Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
1ον, Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το αυτοκίνητο. δεν χρειάζεται να το προπληρώσεις, 2ον θα πρέπει να δεις αν το ξενοδοχείο σου έχει χώρο πάρκινγκ για να σταθμεύσεις το αυτοκίνητο(με έξτρα χρέωση) αν δεν έχει και μένεις στο κέντρο, πολύ πιθανό να συκολευτείς με το παρκάρισμα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
τις περισσότερες φορές που έχω αποφασίσει να νοικιάσω αμάξι ήδη έχω κάνει μία έρευνα αγοράς για να βρώ την καλύτερη τιμή μεταξύ των εταιρειών για το αυτοκίνητο που επιθυμώ να μισθώσω. αφού κατασταλάξω κλείνω την τιμή στην ελλάδα και το προπληρώνω. τις περισσότερες φορές η τιμή που κλείνω είναι πολύ καλύτερη από αυτή που δίνουν οι εταιρείες στα αεροδρόμια που προσγειώνομαι. αλλά είπαμε, έτσι ενεργώ εγώ.επί παραδείγματι η τιμή που πέτυχα πρόσφατα για 6 ημέρες ενοικίασης προπληρωμένο σε σχέση με αυτή που έδιναν στο αεροδρόμιο του μιλάνο ήταν φθηνότερη κατά 70 ευρώ. μικρή η διαφορά μπορείς να πεις αλλά γιατί να τα δώσω;
Η απορία μου είναι για την κράτηση που κάνεις μέσω ιντερνετ και η οποία θα πληρωθεί είτε με πιστωτική, είτε με μετρητά κατά τη λήξη της ενοικίασης. Η διαφορά του να προπληρώσεις ποιά είναι γιατί δεν το κατάλαβα?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Η ενέργεια σου είναι πολύ λογική δεν διαφωνώ κ εμείς κάτι τέτοιο θα κάναμε. Παρεπιπτόντως έχεις καποιες εταιρίες να μου προτείνεις ώστε να ρήξω καμια ματιά στα sites τους;
ροζάκι να επιλέξεις τα σιγουρα, δηλαδή χέρτζ, άβις κ.λ.π. ψάξε για προσφορές. αν θα πάτε με αεροπλάνο δες για προσφορές μέσα από την ιστοσελίδα της αεροπορικής εταιρείας που πετάς.καλά να περάσετε!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Η απορία μου είναι για την κράτηση που κάνεις μέσω ιντερνετ και η οποία θα πληρωθεί είτε με πιστωτική, είτε με μετρητά κατά τη λήξη της ενοικίασης. Η διαφορά του να προπληρώσεις ποιά είναι γιατί δεν το κατάλαβα?
άννη μιλάμε πάντα για πιστωτική, κανείς δεν δέχεται μετρητά. και στο αεροσρόμιο όταν νοικιάσεις ααυτοκίνητο το ποσό της ενοικίασης άμεσα δεσμεύεται. δεν περιμένουν να λήξει η μίσθωση για να πληρωθούν. το ξαναλέω λοιπόν. προτιμώ να κάνω κράτηση και να το προπληρώνω (όταν αυτό είναι δυνατό δεν είναι πάντα) πριν φθάσω στον προορισμό γιατί έτσι πετυχαίνω καλύτερη τιμή. στο αεροσρόμιο, συνήθως, οι τιμές είναι λίγο πιο τσιμπημένες. με την προκράτηση και προπληρωμή έχω πετύχει στάνταρ τιμή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ροζάκι να επιλέξεις τα σιγουρα, δηλαδή χέρτζ, άβις κ.λ.π. ψάξε για προσφορές. αν θα πάτε με αεροπλάνο δες για προσφορές μέσα από την ιστοσελίδα της αεροπορικής εταιρείας που πετάς.καλά να περάσετε!

Επίσης, μερικές φορές οι εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων δίνουν και προσφορές ανεξάρτητα από την αεροπορική εταιρεία που πετάς, αλλά σε σχέση με τις κάρτες μιλίων άλλων αεροπορικών εταιρειών που μπορεί να έχεις.
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Ρε παιδιά, γιατί με απογοητεύεται!!Εγω εχω προγραμματίσει για 17-23/8 να πάω 2 ημέρες στην επαρχία της Τοσκάνης(Castellina in Chianti), 1 μερα διαμονή μεσα στη Φλωρεντία, 1 μέρα Βενετία και 2 μέρες Μιλάνο (ισως αν προλάβουμε να επισκεφθούμε και λιγο την λίμνη του Como).Για αυτοκίνητο εχω κανει ηδη κράτηση μεσω της AVIS .Θα το παραλάβουμε απο Μιλάνο και θα το επιστρέψουμε εκεί.Πιστεύετε οτι δεν θα βγεί το πρόγραμμα?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
άννη μιλάμε πάντα για πιστωτική, κανείς δεν δέχεται μετρητά. και στο αεροσρόμιο όταν νοικιάσεις ααυτοκίνητο το ποσό της ενοικίασης άμεσα δεσμεύεται. δεν περιμένουν να λήξει η μίσθωση για να πληρωθούν. το ξαναλέω λοιπόν. προτιμώ να κάνω κράτηση και να το προπληρώνω (όταν αυτό είναι δυνατό δεν είναι πάντα) πριν φθάσω στον προορισμό γιατί έτσι πετυχαίνω καλύτερη τιμή. στο αεροσρόμιο, συνήθως, οι τιμές είναι λίγο πιο τσιμπημένες. με την προκράτηση και προπληρωμή έχω πετύχει στάνταρ τιμή.
Όταν νοικιάσαμε το αυτοκίνητο στη Φλωρεντία μέσω ιντερνετ με πιστωτική και το παραδώσαμε στο αεροδρόμιο της Ρώμης, α) τα χρήματα ήταν όσα ακριβώς έλεγε η επιβεβαίωση της κράτησής μας (με το ρεζερβουάρ όπως έπρεπε να το παραδώσουμε) και β) το ποσό δεν είχε ήδη πληρωθεί με την κάρτα (την είχαν ως εγγύηση) και ζητήσαμε να πληρώσουμε με μετρητά (για δικούς μας λόγους), πράγμα που έγινε δεκτό.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
1ον, Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το αυτοκίνητο. δεν χρειάζεται να το προπληρώσεις, 2ον θα πρέπει να δεις αν το ξενοδοχείο σου έχει χώρο πάρκινγκ για να σταθμεύσεις το αυτοκίνητο(με έξτρα χρέωση) αν δεν έχει και μένεις στο κέντρο, πολύ πιθανό να συκολευτείς με το παρκάρισμα.
δηλαδή αν δεν έχει το ξενοδεχείο μου πάρκινγκ δεν υπάρχουν άλλοι χώροι στάθμευσης (με πληρωμή φυσικά) στην πόλη ή έστω λίγο έξω από αυτή;
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σας,
έχω δει κατά καιρούς πολλά θέματα για την Τοσκάνη κ τα έχω διαβάσει όλα ομολογώ! :D Μου έδωσαν πολλές πληροφορίες ωστόσο έχω κ εγώ κάποιες απορίες καθώς ήρθε κ η δική μου σειρά να επισκεφτώ την τόσο ξακουστή Τοσκάνη. Φυσικά σε αυτό βοήθησε κ η δελεαστικότατη προσφορά της Alitalia 2 εισητήρια μετ'επιστροφής στην τιμή των 340 ευρώ!!! :D:D:D:D

Λοιπόν έκλεισα Αθήνα - Φλωρεντία 31/10/2009-07/11/2009
Στην ουσία έχουμε 6μιση μέρες μιας κ φτάνουμε βράδυ κ αναχωρούμε μεσημέρι για Αθήνα.
Σε αυτές τις μέρες έχουμε σκοπό να επισκεπτούμε τα σημαντικότερα αξιοθέατα της Φλωρεντίας κάθως κ άλλα μέρη της Τοσκάνης (Σιένα, Πίζα, Λούκα, Σαν Τζιμινιάνο και Κιάτι(έτσι νομίζω λεγεται)).

Οι μετακινήσεις μας σε αυτά τα μέρη έξω από την πόλη σκέφτηκαμε να γίνουν με αυτόκίνητο.
Έχει πάρει το μάτι μου κάπου στο site ότι χρειαζόμαστε να εκδόσουμε ευρωπαικό δίπλωμα. Ισχύει αυτό κ πόσο καιρό πριν πρέπει να το κεδόσουμε?

Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν οι μέρες φτάνουν ώστε να επισκεπτώ κ άλλες περιοχές όπως Βενετία ή Μιλάνο. Οδηκώς λογικά!

Κάτι πήρε το μάτι μου για την Alitalia ότι χάνει αποσκευές υπάρχει τρόπος να πάρω τη βαλίτσα μου μαζί μου???:bleh::bleh::bleh: Όχι τπτ άλλο αλλά εάν τη χάσω χάθηκα!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!;)

Υ.Γ. Αν θυμηθώ κ τπτ άλλο θα σας ρωτήσω :haha::haha::haha:
Ο traveller εχει γραψει ενα εξαιρετικο αρθρο για τοσκανη,αξιζει να το διαβασεις εαν δεν το εχεις κανει ηδη.:D
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
δηλαδή αν δεν έχει το ξενοδεχείο μου πάρκινγκ δεν υπάρχουν άλλοι χώροι στάθμευσης (με πληρωμή φυσικά) στην πόλη ή έστω λίγο έξω από αυτή;
εγω ροζακι ειχα κλεισει ξενοδοχειο κοντα στον σταθμο των τρενων. οχι μακρυα απο το ιστορικο κεντρο πηγαινα και με τα ποδια, πληρωνα 10 € την ημερα, αλλα και γυρω απο εκει ειχε θεσεις δωρεαν νομιζω, το 2006 βεβαια αυτα. leonardo da vinci το ονομα του ξενοδοχειου. Δακτυλιο δεν ειχε νομιζω, περασα ολη την φλωρεντια με το αμαξι ερχομενος και φευγοντας
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ρε παιδιά, γιατί με απογοητεύεται!!Εγω εχω προγραμματίσει για 17-23/8 να πάω 2 ημέρες στην επαρχία της Τοσκάνης(Castellina in Chianti), 1 μερα διαμονή μεσα στη Φλωρεντία, 1 μέρα Βενετία και 2 μέρες Μιλάνο (ισως αν προλάβουμε να επισκεφθούμε και λιγο την λίμνη του Como).Για αυτοκίνητο εχω κανει ηδη κράτηση μεσω της AVIS .Θα το παραλάβουμε απο Μιλάνο και θα το επιστρέψουμε εκεί.Πιστεύετε οτι δεν θα βγεί το πρόγραμμα?
πολυ πιεσμενο ειναι. ειδατε χιλιομετρα που θα κανετε ? αξιοθεατα ποτε θα δειτε. παντως ακολουθηστε το προγραμμα ισως μετα θελετε να ξαναπατε
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Όταν νοικιάσαμε το αυτοκίνητο στη Φλωρεντία μέσω ιντερνετ με πιστωτική και το παραδώσαμε στο αεροδρόμιο της Ρώμης, α) τα χρήματα ήταν όσα ακριβώς έλεγε η επιβεβαίωση της κράτησής μας (με το ρεζερβουάρ όπως έπρεπε να το παραδώσουμε) και β) το ποσό δεν είχε ήδη πληρωθεί με την κάρτα (την είχαν ως εγγύηση) και ζητήσαμε να πληρώσουμε με μετρητά (για δικούς μας λόγους), πράγμα που έγινε δεκτό.
πολύ σωστά έτσι είναι. άκουσε όμως κάτι και σίγουρα θα με καταλάβεις. την ίδια τιμή που πετύχατε στο ιντερνετ να είσαι βέβαιη ότι δεν την δίνουν στο αεροδρόμιο. εκεί είναι συνήθως λίγο πιο ακριβά, εγώ π.χ. για το ταξίδι μου στην ιταλία τώρα τον αύγουστο στο αεροδρόμιο μαλπένσα μου δίνουν τιμή 620 ευρώ για 6 μέρες ενώ μέσω ιντερνετ το βρήκα στα 553,88 (το ίδο αυτοκίνητο). ως προς τον τρόπο πληρωμής, ελάχιστες εταιρείες δέχονται πληρωμή μετρητά (αλλά και σε αυτή την περίπτωση πρεπει να έχεις και πάλι πιστωτική όταν νοικιάζεις το αυτοκίνητο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom