Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.512
Likes
8.063
ζντρατσβιτσε και απο εμενα!!!και σαλαμ ουαλαικουμ!κεγω αυτο το διλημμα ειχα:αραβικα ή ρωσικα??και ξεκινησα αραβικα και τα χω δει ολα!χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα!!κοιταμε ολοι σαν χανοι τον καθηγητη!πολυ γελιο!
Τι τέλεια που μαθαίνεις αραβικά!!! Και φυσικά χαρά στο κουράγιο σου!
Εκτός του ότι είναι τρομερά δύσκολη η εκμάθηση, δεν υπάρχουν και πολλές ευκαιρίες να τα εξασκήσεις.... δεν είναι αγγλικά που θα τα ακούσεις στην τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.λ.π.
Πάντως εάν σε ενδιαφέρει (το κοίταζα όταν ήμουν μικρότερη) στο πανεπιστήμιο της Βυρηττού, δέχονται αλλοδαπούς, χωρίς εξετάσεις-απλή εγγραφή, για ταχύρρυθμα μαθήματα διάρκειας 1 έτους και φεύγεις από 'κει ξεφτέρι!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ζντρατσβιτσε και απο εμενα!!!και σαλαμ ουαλαικουμ!κεγω αυτο το διλημμα ειχα:αραβικα ή ρωσικα??και ξεκινησα αραβικα και τα χω δει ολα!χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα!!κοιταμε ολοι σαν χανοι τον καθηγητη!πολυ γελιο!
latina sabah el her!
πες μου σε παρακαλώ πληροφοριες για τα μαθήματα αραβικών που κάνεις στο σύλλογο!!!
αν θες στειλε μου pm , και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φας εκει!!!!
sokran!

παρεπιπτόντως ξεκινησα να ακουω το drive time japanese..cd που κατέβασα απο το piratebay! δεν μπορει κατι θα εχω μαθει μεχρι το καλοκαίρι.. ;)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
και Γερμανικά Zertifikat, αλλά πέρα από γερμανικό κινηματογράφο πού και πού, ουδεμία επαφή διατηρώ με τη γλώσσα... Κρίμα γιατί αγαπώ πού την προφορά τους. Αλλά πού να τα εξασκήσεις;

Αντιγονη μην το λες, υπαρχουν πολλοι τροποι για να εξασκησεις μια γλωσσα. σου παραθετω μερικους και εσυ διαλεξε αυτον που σου αρεσει περα απο τον κινηματογραφο που ειπες.

1 βιβλια λογοτεχνικα, μυθιστορηματα, περιοδικα και εφημεριδες. διαβασμα δηλαδη ..

2 μπορεις να βαλεις δορυφορικο πιατο στο σπιτι σου που δεν κοστιζει και πολυ ακριβα για να πιανεις ελευθερα γερμανικα καναλια και να βλεπεις ταινιες και σειρες εκει αντι για ant1, mega κτλ .

3 μουσικη, μπορεις να κατεβασεις γερμανικα τραγουδια και να τα ακους, πολυ καλη εξασκηση

και 4 μπορεις να μπεις σε γερμανικο chat η foroum και να κανεις γνωριμιες και να μιλας μαζι τους . .
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από τραγούδια παίζει πολύ στα γερμανικά! Και όντως είναι πολύ καλή εξάσκηση-πλουτίζει πραγματικα το λεξιλόγιο. Αλλά από διάβασμα... Έχω χάσει σε τέτοιο βαθμό την επαφή με τα γερμανικά που θα έπρεπε να κοιτάω στο λεξικό τις 3 στις 5 λέξεις! Και η έλλειψη χρόνου δεν τον ευνοεί καθόλου τον τομέα του ξενόγλωσσου διαβάσματος... Πάντως ήταν όντως καλή ιδέα αυτή για τη γερμανική τηλεόραση, μ' έβαλες σε σκέψεις!:D
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
σουπερ λυση για να εξασκειτε τις γλωσσες σας ειναι και τα podcasts..
με προγραμματακια οπως itunes & juice μπορειτε να γραφτειτε και να κατεβαζετε δωρεαν καθημερινά στον υπολογιστη σας εκπομπές του bbc , radio france , sveriges radio , deutsche welle , μεχρι και το new york times εχει podcasts!
επισης για οσους θελουν να εξασκουν τα αγγλικα τους συνεχως μια καλη λυση ειναι να αγοράζετε καθε παρασκευή την εξαιρετικη εβδομαδιαια αγγλοφωνη εφημερίδα athens plus που εκδίδει η καθημερινή μαζι με τη herald tribune..
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Παίρνω το θάρρος και εγώ να πω ότι γνωρίζω καλά Αγγλικά και Γαλλικά.

Ισπανικά και Γερμανικά ξέρω λίγα, ελπίζω στο μέλλον να τα βελτιώσω.

Να πω όμως και την αμαρτία μου :oops: : Ζηλεύω όμως τα άτομα που μιλούν πολλές ξένες γλώσσες. Θα ήθελα να τους μοιάσω
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Aς ηξερα να μιλαω τελεια Ελληνικα και δεν θα με ενοιαζε για αλλη γλωσσα!
Εγω ξερω λιγα Αγγλικα!Δεν ταξιδευω ποτε μονος οι με φιλους που ξερουν Αγγλικα η με γκρουπ και εχουν Ελληνα ξεναγο!Μια ζωη στην καβατζα,χαχααχαχα!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Παιδιά πιστεύω πως τα αγγλικά είναι η βάση πολλων γλωσσων στη συγχρονη εποχή .. Αν μαθεις αγγλικά είναι εύκολο να μαθεις μετα ισπανικα-γαλλικα- ιταλικά ... προσωπικά ξέρω πολυ καλα αγγλικά και να μιλάω μονο ιταλικά,ισπανικα και γαλλικα για βασική συνενοηση αντε και κατι παραπάνω αλλα μονο ομιλία
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Είναι πολύ ωραίο να γνωρίζεις ξένες γλώσσες, το χειρότερο όμως είναι να μην γνωρίζεις τη γλώσσα σου τα ελληνικά!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Nομίζω οτι ολοι μας οσοι ξέρουμε μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα, ξερουμε και την ελληνική γλώσσα, τουλάχιστον τα βασικά της.
Το πόσο καλά την γνωρίζουμε ειναι κάτι πολύ υποκειμενικό κ σχετικό που χρειάζεται μεγάλη γλωσσολογική και οχι μονο συζήτηση που δεν ειναι το κατάλληλο τοπικ αυτό.
Θα πρεπει να αναλυσουμε τι ειναι γλώσσα κοκ.
Διαβάζωντας τα παραπάνω αναρωτηθηκα τι σημαίνει ξέρω καλά την ελληνικη γλώσσα η το αντιστροφο τι σημαίνει δεν γνωρίζω τα ελληνικά;
εγω παραδειγμα:
ενιωσα μεγάλη εκπληξη οταν καποιο μέλος αυτού του φόρουμ παλιωτερα μου εκανε παρατήρηση, επειδή τα Ιωάννινα τα έγραψα ως Γιάννενα! Ενω ειχα την αισθηση οτι ξερω τα ελληνικά, οταν συνειδητοποίησα πόσο λάθος εκανα καθε φορά που στον προφορικό λόγο μου έλεγα Γιάννενα, ενιωσα πως δεν τα ξέρω τελικά τα ελληνικά!
Από την άλλη ομως πιστεύω, χωρις να θέλω να αυτολογώ, πως ειμαι σε θέση να διαβάσω και να κατανοήσω μια εφημερίδα, ενα βιβλίο.
επισης ειμαι σε θέση να γραψω ενα κείμενο το οποίο μπορεί να δημοσιευτεί σε ενα έντυπο!
Αρα δεν μπορώ να πω οτι δεν ξέρω τα ελληνικά!

σορι για το οφ τόπικ κειμενάκι περί γνωσης ελληνικής γλώσσας!:haha:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα συμφωνησω με το Θανο. Οι γλωσσολογοι θεωρουν οτι καθε φυσικος ομιλητης γνωριζει τη μητρικη του γλωσσα. Το ποσο καλα τη χειριζεται ειναι αλλο θεμα. Επισης ενα απο τα πρωτα πραγματα που μαθαμε στη γλωσσολογια ειναι το "τα λαθη του σημερα-οι κανονες του αυριο).
Εγω διδασκω γερμανικα, τα οποια λατρευω, και μιλαω πολυ καλα αγγλικα και ισπανικα. Επισης καταλαβαινω και μιλαω ιταλικα και γαλλικα (χωρις ομως να εχω καποια πιστοποιηση σε αυτα) και ...δανεζικα (στα οποια αν και εχω πτυχιο υποτιθεται, εχω ξεχασει και το ονομα μου :haha:). Ετσι ειναι με τις γλωσσες, αν τις αφησεις σε αφηνουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.238
Μηνύματα
884.563
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom