Τουρκία Τουρκία με λεωφορείο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Επειδή η Metro turizm μου απάντησε με mail ότι δεν κλείνει εισιτήρια με ξένες πιστωτικές κάρτες και ο Al Travel χθες είδε ότι ο σύστημά τους εδώ και λίγες μέρες δεν τους επιτρέπει να κλείσουν μόνο επιστροφή, τι πιθανότητες δίνετε να μην βρω εισιτήρια αν τα κλείσω όταν φτάσω Κων/πολη;
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Επειδή η Metro turizm μου απάντησε με mail ότι δεν κλείνει εισιτήρια με ξένες πιστωτικές κάρτες και ο Al Travel χθες είδε ότι ο σύστημά τους εδώ και λίγες μέρες δεν τους επιτρέπει να κλείσουν μόνο επιστροφή, τι πιθανότητες δίνετε να μην βρω εισιτήρια αν τα κλείσω όταν φτάσω Κων/πολη;
Όπως ανέφερε και πιο πάνω ο @giannismits δοκίμασε να επικοινώνησε με την crazy holidays γιατί συνεργάζονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Μα δεν με εξυπηρετεί η έκδοση από Θεσσαλονίκη, εφόσον μένω Αθήνα. Δεν έχω τρόπο να παραλάβω το εισιτήριο που για είναι Κων/πολη - Θεσσαλονίκη.
Βρήκα αυτό, που φαίνεται να είναι πρακτορείο και συνεργάζεται με τη Metro turizm και εκδίδει εισιτήρια, αλλα τα παίρνεις απο το γραφείο τους εκεί. Το έχει χρησιμοποιήσεις κανείς; http://www.turistatravel.com/
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Απ'ότι κατάλαβα λογικά θα μείνεις Θεσσαλονίκη κάποιες μέρες γιατί αλλιώς θα έκλεινες Αθήνα-Κων/πολη,έτσι;Έχει και ο Ζορπίδης συνεργασία νομίζω με τούρκικο πρακτορείο.Αλλιώς δες μήπως μπορείς να βγάλεις άκρη και με το Συμεωνίδης tours.Όταν είχα πάει με λεωφ. ήταν μισοάδεια,οπότε αν κλείσεις κάποιες μέρες νωρίτερα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Μάλλον δεν είναι κατανοητό ότι δε μένω Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να τα πάρω από κει, ούτε από τον Ζορπίδη ούτε από τον Συμεωνίδη ούτε από την crazy holidays (εδω στην Αθήνα η AL TRAVEL που με κρέμασε είναι ο επίσημος συνεργάτης).
Αν έχει κανείς ιδέα αν είναι αξιόπιστο το Τurista travel, θα ήμουν ευγνώμων
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Κατανοητό έγινε.Τα 2 που σου πρότεινα στα πρότεινα μήπως μπορούν να σου βγάλουν εισιτήριο μόνο επιστροφής πληρώνοντας είτε με κάρτα είτε με κατάθεση σε λογαριασμό και να στα στείλουν με κάποιον τρόπο.

Παρεπιπτόντως Συμεωνίδης και Ζορπίδης συνεργάζονται με αυτά.Δες αν μπορείς να κλείσεις από το σάιτ τους: http://www.ulusoy.com.tr/ και http://www.alparturizm.com.tr/
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Τελος. Θα κλείσω από κει και το χειρότερο που θα συμβεί θα είναι να μείνω μια μέρα παραπάνω (σιγά το χειρότερο, δηλαδή :xalara:). Από το να κυνηγάω τους υπαλλήλους των ταξιδιωτικών της Θεσσαλονίκης για το αν περασαν σωστά τα στοιχεία στα εισιτήρια, να στήνομαι στην τράπεζα για να στείλω τα λεφτά και να περιμένω το courier με τα εισιτήρια....Απλώς δεν περίμενα ότι είναι τόσο δύσκολο στην εποχή μας κάτι τέτοιο.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Και όμως μερικά απλά πράγματα είναι τόσο δύσκολα..όπως για παράδειγμα άλλο είναι ότι δεν μπορείς να κλείσεις online τρένο για Σόφια παρά μόνο στο σταθμό.Μια χαρά θα βρεις πάντως,μην ανησυχείς.Αποκλείεται σε όλες αυτές τις εταιρίες να έχουν εξαντληθεί οι θέσεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καταρχήν να διευκρινήσω ότι όσες φορές έχω πάει Τουρκία πήγα με Συμεωνίδη-Alpar για αποφυγή παρεξηγήσεων και χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση. Υποθέτω ότι παρόμοιο χειρισμό έχουν και οι υπόλοιπες εταιρίες. Κλείνεις εισιτήρια με επιστροφή (για να βγει πιο οικονομικό συν τοις άλλοις), απλά η ημερομηνία επιστροφής είναι ανοιχτή (δεν έχεις εξ αρχής εξασφαλισμένη θέση-εισιτήριο για την ημερομηνία που θέλεις). Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι γι' αυτό, κατά 99,99% θα βρεις θέσεις. Με το που φτάσεις στο Ottogar, με όποια εταιρία κι αν πας, πηγαίνεις στο γκισέ, τους λες ποια ημερομηνία θέλεις και στο ίδιο εισιτήριο που έχεις σου γράφουν ημερομηνία επιστροφής-θέση, στο σφραγίζουν και όλα ΟΚ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ουπς, ζητώ συγγνώμη τότε για το άτοπο της απάντησής μου, ευχαριστώ katkats!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τελος. Θα κλείσω από κει και το χειρότερο που θα συμβεί θα είναι να μείνω μια μέρα παραπάνω (σιγά το χειρότερο, δηλαδή :xalara:). Από το να κυνηγάω τους υπαλλήλους των ταξιδιωτικών της Θεσσαλονίκης για το αν περασαν σωστά τα στοιχεία στα εισιτήρια, να στήνομαι στην τράπεζα για να στείλω τα λεφτά και να περιμένω το courier με τα εισιτήρια....Απλώς δεν περίμενα ότι είναι τόσο δύσκολο στην εποχή μας κάτι τέτοιο.
Ποτε θα πας??..εγω θα ειμαι εκει 23-27 Ιουλιου ..λες να πιουμε κανα τσαι με θεα το Βόσπορο?:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom