Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Λοιπόν, χτες δοκίμασα τους μπολσεβίκους του Βουλισμά...
Εξαιρετικοί..!!!Κοίτα να δεις που αν και κερκυραία,δεν το είχα υπόψην μου..!!
Εμείς πριν δύο μήνες ψάχναμε να βρούμε το Βουλισμά για να φάμε τους μπολσεβίκους του (που διαβάσαμε εδώ μέσα), αλλά δεν καταφέραμε να βρούμε που ήταν, και έτσι δεν μάθαμε και τι είναι οι περίφημοι μπολσεβίκοι.
Ατυχία:(
 

sifounakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η Ταβέρνα Ελισάβετ που βρίσκεται 20 χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Κέρκυρας στο χωριό Δουκάδες. Ένα σχετικά μικρό χωριό με όχι περισσότερους από 800 κατοίκους. Η Ταβέρνα της Ελισάβετ λειτουργεί από το 1960 και είναι η πρώτη που έβαλε αυτό το χωριουδάκι στον χάρτη της γεύσης και έγινε πόλος έλξης για πολλούς ανθρώπους, διάσημους ή μη. Και όπως ήταν αναμενόμενο η ίδια η γιαγιά Ελισάβετ έχει αποκτήσει παγκόσμια φήμη ως την πιο πρόσχαρη , φιλόξενη και πάντα χαμογελαστή ταβερνιάρισσα και καταπληκτική μαγείρισσα . Η γιαγιά Ελισάβετ 84 χρονών πλέον, έχει παραδώσει την σκυτάλη στην 3η γενιά, στην εγγονιά Ελισάβετ που με αφοσίωση σε αυτό που κάνει, διατηρεί το παραδοσιακό παλαιό στυλ τόσο στην διακόσμηση όσο και στην εξυπηρέτηση. Οι συνταγές της άπλες παραδοσιακές όπως παλαιά, όμως οι γεύσεις των πιάτων της μοναδικές . Σερβίρει πάντα το ίδιο, δικής της παραγωγής κόκκινο κρασί που συνοδεύει τέλεια κάθε πιάτο. Είτε αυτό είναι ντόπιος κόκορας παστιτσάδο, σοφρίτο ή μπουρδέτο. Η ταβέρνα Ελισάβετ έχει βραβευτεί για την κουζίνα και την εξυπηρέτηση της. Σε έναν χώρο που σε ταξιδεύει πίσω στον χρόνο και μεσ’το ευχάριστο, φιλόξενο οικογενειακό περιβάλλον, απολαύστε παραδοσιακά φαγητά της Κέρκυρας και όχι μόνο . Η ταβέρνα Ελισάβετ είναι ανοιχτή όλο τον χρόνο και σας περιμένει να ταξιδέψετε μαζί ,πίσω στο παρελθόν με φαγητό ,κρασί και ζωντανή μουσική .

Απο τιμές πολύ φθηνά σε σχέση με την ποιότητα που προσφέρει. Μπράβο.!!! Συγχαρητήρια!!!

Το τζουκ μπόξ της Ελισαβέτας. Απο τα λίγα που υπάρχουν.(κρίμα που δεν λαλεί)



Αυτός είναι κόκορας παστιτσάδα. και οχι κατί τουριστικού τυπου συνταγές .
 

mina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London again
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
πάσχα στη Κέρκυρα!

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τη βοήθεια σας όσον αφορά το πάσχα στη Κέρκυρα!Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω Κέρκυρα και νομίζω οτι είναι η καλύτερη περίοδο για να τη γνωρίσω!! Όμως όσον αφορά το φαγητό δε θέλουμε να ταλαιπωρηθούμε γι' αυτό και λέμε να κλείσουμε κάπου για το αναστάσιμο δείπνο το Σάββατο και αντίστοιχα Κυριακή μεσημέρακι. Έχετε κάπου να προτείνετε που γνωρίζετε οτι θα φάμε το Σάββατο (με τη μαγειρίτσα μας αν είναι δυνατόν, τα κόκκινα αυγά μας ,το φαγητό μας και τα λοιπά) και τη Κυριακή παραδοσιακά το αρνακί , κοκορετσάκι etc ? Ευχαριστώ πολύ!:D

PS Αν έχετε κάπου και για θαλασσινά τη Παρασκευή μη διστάσετε:cool:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τη βοήθεια σας όσον αφορά το πάσχα στη Κέρκυρα!Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω Κέρκυρα και νομίζω οτι είναι η καλύτερη περίοδο για να τη γνωρίσω!! Όμως όσον αφορά το φαγητό δε θέλουμε να ταλαιπωρηθούμε γι' αυτό και λέμε να κλείσουμε κάπου για το αναστάσιμο δείπνο το Σάββατο και αντίστοιχα Κυριακή μεσημέρακι. Έχετε κάπου να προτείνετε που γνωρίζετε οτι θα φάμε το Σάββατο (με τη μαγειρίτσα μας αν είναι δυνατόν, τα κόκκινα αυγά μας ,το φαγητό μας και τα λοιπά) και τη Κυριακή παραδοσιακά το αρνακί , κοκορετσάκι etc ? Ευχαριστώ πολύ!:D
Καλησπέρα!!!

Όντως είναι πολύ όμορφη περίοδος να γνωρίσεις την Κέρκυρα, αν εξαιρέσεις το κακό χαμό που γίνεται απο τουρίστες τις ημέρες του Πάσχα!

Όσο για το φαγητό, να ξεκινήσουμε απο τα βασικά.. Σε ποιά περιοχή θα μένετε? Εγώ προτίνω σ όλο το κόσμο για πραγματικά σπιτικό φαγητό και καλές τιμές, τον Ζέφυρο στον Αλμυρό, Βόρεια Κέρκυρα...Κατά τη γνώμη μου είναι απλά Νο1!!!!!
Στη περίπτωση που θέλετε να πάτε φυσικά κάντε το κόπο να κάνετε κράτηση τέτοιες μέρες!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Έχει ένα ωραίο σουβλατζίδικο στην Παλιά Πόλη της Κέρκυρας, ονόματι "Πικάντικο"...
Όσες φορές έχω πάει Κέρκυρα το έχω τιμήσει!
Βάζουν μέσα ένα απίστευτο μείγμα μπαχαρικών, ξέρει παρεπιπτόντως κανένας ντόπιος λεπτομέρειες γι' αυτό?
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Να ρωτήσω και γω κάτι τους έμπειρους κερκυροφιλους του φορουμ;
Υπάρχει καμία καλή gelateria με γνήσιο ιταλικό gelato στην παλιά πόλη της Κέρκυρας;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
τώρα το χουν ρίξει όλοι στα γιαούρτια...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Τι εννοεις ρε fitziano; Δεν υπαρχει κατι της προκοπης δηλαδη;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
γενικά έχει
κάτι special δεν έχω να σου προτείνω
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Είμουν για 20-25 μέρες στην Κέρκυρα και επαυξάνω με τον fitziano. Δεν ξέρω τι έχουν πάθει και έχουν τρελλαθεί με τα παγωτατζίδικα με γιαούρτι αλλά και τα fish spa (άσχετο). Η ποιότητα όλων των μαγαζιών κυριολεκτικά περνάει κρίση. Το μόνο παρήγορο είναι ένα καινούργιο κρεατοφαγείο είναι δίπλα από τον Καθεδρικό Καθολικό Ναό στο Δημαρχείο που άνοιξε. Αν και αργεί είναι πολύ καλός. Καθαρός και νόστιμος. Κατά τα άλλα αυτές τις μέρες έφαγα στα Δίχτυα στον Άη Γιώργη στους Πάγους (όχι στους Αργυράδες), στο Βεζούβιο στην Πόρτα Ρεμούντα, στου Κεφάσα στους Αργυράδες και έμεινα ευχαριστημένος από αυτούς (κλασικά μαγαζιά εδώ και χρόνια). Όσο για το Βουλισμά (είναι στη Σεβαστιανού, μετά του Ντόβορα αριστερά στο στενό) που ακούω ε όχι ρε παιδιά και ξετρελαθήκατε! Έχει μεν παραδοσιακά αλλά δόξα τω θεό υπάρχουν ανά την Ελλάδα απίστευτα ζαχαροπλαστεία. Ένα άλλο που έχω να προτείνω και πιστεύω πως είναι το καλύτερο για πίτες, καφέ και ιδιαίτερα βουτήματα είναι το Σταρένιο στην Γκίλφορντ. Δικά του προϊόντα με δικά του υλικά και πολύ μεράκι.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
γενικά έχει
κάτι special δεν έχω να σου προτείνω
Δεν θελω και τιποτα τρομερο. Να ειναι απλα decent το μαγαζι και να εχει παγωτο τυπου ομως gelato και ας μην ειναι και το καλυτερο. Θα προτιμουσα να υπαρχει και καποιο μαγαζι που ξεχωριζει αλλα αφου δεν υπαρχει δεν θα πεθανουμε κιολας .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom