Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μιλαω αριστα Αγγλικα ,Γερμανικα εχω το Grundstufe και ξερω και κατι λιγουλια Γερμανο-ιταλικα...ο,τι πρεπει για να βγαζουμε ακρη εκει στα εξωτερικα...
Μετανιωσα ειλικρινα που δεν ξεκινησα ισπανικα ..τελικα ισως αυτη η γλωσσα ειναι η πιο χρησιμη.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Μιλαω αριστα Αγγλικα ,Γερμανικα εχω το Grundstufe και ξερω και κατι λιγουλια Γερμανο-ιταλικα...ο,τι πρεπει για να βγαζουμε ακρη εκει στα εξωτερικα...
Μετανιωσα ειλικρινα που δεν ξεκινησα ισπανικα ..τελικα ισως αυτη η γλωσσα ειναι η πιο χρησιμη.

Δε ξέρω αν είναι η πιο χρήσιμη, η πιο ωραία είναι σίγουρα:spain01:
Πάντως, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσεις να μαθαίνεις!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Άριστα αγγλικά, μέτρια πλέον γαλλικά γιατί δυστυχώς δεν τα εξασκώ πολύ και βασικές γνώσεις ιταλικών. Μπορώ να πω ένα γεια κι ένα ευχαριστώ σε καμμιά δεκαριά γλώσσες πάντως:D Και τελευταία μου χει κολλήσει να μάθω σέρβικα ή σουηδικά, αλλά ούτε χρόνο έχω ούτε χρήμα:haha:
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Δοξα το Θεο με τα Αγγλικα μου εφτασε η χαρη μου μεχρι την Αργεντινη -Βραζιλια-Ουρουγουαη και τα πηγα μια χαρα....
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Γαλλικά άριστα, αγγλικά άριστα επίσης. Επίσης καταλαβαίνω αρκετά καλά τα ισπανικά και τα ιταλικά, χάρη στα γαλλικά.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
εδω τα Ελληνικά δεν ξέρουμε οι ξένες γλώσσες μας μαραναν!!:(
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Μόνο με τα Αγγλικά δεν επιβιώνεις!

Στην Ελλάδα υπάρχουν οι περισσότεροι γλωσσομαθείς με την έννοια του μεγάλου όγκου δαπανών στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών αλλά το επίπεδο επικοινωνίας είναι το χαμηλότερο! Όλοι κυνηγάνε το «Lower» αλλά όταν χρειαστεί δεν μπορούν να πουν λέξη στα Αγγλικά! Έπαθα πλάκα στην Ολλανδία που τα παιδιά μαθαίνουν αγγλικά και γερμανικά άψογα στο σχολείο χωρίς φροντιστήριο!

Πάντως μόνο με τα Αγγλικά δεν επιβιώνει κανείς όταν ταξιδεύει, τα μιλάνε μόνο στη Μεγάλη Βρετανία και Ιρλανδία, ενώ αγγλομαθείς θα συναντήσεις στη (δυτική) Γερμανία, σε Ολλανδία και Φλάνδρα (όχι νότιο Βέλγιο), στις σκανδιναβικές χώρες (κυρίως Σουηδία και Δανία) και λίγο στην Ελλάδα (στις νέες γενιές). Στα βρετανικά νησιά βέβαια τα μιλάνε τόσο διαφορετικά από διάλεκτο σε διάλεκτο που νομίζεις ότι άδικα πήρες το Proficiency!
Στην υπόλοιπη Ευρώπη οι κάτοικοι δεν μιλούν καλά ξένες γλώσσες εκτός και αν πάει κανείς σε συνοριακές περιοχές ή περιοχές με δίγλωσσους πληθυσμούς. Συνεννοήθηκα πολύ καλά με τους ντόπιους στα Γερμανικά στο Νότιο Τυρόλο (Ιταλία), στο ανατολικό Βέλγιο, στο Στρασβούργο, στο Κάρλοβυ Βάρυ (Τσεχία), στο Breslau (Πολωνία), στα νότια της Δανίας, στην Μπρατισλάβα, σε χωριά της Ουγγαρίας και στα Καρπάθια όρη (Ρουμανία). Υπάρχουν συμπαγής γερμανόφωνοι πληθυσμοί σε πολλές χώρες της Ευρώπης (εκτός βέβαια από Αυστρία, Ελβετία, Λουξεμβούργο, κλπ).
Τα Αγγλικά δεν τα μιλούν στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ εκτός των νέων που αρχίζουν και μαθαίνουν σιγά-σιγά. Για Βουλγαρία ή Ρουμανία ούτε κουβέντα! Οι δε «νότιες» χώρες Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία δεν ξέρουν ούτε να «σφυρίξουν» στα Αγγλικά! Εντωμεταξύ άδικος ο κόπος μου με τα Ισπανικά που έμαθα αφού οι κάτοικοι στην Καταλωνία (Βαρκελώνη, Βαλένθια, Αλακάντ) αποφεύγουν να τα μιλάνε! Μόνο στη Μαδρίτη τα μίλησα.
Οι Γάλλοι βέβαια έχουν τους λόγους τους να αποφεύγουν τα Αγγλικά (περασμένα μεγαλεία…)!

Πέρα από Γερμανικά και Αγγλικά, μιλάω αρκετά καλά Ιταλικά, λίγα Γαλλικά και Ολλανδικά και μαθαίνω και Ισπανικά.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ο καλός Θεούλης για να αντισταθμίσει την ασχετοσύνη μου στα Μαθηματικά-Φυσική (παραδόξως, η Χημεία ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα), μου χάρισε κλίση προς τις ξένες γλώσσες. Έτσι, γνωρίζω γαλλικά (γαλλική φιλολογία), άριστα αγγλικά και ισπανικά, και αρκετά καλά (για να συνεννοούμαι) ιταλικά και γερμανικά. Τα μεν ιταλικά ξεκίνησα να τα μαθαίνω επειδή θα ταξίδευα στην Ιταλία και μετά το ταξίδι,τα συνέχισα.Τα δε γερμανικά, ποτέ δεν τα συμπαθούσα- ούτε και τώρα δηλαδή.Τα έμαθα αναγκαστικά σαν υποχρεωτικό μάθημα στο σχολείο ;)

Αντίθετα, τα ισπανικά είναι η λατρεία μου.Τα ξεκίνησα ως αυτοδίδακτη, έχοντας βέβαια δει ό,τι υπήρχε από ισπανική ταινία κι έχοντας ακούσει όλη την ανθολογία λάτιν μουσικής κι αυτό με βοήθησε πολύ.Σε 6 μήνες πήρα κατευθείαν το δεύτερο δίπλωμα με άριστα και πηγαίνοντας όμως για το τελευταίο δίπλωμα, είπα να εμπιστευτώ μία ειδικό καλύτερα :bleh: κι έτσι πήγα σε καθηγήτρια και το πήρα κι εκείνο γρήγορα.
Στα προσεχώς μου βρίσκονται βραζιλιάνικα ή κάτι τέτοιο και βλέπω να σταματάω εκεί καθώς δε μου αρέσουν καθόλου οι υπόλοιπες γλώσσες.
Πάντως, προσπαθώ να διατηρώ επαφή με τις γλώσσες που κατέχω, μιλώντας με κάποιον του οποίου είναι η μητρική γλώσσα κ διαβάζοντας ξενόγλωσσα βιβλία, ακούγοντας ξένη μουσική και βλέποντας ξενες ταινίες, είτε χωρίς υπότιτλους, είτε με ξένους.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τα Αγγλικά δεν τα μιλούν στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ εκτός των νέων που αρχίζουν και μαθαίνουν σιγά-σιγά. Για Βουλγαρία ή Ρουμανία ούτε κουβέντα!
λογίκο είναι, μιας κι για πολλά χρόνια την μόνη ξένη γλώσσα που τους μαθαίνανε ήταν τα Ρωσικά. Αλλα πάλι καλά, τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να μαθαίνουν αγγλικά στα περισότερα κράτη (εκτός Ρωσίας, Λευκορωσίας κι Ουκρανίας)

μιλάω κι γράφω πάρα πολλή καλά σε 3 γλώσσες (αγγλικά, πολώνικα κι ελλήνικα)

ξέρω επείσης καλά τσέχικα, λιθουανικά, ιταλικά, Κροάτικα/Βοσνιακά

κι αρχίζω να μαθαίνω τώρα ρωσικά/λευκορωσικά/ουκρανικά

επείσης ξέρω κι την πολώνικη διάλεκτο Śląsk
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
λογίκο είναι, μιας κι για πολλά χρόνια την μόνη ξένη γλώσσα που τους μαθαίνανε ήταν τα Ρωσικά. Αλλα πάλι καλά, τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να μαθαίνουν αγγλικά στα περισότερα κράτη (εκτός Ρωσίας, Λευκορωσίας κι Ουκρανίας)

μιλάω κι γράφω πάρα πολλή καλά σε 3 γλώσσες (αγγλικά, πολώνικα κι ελλήνικα)

ξέρω επείσης καλά τσέχικα, λιθουανικά, ιταλικά, Κροάτικα/Βοσνιακά

κι αρχίζω να μαθαίνω τώρα ρωσικά/λευκορωσικά/ουκρανικά

επείσης ξέρω κι την πολώνικη διάλεκτο Śląsk
προσλαμβάνεσαι!
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom