Σουηδία Το Σύνδρομο της Στοκχόλμης.

ellin22

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
φενια πολυ ωραια η ιστορια σου να περνας παντα καλα ετσι...θα διαφωνησουμε ομως σε κατγι στους ανδρες...υπαρχουν και στην ελλαδα καλα και σοβαρα παιδια αλλα εσεις οι γυναικες παντα βρισκετε τους μ....:)ισως επειδη δε ξερετε τι ζητατε..εγω ζω στην ιταλια τα ταλεθυταια 6 χρονια και αυτο που βλεπω ειναι οτι ο ελληνας ειναι πολυ ανωτερος ανδρας απο τον ιταλο..φιλικα παντα!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
..εγω ζω στην ιταλια τα ταλεθυταια 6 χρονια και αυτο που βλεπω ειναι οτι ο ελληνας ειναι πολυ ανωτερος ανδρας απο τον ιταλο..φιλικα παντα!!!
Ε καλα κι εσυ, βρηκες λαο να μας συγκρινεις... μην λεμε τα αυτονοητα.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φένια, έχεις ταλέντο αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει θέμα γεροντοκορισμού. Ο θεσμός "γεροντοκόρη" ανήκει σε άλλες εποχές και εφευρέθηκε μόνο και μόνο για να δέχονται οι γυναίκες τη δουλεία. Γιατί αυτό ήταν ο γάμος, δουλεία. Γυναίκες που έμεναν στο σπίτι και υπηρετούσαν τον αφέντη που τις έδερνε κιόλας. Πώς να πείσεις μια γυναίκα να παντρευτεί κάτω από τέτοιες συνθήκες; Αφενός με το να την έχεις εξαρτημένη υλικά (εξ ου και δε δούλευαν παλιά οι γυναίκες) κι αφετέρου με ένα μύθο παρόμοιο με του μπαμπούλα. Κι οι γυναίκες, ακόμη κι αν είχαν οικονομική άνεση, προτιμούσαν να παντρευτούν για να μη τις λένε γεροντοκόρες. Σήμερα πια, όποιος έχει τέτοιες αντιλήψεις και κοιτάει κρυφογελώντας μια ανύπανδρη γυναίκα, επιεικώς είναι βλάκας. Όχι, δεν παντρεύομαι, αν δε βρω αυτό που θέλω κι ούτε σημαίνει ότι έχω ελάττωμα και δε με παίρνει κανείς. Απλά τα πράματα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια, έχεις ταλέντο αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει θέμα γεροντοκορισμού. Ο θεσμός "γεροντοκόρη" ανήκει σε άλλες εποχές και εφευρέθηκε μόνο και μόνο για να δέχονται οι γυναίκες τη δουλεία. Γιατί αυτό ήταν ο γάμος, δουλεία. Γυναίκες που έμεναν στο σπίτι και υπηρετούσαν τον αφέντη που τις έδερνε κιόλας. Πώς να πείσεις μια γυναίκα να παντρευτεί κάτω από τέτοιες συνθήκες; Αφενός με το να την έχεις εξαρτημένη υλικά (εξ ου και δε δούλευαν παλιά οι γυναίκες) κι αφετέρου με ένα μύθο παρόμοιο με του μπαμπούλα. Κι οι γυναίκες, ακόμη κι αν είχαν οικονομική άνεση, προτιμούσαν να παντρευτούν για να μη τις λένε γεροντοκόρες. Σήμερα πια, όποιος έχει τέτοιες αντιλήψεις και κοιτάει κρυφογελώντας μια ανύπανδρη γυναίκα, επιεικώς είναι βλάκας. Όχι, δεν παντρεύομαι, αν δε βρω αυτό που θέλω κι ούτε σημαίνει ότι έχω ελάττωμα και δε με παίρνει κανείς. Απλά τα πράματα.
Καλή μου φυσικά και δεν υπάρχει θέμα γεροντοκορισμού, απλά μου αρέσει να αυτοσαρκάζομαι.
Η αλήθεια είναι ότι οι ανθρώπινες σχέσεις διανύουν μεγάλη κρίση και πράγματι εμείς οι άνθρωποι δε ξέρουμε τι θέλουμε, ή μάλλον είμαστε κακομαθημένοι και τα θέλουμε όλα, ακόμα κι εκείνα που δε δικαιούμαστε να έχουμε.
Άλλωστε δε μας υποχρεώνει κανείς να "ζευγαρώσουμε" ή να κάνουμε οικογένεια. Η επιλογή είναι δική μας , ό,τι και να λένε οι γύρω μας.
 
  • Like
Reactions: mel

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
ποια 30 κοντευεις ρε τι χαζα λες? να σου πω. Απο κρυο τι λεει η σουηδια?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Διαβάζοντας άλλη μια φορά την ιστορία σου σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ακολουθήσω τα βήματά σου...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Διαβάζοντας άλλη μια φορά την ιστορία σου σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ακολουθήσω τα βήματά σου...
Βρε άσε τα ψόφια, το τηλέφωνο του Λορέντζο δε στο δίνω. Να βρες άλλον να σε φιλοξενήσει.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πολύ ωραία η ιστορία σου fenia!!!Κάποιες στιγμές ένιωσα σαν να διάβαζα λογοτεχνικό βιβλίο.
Μου άρεσε που κατέγραψες και τις διαφορές των Σουηδών με εμάς στην συμπεριφορά.Είναι κάτι που το κάνω και εγώ συνέχεια σε κάθε μέρος που επισκέπτομαι και προσπαθώ να υιοθετώ τα καλά που έχει ο κάθε λαός.
Προσωπικά για εμένα η Ιθάκη που ψάχνεις είναι εκεί που έχεις πολύ δικούς σου ανθρώπους που σε αγαπάνε και τους αγαπάς και μπορείς να μιλήσεις μαζί τους και να αγγίξεις και να αγγίξουνε την καρδιά σου και η Ελλάδα όσο και να με πληγώνει είναι η Ιθάκη μου.
H Σουηδία πάντως παρά το πολύ υψηλό επίπεδο διαβίωσης έχει και πολύ μεγάλα ποσοστά αυτοκτονιών...Ίσως να ευθύνεται για αυτό και το κλίμα με τις νύκτες που κρατάνε για μήνες...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραία η ιστορία σου fenia!!!Κάποιες στιγμές ένιωσα σαν να διάβαζα λογοτεχνικό βιβλίο.
Μου άρεσε που κατέγραψες και τις διαφορές των Σουηδών με εμάς στην συμπεριφορά.Είναι κάτι που το κάνω και εγώ συνέχεια σε κάθε μέρος που επισκέπτομαι και προσπαθώ να υιοθετώ τα καλά που έχει ο κάθε λαός.
Προσωπικά για εμένα η Ιθάκη που ψάχνεις είναι εκεί που έχεις πολύ δικούς σου ανθρώπους που σε αγαπάνε και τους αγαπάς και μπορείς να μιλήσεις μαζί τους και να αγγίξεις και να αγγίξουνε την καρδιά σου και η Ελλάδα όσο και να με πληγώνει είναι η Ιθάκη μου.
H Σουηδία πάντως παρά το πολύ υψηλό επίπεδο διαβίωσης έχει και πολύ μεγάλα ποσοστά αυτοκτονιών...Ίσως να ευθύνεται για αυτό και το κλίμα με τις νύκτες που κρατάνε για μήνες...
Δε ξέρω γιατί αλλά μόλις τώρα είδα το σχόλιό σου.
Καταρχάς, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όσον αφορά τη δική μου Ιθάκη, θέλω να είναι εκεί που με σέβονται και δυστυχώς η χώρα μου ποτέ δε μου έδειξε κάτι τέτοιο.
Για τα ποσοστά αυτοκτονιών, από ό,τι θυμάμαι πρώτη είναι η Νορβηγία. Η Σουηδια δεν πρέπει να έχει υψηλό ποσοστό.
Έχε όμως υπόψιν σου ότι στα ποσοστά αύξησης των αυτοκτονιών είναι πρώτη η Ελλάδα...
Πρώτη η Ελλάδα σε ποσοστό αύξησης αυτοκτονιών | ΟnΑir24.gr
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ό,τι θυμάμαι πρώτη είναι η Νορβηγία. Η Σουηδια δεν πρέπει να έχει υψηλό ποσοστό.
Έχε όμως υπόψιν σου ότι στα ποσοστά αύξησης των αυτοκτονιών είναι πρώτη η Ελλάδα...
Η Φινλανδια είναι πρώτη εκεί...από τους σουηδούς ακόμα και οι Γάλλοι έχουν υψηλότερα ποσοστά. λογικό αν ζεις σε τετοια καταθλιπτική χώρα..
εμείς έχουμε πολυυυυυ δρομο για να τους πλησιάσουμε.
List of countries by suicide rate - Wikipedia, the free encyclopedia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom