Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
καπου κερδιζεις και καπου χανεις....
Βασική αρχή της φωτογραφίας.
Εγώ πάντως τον 1.8 τον χρησιμοποιώ σε συναυλίες, νύχτα όταν θέλω να βγάλω κτίρια που είναι μακρυά και δεν με πολυενδιαφέρει το βάθος πεδίου και σε εσωτερικούς χώρους όταν θέλω να βγάλω αντικείμενα με αυτό το λεγόμενο bokeh κτλ κτλ. Επίσης καλός είναι για πορτρέτα.
Ο 35άρης είναι νορμάλ στους κροπ αισθητήρες (πχ D60), αλλιώς είναι ευρυγώνιος.
άχρηστο το f για θέμα εστίασης? Όσο πιο μεγάλο f τόσο πιο μακριά εστιάζει και είναι καθαρά?
Όχι ακριβώς. Το f επηρεάζει το βάθος πεδίου. Δηλαδή έστω ότι εστιάζεις στο σημείο Α. Το f θα επηρεάσει πόσο από ό,τι βρίσκεται μπροστά και πίσω από το Α θα βγει καθαρό στη φωτογραφία. Στο 1.8 που έχω χρησιμοποιήσει σε συναυλίες φαντάσου, εστιάζεις (όπου βρεις εκείνη την ώρα :haha: αλλά έστω ότι εστιάζεις) στα μάτια του τραγουδιστή, τα αυτιά του θα βγουν φλου. Και η μύτη του. Αν εστιάσεις στο μικρόφωνο την πάτησες.
Σε μακρυνά κτίρια νύχτα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί εστιάζεις στο κτίριο και δεν σε ενδιαφέρει/ενοχλεί το μπροστά και το πίσω.
Για να απαντήσω στο δίλημμά σου, αν νιώθεις να μην σου αρκεί ο 18-55 γιατί θες να ζουμάρεις πιο πολύ, τότε πάρε τον 18-200. Αν θες να βγάζεις φωτογραφίες νύχτα σταθερά αντικείμενα, πάρε ένα τρίποδο. Αν θες ένα φακό-σταθερή αξία που θα σε βοηθήσει να καδράρεις και καλύτερα, πάρε τον 35άρη (που είναι και γρήγορος). Εγώ πάντως στα ταξίδια μου παίρνω έναν 18-105 και τον 35 f1.8, ο δεύτερος περνάει πιο πολύ χρόνο στο τσαντάκι όμως.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί σχετικά με τον φακό που σκέφτομαι να αγοράσω για την d60. Αρχικά προσανατολιζόμουν να πάρω έναν 35άρι για το ανοικτό του διάφραγμα,μου είπατε όμως πως δεν βοηθάει στα τοπία. Σκέφτομαι τώρα να πάρω τον Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm.Να μην χρειάζεται να αλλάζω φακούς και να μπορώ να ζουμάρω λίγο περισσότερο συγκριτικά με τον 18-55 που ήδη έχω.
Το ερώτημά μου είναι στο εύρος 18-55 θα έχει καλύτερη απόδοση ο νέος φακός από το αρχικό κιτ?Ή η διαφορά του θα είναι μόνο στο 55-105?
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Αρχικά προσανατολιζόμουν να πάρω έναν 35άρι για το ανοικτό του διάφραγμα,μου είπατε όμως πως δεν βοηθάει στα τοπία.
Κανείς δε σου είπε ότι ο 35αρης δε βοηθάει στα τοπία.Αυτό που σου είπα είναι ότι το το f/1.8 δεν κάνει για τοπία.Αν τον βάλεις επάνω στη μηχανή,από τη μηχανή μπορείς να επιλέξεις να φωτογραφίσεις με f/8 μέχρι f/32 (αν η μηχανή σου υποστηρίζει τόσο κλειστό διάφραγμα).Απλώς τη νύχτα θέλεις τρίποδο,υψηλότερο iso και f/8 τουλάχιστον για σωστό τοπίο.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν έχουν διαφορά στην ποιότητα οι δύο φακοί μεταξύ τους.
Επειδή τους έχω και τους δύο, δοκίμασα τώρα, ο 18-55 στο 45 έχει μάξιμουμ διάφραγμα 5,3 ενώ ο 18-105 στο 45 έχει περίπου 4,8. Μέχρι το 35 έχουν το ίδιο. Με τον 18-105 κερδίζεις δηλαδή λίγο σε φως από το 35 και πάνω.
Πάντως σημαντική διαφορά στην ποιότητα στο εύρος 18-55 δεν θα δεις. Απλά με τον 18-105 θα έχεις ως 105.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Επισης να πουμε οτι για "να εισαι πιο ανετος σε χαμηλο φωτισμο" πρεπει να εχεις δυνατοτητα να ανεβασεις πολυ τα iso, αλλα εκει εκτος απο φακο πρεπει να αγορασεις και καινουριο σωμα :p
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μερικές παρατηρήσεις.

1)Ο φακός 35mm δεν είναι "normal".Είναι ευρυγώνιος.Γίνεται normal σε μηχανές με FOV crop 1.5.Για να δίνουμε τις ακριβείς έννοιες.
2)Το "φλου" δεν είναι χαρακτηριστικό του φακού,αλλά του διαφράγματος που χρησιμοποιείται.Και οι τηλεφακοί βγάζουν "φλου" φόντο σε ανοιχτά διαφράγματα
3)Από πού προκύπτει ότι έχει καλύτερα οπτικά υλικά;Υπάρχουν φακοί ζουμ με πολύ καλύτερη ποιότητα.
Σωστές οι παρατηρήσεις αλλά ο φίλος έχει την D60 που έχει crop factor x1.6 οπότε όπως ειπώθηκε και παραπάνω ο 35άρης θα λειτουργεί ώς νορμάλ.
Το φλού το αναφέρω ως πλεονέτκημα του 35άρη στα πορτρέτα. με τον 18-200 στα 200mm θα έχει ίσως φλού φόντο αλλά και μεγάλη παραμόρφωση.
Κατά κανόνα οι prime φακοί υπερέχουν σε οξύτητα και ευκρίνεια. Οι ζούμ προκειμένου να είναι σε προσιτές τιμές συνήθως περιέχουν έναν ''συμβιβασμό'' στα οπτικά. Υπάρχουν βέβαια και ζούμ φακοί με άριστα οπτικά αλλά εκεί μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής. Στην περίπτωσή μας ο 18-200 δεν είναι τέτοιος, ενώ ο 35άρης μου δείχνει να είναι πιο οξύς στα δείγματα που είδα τουλάχιστον.
 

marilou_mpo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλήσπερες σε όλους και όλες! Σκέφτομαι εδώ και καρό να αγοράσω μια dslr και την τελευταία εβδομάδα κατέληξα στην NIKON D5100 . Ποια είναι η γνώμη σας?? Έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια χρήματα??
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Καλησπέρα
Δες και τη Sony A58.Έχει πλεονεκτήματα από τη Nikon
  1. Διαθέτει μοτέρ στο σώμα για την αυτόματη εστίαση.Αυτό σημαίνει πως ότι φακό και αν αγοράσεις για sony (ή παλιό για minolta) τύπου mount A θα σου δώσει αυτόματη εστίαση.Η Nikon δεν έχει,πρέπει να παίρνεις ειδικούς φακους,με μοτέρ
  2. Διαθέτει σταθεροποιητή στο σώμα.Ότι φακό και αν έχεις επάνω ο σταθεροποιητής θα σε σώσει,σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό
  3. Διαθέτει σκόπευτρο με 100% κάλυψη.Σημαίνει πως ότι βλέπεις θα παίρνεις.Άρα θα καδράρεις σωστά.Η Nikon έχει 95%.Πίστεψέ με,θα δεις διαφορά.Ξέρεις τι είναι να βλέπεις ότι έχεις απομονώσει ένα θέμα από,π.χ,ένα δένδρο,και μόλις βλέπεις τη φωτογραφία να έχεις πάρει ΚΑΙ το δένδρο;
  4. Έχει 15 σημεία εστίασης έναντι 11.
  5. Μπορεί να τραβήξει 12 φωτογραφίες σε 1 δευτερόλεπτο,έναντι 4 της Nikon.
Προς θεού δε λέω ότι η ΝΙΚΟΝ είναι άχρηστη.Μια χαρά μηχανή είναι.Απλώς δες και τη Sony.Το σημαντικοτερο είναι να τις πιάσεις και τις 2 να δεις ποια κάθεται καλά στο χέρι σου.Και μετά αποφασίζεις.Όχι,δεν πουλάω καμία μηχανή,άλλωστε δεν έχω/είχα την Α58,έχω την Α77!!!
 

marilou_mpo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα
Δες και τη Sony A58.Έχει πλεονεκτήματα από τη Nikon
  1. Διαθέτει μοτέρ στο σώμα για την αυτόματη εστίαση.Αυτό σημαίνει πως ότι φακό και αν αγοράσεις για sony (ή παλιό για minolta) τύπου mount A θα σου δώσει αυτόματη εστίαση.Η Nikon δεν έχει,πρέπει να παίρνεις ειδικούς φακους,με μοτέρ
  2. Διαθέτει σταθεροποιητή στο σώμα.Ότι φακό και αν έχεις επάνω ο σταθεροποιητής θα σε σώσει,σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό
  3. Διαθέτει σκόπευτρο με 100% κάλυψη.Σημαίνει πως ότι βλέπεις θα παίρνεις.Άρα θα καδράρεις σωστά.Η Nikon έχει 95%.Πίστεψέ με,θα δεις διαφορά.Ξέρεις τι είναι να βλέπεις ότι έχεις απομονώσει ένα θέμα από,π.χ,ένα δένδρο,και μόλις βλέπεις τη φωτογραφία να έχεις πάρει ΚΑΙ το δένδρο;
  4. Έχει 15 σημεία εστίασης έναντι 11.
  5. Μπορεί να τραβήξει 12 φωτογραφίες σε 1 δευτερόλεπτο,έναντι 4 της Nikon.
Προς θεού δε λέω ότι η ΝΙΚΟΝ είναι άχρηστη.Μια χαρά μηχανή είναι.Απλώς δες και τη Sony.Το σημαντικοτερο είναι να τις πιάσεις και τις 2 να δεις ποια κάθεται καλά στο χέρι σου.Και μετά αποφασίζεις.Όχι,δεν πουλάω καμία μηχανή,άλλωστε δεν έχω/είχα την Α58,έχω την Α77!!!

Ευχαριστώ πολύ.. Γενικά είναι πρώτη φορά που θα αγοράσω καλή φωτογραφική και δεν ξέρω πολλά.. Ψάχνω και για σεμινάρια.. Αλλά θα το κοιτάξω γιατί μου κέντρισες το ενδιαφέρον!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Λέω για την SLT A58.Αν βρεις σε κάποιο κατάστημα ή από ιδιώτη μεταχειρισμένη (αν θέλεις μεταχειρισμένη) πάρε με κλειστά τα μάτια την Α580.Αλλά δεν πρέπει να κυκλοφορεί,είναι μοντέλο 2010.Αλλά είναι πολύ καλή μηχανή.Βεβαίως το σκόπευτρο δεν έχει κάλυψη 100%,αυτό είναι ένα μειονέκτημα.Επίσης νομίζω ότι δεν τραβάει βίντεο,αν σε ενδιαφέρει το βίντεο.Πάντως η Α58 θα σε ικανοποιήσει.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα παιδιά. Ξεθάβω το θέμα μετά από 2 χρόνια... Είμαι στην φάση που θέλω να αγοράσω κάμερα γιατί σε 2 μήνες θα πάμε με την γυναίκα μου Αγγλία. Είναι το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό..

Γενικά η ερώτηση είναι απλη: Γίνετε ταξίδι χωρίς κάμερα?

Εχω βρει πολύ καλή της Nikon.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom