Τουρκία Τουρκία με λεωφορείο

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι δυο διανυκτερεύσεις και τα εισιτήρια του λεωφορείου σου βγαίνουν περίπου όσο λες και με το πρακτορείο. Οπότε, αρχικά δες πότε αναχωρεί το λεωφορείο που θα κάνεις την εκδρομή. Εμείς όταν το είχαμε ψάξει για να δούμε τι μας συμφέρει, είδαμε ότι από Κωνσταντινούπολη το λεωφορείο (του γκρουπ) έφευγε στις 10 το πρωί. Οπότε χάναμε όλη την ημέρα. Τελικά φύγαμε με το απογευματινό "λεωφορείο της γραμμής" και κερδίσαμε τη μέρα.

Μετά, ψάξε να δεις αν τα ξενοδοχεία που σου δίνει το πρακτορείο σου αρέσουν και αν με τα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο. Αν μέσα στα χρήματα που λες περιλαμβάνονται και οι μετακινήσεις στα αξιοθέατα, ίσως να σε συμφέρει μια και θα γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
Πράγματι, έχω δει ότι η αναχώρηση της επιστροφής είναι το πρωί και χάνεις τη μέρα. Το ενδεχόμενο να γυρίσω βράδυ με λεωφορείο της γραμμής δεν το είχα σκεφτεί, γιατί δεν ήξερα ότι είναι τόσο καλές οι συνθήκες του ταξιδιού.
Όσο για τις ξεναγήσεις, δεν είμαι σίγουρη ότι με ενδιαφέρει όλο το πακέτο των ξεναγήσεων που προσφέρουν τα γραφεία και συχνά είναι ασφυκτικά γεμάτο. Αν αποφασίσω να πάω για τριήμερο, έχω αποφασίσει ότι θα πάρω μόνο μυρωδιά. Δεν θα τρελλαθώ να στριμώξω σε τρεις μέρες όσα θα έβλεπα σε 6 ή 7.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
Ξαναπάω Κωνσταντινούπολη σε λίγο καιρό και ενώ θα ταξιδέψω από Αθήνα αεροπορικώς, από κει θα αναχωρήσω με λεωφορείο για Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι να πάρω το λεωφορείο της Metro turizm, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πού έχει γραφεία εκεί, στην περιοχή Sultanahmet ή Taxim, για να μην πάω ως τον κεντρικό σταθμό λεωφορείων. Επίσης, είναι καλύτερα να κλείσω από κει ή από Ελλάδα, από τα γραφεία που συνεργάζονται;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ξαναπάω Κωνσταντινούπολη σε λίγο καιρό και ενώ θα ταξιδέψω από Αθήνα αεροπορικώς, από κει θα αναχωρήσω με λεωφορείο για Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι να πάρω το λεωφορείο της Metro turizm, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πού έχει γραφεία εκεί, στην περιοχή Sultanahmet ή Taxim, για να μην πάω ως τον κεντρικό σταθμό λεωφορείων. Επίσης, είναι καλύτερα να κλείσω από κει ή από Ελλάδα, από τα γραφεία που συνεργάζονται;
To τηλ +90 444 3 455 και η διεύθυνση email [email protected]
Από το site μπορείς να κλείσεις εισιτήριο http://www.metroturizm.com.tr/OnlineBilet.aspx?CatId=2&PageId=42
και η αναχώρηση γίνεται μόνο από τον σταθμό otogar (Buyuk Istanbul Otogari,γραφείο 121-122, περιοχή Bayrampasa). Mπορείς να πας με το μετρό Μ1 ή με το λεωφορείο 830 από Taksim.
Mπορείς να επικοινωνήσεις και με την crazy holidays [email protected]
τηλ τηλ: 2310-237696 ή στην Αθήνα με το AL Travel Λεωφόρος Αθηνών 222 τηλ: 210-5221700
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
Από το site μπορείς να κλείσεις εισιτήριο http://www.metroturizm.com.tr/OnlineBilet.aspx?CatId=2&PageId=42
και η αναχώρηση γίνεται μόνο από τον σταθμό otogar (Buyuk Istanbul Otogari,γραφείο 121-122, περιοχή Bayrampasa).
Δεν βλέπω επιλογή για παιδικό εισιτήριο στο site, αλλά με τιμή στα 32 ευρώ δεν νομίζω να το ψάξω και πολύ το θέμα. Μου φαίνεται αστείο το ποσό. Για ανεξήγητους λόγους από Θεσσαλονίκη στοιχίζει 45 του ενήλικα one way. Ευχαριστώ πολύ.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Πήγαμε με την METRO ταξίδι στην Κων/πολη από την Ξάνθη, και είχαμε πληρώσει ότι φαίνεται στο σάιτ εδώ : http://www.crazy-holidays.gr/6F81E2EF.el.aspx
Αν είσαι Θεσ/νίκη, πήγαινε στα γραφεία της Crazy Holidays και κλείσε εκεί με τ'επιστροφής. Εμείς τα κλείσαμε από τοπικά γραφεία της Ξάνθης που συνεργάζονται με τη ΜΕΤRΟ και μας έκοψαν και των ενηλίκων και του παιδιού και ήταν τα ίδια λεωφορεία που ξεκίνησαν από Θεσ/νίκη κι έκαναν στάσεις Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη...
Και ναι, πριν κάνουν την τελευταία στάση στο Otogar , κάνουν νομίζω 3 στάσεις μέσα στην Κων/πολη για να κατέβεις όπου σε βολεύει περισσότερο....
Γράφει στο σάιτ ότι σε πάνε δωρεάν με άλλα λεωφορειάκια σε 4 σημεία της πόλης, αλλά όταν είχαμε πάει εμείς (2012), το λεωφορείο που μας έφερνε από την Ελλάδα, έκανε πρώτα κάποιες στάσεις μέσα στην πόλη, άφησε κόσμο και μετά τερμάτισε στον κεντρικό σταθμό των λεωφορείων!
Λίγη σημασία έχει βέβαια, από τη στιγμή που σε πάνε εκεί που σε βολεύει είτε με το μεγάλο, είτε με τα μικρά...

Να ξέρεις μόνο ότι τα εισιτήρια της επιστροφής που κλείσαμε από την Ελλάδα, είναι με ανοιχτή ημερομηνία και χρειάστηκε πριν φύγουμε από την Πόλη να πάμε στο Otogar, να δηλώσουμε τη μέρα που θα φύγουμε, την ώρα και να μας σημειώσουν.
Δεν μπορούσαν να το κάνουν από την Ελλάδα αυτό, αν και ξέραμε από την αρχή ποιά μέρα θα φύγουμε....
Πρέπει επίσης να το κάνεις καμιά μέρα πριν τη μέρα της επιστροφής, γιατί ρισκάρεις να πας εκεί με τις βαλίτσες και να μη βρεις θέσεις (Εμείς περάσαμε το προηγούμενο απόγευμα και κάναμε κράτηση στο δρομολόγιο με το οποίο θέλαμε να επιστρέψουμε!)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
Θα παω αεροπορικως από Αθήνα, οπότε θα τα κλείσω ηλεκτρονικά τα εισιτήρια. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλα το ηλεκτρονικό με κλειστή ημερομηνία βολεύει περισσότερο.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
αμα εχεις εισιτηριο, εχει mini bus απο taksim κατα τις 8-9 (δ εν θυμαμαι ακριβως) για otogar
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Ξαναπάω Κωνσταντινούπολη σε λίγο καιρό και ενώ θα ταξιδέψω από Αθήνα αεροπορικώς, από κει θα αναχωρήσω με λεωφορείο για Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι να πάρω το λεωφορείο της Metro turizm, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πού έχει γραφεία εκεί, στην περιοχή Sultanahmet ή Taxim, για να μην πάω ως τον κεντρικό σταθμό λεωφορείων. Επίσης, είναι καλύτερα να κλείσω από κει ή από Ελλάδα, από τα γραφεία που συνεργάζονται;

Σε έναν δρόμο πολύ κοντά στην πλατεία taxim είναι τα γραφεία της εταιρείας Metro turizm, όπου λογικά μπορείς και από εκεί να κλείσεις εισιτήριο επιστροφής (τηλ στο crazy holidays να σουν πουν ακριβώς την οδό ώστε να την βρεις, είναι νομίζω ο 2ος αριστερά παράλληλος δρόμος καθώς κοιτάς το Marmara Hotel στην πλατία taxim, πολύ εύκολο να το βρεις). Επίσης, από εκεί μπροστά κάθε ώρα πχ 19.45, 20.45 αναχωρούν βανάκια, όπου σε μεταφέρουν δωρεάν στο σταθμό Otogar.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
To τηλ +90 444 3 455 και η διεύθυνση email [email protected]
Από το site μπορείς να κλείσεις εισιτήριο http://www.metroturizm.com.tr/OnlineBilet.aspx?CatId=2&PageId=42
Έχεις κλείσει ποτέ επό το site τους, @giannismits ;; ;Έχω κάνει 2 ανεπιτυχείς προσπάθειες με την πιστωτική που κλείνω τα πάντα και μου βγάζει error. Υποψιάζομαι ότι φταίει το ότι βάζω αριθμό ταυτότητας κι όχι διαβατηρίου, γιατί έτσι θα ταξιδέψω.
Edit: δοκίμασα και με άλλη κάρτα, τα ίδια.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχεις κλείσει ποτέ επό το site τους, @giannismits ;; ;Έχω κάνει 2 ανεπιτυχείς προσπάθειες με την πιστωτική που κλείνω τα πάντα και μου βγάζει error. Υποψιάζομαι ότι φταίει το ότι βάζω αριθμό ταυτότητας κι όχι διαβατηρίου, γιατί έτσι θα ταξιδέψω.
Edit: δοκίμασα και με άλλη κάρτα, τα ίδια.
χμ όχι από το site δεν έχω κλείσει. Με την crazy holidays επικοινώνησες?Μήπως να κάνεις κράτηση από αυτούς καλύτερα?Εγώ την κράτηση την είχα κάνει απευθείας από αυτούς και τα εισιτήρια τα πήρα από το γραφείο τους.Επειδή υπάρχει θέμα με το site της metro όχι τίποτε άλλο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.046
Ναι, επικοινώνησα άμεσα με το γραφείο τους και θα τα βγάλω έτσι τα εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom