ΗΠΑ Το μεγαλύτερο ταξίδι!Απεγνωσμένη για βοήθεια

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Αληθεια , ετσι για την ιστορια , ποσο θα της κοστισει με τα
κρουαζιεροπλοια που αναφερεις ;
Εχω εγκαταλειψει αρκετα χρονια αυτο το χωρο και δεν εχω πλεον ιδέα απο τιμές ...
Για να προλάβω τον Samion, τζάμπα με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο και με απίστευτη θέα...
Mitcakii όταν ξέρεις περίπου πότε πρέπει να πας, πάνε σε ένα γραφείο και ρώτα, ψάξε και μόνη σου στο internet και εμείς εδώ είμαστε να ψάξουμε και εμείς για τις πιο οικονομικές λύσεις.
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
KIKI;203356 Samion η μικρη φιλη μας ψαχνει για φτηνό τροπο να παει Νεα Υορκη said:
ναι ΚΙΚΙ., έχεις δίκιο..δεν μίλησα για οικονομικό τρόπο..πάντως το crossing με το Queen Mary δεν είναι τόσο ακριβό. από 600 και πάνω. και με πολύ μεγάλες πληρότητες μια και είναι το μοναδικό που κάνει τη γραμμή και το μόνο που μεταφέρει και κατοικίδια..για φαντάσου να μπαίνεις στη ΝΥ με τη βασίλισσα με ποια αεροπορική μπορεί να συγκριθεί?
οι υπόλοιπες από 1000+ αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρουν τη φιλη μας..
με τόσες προσφορές για ΝΥ σίγουρα θα βρει ένα αεροπορικό για ΝΥ σε καλή τιμή. παρεπιπτόντως τώρα τρέχει η προσφορά της Alitalia 524 όλο το χειμώνα. η δεύτερη καλύτερη επιλογή μετά το Queen Mary 2...:haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Γιέηλ είναι τρίτο στην κατάταξη των Αμερ. Πανεπιστημίων και με ετήσια δίδακτρα 47.000 δολ. Πως μπορεί ένας ξένος (μη αγγλόφωνος) μαθητής (που σκοπεύει να εργαστεί στη χώρα του στις δημόσιες σχέσεις μιας εταιρείας την στιγμή που θα πρέπει να πάρει τους καλύτερους βαθμούς στο Λύκειο) να προβληματίζεται για το πως θα πάει στη συνέντευξη ( με πλοίο τραίνο και αεροπλάνο) και οι συμφορουμίτες να του λένε μπράβο και σε ανώτερα, το λιγότερο είναι ανεύθυνο...
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Και που ξέρεις εσυ αν αυτός ο μαθητής ειναι μη αγγλόφωνος και αν εχει ήδη τους καλύτερους βαθμούς?

Μπαίνει κάποιος να κάνει μια ερώτηση αν υπάρχει η καλή διαθεση και ο χρόνος ας απαντήσουμε και ας αφησουμε την κριτική. Ο καθενας μπορει να κάνει οτι θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να γινόσαστε ψυχολόγοι.

Κοπέλα μου εγω που πήγα τώρα Νεα Υορκη το εισητήριο με επιστροφή ήταν 480€ και το εκλεισα ενα μήνα πριν όχι 52. Αν έχεις συγκεκριμένες ημερομηνιες αρχιζε να ψάχνεις. Το κάθε σαιτ δίνει άλλες τιμες γι αυτο ψαξτο πρώτα πριν το κλείσεις.
 

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
διάστημα..!
συγχαρητήρια!
ακόμη κι αν δεν γίνει τίποτα με το Γέηλ,είναι γνωστό ότι το ταξιδι είναι πιο σημαντικό ακόμη κι από την ίδια την 'Ιθάκη΄!
Καλή επιτυχία!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και που ξέρεις εσυ αν αυτός ο μαθητής ειναι μη αγγλόφωνος και αν εχει ήδη τους καλύτερους βαθμούς?

Μπαίνει κάποιος να κάνει μια ερώτηση αν υπάρχει η καλή διαθεση και ο χρόνος ας απαντήσουμε και ας αφησουμε την κριτική. Ο καθενας μπορει να κάνει οτι θέλει. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να γινόσαστε ψυχολόγοι.

Κοπέλα μου εγω που πήγα τώρα Νεα Υορκη το εισητήριο με επιστροφή ήταν 480€ και το εκλεισα ενα μήνα πριν όχι 52. Αν έχεις συγκεκριμένες ημερομηνιες αρχιζε να ψάχνεις. Το κάθε σαιτ δίνει άλλες τιμες γι αυτο ψαξτο πρώτα πριν το κλείσεις.
Νομίζω ότι από τα λεγόμενα της κοπέλλας δεν φαίνεται να είναι η μητρική της γλώσσα η αγγλική. Αν κάνεις δε τον κόπο να διαβάσεις τα μνμ της θα καταλάβεις περισσότερα χωρίς να χρειάζεται να γίνεις ψυχολόγος.
Είναι μία 16χρονη που σε τόσο σημαντικές αποφάσεις χρειάζεται την στήριξη των δικών της ανθρώπων και την καθοδήγηση των καθηγητών της. Δεν ρωτάει που θα πάει πενθήμερη!
Αν εσύ νομίζεις ότι έχεις την ικανότητα να κατευθύνεις μία κοπέλλα 16 χρονών και να την ενθαρύνεις χωρίς να την έχεις γνωρίσει ποτέ, κάντο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα πούμε τη γνώμη μας. Δυστυχώς, η ζωή είναι κάτι περισσότερο από μία όμορφη εκδρομή.
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Απο πότε για να πας να σπουδάσεις στο εξωτερικό πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα σαν τη μητρική?

Αν η κοπέλα έλεγε θέλω να πάω στην Νεα Υορκη με τον αντρα μου σας παρακαλώ πειτε με ποια μέσα μπορώ να πάω θα ρωτούσες τίποτα?

Τέλος παντων κάνεις τεράστιο λάθος γιατι απάντησα στην ερώτηση της. Εδώ μπήκε για να ρωτήσει πως μπορώ να πάω στην Νεα Υορκη δεν μπήκε για να ρωτήσει τη γνώμη 50 άσχετων για το αν κάνει καλά που θέλει να πάει. Το φόρουμ λέγεται travel stories και τα θέματα ειναι τα ταξίδια όπου και εκεί θα ήταν και χρήσιμη η γνώμη σου.

Δικαίωμα για κατευθυνση εχεις μόνο στην δική σου οικογένεια και σε κανέναν αλλο.-
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Γιατι αντι να κανεις τοσο μεγαλο και ακριβο ταξιδι δεν κανεις μια ηλεκτρονικη αιτηση στο πανεπιστημιο να γλυτωσεις τοσο κοπο;
 

Mitcakii

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.
Μην παρεξηγήτε. Φυσικό είναι ο φίλος Borealis να κάνει αυτά τα σχόλια, απο την δικιά μου οπτική γωνία αν οι σκέψεις μου περί Γειλ εαν ήταν παρωχημένες τα σχόλια αυτά θα μπορούσαν να με σώσουν.. :) απόλυτα εύστοχα.

Στην πραγματικότητα όμως, εχω ενημερωθεί πολύ καλα. Το Γέιλ προωθεί τουσ διεθνείς μαθητές (και ιδιαίτερα τους Έλληνες αφού λειτουργεί και ένα ελληνικό ινστιτούτο για τους Έλληνες που στοχεύουν το Γέιλ.) Μπορεί να έχω αριστέψει στα πτυχία αγγλικών μου, αλλά μερίμνησα και ρώτησα όποιον αγγλόφωνο ή όποιον καθηγητή αγγλικών είχα επαφή αν μπορώ να αντεπεξέλθω στις προσδοκίες ενός τέτοιου πανεπιστημίου με τις γνώσεις μου επάνω στην γλώσσα. Και με επιβεβαίωσαν. ( Για την ιστορία ένας Αμερικάνος καθηγητής (φίλος φίλων) σε μια συζήτηση που είχαμε, με είχε ρωτήσει απο ποια περιοχή της Αμερικής είμαι. :D) Όσο για τα δίδακτρα, την περασμένη χρονιά κέρδισα μια υποτροφία απο το παγκόσμιο ινστιτούτο για όποιο πανεπιστήμιο του κόσμου επιλέξω για σπουδές στην υποκριτική τέχνη για έναν χρόνο. Και με το πρόγραμμα οικονομικής βοήθειας στο Γέιλ υπολόγισα οτι ένα διαμέρισμα 4 χρόνια στην Θεσσαλονίκη είναι ποιο ακριβό απο τέσσερα χρόνια στο Γέιλ.
Κωστή αίτηση θα κάνω μέσω ίντερνετ, η συνέντευξη σε κάποιες χώρες (βλ. Κορέα) μπορεί να γίνει με web cam αλλά το ελληνικό ινστιτούτο δεν έχει τέλειες πολυτέλειες. Ένας ελληνας καθηγητής στο Γέιλ μου πρότεινε να πάω απο εκεί αφού δίνουν μεγάλη σημασία σε όλα στην συνέντευξη (απο στάση του σώματος και τόνο φωνής μέχρι χειραψία).
Ευχαριστώ πολύ για όλες σας τις πληροφορίες!! Θα ψάξω πολύ νωρίτερα για εισιτήριο αφού μου το προτείνετε!!!


Ααα.. οι μηχανες αναζήτησης είναι αξιοπιστες? ή καλύτερα να ψάξω σε όλα τα σαιτ ξεχωριστά?
 

alexapa

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
.....!!!!!

Αρχικά θα ψάχνεις στις μηχανές αναζήτησης και μετά αν βρεις καμία καλή ευκαιρία πήγαινε και στο σαιτ της εταιρείας που βρήκες γιατί μπορεί να είναι ελάχιστα πιο φτηνό αλλά και πολύ πιο ακριβό το εισιτήριο από τη μηχανή αναζήτησης.
airtickets
kayak
orbitz
expedia
travelplanet24

αυτά κοιτάω εγώ. Ξεκίνα ε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom