Τριήμερο για του Αγ.Πνεύματος...

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Άρα ωραία, δεν έχουμε πρόβλημα, οπότε θα κλείσουμε όπου θα μας βολέψει καλύτερα. Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και για τον κόπο. Ναι, τα σχολεία (τουλάχιστον τα δημοτικά κλείνουν στις 15 Ιουνίου).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Υποψη, για οσους δεν το ξέρουν και έρχονται με σκοπό το Πήλιο και μάλιστα το Ανατολικό Πήλιο, απο τον δρόμο που συνδέει Λάρισα Βόλο, τοτε για να αποφύγετε τον Βόλο (καλά δεν ειναι και καμιά Αθηνα) παίρνετε τον περιφερειακό ο οποίος τελειώνει σε έναν κυκλικό κόμβο που απέχει λιγότερο απο ενα χιλιόμετρο απο την Αγριά.. Μπαινετε στο σημείο 1, στο σημείο 2 στρίβετε αριστερά οσοι πάτε προς Μακρυνίτσα Πορταριά και απο πίσω Αι Γιαννη, Ζαγορά, Τσαγκαράδα και τέλος στο σημείο 3 λίγο πριν την Αγριά..

Περιφερειακός.jpg
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Πάντως, βάζοντας διαδρομή στο google maps την Αγριά σε πηγαίνει από πάνω και όχι μέσα από τον Βόλο, το οποίο είναι πολύ καλό.
Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-09 223920.png
 

nikyr

Member
Μηνύματα
9
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ισλανδία
Καλησπέρα και από εμένα και για να γράφω εδώ πέρα σημαίνει ότι ενδιαφέρομαι για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος. Θα ξεκινήσουμε από Δυτική Μακεδονία. Τις μέρες του Πάσχα (από τρίτη μέρα του Πάσχα μέχρι την Κυριακή του Θωμά πήγαμε Πόρο και Πόρτο Χέλι). Ενώ όταν πηγαίναμε γενικά μου άρεσε το ταξίδι, στην επιστροφή είχα βαρεθεί γιατί είναι και πολλά τα χιλιόμετρα. Θα προτιμούσα δηλαδή κάτι πιο κοντά γιατί έτσι κι αλλιώς είναι τρεις μέρες. Εξαιτίας του ότι είναι 3 μέρες, δεν αποκλείω αλλά θεωρώ καλύτερη επιλογή να μην είναι νησί. Για παράδειγμα, αν ξεκινούσαμε από Αθήνα θα ήταν πιο άνετη η κατάσταση για νησί ενώ τώρα θα πρέπει να πάμε από Δυτική Μακεδονία μέχρι Πειραιά και στην επιστροφή την αντίθετη πορεία.
Γενικά έχουμε πάει Πρέβεζα, Κέρκυρα, Πάργα, Λευκάδα, Ναύπακτο, Ασπροβάλτα, Χαλκιδική. Χωρίς να αποκλείουμε κάποιο από αυτά τα μέρη που επισκεφτήκαμε να ξαναπάμε, ίσως θα ήταν καλύτερο να πάμε σε κάποιο καινούριο μέρος. Πέρυσι για παράδειγμα του Αγίου Πνεύματος πήγαμε στον Πλαταμώνα και περάσαμε πολύ ωραία.
Ποια η γνώμη σας για τη Νέα Πέραμο Καβάλας;
Προσωπικά θα ήθελα να έχει κάποια σχετική ζωή το βράδυ να πιούμε και το ποτό μας αλλά να έχει και κάποιο (αν γίνεται) φωτογραφικό ενδιαφέρον καθότι ασχολούμαι και λίγο με τη φωτογραφία.
Καλησπέρα απο Καβάλα!

Η Νέα Πέραμος όπως αναφέρθηκε είναι ένα τουριστικό χωριο σε πολύ μικρή απόσταση από την πόλη (περίπου 20 λεπτά με το αμάξι). Θα πρότεινα αν έρθετε να μείνετε στην πόλη ώστε να έχετε επιλογές για νυχτερινή έξοδο. Επιπλέον, η παλιά πόλη (Παναγία) έχει φωτογραφικό ενδιαφέρον. Οι παραλίες γενικά είναι σε κοντινή απόσταση οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα. Επίσης θα μπορούσατε να το συνδυάστε με το αρχαίο θέατρο των Φιλίππων ή αν προτιμάτε τη φύση έχει κάποιες πολύ όμορφες διαδρομές για περίπατο. Αν καταλήξετε στα μέρη μας μπορώ να σας προτείνω.
 
Last edited:

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ναι, έχω ακουστά για τη Νέα Πέραμο, αλλά τα τελευταία χρόνια λόγω κάποιων συγκυριών δεν καταφέραμε να πάμε.
Πέρυσι τον Ιούλιο είχαμε πάει διακοπές στη Λέσβο και στη Λήμνο και γυρνώντας σκεφτήκαμε να μείνουμε 2 βράδια στη Νέα Πέραμο. Ήταν 27-28 Ιουλίου και δε βρίσκαμε πουθενά να μείνουμε στη Νέα Πέραμο. Έτσι μείναμε στην Καβάλα και δεν το μετανιώσαμε καθόλου αφού μας άρεσε πολύ. Έτσι τώρα θα θέλαμε να πάμε και να μείνουμε στη Νέα Πέραμο. Δεν ψάχνουμε την τρελή διασκέδαση, δεν το επιτρέπει και η ηλικία... :p:D:cool: αλλά θα θέλαμε να έχει κόσμο και από ό,τι έχω πληροφορηθεί υπάρχουν καφέμπαρ για να πιούμε και ήσυχα το ποτάκι μας.
Λέγοντας παλιά πόλη εννοείται το κάστρο; Γιατί αν είναι αυτό, έχω ανεβεί τουλάχιστον δύο φορές για φωτογραφίες κλπ.
Επειδή είμαστε παρέα, ίσως μεγάλη, έχουν πέσει στο "τραπέζι" Νέα Πέραμος, Σταυρός, Άφυτος, Πολύχρονο, Χανιώτη, Πευκοχώρι, Αγριά, Καλά Νερά, Άφησσος. Όλα αυτά τα μέρη που γράφω είναι που θέλουμε να μείνουμε ώστε να μη χρησιμοποιύμε αυτοκίνητο το βράδυ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.059
Likes
2.813
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
απο ολα αυτα που ανεφερες στην Χαλκιδικη το ομορφοτερο κατα την αποψη μου η Αφυτος...αν υπαρχει ακομα η φουρτουνα για ποτακια το βραδυ...βεβαια εχω να παω 18 χρονια

ποσα ποτα και καφεδες να εχω πιει εκει...ακομα και χειμωνα...

Fortuna all-day bar
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Έχει όλη αυτή τη θέα κάτω ε; Ναι πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακό μέρος από ό,τι έχω δει σε φωτογραφίες και από ό,τι μου έχουν πει. Ναι, αν βολέψει και βρούμε και δωμάτια θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή
 

nikyr

Member
Μηνύματα
9
Likes
27
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ναι, έχω ακουστά για τη Νέα Πέραμο, αλλά τα τελευταία χρόνια λόγω κάποιων συγκυριών δεν καταφέραμε να πάμε.
Πέρυσι τον Ιούλιο είχαμε πάει διακοπές στη Λέσβο και στη Λήμνο και γυρνώντας σκεφτήκαμε να μείνουμε 2 βράδια στη Νέα Πέραμο. Ήταν 27-28 Ιουλίου και δε βρίσκαμε πουθενά να μείνουμε στη Νέα Πέραμο. Έτσι μείναμε στην Καβάλα και δεν το μετανιώσαμε καθόλου αφού μας άρεσε πολύ. Έτσι τώρα θα θέλαμε να πάμε και να μείνουμε στη Νέα Πέραμο. Δεν ψάχνουμε την τρελή διασκέδαση, δεν το επιτρέπει και η ηλικία... :p:D:cool: αλλά θα θέλαμε να έχει κόσμο και από ό,τι έχω πληροφορηθεί υπάρχουν καφέμπαρ για να πιούμε και ήσυχα το ποτάκι μας.
Λέγοντας παλιά πόλη εννοείται το κάστρο; Γιατί αν είναι αυτό, έχω ανεβεί τουλάχιστον δύο φορές για φωτογραφίες κλπ.
Επειδή είμαστε παρέα, ίσως μεγάλη, έχουν πέσει στο "τραπέζι" Νέα Πέραμος, Σταυρός, Άφυτος, Πολύχρονο, Χανιώτη, Πευκοχώρι, Αγριά, Καλά Νερά, Άφησσος. Όλα αυτά τα μέρη που γράφω είναι που θέλουμε να μείνουμε ώστε να μη χρησιμοποιύμε αυτοκίνητο το βράδυ.
Nαι ναι το κάστρο εννοώ. Για Α.Πνευματο πιστευω θα βρείτε στη Πέραμο. Και η Άφυτος είναι πολύ όμορφη όπως αναφέρθηκε, πορσωπικά τη προτιμώ απο Χανιώτη και Πευκοχώρι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ και πάλι. Ναι στο κάστρο ανέβηκα 2 φορές παλιότερα που είχα πάει. Πριν συνεχίσω για τα του Αγίου Πνεύματος να πω ότι πάλι του Αγίου Πνεύματος πριν χρόνια (ίσως το 2009) είχαμε πάει στην Καβάλα (μέσα στην πόλη) και ενώ είναι πανέμορφη πόλη μας είχε κάνει πολύ αρνητική εντύπωση το ότι με το που πήγαινε 12 το βράδυ ερήμωνε η παραλία και μόνο κάτι μπαράκια εκεί κοντά είχαν κόσμο.
Όλα αυτά άλλαξαν πέρυσι το καλοκαίρι που μείναμε δύο μέρες και μας άρεσε πάρα πολύ. Ήταν πολύ όμορφα και το χαρήκαμε πολύ.
Για τώρα, να πω ότι στο πρώτο πόδι εκτός από Καλλιθέα και Πευκοχώρι δεν πήγαμε πουθενά αλλου και δεν ξέρουμε και τι γίνεται το βράδυ από άποψη κόσμου. Όπως προείπα δεν μας ενδιαφέρει η τρελή ζωή αλλά να έχει κόσμο, κίνηση γενικά. Μεταξύ Άφυτου, Χανιώτη, εκτός Πευκοχωρίου, πού έχει πιο πολύ κίνηση ή σε κάποιο άλλο μέρος στο πρώτο ή στο δεύτερο πόδι να το βάλουμε και αυτό στο κόλπο;
Πάντως αν βρούμε Νέα Πέραμο μάλλον εκεί θα πάμε γιατί θέλουμε να κινηθούμε και προς τα εκεί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μεταξύ Άφυτου, Χανιώτη, εκτός Πευκοχωρίου, πού έχει πιο πολύ κίνηση ή σε κάποιο άλλο μέρος στο πρώτο ή στο δεύτερο πόδι να το βάλουμε και αυτό στο κόλπο;
Άφυτος ασυζητητί. Και η Χανιώτη έχει κίνηση αλλά κυρίως λόγω των πολλών γκρουπ των ξένων που διαμένουν στα ξενοδοχεία του χωριού. Ο σημαντικότερος πόλος έλξης των τουριστών της Χαλκιδικής για το βράδυ είναι η Άφυτος.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Άφυτος ασυζητητί. Και η Χανιώτη έχει κίνηση αλλά κυρίως λόγω των πολλών γκρουπ των ξένων που διαμένουν στα ξενοδοχεία του χωριού. Ο σημαντικότερος πόλος έλξης των τουριστών της Χαλκιδικής για το βράδυ είναι η Άφυτος.
Άρα δηλαδή προς την Άφυτο να κινηθούμε. Επειδή έχω να πάω χρόνια, πώς είναι ο δρόμος, τον έφτιαξαν καθόλου;
Δηλαδή πιο σημαντικός πόλος έλξης και από το Πευκοχώρι για βράδυ;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Άρα δηλαδή προς την Άφυτο να κινηθούμε. Επειδή έχω να πάω χρόνια, πώς είναι ο δρόμος, τον έφτιαξαν καθόλου;
Δηλαδή πιο σημαντικός πόλος έλξης και από το Πευκοχώρι για βράδυ;
Νομίζω πλέον ναι. Απλά στο Πευκοχώρι γίνεται της πουτάνας από τα άπειρα εξοχικά και τους Βαλκανιους τουρίστες που ψάχνουν φθηνές διακοπές και φυσικά από τα αυτοκίνητα που το διασχίζουν για να πάνε στις καταπληκτικές παραλίες και τα in μπιτσομπαρα ανάμεσα σε Πευκοχώρι και Παλιούρι.

Ο δρόμος είναι μια χαρά. Μόνο τα τελευταία χιλιόμετρα είτε από τον καινούργιο κόμβο μεταξύ Κασσανδρείας-Καλλιθεας, είτε από την έξοδο για Σάνη και Ν. Φώκαια θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.696
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom