Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Προσωπικά 15αύγουστο (που αναγκαστικά κάθομαι εκείνη την εβδομάδα επειδή είναι νεκρή περίοδος στη δουλειά) πηγαίνω πάντα στο σπίτι των γονιών μου στην Πελοπόννησο. Και όμορφα περνάω και ξεκουράζομαι/χαλαρώνω και συνδυάζω θάλασσα και βουνό και δε μπλέκω στην τρέλα που επικρατεί. Ταξίδια πηγαίνω σε άλλες περιόδους και γενικά έχω πολύ διαχωρισμένη στο μυαλό μου την έννοια των διακοπών από εκείνη των ταξιδιών.

Θυμάμαι στον οργανισμό που δούλευα για πολλά χρόνια γινόταν ένας κακός χαμός με τις άδειες το καλοκαίρι. Ήθελαν όλοι Δεκαπενταύγουστο απαραίτητα! Και μιλάμε για έναν οργανισμό όπου μπορούσαμε να πάρουμε άδεια οπότε θέλαμε και παράλληλα Αύγουστο δουλεύαμε ελάχιστα λόγω της φύσης του αντικειμένου. Ειλικρινά αδυνατούσα να καταλάβω για ποιο λόγο μαλλιοτραβιόντουσαν για να κάνουν διακοπές την πιο εφιαλτική περίοδο με τον άπειρο κόσμο και τις τρισαθλιες τιμές. Γενικά νομίζω ότι αυτό είναι πολύ έντονο στην ελληνική κουλτούρα και εντελώς ακατανόητο (για μένα).

Οπότε καθόμουν κατά βάση μόνη εγώ, έκανα γραμματεία (αφού οι διοικητικές υπάλληλοι ήταν σε άδεια) σε ένα άδειο κτίριο, χαλαρωνα και συνήθως έκανα ένα πολυήμερο τέλος Αυγούστου -αρχες Σεπτέμβρη κι ένα Οκτώβριο που γινόταν χαμός από δουλειά, αλλά τι με ένοιαζε έμενα; Εγώ είχα ακόμα σχεδόν όλη την άδεια ανέγγιχτη. 😛
Ειλικρινά θεωρώ θα έπεσε πολύ μαλλιοτραβηγμα άπαξ και έφυγα για το ποιος "άτυχος" θα δούλευε τις άγιες μέρες του Δεκαπενταύγουστου και θα αναγκαζόταν ο καημένος να κάνει διακοπές στο 1/3 της τιμής λίγο πριν/μετά. 🤷🏻‍♀️

Και μενα μου κανει εντυπωση αυτο που μαλλιοτραβιουνται ολοι για Αυγουστο. Εκτος και αν εχουν μικρα παιδια που πραγματικα δεν εχουν τι να τα κανουν τον Αυγουστο γιατι ουτε camp λειτουργουν ουτε κδαπ (νομιζω)...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Υπαρχει μια ταση να μειωνονται εδω οσοι πανε εξοχικο. Οσο μεγαλωνουμε αρχιζουμε να εκτιμουμε εξοχικα και πατρικα που ειναι περιουσια που κληρονομειται η ρευστοποιειται σε μια δυσκολη στιγμη. Δεν θεωρω λιγοτερο "ανησυχα πνευματα" αυτους που πανε εξοχικο. Καποιοι ανθρωποι με πολυ απαιτητικη δουλεια θελουν ξεκουραση κι οχι να τη βγαζουν απο αεροπλανο σε τρενο και τουμπαλιν. Δεν ειναι υπερτατος σκοπος του ανθρωπου το ταξιδι ουτε ανοιγει μονο ετσι το μυαλο του, οταν ολοι εχουμε προσβαση σε ερεθισματα 24/7 μεσω διαδικτυου. Ειναι θεμα γουστου.
Ιδανικο ειναι να μπορεις να συνδυασεις ΚΑΙ ταξιδια ΚΑΙ εξοχικο.... γιατι η φαση του εξοχικου να ξαπλαρεις μεσημερι στο δροσερο σεντονι και να εχει ψεκασει η μανα σου φλιτ ειναι core memory!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ιδανικο ειναι να μπορεις να συνδυασεις ΚΑΙ ταξιδια ΚΑΙ εξοχικο.... γιατι η φαση του εξοχικου να ξαπλαρεις μεσημερι στο δροσερο σεντονι και να εχει ψεκασει η μανα σου φλιτ ειναι core memory!
Nα ξυπνας στις 12 το μεσημερι και να βρισκεις ετοιμο το φαγητο.
Πειτε μου οτι αυτο, το να μην εχεις να μαγειρεψεις καθε μερα και να πας σουπερμαρκετ και να πλυνεις πιατα μετα ειναι κατωτερο του Παρισιου....
Τελειωνω διακοπες καθε χρονο στις 12 Αυγουστου (εξωτερικο εννοειται, καπου δροσερα) και μετα σφαιρα στο πατρικο τον 15Αυγουστο για αυτο. για να μη μαγειρευω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Nα ξυπνας στις 12 το μεσημερι και να βρισκεις ετοιμο το φαγητο.
Πειτε μου οτι αυτο, το να μην εχεις να μαγειρεψεις καθε μερα και να πας σουπερμαρκετ και να πλυνεις πιατα μετα ειναι κατωτερο του Παρισιου....
Τελειωνω διακοπες καθε χρονο στις 12 Αυγουστου (εξωτερικο εννοειται, καπου δροσερα) και μετα σφαιρα στο πατρικο τον 15Αυγουστο για αυτο. για να μη μαγειρευω.
Ε ναι!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Και μενα μου κανει εντυπωση αυτο που μαλλιοτραβιουνται ολοι για Αυγουστο. Εκτος και αν εχουν μικρα παιδια που πραγματικα δεν εχουν τι να τα κανουν τον Αυγουστο γιατι ουτε camp λειτουργουν ουτε κδαπ (νομιζω)...
Μπα μαλλιοτραβιουνται κ νεοι χωρις παιδια χωρις τιποτα που δεν δουλευουν σε εταιρειες που κλεινουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ιδανικο ειναι να μπορεις να συνδυασεις ΚΑΙ ταξιδια ΚΑΙ εξοχικο.
Αν καταφέρεις να κάνεις το εξοχικό, μόνιμη κατοικία , είναι για μένα το τελειότερο.
Έχεις 365 μέρες διακοπές, ειδικά αν είσαι συνταξιούχος. Έχεις λιγότερα έξοδα και σου ξεπερισσεύουν
για ταξίδια αν θέλεις.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εμείς έχουμε κόψει τα ταξίδια σε δημοφιλή νησιά εδώ και χρόνια. Έχουμε 2 αυτοκίνητα, το 1 με φυσικό αέριο και το άλλο με γκάζι οπότε περιορίζονται τα έξοδα κίνησης. Επειδή δεν υπήρχαν αρκετά χρήματα και για εξοχικό και για μόνιμη κατοικία αγοράσαμε και ξεχρέωσαμε πριν πάει ο γιος μου φοιτητής, ένα σπίτι που απέχει από την θάλασσα 15 λεπτά με το αυτοκίνητο, το οποίο βλέπει καταπράσινα χωραφια και βουνό οπότε έχω την αίσθηση ότι είναι εξοχικό.
Νοικιάζω για τον γιο μου ένα φοιτητικο διαμέρισμα που γίνεται airbnb το καλοκαίρι οπότε γλυτώνουμε από κει κάποια ενοίκια (με το ζόρι το βρήκα αλλά γίνεται σε κάποιες πόλεις). Το φοιτητικο επιδομα στο Δημοκρίτειο, Αιγαίου και δυτικής Ελλάδας το παίρνουν σχεδον όλοι γιατί είναι μέχρι 40000 εισόδημα και επισης βοηθάει αρκετά. Έτσι περισσεύουν και χρήματα για ταξίδια διαφορετικά είναι δύσκολα για οικογένειες με υποχρεώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η συζήτηση που ξεκίνησε με αφορμή το ωτοστόπ μεταφέρθηκε απο εδώ και μετά https://www.travelstories.gr/community/threads/icantbreathe.63953/
Τα δικά μου κείμενα που μεταφέρθηκαν αφορούσαν αποκλειστικά το οτοστόπ και επ' ουδενί τη θεματολογία εκείνου του θέματος, στο οποίο για κανένα απολύτως λόγο δε θέλω να έχω συμμετοχή (όπως και στα υπόλοιπα social). Παρακαλώ είτε να επιστρέψουν είτε να διαγραφούν αν τα θεωρείτε για κάποιο λόγο αταίριαστα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι, ακριβώς για τέτοια δουλειά μιλάμε. Και γενικά δε σε υποχρέωνε καν κανείς να πάρεις καλοκαιρινή άδεια αν δεν ήθελες. Μπορούσες να την πάρεις και όλη μαζεμένη σε άσχετη περίοδο αν το επιθυμούσες (αν κι εντάξει, προτιμούσαν να τη "μοιράζεις", αλλά δε θα έλεγαν και κάτι).


Νομίζω ότι όλο αυτό συνδέεται με τη φύση του φόρουμ και τα κριτήρια γαματοσύνης που αυθαίρετα έχουν τεθεί. Και ναι, έχει κουράσει.
Αυτός που ταξιδεύει εκτός Ευρώπης αυτομάτως "ανεβαίνει κατηγορία" από εκείνον που δεν, αυτός που κοιμάται σε παραπήγματα είναι πιο αυθεντικός ταξιδιώτης από εκείνον που θέλει ένα άνετο κρεβάτι, εκείνος που πηγαίνει στο εξοχικό του είναι μικροαστός και γενικά το ποσό αξιόλογο είναι ένα μέλος εξαρτάται από το πόσο συχνά/μακρινά/εναλλακτικά ταξίδια κάνει.
Τα τελευταία χρόνια έχω μειώσει αρκετά τα ταξίδια επειδή επέλεξα να επενδύσω στη δημιουργία δικής μου δουλειάς και στο να κάνω ένα ακόμα μεταπτυχιακό. Πολύ συχνά έχω μια αμφιθυμια: παρότι ξέρω ότι αυτή η επιλογή είναι πολύ σημαντική για μένα, συχνά θα σκεφτώ πχ "αυτό το χιλιάρικο θα μπορούσε να είχε γίνει ταξιδακι Κεντρική Ασία" και στιγμιαία μελαγχολώ. Ξέρω όμως ότι κινούμαι προς ένα στόχο. Αν συνέδεα την όποια γαματοσύνη μου με τα ταξιδιωτικά μου "επιτεύγματα" θεωρώ θα είχα κλατάρει. 😛

Θα συμφωνησω και εγω με αυτην την αποψη, ξερω οτι βγαινω εκτος θεματος. Οσο μου αρεσει να ψαχνω και να μοιραζομαι αποψεις σε ενα φορουμ με "αγνωστους" γνωστους :cool:, τοσο με κουραζει αυτη η υπεργαματοσυνη! Στην αρχη με επηρεαζανε αλλες αποψεις, πλεον κοιταω να κραταω tips , να τα φιλτραρω και να σχεδιαζω ταξιδια στα δικα μου μετρα, να μεινουν για εμενα οι εμπειριες και οχι για τις κουβεντες στον καφε μετα το ταξιδι για να δειξω ποσο γαματα περασα!
Το ταξιδι ειναι δεν ειναι κυνηγι σε ποσα περισσοτερα μερη πρεπει να παμε! Καλα να ειμαστε και να παμε σε αρκετα, αλλα να μην χανεται η ευχαριστηση!
Εκει ειναι ολο το νοημα, να κανουμε ταξιδια και να περναμε καλα εκεινη την στιγμη! , και οχι πως θα αρεσουνε στους αλλους! Μεγαλη κουβεντα ξερω αλλα μοιραζομαι την σκεψη μου!
Οσον αφορα την αποταμιευση χρηματων εγω κοιταζω να βαζω ενα σταθερο ποσο καθε μηνα στην ακρη οταν παιρνω τον μισθο μου και να μην το ακουμπαω! Πρωτα βαζω αυτο στην ακρη και μετα ξεκιναω τα εξοδα! Αυτο ειναι καλο γενικα σαν τροπος αποταμιευσης για το οτιδηποτε! Υπαρχει ενα σκεπτικο 50-30-20 του μισθου , οπου το 50% ειναι αναγκες το 30% ειναι επιθυμιες και το 20% ειναι αποταμιευση. Προφανως αλλες οι αναγκες του καθενος και οι επιθυμιες και το 50-30-20 μπορει να αλλαξει και σε 40-40-20 κτλπ. Ψαξτε το παντως φερτε το στα μετρα σας και μπορει να ειναι ενας καλο μπουσουλας για τα οικονομικα σας!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Θα συμφωνησω και εγω με αυτην την αποψη, ξερω οτι βγαινω εκτος θεματος. Οσο μου αρεσει να ψαχνω και να μοιραζομαι αποψεις σε ενα φορουμ με "αγνωστους" γνωστους :cool:, τοσο με κουραζει αυτη η υπεργαματοσυνη! Στην αρχη με επηρεαζανε αλλες αποψεις, πλεον κοιταω να κραταω tips , να τα φιλτραρω και να σχεδιαζω ταξιδια στα δικα μου μετρα, να μεινουν για εμενα οι εμπειριες και οχι για τις κουβεντες στον καφε μετα το ταξιδι για να δειξω ποσο γαματα περασα!
Το ταξιδι ειναι δεν ειναι κυνηγι σε ποσα περισσοτερα μερη πρεπει να παμε! Καλα να ειμαστε και να παμε σε αρκετα, αλλα να μην χανεται η ευχαριστηση!
Εκει ειναι ολο το νοημα, να κανουμε ταξιδια και να περναμε καλα εκεινη την στιγμη! , και οχι πως θα αρεσουνε στους αλλους! Μεγαλη κουβεντα ξερω αλλα μοιραζομαι την σκεψη μου!
Οσον αφορα την αποταμιευση χρηματων εγω κοιταζω να βαζω ενα σταθερο ποσο καθε μηνα στην ακρη οταν παιρνω τον μισθο μου και να μην το ακουμπαω! Πρωτα βαζω αυτο στην ακρη και μετα ξεκιναω τα εξοδα! Αυτο ειναι καλο γενικα σαν τροπος αποταμιευσης για το οτιδηποτε! Υπαρχει ενα σκεπτικο 50-30-20 του μισθου , οπου το 50% ειναι αναγκες το 30% ειναι επιθυμιες και το 20% ειναι αποταμιευση. Προφανως αλλες οι αναγκες του καθενος και οι επιθυμιες και το 50-30-20 μπορει να αλλαξει και σε 40-40-20 κτλπ. Ψαξτε το παντως φερτε το στα μετρα σας και μπορει να ειναι ενας καλο μπουσουλας για τα οικονομικα σας!
Εδω η Aegean μυριστηκε τον διαγωνισμο γαματοσυνης κ εστησε ολοκληρη πανεξυπνη καμπανια με το 'Εχω παει'.
Δεν εχω γνωρισει ποτε μη Ελληνα που να φλεξαρει το οτιδηποτε σχετικο με ταξιδι. Δεν μου αρεσει καθολου να τσουβαλιαζω κ να διαιωνιζω στερεοτυπα αλλα αυτη την παρατηρηση εχω να κανω δυστυχως.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εδω η Aegean μυριστηκε τον διαγωνισμο γαματοσυνης κ εστησε ολοκληρη πανεξυπνη καμπανια με το 'Εχω παει'.
Δεν εχω γνωρισει ποτε μη Ελληνα που να φλεξαρει το οτιδηποτε σχετικο με ταξιδι. Δεν μου αρεσει καθολου να τσουβαλιαζω κ να διαιωνιζω στερεοτυπα αλλα αυτη την παρατηρηση εχω να κανω δυστυχως.
Ναι θα συμφωνησω οτι ειναι πανεξυπνη η διαδημιση της Aegean! Ταιριαζει γαντι! Το μεγαλυτερο κακο πιστευω το εκαναν τα social στα ταξιδια!
Βεβαια δεν ειναι ο κανονας, δεν τσουβαλιαζω στερεοτυπα , καθως ευτυχως υπαρχουνε και συνειδητοποιημενοι ταξιδιωτες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom