Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στο Πευκοχωρι πρεπει να πεσει μαυρο !!!
Έπεσε μαύρο, τους κάψανε όλους τους λόφους και τα βουνά τριγύρω, τώρα έγιναν πλέον ''παραδοσιακές'' λευκές αιγαιοπελαγίτικες βίλες και ξενοδοχεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Έπεσε μαύρο, τους κάψανε όλους τους λόφους και τα βουνά τριγύρω, τώρα έγιναν πλέον ''παραδοσιακές'' λευκές αιγαιοπελαγίτικες βίλες και ξενοδοχεία.
Και τι να εκαναν? Να αφηναν τα παιδακια τους να λιποθυμανε απο την πεινα, αφου δεν εμειναν δεντρα να γινουν ξυλοκοποι? Δεν ειναι κακο.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Έπεσε μαύρο, τους κάψανε όλους τους λόφους και τα βουνά τριγύρω, τώρα έγιναν πλέον ''παραδοσιακές'' λευκές αιγαιοπελαγίτικες βίλες και ξενοδοχεία.
Γιαυτο αλλωστε εκαψαν ολους τους λοφους , δυστυχως.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Καλημερα στην παρεα! Ωραιο φαινεται αυτο το Πορτο τελικα. Απο παραλιες λεει τιποτα; γιατι η χαλκιδικη μπορει απο θεα να ειναι τραγικη αλλα απο παραλιες.... απλα δεν εχω λογια να τις περιγραψω. Και ειναι πολλες! Τωρα το τι της εχουμε κανει εμεις οι ανθρωποι.... επισης δεν εχω λογια να το περιγραψω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Μια γνωστή μου με ρώτησε κάποια στιγμή πως κατάφερα και πήγα Ρώμη 6 μέρες και ξόδεψα μόνο 450€, όταν αυτή εκείνη τη στιγμή κρατούσε τσάντα 400€! Της απάντησα "Είδες πως χωράει όλη η Ρώμη σε μία τσάντα;".....
Πραγματικά όμως. Πόσο εξοργιστικό κι αυτό να ξοδεύουν 1.000 ευρώ σε κινητά, 400-500 και βάλε σε τσάντες και να αναρωτιόνται πώς ταξιδεύει ο άλλος.

Πάντα διακοπές στην Ελλάδα έκανα και τις καλοκαιρινές θα συνεχίσω να τις κάνω γιατί έχω αρκετά μέρη να επισκεφθώ ακόμα.
Κι εγώ το ίδιο όχι γιατί έχω αρκετά μέρη να επισκεφτώ ακόμα, έχω γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος της χώρας(αν και κάποια από αυτά τα λίγα μέρη που δεν έχω πάει τα θεωρώ σημαντικά και πως πρέπει οπωσδήποτε να τα δω), αλλά γιατί χωρίς Αιγαίο, καλοκαίρι δεν καταλαβαίνω, επειδή συνδυάζει όλα αυτά που είπαν πιο πάνω βουνό, θάλασσα, λίμνες, φαράγγια, τοπ αρχαιολογικά και βυζαντινά μνημεία κλπ, απίστευτη ποικιλομορφία τοπίου σε τόσο μικρή χώρα....
Και επειδή-τι να κάνουμε- αν κι έχω επισκεφτεί δεκάδες χώρες σε διάφορες ηπείρους (και θα μπορούσα να είχα δει πολύ περισσότερες αν δεν είχα την συνήθεια να πηγαίνω πολλές φορές στις ίδιες χώρες αν μου αρέσουν) και πολύ δύσκολα βρίσκω χώρες να έχουν την ομορφιά και την ποικιλομορφία της Ελλάδας. Κι όσο ταξιδεύω, τόσο την εκτιμώ παραπάνω.

Επίσης επειδή τυγχάνει να έχω φίλους από διάφορες χώρες του κόσμου, όλοι όσοι είναι πολυταξιδεμένοι βάζουν την Ελλάδα στις τοπ χώρες ανα τον πλανήτη, όπως ο δικός μας @Yorgos που έχει επισκεφτεί τις περισσότερες χώρες του πλανήτη και βάζει την Ελλάδα στο τοπ10. Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πολυταξιδεμένοι φίλοι μου είτε από Βόρεια Ευρώπη, είτε από Λατινική Αμερική κλπ. Επίσης την θεωρούν από τις πιο value for money χώρες. Θεωρούν πολύ καλή την σχέση ποιότητας- τιμής, σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης.

Σαφώς και οι τιμές έχουν αυξηθεί τελευταία, όπως και σε όλα τα μέρη του κόσμου που παρατηρείται αύξηση τουρισμού, όπως και στην Πορτογαλία που μπορεί να είναι πολύ όμορφη αλλά οι τιμές έχουν αυξηθεί και το value for money έχει πατώσει σε σχέση με παλιά, ειδικά στην Λισσαβώνα που έχω και την σύγκριση πρόχειρη.
Φέτος είναι ιδιαίτερη χρονιά για τον τουρισμό παγκοσμίως και δεν ξέρω που θα κινηθούν οι τιμές, αλλά μέχρι πέρυσι σε όλους τους φίλους από το εξωτερικό που με ρωτούσαν που να κάνουν διακοπές στην Ελλάδα, πρότεινα λιγότερο δημοφιλή νησιά(τα οποία μαντεύω πως σε λίγα χρόνια που θα ανακαλύψουν την ομορφιά τους κι άλλοι άνθρωποι από διάφορα μέρη του πλανήτη, θα ακριβύνουν κι αυτά).

Εδώ μέσα παραπονιούνται τα μέλη για υπερτιμημένα και πανάκριβα αξιοθέατα στην Κροατία. Πριν 20 χρόνια φαντάζομαι δεν θα ήταν έτσι. Αλλά κάποιοι από εμάς ήμασταν παιδιά πριν 20 χρόνια και ταξιδεύαμε ελάχιστα τότε. Οπότε απλώς δεν προλάβαμε τις καλύτερες τιμές.
Η αύξηση του τουρισμού φέρνει άνοδο των τιμών. Προσφορά και ζήτηση.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Πραγματικά όμως. Πόσο εξοργιστικό κι αυτό να ξοδεύουν 1.000 ευρώ σε κινητά, 400-500 και βάλε σε τσάντες και να αναρωτιόνται πώς ταξιδεύει ο άλλος.



Κι εγώ το ίδιο όχι γιατί έχω αρκετά μέρη να επισκεφτώ ακόμα, έχω γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος της χώρας(αν και κάποια από αυτά τα λίγα μέρη που δεν έχω πάει τα θεωρώ σημαντικά και πως πρέπει οπωσδήποτε να τα δω), αλλά γιατί χωρίς Αιγαίο, καλοκαίρι δεν καταλαβαίνω, επειδή συνδυάζει όλα αυτά που είπαν πιο πάνω βουνό, θάλασσα, λίμνες, φαράγγια, τοπ αρχαιολογικά και βυζαντινά μνημεία κλπ, απίστευτη ποικιλομορφία τοπίου σε τόσο μικρή χώρα....
Και επειδή-τι να κάνουμε- αν κι έχω επισκεφτεί δεκάδες χώρες σε διάφορες ηπείρους (και θα μπορούσα να είχα δει πολύ περισσότερες αν δεν είχα την συνήθεια να πηγαίνω πολλές φορές στις ίδιες χώρες αν μου αρέσουν) και πολύ δύσκολα βρίσκω χώρες να έχουν την ομορφιά και την ποικιλομορφία της Ελλάδας. Κι όσο ταξιδεύω, τόσο την εκτιμώ παραπάνω.

Επίσης επειδή τυγχάνει να έχω φίλους από διάφορες χώρες του κόσμου, όλοι όσοι είναι πολυταξιδεμένοι βάζουν την Ελλάδα στις τοπ χώρες ανα τον πλανήτη, όπως ο δικός μας @Yorgos που έχει επισκεφτεί τις περισσότερες χώρες του πλανήτη και βάζει την Ελλάδα στο τοπ10. Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πολυταξιδεμένοι φίλοι μου είτε από Βόρεια Ευρώπη, είτε από Λατινική Αμερική κλπ. Επίσης την θεωρούν από τις πιο value for money χώρες. Θεωρούν πολύ καλή την σχέση ποιότητας- τιμής, σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης.

Σαφώς και οι τιμές έχουν αυξηθεί τελευταία, όπως και σε όλα τα μέρη του κόσμου που παρατηρείται αύξηση τουρισμού, όπως και στην Πορτογαλία που μπορεί να είναι πολύ όμορφη αλλά οι τιμές έχουν αυξηθεί και το value for money έχει πατώσει σε σχέση με παλιά, ειδικά στην Λισσαβώνα που έχω και την σύγκριση πρόχειρη.
Φέτος είναι ιδιαίτερη χρονιά για τον τουρισμό παγκοσμίως και δεν ξέρω που θα κινηθούν οι τιμές, αλλά μέχρι πέρυσι σε όλους τους φίλους από το εξωτερικό που με ρωτούσαν που να κάνουν διακοπές στην Ελλάδα, πρότεινα λιγότερο δημοφιλή νησιά(τα οποία μαντεύω πως σε λίγα χρόνια που θα ανακαλύψουν την ομορφιά τους κι άλλοι άνθρωποι από διάφορα μέρη του πλανήτη, θα ακριβύνουν κι αυτά).

Εδώ μέσα παραπονιούνται τα μέλη για υπερτιμημένα και πανάκριβα αξιοθέατα στην Κροατία. Πριν 20 χρόνια φαντάζομαι δεν θα ήταν έτσι. Αλλά κάποιοι από εμάς ήμασταν παιδιά πριν 20 χρόνια και ταξιδεύαμε ελάχιστα τότε. Οπότε απλώς δεν προλάβαμε τις καλύτερες τιμές.
Η αύξηση του τουρισμού φέρνει άνοδο των τιμών. Προσφορά και ζήτηση.
εν μερει συμφωνω...παρολα αυτα αν ζουσα στην ελλαδα και ειχα την οικ. δυνατοτητα τα καλοκαιρια να πηγαινω π.χ. 2 βδομαδες διακοπες καπου εκτος ελλαδας θα το εκανα και θα αφηνα την ελλαδα για 3μερα κλπ...

μπορει η ελλαδα να εινα πολυ πιο ομορφη απο αλλες χωρες αλλα παρολα αυτα θα ηθελα να δω τις χωρες αυτες....

αλλα μιλαμε να εχεις την οικ. δυνατοτητα...
δεν μπαινω βεβαια στην διαδικασια οχι εκει ειναι πιο φτηνα απο την φολεγανδρο κλπ...αυτο ειναι αλλη κουβεντα.
Ισως να παω φολεγανδρο ειναι πιο ακριβα απο το πορτο και πιο φτηνα απο να πας Μαλαισια...
αλλα εγω θα ηθελα να παω και στα τρια

παντως ειναι οπως λες εκνευριστικο να βλεπεις τον αλλον με 1.000 ευρω κινητο και να σου λεει που βρηκες τα 250 ευρω να παρεις αεροπορικα να πας που.χ. στην Ρωμη, και τι καλα που εισαι εσυ και 'εμεις δεν εχουμε να φαμε και εσυ πας ταξιδακια' κλπ κλπ...
και μετα σου λεει οτι παρηγγειλε το νεο iphone

βασικα κακο δεν ειναι...ο καθενας τα ξοδευει οπως θελει
η νοοτροπια αυτη ειναι που μου την σπαει....δεν παει το μαυλο τους οτι εσυ εχεις κινητο των 100 και τα αλλα 900 τα δινεις σε ενα ταξιδι....
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλημερα στην παρεα! Ωραιο φαινεται αυτο το Πορτο τελικα. Απο παραλιες λεει τιποτα; γιατι η χαλκιδικη μπορει απο θεα να ειναι τραγικη αλλα απο παραλιες.... απλα δεν εχω λογια να τις περιγραψω. Και ειναι πολλες! Τωρα το τι της εχουμε κανει εμεις οι ανθρωποι.... επισης δεν εχω λογια να το περιγραψω
Δεν πας στο Πορτο για τις παραλιες του οπως δεν πας στη χαλκιδικη για τα αξιοθεατα της.
Ωκεανος ειναι , με οτι αυτο συνεπαγεται
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Δεν αφήνουμε τις συγκρίσεις με τα Πόρτα και να δούμε πως θα οργανωθούμε για τα 22 μέχρι 32 δισ.(ανάλογα τι διαβάζεις..) που θα πέσουν στην αγορά :haha:
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Δεν πας στο Πορτο για τις παραλιες του οπως δεν πας στη χαλκιδικη για τα αξιοθεατα της.
Ωκεανος ειναι , με οτι αυτο συνεπαγεται
Ευχαριστω @barkour. Αρα ατυχεις οι συγκρισεις μου....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
μπορει η ελλαδα να εινα πολυ πιο ομορφη απο αλλες χωρες αλλα παρολα αυτα θα ηθελα να δω τις χωρες αυτες....
Εννοείται. Κι εγώ δεν μετανιώνω για τα ταξίδια που έχω κάνει ακόμα και σε χώρες που δεν μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Οκ, όταν δω μια χώρα που δεν μπαίνει ούτε στο τοπ-20 μου, δεν νιώθω την ίδια χαρά με μια χώρα που θα μπει στο τοπ-5 μου , αλλά είναι μια εμπειρία που ικανοποιεί την περιέργεια μου, την ανάγκη για εξερεύνηση κλπ.
Και την Ελλάδα την εκτίμησα πολύ περισσότερο όταν απέκτησα περισσότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες και είδα περισσότερες χώρες.
Το θέμα είναι πως όταν κάποια στιγμή έχεις περιορισμένο χρόνο και χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, κάπως πρέπει να κάνεις επιλογή. Κι εκεί συχνά διαλέγεις να ξαναπάς σε χώρες που ξέρεις σίγουρα πως ανταποκρίνονται στα γούστα σου περισσότερο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η αύξηση του τουρισμού φέρνει άνοδο των τιμών. Προσφορά και ζήτηση.
Και όμως επειδή έχεις ταξιδέψει πολύ θα έπρεπε να ξέρεις ότι το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει στις φυσιολογικές χώρες, και επειδή είμαι σίγουρος ότι εμένα δεν θα με πιστέψεις θέσε αυτό το ερώτημα στον Yorgos η και στον τριπάκιας ή όποιον άλλον εμπιστεύεσαι.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom