. Και μιλάμε για ξεκούραση πάνω από μία ώρα. Οπότε την τρίτη μέρα του ταξιδιού που ήμουν έτοιμη να διαπράξω δολοφονία, αποφάσισα να κινηθώ μόνη όλη τη μέρα και κανα δυο φορές που την πέτυχα στο δρόμο, άλλαξα κατεύθυνση για να μη συναντηθούμε και "αναγκαστώ" να κινηθώ μαζί της την υπόλοιπη μέρα.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μου εχει συμβει και εμενα..σε ταξιδι στην ελλαδα ομως..

και μετα απο τοσα πρωινα, και ενω τα προηγουμενα βραδια ελεγε :ναι ναι θα ξυπνησω νωρις, γυρισα και εγω και ειπα:οκ..αμα δεν ξυπνησεις ομως εγω δεν θα επιμεινω πολυ..μη σου χαλασω τον υπνο σου κιολας..και μετα τσατιστηκε με αυτη την κουβεντα, και δεν μου μιλουσε!!

ε τι να πω;σκασιλα μου και μενα!!

γκρρρρ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κι εγώ νόμιζα ότι είχα εξηγηθεί πριν τρία χρόνια που είχα πάει ταξίδι με μία φίλη, αλλά τελικά αλλιώς προέκυψαν τα πράγματα... Κι ενώ είχαμε πει και πριν το ταξίδι, αλλά και το προηγούμενο βράδυ ότι την επόμενη θα ξυπνούσαμε στις 8, εκείνη δεν μπορούσε να ξυπνήσει με τίποτα.
Αχ bahari μου, εκεί που έχεις κάνει quote το πόστ μου διόρθωσε το ''εξηγούμε'' που έχω γράψει με ε, δε μπορώ να το βλέπω, βάλε αι στο τέλος!!! Στο δικό μου μήνυμα το διόρθωσα, αλλά δε μπορώ να βλέπω και την παράθεση που το έχεις κάνει και με bold!!! (μήπως το έκανες για το ξεστραβωθώ; :haha::haha::haha: )
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αχ bahari μου, εκεί που έχεις κάνει quote το πόστ μου διόρθωσε το ''εξηγούμε'' που έχω γράψει με ε, δε μπορώ να το βλέπω, βάλε αι στο τέλος!!! Στο δικό μου μήνυμα το διόρθωσα, αλλά δε μπορώ να βλέπω και την παράθεση που το έχεις κάνει και με bold!!! (μήπως το έκανες για το ξεστραβωθώ; :haha::haha::haha: )
οκ!!! και βέβαια δεν το έκανα για να "ξεστραβωθείς" όπως λες:)
 

xalara

Member
Μηνύματα
218
Likes
673
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Εγώ πάλι έχω άλλους ρυθμούς με τους περισσότερους απο εδώ μιας και δεν λειτουργώ αν δεν κοιμηθώ τουλάχιστον 8ωρο. :cool:

Αν το ξενοδοχείο έχει πρωινό και κλείνει 11 θα ξυπνήσω 10.30 αν δεν έχει θα ξυπνήσω 11-12 μπορεί καμιά φορά και ποιο μετά. Σίγουρα η πρώτη στάση θα είναι για καφέ και πρωινό. Μετά το παίρνω σερί μέχρι το βράδυ εκτός αν παω να αλλάξω ρουχα για νυχτερινή έξοδο (που συμβαίνει συχνα).Θα γυρίσω ξενοδοχείο κατα τις 2, ισως και ποιο αργά εκτός αν μένω μακριά και τα μέσα κλείνουν. Γενικά μ’ αρέσει να βλέπω τη νυχτερινή ζωή μιας πόλης και πάντα πάω για ποτάκι με παιδιά απο couchsurfing.Μόνο όταν υπάρχει εκδρομή που απαιτεί πρωινο ξύπνημα κοιμάμαι και σηκώνομαι νωρίς χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο αρνητικό αν ξυπνάς αργά είναι με τα μουσεία που κλείνουν νωρίς (4-5)
αλλά και το χειμώνα που νυχτώνει από το μεσημέρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom