Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
πολλα...
Καλά αγγλικά, μπορώ να συζητήσω.Την παλεύω στα Γερμανικά.Πολύ λίγα Γαλλικά.Φέτος ξεκίνησα Ισπανικά.Ωραία είναι
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Εγώ σε lower πάντα, FR, EN, IT και απλά RU.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τη μέθοδο rosetta stone,
την έχω κατεβάσει αλλά δεν έχω ασχοληθεί, λοιπόν;
Το έχω κατεβάσει και εγώ το πρόγραμμα για 47 γλώσσες και νομίζω ότι σε συνδυασμό με ένα βιβλίο γραμματικής για τη γλώσσα που ενδιαφέρεσαι είναι πολύ καλό για να μπορείς να συνεννοείσαι άνετα. Φυσικά ο βαθμός δυσκολίας μεγαλώνει για γλώσσες όπως τα τούρκικα κ.α. που έχουν και ιδιόμορφο συντακτικό.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ιταλικα . . . Απταιστα!

αρκετα καλα αγγλικα (και ποιος δεν ξερει Αγγλικα?) πλεον δεν μπορεις να ζησεις χωρις αγγλικα ..δεν εχεις επιλογη . . επιβαλλονται . .

γερμανικα . . δυο χρονο σε φροντιστηριο .. πρωτη χρονια το 2000 και η δευτερη χρονια το 2006 . .. την πρωτη χρονια ηταν πολυ ωραια που περναμε βαθμους. . την δευτερη χρονια ευτυχως που ΔΕΝ παιρναμε βαθμους .. γιατι ειχα πιασει πατο. .
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγγλικά Ρroficiency (τα χρησιμοποιώ πολύ γιατί, παράλληλα με το Πανεπιστήμιο, τώρα τελειώνω τις σπουδές μου στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Μετάφρασης-θέλω να γίνω τρανσλέιτορ!:haha:) και Γερμανικά Zertifikat, αλλά πέρα από γερμανικό κινηματογράφο πού και πού, ουδεμία επαφή διατηρώ με τη γλώσσα... Κρίμα γιατί αγαπώ πού την προφορά τους. Αλλά πού να τα εξασκήσεις; Τέλος, ξεκίνησα πρόσφατα μαθήματα Ελλην. Νοηματικής και είναι φοβερά! Και δωρεάν, γιατί έκανα αίτηση στο Εθνικό Ίδρυμα Κωφών και με πήραν ένα χρόνο μετά:clap:. Υπέροχη γλώσσα. Επόμενος στόχος (λιγάκι μακρινός όμως) τα Ρωσικά, που επίσης μ' αρέσει η προφορά τους
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Επόμενος στόχος (λιγάκι μακρινός όμως) τα Ρωσικά, που επίσης μ' αρέσει η προφορά τους
ρωσικα θελω και εγω!λεω να τα ξεκινησω του χρονου!εχω βρει και φροντιστηριο!
 

mariadegrecia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico Ελπίζω!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό κ Αργεντινή
Ξέρω καλά αγγλικά και ισπανικά . Μάλιστα ισπανικά έμαθα μόνη μου και να γράφω και να μιλάω χωρίς να κάνω ούτε ένα μάθημα σε φροντιστίριο χιχι.
Επίσης καταλαβαίνω γαλλικά ως ένα σημείο και αυτό επειδή μικρή έκανα μαθήματα αλλά πλέον λόγο του ότι δεν ασχολούμαι με τα γαλλικά μου είναι δύσκολο να τα μιλήσω και να τα γράψω...τα μπερδεύω με τα ισπανικά
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ξέρω καλά αγγλικά και ισπανικά . Μάλιστα ισπανικά έμαθα μόνη μου και να γράφω και να μιλάω χωρίς να κάνω ούτε ένα μάθημα σε φροντιστίριο χιχι.
Κι εγω ακριβως τα ιδια :) (Καλωσηρθες!)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μάλιστα ισπανικά έμαθα μόνη μου και να γράφω και να μιλάω χωρίς να κάνω ούτε ένα μάθημα σε φροντιστίριο
για πείτε το μυστικό πώς!:haha::cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ξ
Επίσης καταλαβαίνω γαλλικά ως ένα σημείο και αυτό επειδή μικρή έκανα μαθήματα αλλά πλέον λόγο του ότι δεν ασχολούμαι με τα γαλλικά μου είναι δύσκολο να τα μιλήσω και να τα γράψω...τα μπερδεύω με τα ισπανικά
το ποσο σε καταλαβαινω δεν περιγραφεται!!και να φανταστεις οτι εγω εχω επαρκεια στα γαλλικα και μπορω να διδαξω.πηγαινα σε γαλλικο σχολειο και εκανα γαλλικα πολλα χρονια..και μολις καταπιαστηκα με τα ισπανικα, ξεχασα τελειως τα γαλλικα!και πανω που ειχα απογοητευτει και ντρεπομουν πραγματικα για την καταντια μου..τσουπ..παω γαλλια και συνειδητοποιω οτι τα γαλλικα μου ειναι ακομη περιφημα!!οκ, πεταγα και καμια ισπανικη λεξη μιλωντας(εξου και ολοι οι γαλλοι μας περνουσαν για ισπανιδες,επαιρνα στον λαιμο μου και τις αλλες), αλλα καταλαβαινα τα παντα και με καταλαβαιναν και αυτοι!οποτε μην απογοητευεσαι!οι ξενες γλωσσες ειναι σαν το ποδηλατο, απαξ και τις μαθεις, δεν τις ξεχνας!!(ασχετα που αυτο με το ποδηλατο δεν ισχυει για μενα!!)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
ρωσικα θελω και εγω!λεω να τα ξεκινησω του χρονου!εχω βρει και φροντιστηριο!

ZΝΤΡΑΤΣΒΙΤΣΕ! (Γειά στα ρώσικα)
Συμφωνώ ότι είναι τέλεια η προφορά τους όπως μου αρέσουν και τα αραβικά!

Ωστόσο, για να μην φεύγω από το θέμα: γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και ιταλικά, καταλαβαίνω γαλλικά και έχω αρχίσει να παλεύω μόνη μου τα ισπανικά!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ZΝΤΡΑΤΣΒΙΤΣΕ! (Γειά στα ρώσικα)
Συμφωνώ ότι είναι τέλεια η προφορά τους όπως μου αρέσουν και τα αραβικά!!
ζντρατσβιτσε και απο εμενα!!!και σαλαμ ουαλαικουμ!κεγω αυτο το διλημμα ειχα:αραβικα ή ρωσικα??και ξεκινησα αραβικα και τα χω δει ολα!χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα!!κοιταμε ολοι σαν χανοι τον καθηγητη!πολυ γελιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.584
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom