Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Την πρώτη φορά που είχα γράψει είχα ξεχάσει να πω πως μιλάω και Ιρλανδικά (θα με σκοτώσει η γιαγιά μου αν το μάθαινε)

Γαλλικά-Ελληνικά-Αγγλικά , Ολλανδικά, Τούρκικα ,Ιρλανδικά, Σουηδικά

Με την σειρά από το πιο καλό βαθμό ομιλίας.

Από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αρχίσω και μια καινούργια. Για Εβραικά σκεφτόμουν...είναι κάπως άχρηστα όμως, τι λέτε;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Την πρώτη φορά που είχα γράψει είχα ξεχάσει να πω πως μιλάω και Ιρλανδικά (θα με σκοτώσει η γιαγιά μου αν το μάθαινε)

Γαλλικά, Ελληνικά, Αγγλικά, Ολλανδικά, Τούρκικα ,Ιρλανδικά, Σουηδικά

Με την σειρά από το πιο καλό βαθμό ομιλίας.

Από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αρχίσω και μια καινούργια. Για Εβραικά σκεφτόμουν...είναι κάπως άχρηστα όμως, τι λέτε;
εε όχι και άχρηστα τα εβραϊκά !!!! Μην λέμε ότι θεμε !! Ξεκίνα γρήγορα !
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ουδεμία αντίρρηση. Όμως και πάλι οι αφίξεις Γερμανών, Άγγλων, Γάλλων, Ιταλών είναι περισσότερες από των Σέρβων, για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι χώρες με πληθυσμό αρκετών δεκάδων εκατομμυρίων.


Ένας λόγος ακόμη, λοιπόν!


Και πάλι, δεν έχει σημασία αυτή καθεαυτή η δυσκολία της γλώσσας, αλλά το τι πιστεύουν οι Έλληνες μαθητές γι αυτή.
σαν να μου φαίνεται ότι το ίδιο λέμε, έτσι δεν είναι;

Την πρώτη φορά που είχα γράψει είχα ξεχάσει να πω πως μιλάω και Ιρλανδικά (θα με σκοτώσει η γιαγιά μου αν το μάθαινε)

Γαλλικά, Ελληνικά, Αγγλικά, Ολλανδικά, Τούρκικα ,Ιρλανδικά, Σουηδικά

Με την σειρά από το πιο καλό βαθμό ομιλίας.

Από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αρχίσω και μια καινούργια. Για Εβραικά σκεφτόμουν...είναι κάπως άχρηστα όμως, τι λέτε;
με σκότωσες....και ζηλεύω τρελά....
εννοείται πως πρέπει να ακολουθήσεις την λογική ότι καμία γλώσσα δεν έιναι άχρηστη.... είναι κάτι πέραν από την πολιτική, οικονομία, τουρισμό και ό'τι άλλο μπορεί να σκεφτεί ο κάθε ένας από μας.... μακάρι να μπορούσαμε όλοι να μάθουμε και να μιλάμε όσες περισσότερες γλώσσες είναι δυνατόν.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αρχίσω και μια καινούργια. Για Εβραικά σκεφτόμουν...είναι κάπως άχρηστα όμως, τι λέτε;
Στη θέση σου, θα ξεκινούσα Αραβικά ;)

Στη θέση μου, θα ξεκινήσω Τούρκικα

(ανοίχτε τώρα κι ένα δεύτερο debate για τη χρησιμοτητα των Τουρκικων κι αν η εκμάθηση τους αποτελεί απεμπόληση της ελληνικής ταυτότητας :bleh:)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Στη θέση σου, θα ξεκινούσα Αραβικά ;)

Στη θέση μου, θα ξεκινήσω Τούρκικα

(ανοίχτε τώρα κι ένα δεύτερο debate για τη χρησιμοτητα των Τουρκικων κι αν η εκμάθηση τους αποτελεί απεμπόληση της ελληνικής ταυτότητας :bleh:)

Χαχαχα...πάντως έχοντας μείνει στην τουρκία 3 χρόνια έχω να σου πω πως τα Τούρκικα είναι μια πολύ απλή και εύκολη γλώσσα για να μάθει κανείς! ;)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να αρχίσω και μια καινούργια. Για Εβραικά σκεφτόμουν...είναι κάπως άχρηστα όμως, τι λέτε;
Συμφωνώ με αυτό που σου είπε η Ivana, μια γλώσσα τη μαθαίνεις με κριτήριο αν σε δένει κάτι με τη χώρα/τον πολιτισμό, αν σου αρέσει σαν άκουσμα ή αν θες να διευρύνεις τους ορίζοντές σου. Οπότε εγώ λέω βουρ στον πατσά (και ομολογώ ότι τα εβραϊκά και εμένα με συγκινούν σα γλώσσα, αν και δε θα τα μάθαινα ποτέ επειδή έχω να τελειοποιήσω άλλες γλώσσες πρώτα και το κεφάλι μου θα γίνει ομελέτα!)

Στη θέση σου, θα ξεκινούσα Αραβικά ;)

Στη θέση μου, θα ξεκινήσω Τούρκικα
Η μάνα μου έμαθε τουρκικά βλέποντας Ezel, δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο :haha::haha:

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα του θέματος, με σειρά οικειότητας: Ελληνικά, Αγγλικά, Σερβικά/Κροατικά/Βοσνιακά/Μαυροβουνιώτικα :cool:, Γαλλικά (μπλιαχ...), Βουλγαρικά, Ρωσικά
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
:haha:

Σερβικά/Κροατικά/Βοσνιακά/Μαυροβουνιώτικα :cool:,
χαχαχχα και εσένα σε έκαναν πολύγλωττο :bleh:

βάλε και σλοβάκικα, πωλονικά και τσέχικα (λιγότερο) που θέλει λίγο κόπο να τα μάθεις αφού σαν σλάβικες είναι σχεδόν ίδιες και να τα :)))) τον φτάνουμε τον Γλωσσολι :)))
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
χαχαχχα και εσένα σε έκαναν πολύγλωττο :bleh:

βάλε και σλοβάκικα, πωλονικά και τσέχικα (λιγότερο) που θέλει λίγο κόπο να τα μάθεις αφού σαν σλάβικες είναι σχεδόν ίδιες και να τα :)))) τον φτάνουμε τον Γλωσσολι :)))
Α, σε παρακαλώ! Δε με έκανε κανείς πολύγλωσσο, μόνος μου το τελειοποίησα με κόπο και ιδρώτα! :bleh: Ειδικά για τα Μαυροβουνιώτικα είμαι πολύ περήφανος, είναι η γλώσσα του μέλλοντος :cool:

Πάντως αν με ρώταγαν ποια γλώσσα θα ήθελα να μάθω αύριο αν είχα τη δυνατότητα, νομίζω θα απάνταγα είτε Ιαπωνικά (μεγάλη αδυναμία), είτε -για κάποιον ανεξήγητο και διεστραμμένο λόγο- Λιθουανικά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ξέρω κάποια ελάχιστα πολωνικά, κυρίως εκφράσεις καθημερινής συνεννόησης, καλημέρα τι κάνετε, πόσο κάνει, που είμαι, τί είναι αυτό, καληνύχτα κλπ και φυσικά να βρίζω. Αυτό απλώς ακούγοντας τους πολωνούς που δουλεύουμε μαζί. Είναι λίγο δύσκολη και βαριά γλώσσα στο άκουσμα αλλά αν κάποτε έχω χρόνο, λέμε τώρα, θα ήθελα να τη μάθω. Kurwa mac!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Α, σε παρακαλώ! Δε με έκανε κανείς πολύγλωσσο, μόνος μου το τελειοποίησα με κόπο και ιδρώτα! :bleh: Ειδικά για τα Μαυροβουνιώτικα είμαι πολύ περήφανος, είναι η γλώσσα του μέλλοντος :cool:
να προσέχεις όμως :shock:....πρόλο που στην τελευταία αναγραφή που έγινε φέτος περισσότεροι δήλωσαν τα σερβικά σαν γλώσσα τους εναντίον τα Μαυροβουνιώτικα, από πέρσι γίνεται μεταρρύθμιση της γλώσσας τους...έχουν προστθέσει δύο ή τρία γράμματα και μια φωνιτική αλλάγη που την έχουμε της μετατρέπουν έτσι ώστε να είναι κάτι εντιάμεσα στα δύο διάλεκτα της γλώσσας μας (να μην μπαίνω και στις ονωμασίες) -εννοώ όλων μας της πρώην ΓΙΟΥ. Και μάλιστα παρουσιάζονται και καινούγιες λέξεις... κάτι σαν στα κροατικά που από την λέξη prijateljica, τελευταία χρόνια έγινε frendica (english version).....

δεν έχασες και εσύ ;)

και εγώ τα σκέφτομαι τα πωλονικά, αφού πράγματι μοιάζουν πάρα πολύ...αλλά αποφάσισα τα Ιταλικά (είναι τόσο μελοδική η γλώσσα αυτή..με μαγεύει...), τον καθηγητή τον καπάρωσα :) λένε ότι είναι καλός ...όποιος ενδιαφέρεται για Θεσ/νίκη να τον συστήσω
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
χαχαχα νόμιζα πως μονο εγώ ήξερα πολωνικά εδώ :Ρ :Ρ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom