Βέλγιο Γαλλία Πολωνία Τρεις Τελικές Κρίσεις κι ένας Αμνός του Θεού.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
όχι απλώς μας άρεσε, αλλά μας καθήλωσες με τις πληροφορίες που μας έδωσες. όπως είπα και πιο πάνω "ξεστραβωθήκαμε" :) .... εμείς οι άσχετοι.
και βεβαίως- βεβαίως αν δεν την διάβαζα πως θα μάθαινα ότι υπάρχουν τα σοκολατάκια Υuzu:haha:
Εσεις κυριε Μακη ειστε δικος μας ανθρωπος . Φαι, αισθητικη και μιλια :lol:
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.766
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θαυμάσια ιστορία. Πολύ ωραία γραφή, αλλά και το πραγματικό υλικό είναι μοναδικό και δεκτικό τέτοιας. Τη Γάνδη, την Μπρυζ και την Ντιζόν τις έχω δει, και τις τρεις όμως σχετικά βιαστικά. Για το Γκντανσκ έχω προγραμματίσει ένα 4ήμερο τον Ιούλιο και η ιστορία σου ήρθε την κατάλληλη στιγμή.

Λίγο ήθελα για να χαθώ και πάλι νοητά στον κόσμο των Φλαμανδών ζωγράφων. Η ιστορία σου μου χάρισε τέτοιες στιγμές. Όμως δε μου έφτασε. Ήθελα κι άλλο. Γι'αυτό και έβαλα χθες να δω το πρώτο από τα τρία επεισόδια της σειράς "Northern Renaissance" του BBC, στο οποίο -για να κάνω ένα συσχετισμό με την ιστορία σου- έγινε εκτενής αναφορά στον "Αμνό του Θεού" του van Eyck και στην "Τελική Κρίση" του Van der Wayden.

Αναμένουμε κι άλλες ιστορίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Λίγο ήθελα για να χαθώ και πάλι νοητά στον κόσμο των Φλαμανδών ζωγράφων. Η ιστορία σου μου χάρισε τέτοιες στιγμές. Όμως δε μου έφτασε. Ήθελα κι άλλο. Γι'αυτό και έβαλα χθες να δω το πρώτο από τα τρία επεισόδια της σειράς "Northern Renaissance" του BBC, στο οποίο -για να κάνω ένα συσχετισμό με την ιστορία σου- έγινε εκτενής αναφορά στον "Αμνό του Θεού" του van Eyck και στην "Τελική Κρίση" του Van der Wayden.
Μάντεψε τι θα δω το τριήμερο :innocent:. Ευχαριστώ! (Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ότι έκανα την ίδια πορεία, εριξα μια γρηγορη ματια στο ντοκιμαντέρ. Η επόμενη στάση μου ειναι σε πινακες του Βαν Αικ και Μεμλινγκ στο Σιμπιου)
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Μόλις τώρα ανακάλυψα την ιστορία σου και πραγματικά μου άρεσε πολύ!!!

Η βιωματική αφήγηση για την δουλειά στην γκαλερί αλλά και οι υπόλοιπες ιστορίες που την συνόδευαν όπως πχ οι περιπέτειες του τρίπτυχου και πως αυτές συναντώνται με την "Πτώση" μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και τις χάρηκα ακόμη περισσότερο με το τρόπο που την συνδύασες με τα ταξίδια του Πάσχα. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Σε ευχαριστω. Ειμαι λιγο τεμπελα και δεν γραφω ιστοριες, αλλα αν το αποφασισω τις κανω υπερπαραγωγη (στον λογο μονο, οι φωτογραφιες μου ειναι κατω του μετριου).
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Σε ευχαριστω. Ειμαι λιγο τεμπελα και δεν γραφω ιστοριες, αλλα αν το αποφασισω τις κανω υπερπαραγωγη (στον λογο μονο, οι φωτογραφιες μου ειναι κατω του μετριου).
Ήταν πράγματι υπερπαραγωγή!!! Θέλουμε και άλλο..

Μου άρεσε πολύ που μας άφησες να κρυφοκοιτάξουμε λίγο σε αυτήν την γκαλερί και τον κόσμο που την περιβάλει- την κυνική κυρία ιδιοκτήτρια, τους συλλέκτες που αγοράζουν για να βάλουν τελικά το έργο στην θυρίδα, τους αγοραστές που έρχονται με τον διακοσμητή, τους ζωγράφους που θα δικαιωθούν μετά θάνατον.
Το χρηματιστήριο της τέχνης και οι κανόνες του είναι κάτι πράγματι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Φοβάμαι ότι εδώ και πολλά πολλά χρόνια είναι ακριβώς όπως στο χρηματιστήριο - ο '΄θόρυβος' και τα συμφέροντα που ανεβοκατεβάζουν τα έργα και τους ζωγράφους. Εμείς σαν αγοραστές/ άμαθοι μαθαίνουμε να αγαπάμε την μετριότητα και να κατευθυνόμαστε από την κυρία ιδιοκτήτρια...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Περασα θαυμασια!Ξαναπερπατησα η πρωτοπερπατησα,διασκεδασα ,μορφωθηκα,και ειμαι πολυ ευγνωμων για το χρονο που διεθεσες να μας χαρισεις τοσες στιγμες.Επισης,μετα τη σημερινη περιηγηση,κλειδωσε οριστικα η Βουργουνδια για τον Ιουνη..Σ ευχαριστω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Επισης,μετα τη σημερινη περιηγηση,κλειδωσε οριστικα η Βουργουνδια για τον Ιουνη..Σ ευχαριστω!
Ζηλεύω, γιατί είμαι βέβαιη οτι θα μείνεις περισσότερο και θα δεις περισσότερα. Τα δικά μου ταξίδια είναι σύντομα, 5 μέρες συνήθως και στο τρέξιμο. Θα περάσεις υπέροχα!!
Αν έχεις αντοχές, κάπου πιο πανω απο τη Ντιζόν είναι το χωριουδάκι που γυρίστηκε η ταινία Chocolat, το Flavigny-sur-Ozerain. Μου φάνηκε γρίφος το πως πας, αλλά εσύ έχεις χρόνο, όλα γίνονται, μηπως πας να μας δειξεις καμια φωτο...
Επισης να δεις τη Macon, μια πολη μεταξυ Μπον και Λυον, κι αυτη με κινηματογραφικες και...θεολογικες αναφορες, πολυ ομορφη. Ολη η περιοχη εχει πολυ ψωμι.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μπηκε στο προγραμμα παραυτα...παντα το ζαχαρωνα το χωριουδακι,μια ζωγραφια ειναι..Εβαλα και Αννεσυ που το ειχα αχτι,ισως καμμια Γενευη...Με προχειρους υπολογισμους λεω 14 Ιουνη με 5 Ιουλη συνολο και το πανε ελα...Θα πρεπει να μοιρασω σιγα σιγα διανυκτερευσεις...θα σε χρειαστω!Εσυ αναψες φωτιες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Μπηκε στο προγραμμα παραυτα...παντα το ζαχαρωνα το χωριουδακι,μια ζωγραφια ειναι..Εβαλα και Αννεσυ που το ειχα αχτι,ισως καμμια Γενευη...Με προχειρους υπολογισμους λεω 14 Ιουνη με 5 Ιουλη συνολο και το πανε ελα...Θα πρεπει να μοιρασω σιγα σιγα διανυκτερευσεις...θα σε χρειαστω!Εσυ αναψες φωτιες!
Η Γενεύη βγαινει και με ημερησια απο Λυον , δεν νομιζω οτι θα ηθελα να μεινω βραδυ, καπως πληκτικη πολη.
Να χεις τα χωριουδακια με τα δοκιμαστηρια στο δρομο του κρασιου Nuits-Saint-Georges, Beaune κλπ. και να χασεις πολυ χρονο στη Γενευη; Κριμα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ε,ειπα να δω και λιγο Ελβετια..εβγαλα διανυκτερευση στο Αννεσυ κι ειδα οτι ειναι πολυ κοντα..Αυτα βρισκονται,οι διανυκτερευσεις μετρανε...Υπ οψιν,δεν πινω καθολου αλκοολ,δεν το σηκωνω...ξερω,εγκλημα αλλα ετσι παει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom