Βέλγιο Γαλλία Πολωνία Τρεις Τελικές Κρίσεις κι ένας Αμνός του Θεού.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
ΕΠΙΛΟΓΟΣ



Κάπως έτσι, έντελώς συμπτωματικά, άνοιξα κι έκλεισα ερμητικά (νόμιζα) την πόρτα σε έναν κόσμο που αγνοούσα και δεν είχα σκοπό να γνωρίσω ποτέ.

Εγώ ήξερα μόνο από τετραγωνικά εκατοστά, και τώρα να'μαι, η καταραμένη, να γυρίζω από πόλη σε πόλη για να δω πίνακες.

Έμαθα πιο πολλά από όσα ήθελα και όλα ανορθόδοξα.

Λοξά. Σαν αυτή τη λοξή ιστορία.

Και ενώ νόμιζα ότι θα ξεφύγω με μικρές απώλειες, η διάβρωσή μου είχε γίνει ύπουλα και συστηματικά. Χωρίς να πιστεψω ποτέ σε καμία Τελική Κριση, κρίνομαι κάθε φορά για τη σκέψη που σαν επίμονη μυγα έρχεται ακόμη ενοχλητικά, όσο κι αν κουνάς τα χέρια να τη διώξεις,

για τον Μ. όταν τυφλώθηκε και σταμάτησε να ζωγραφίζει,

τον Φ όταν αυτοκτόνησε πριν τα 50 και όλοι νόμιζαν ότι είχε ακόμη πολλά έργα να δωσει,

τον καταπληκτικό μα υπερήλικα Τ. αμέσως μόλις έγινε ακαδημαικός :

Τώρα πρέπει να κρύψουν μέχρι να διπλασιαστεί η τιμή”.

Αλλά έτσι είναι αυτά. Εκεί που δεν το περιμένεις, μπορεί να σου προκύψουν και πράγματα αναπάντεχα . Να σχεδιάζεις οδοιπορικά προς αναζήτηση της ομορφιάς.

Πρέπει να προσέχει κανείς πού πάει και μπλέκει.


(@silversurfer @katkats τακτοποιήστε την ιστορία)
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Η ιστορία σου ήταν από τις λίγες που μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος. Ελπίζω να σου κάνει σύντομα κάτι κλικ γιατί μας εμπνέεις για νέα ταξίδια. Ευχαριστώ για την όμορφη ιστορία!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
Η ιστορία σου ήταν από τις λίγες που μου κράτησε το ενδιαφέρον ως το τέλος. Ελπίζω να σου κάνει σύντομα κάτι κλικ γιατί μας εμπνέεις για νέα ταξίδια. Ευχαριστώ για την όμορφη ιστορία!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά λόγια. Ήταν λίγο ιδιότροπη η ιστορία μου, χαίρομαι που σας άρεσε.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ώπα! Το λες ως φιλολογος ή ταξιδιώτης; Να το ξεκαθαρίσουμε :haha:.
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια anyway!
Και οι δυο ιδιοτητες ικανοποιηθηκαν απολυτα!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είσαι φανταστική @paefstra μου. Ο συνδυασμός της ταξιδιωτικής ιστορίας με τις βιωματικές αφηγήσεις κάνει το αποτέλεσμα συγκινητικό, νοσταλγικό και ελαφρά μελαγχολικό :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
Σε ευχαριστώ πολυ. Είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη που μια ιστορία με τόσο ιδιότροπο θεμα σας άρεσε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όχι απλώς μας άρεσε, αλλά μας καθήλωσες με τις πληροφορίες που μας έδωσες. όπως είπα και πιο πάνω "ξεστραβωθήκαμε" :) .... εμείς οι άσχετοι.
και βεβαίως- βεβαίως αν δεν την διάβαζα πως θα μάθαινα ότι υπάρχουν τα σοκολατάκια Υuzu:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom