Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
αγγλικα σαφως χειροτερα απο αλλους
γερμανικα -δασκαλε οπου και να σαι ... (τα εχω ξεχασει πλεον γιατι δεν τα εξασκω και γιατι δεν διαβαζα οσο επρεπε)
εχω ξεκινησει 2 φορες ιταλικα και 2 φορες ισπανικα
μετα απο λιγους μηνες τα παρατουσα

λεω να ξεκινησω μονη μου ισπανικα καπως, καπου, καποτε και να συνεχισω με γαλλικα και ρωσικα( μαλλον μετα θανατον το βλεπω )
προς το παρον θα αγορασω ενα βιβλιο με χιντι και βεγγαλεζικα και θα εξασκηθω ωστε να μπορω να συννενοηθω στη Ντακα (αν φτασω)
και αν το βρω φυσικα μεχρι να φυγω ...
στην Ινδια πρωτη φορα ενιωσα την επιθυμια να μαθω μια γλωσσα που δεν θα μου χρησιμευσει πουθενα ....εβλεπα δυτικους να μιλουν χιντι και διψουσα να μιλησω και γω
ουτε τις πολεις μπορουσα να προφερω με την προφορα τους ...αλλα δεν σκαω
καλα να μαι και που θα παει... στην 65η επισκεψη εκει θα τα μαθω..
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Eδω ειναι που κανουμε φιγουρα?
Αγγλικα: αριστα (Proficiency + πολλη εμπειρια)
Γαλλικα: αριστα (Sorbonne 2 + σπουδες στη Γαλλια)
Ισπανικα: αρκετα καλα κ κατι (intermedio + αρκετη εμπειρια)
Γερμανικα: τα βασικα. Ειχα κανει 2 χρονια αλλα αυτο ηταν στο γυμνασιο...

Εχω ασχοληθει και με μεταφρασεις αγγλικων και γαλλικων κατα καιρους. Κανενας πελατης δε με πηρε να με βρισει:D

Δε θελω να μαθω καμια αλλη γλωσσα, βαριεμαι!:haha:
Αντε το πολυ να ξαναπιασω τα γερμανικα!:roll:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
τα γερμανικα δεν τα διαβαζα καθολου ...εκανα 3 χρονια, η δασκαλα με παταγε κατω...εγω τιποτα ...
ειχα καθε σαββατο επι 3-4 χρονια 8.30 με 13.00 ολες τις ασκησεις τις ελυνα παρασκευη βραδυ και σαββατο πρωι διαβαζα λεξιλογιο μεσα στο αυτοκινητο πριν φτασω
μετα απο 3 χρονια μας περιλαμβανει στη γραμματικη το βαρυ πυροβολικο του φροντιστηριου...και στα προφορικα η δασκαλα που ειχαμε ...
μιλαμε ...να ειμαι σε μια γωνια και να με βαρανε αλυπητα
ηταν τοσο καλος ο δασκαλος αυτος ...που απο όλους οσους εδιναν γερμανικα ....ολο το φροντιστηριο λεμε τωρα....απο τους 60 οι 59 περνουσαν τα γραπτα
οσο στουρναρια και να ηταν...αν ηταν να χασει καποιος το πτυχιο το εχανε απο τα προφορικα ...που και κει ..κοβονταν 3 ατομα βαρια...

οταν περασα τα γραπτα η δασκαλα μου μονο τα κλαμματα δεν εβαλε
ε μετα κοπηκα προφορικα και ειχα αλλη μια ευκαιρια
τι εκανε λοιπον ?
με τραβηξε με το ζορι σπιτι της να μου κανει ιδιαιτερα προφορικα ...το ειχε παρει προσωπικα ...(χωρις χρηματα )

οταν μετα απο χρονια αποφασισα να παρω και το δευτερο πτυχιο για να εδραιωσω τη γλωσσα εμαθα οτι ο δασκαλος πεθανε πανω σε μια εγχειρηση και τα παρατησα, δεν ηθελα να ξανακουσω για γερμανικα και λυπομουν που δεν ημουν καλη μαθητρια εχοντας τετοιους δασκαλους
το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να τους αναφερω εδω
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αγγλικά πολύ καλά.Ιταλικά άριστα.Γερμανικά θυμάμε μόνο τα βάσικά(έχω χρονια να μιλήσω)και σκέφτομαι να τα ξεσκονίσω.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αγγλικά πολύ καλά, προσπαθώ να τα εξασκώ συχνά. Γερμανικά έχω ένα πτυχίο αλλά ένα φρεσκαρισματάκι το χρειάζομαι! Γαλλικά έκανα στο γυμνάσιο και απ΄οτι φάνηκε ήταν αρκέτα για να καταλάβω τον Γάλλο όταν μου έδειχνε το δρόμο για τη στάση του μετρό! Ιταλικά τα λατρεύω, ξεκίνησα πριν από κάποια χρόνια αλλά λόγω συνθηκων τα παράτησα και από τότε δεν μπορώ να βρω το κατάλληλο φροντιστήριο για να τα συνεχίσω! Τώρα κάποια στιγμή θα ήθελα να μάθω ταϊβανέζικα μιας και ο νονός μου είναι από την Ταϊβαν! Άλλωστε ότι μαθαίνεις καλό είναι!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
πολύ καλά αγγλικά.
αρκετά καλά γαλλικά, αν και δεν τα εξασκώ τα τελευταία χρόνια..
αλλά δεν θα αφήσω να πάνε χαμένα 6 ολόκληρα χρόνια σκληρής μελέτης!! θα πάω παρίσι για να τα ξαναθυμηθώ! κα αντωνία με ακούτε?
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
λατρεύω τις γλώσσες από μικρή. Παρόλα αυτά οι ανησυχίες δε μου έδιναν παρόμοιο προσανατολισμό.τελικά στα 26 μου γνωρίζω αγγλικά (τα οποία και χρησιμοποιώ σε καθημερινή βαση), γαλλικά (που τα λάτρευα αλλά δεν τα μιλάω , οπότε έχω χάσει πολλά -αν και το ούζο βοηθάει αρκετά0 , ιταλικά μετρια και λιγα τουρκικα.
θέλω πολύ να ζήσω εκτός ελλάδος και να καταστήσω μια ξένη γλώσσα τη βασική γλώσσα επικοινωνίας μου.
επισης, θελω να μάθω ισπανικά η πορτογαλικά με βιωματικό τρόπο, ακουγοντας άλλους να μιλάνε.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
λατρεύω τις γλώσσες .....
και εγώ τις λατρεύω ειδικά όταν είναι φρέσκες και τιγανητές...:haha:
όσο για τις άλλες γλώσσες έχω την Ουαλέζα πολυγλωσσού γυναίκα μου να βγάζει το φίδι από την τρύπα....:bleh:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
και εγώ τις λατρεύω ειδικά όταν είναι φρέσκες και τιγανητές...:haha:
όσο για τις άλλες γλώσσες έχω την Ουαλέζα πολυγλωσσού γυναίκα μου να βγάζει το φίδι από την τρύπα....:bleh:
Διαφωνώ εν μέρει. Κρύες και βραστές είναι πραγματική πανδαισία (με λίγο ελαιόλαδο από πάνω και αρκετή ρίγανη). Αχ βρε αξέχαστα φοιτητικά χρόνια! Μα τί γλώσσες (μοσχαρίσιες) έχουμε φάει!!! Να μην πω και για τί ούζο έχουμε πιεί!!!:clap::clap::clap::clap:
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Την προηγούμενη φορά που έγραψα τις γλώσσες που μιλάω ήταν στο βιογραφικό μου :)

Λοιπόν, μιλάω και γράφω: γαλλικά, αγγλικά, ισπανικά (επίπεδο μητρικής...)
παλεύω: καταλανικά, πορτογαλικά και ιταλικά.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Λοιπόν..Φαίνεται ότι ήρθε κι η σειρά μου..:bleh:
Έχω επάρκεια στα γαλλικά και τα ισπανικά και μιλάω πολύ καλά τα αγγλικά. Όσον αφορά τα ιταλικά, κατέχω ΜΟΝΟ τα βασικά, το ίδιο και στα γερμανικά τα οποία παρόλο που τα έκανα στο λύκειο 3 χρόνια, ποτέ μου δεν τα συμπαθησα.. Αυτά (προς το παρόν,ε???... :p )
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Διαφωνώ εν μέρει. Κρύες και βραστές είναι πραγματική πανδαισία (με λίγο ελαιόλαδο από πάνω και αρκετή ρίγανη). Αχ βρε αξέχαστα φοιτητικά χρόνια! Μα τί γλώσσες (μοσχαρίσιες) έχουμε φάει!!! Να μην πω και για τί ούζο έχουμε πιεί!!!:clap::clap::clap::clap:
κι εγω που τοση ωρα νομιζα οτι λεγοντας γλωσσες εννοουσατε τα ψαρια...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom