Καναδάς Τορόντο...8386 χλμ μακριά

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα

...συνέχεια...
Ο ουρανός αρχίζει να καλύπτεται από σύννεφα κι έτσι αποφασίζουμε να επισκευτούμε το Royal Ontario Museum.H είσοδος επιβλητική και το εισήτηριο 24$.Το Μουσείο πραγματικά μας εντυπωσίαζει...Τα εκθέματα των δεινοσαύρων, η αιθουσα των θησαυρών της γης, οι αίθουσες που αφορούν σε Κίνα και Ιαπωνία..όλα αξιοσημείωτα..Μας εντυπωσιάζει το πλήθος των σχολείων που έχουν καταφτάσει και οι δραστηριότητες που υπάρχουν μέσα στο Μουσείο για τα μικρά παιδάκια (ζωγραφική, δυνατότητα να ντυθούν με τοπικές ενδυμασίες από όλο τον κόσμο κλπ)Πραγματικά αξίζει μια επίσκεψη.
Μεσημέρι κιόλας , τσιμπάμε κάτι σε ένα fast Food (αγαπημένο Γιώργου) και ξερενόμαστε στον ύπνο.Το απόγευμα είναι η ώρα για μια βόλτα στην Ελληνική συνοικία στο Danforth στάση μετρό Chester.
Παντού ελληνικές και καναδικές σημαίες , ελληνικά μαγαζιά ,ακόμη και οι οδοί γραμμένες στα ελληνικά και από τα μαγαζιά φτάνουν στα αυτιά μας τραγούδια της Βανδή και της Τσαλιγοπούλου.Καθόμαστε για καφεδάκι στο καφέ Frappe.Αυτονόητο τι ήπιαμε...Μιλούν ελληνικά μας υποδέχονται με χαρά και ζεστασιά.Η νύχτα έχει πέσει το ίδιο και η θερμοκρασία.Το θερμόμετρο αγγίζει τους -14 και εμείς γυρίζουμε στο ξενοδόχειο.
1:00 μετά τα μεσάνυχτα.Ακούγεται ήχος σειρήνας.Ξυπνάω.Ο Γιώργος μου λέει ότι είναι το ξυπνητήρι του διπλανου:shock:.Σε λίγο έρχεται φυσικά η διάψευση.Ανακοίνωση από τα μεγάφωνα του Ξενοδοχείου : "Κυρίες και Κύριοι έχουμε ένδειξη πυρκαγιάς στον 8 όροφο.Παρακαλούμε μείνετε ψύχραιμοι , θα σας ενημερώσουμε για την εξέλιξη μόλις το ελένξουμε".
Βρισκόμαστε στο 10 όροφο..Θέλω να πανικοβληθώ αλλά ο Γιώργος δε με αφήνει.Ακούγονται σειρήνες πυροσβεστικών και ο συναγερμός εξακολουθεί να χτυπάει.Όλοι είναι στους διαδρόμους και κατεβαίνουν από τα κλιμακοστάσια.Ντυνόμαστε και μείς και κατεβαίνουμε.Με ανακούφιση διαπιστώνουμε ότι πρόκειται για λάθος ένδειξη.Μας ζητούν συγγνώμη για την αναστάτωση και επιστρέφουμε στο δωμάτιο..Κουτουλάω από τη νύστα..Φυσικά πέφτω ξερή:p.
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τορόντο πολύ ωραία! Περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια! Η φωτογραφία σου είναι υπέροχη!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Περιμένω τη συνέχεια με ενδιαφέρον και πολλές φωτογραφίες.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πραγματικά ζηλεύω και περιμένω την συνέχεια! Πότε πήγες ακριβώς δε μας είπες!!! Επίσης, κάτι έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τους επισκέπτες στον Καναδά!!! Δε μπορείς να μείνεις πολλές μέρες? Πρέπει να χεις συγγενείς?? Λίγο θολό το τοπίο για μένα!! Και υπέροχη η φώτο σου!!!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Oooo περιμένουμε την συνέχεια!!!
Φυσικά είμαι σίγουρος πως θα πήγατε στο Much Music στο Τορόντο...αν όχι ιιιιιιιιιιιιιιιι :p
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Δεν επιστρέψαμε ακόμη.Είμαστε Νέα Υόρκη:clap:.Τορόντο ήμασταν απο 1 έως 6 Μαρτίου.Φρέσκο πράμα έχωωωω:bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι! Μη βιαστειτε! Καλα να περασετε!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Πάγος γύρω από η λίμνη
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom