Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
paefstra said:
Θεωρητικά μιλώντας και χωρίς να χαρακτηρίζω κάποιον
αντιλαμβάνομαι την κακογουστιά ως προσπάθεια να χωρέσεις κάτι πολύ μεγάλο σε κάτι πολύ μικρό- σε όλες τις εκφράσεις της ανθρώπινης δραστηριότητας. Το παρατηρώ και στα ταξίδια των ανθρώπων, στα σπίτια που φτιάχνουν, στις κοινωνικές εκδηλώσεις τους και πάει λέγοντας.
Ο Traveller εισηγείται το αντίθετο του κιτς - και μπράβο του γι' αυτό.
Δηλαδή εάν κάτσω και ψάξω τις ταξιδιωτικές ιστορίες ή τα ταξιδιωτικά πλάνα που κατά καιρούς έχουν δημοσιεύσει στο φόρουμ όλοι όσοι επικρότησαν την παραπάνω άποψη του Traveller και βρω κάποιο ταξίδι-ξεπέτα ή κάποιο extreme city-hopping θα πειστείς ότι θεωρητικολογούμε και μιλάμε απλά στον αέρα;;
Επιπλέον, αν είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε ως κιτς και κακόγουστους τους ανθρώπους με περιορισμένο μπάτζετ και άδεια διακοπών ή απλά ανθρώπους που βαριούνται να κάτσουν μια βδομάδα στη Ρώμη και θέλουν να δουν και κάτι άλλο...

Sent from my iPod using Travel stories
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Επιπλέον, αν είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε ως κιτς και κακόγουστους τους ανθρώπους με περιορισμένο μπάτζετ και άδεια διακοπών...
Κάθε άλλο. Ο περιορισμένος προϋπολογισμός και χρόνος κσμία σχέση δεν έχει με το να προσπαθείς να χωρέσεις πάρα πολλά και επιφανειακά σε ένα μικρό ταξίδι, εστιάζοντας στα επουσιώδη σαν να ήταν ουσιώδη. Απόλυτα σεβαστό το να έχεις λίγο χρόνο και χρήματα. Κι εμένα δεν μου περισσεύουν όπως στους περισσότερους Και δεν είχα την πρόθεση να χαρκτηρίσω ανθρώπους ως κακόγουστους, αλλά συμπεριφορές, όπως τόνισα. Εσύ θεωρείς τους νάνους και τους φραπέδες στην Πράγα καλόγουστη επιλογή;
Τα ταξίδια- ξεπέτες είναι μια χαρά για τις πόλεις που τους αξίζει να διαθέσει κανείς λίγο χρόνο. Για τη Φλωρεντία δε νομίζω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτή την άποψη των εστέτ ταξιδιωτών καταδικάζονται οι άνθρωποι με περιορισμένο μπάτζετ και χρόνο να δουν σε όλη τους τη ζωή ελάχιστα πράγματα;

Δηλαδή αν δεν είχα αρκετό χρόνο ή χρήμα θα προτιμούσα να κάνω ένα δεκαήμερο τουρ της Ιταλίας απ' το να κατασκηνώσω μια βδομάδα στη Ρώμη.

Sent from my iPod using Travel stories
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν καταλαβαίνεις ότι με αυτή την άποψη των εστέτ ταξιδιωτών καταδικάζονται οι άνθρωποι με περιορισμένο μπάτζετ και χρόνο να δουν σε όλη τους τη ζωή ελάχιστα πράγματα;
Μα δικαίωμά του καθένα είναι να δει όσα θέλει. Και δεν καταδικάζεται κανείς. Διαφορετικές απόψεις εκφράζουμε.
Αλλά με 5 ώρες στη Φλωρεντία δεν θα δουν και θα νομίζουν ότι είδαν. Άρα πάλι ελάχιστα πράγματα θα δουν.
Προσωπικά, το'χω πάρει απόφαση ότι θα επισκεφτώ μάλλον περιορισμένους προορισμούς στη ζωή μου. Ελπίζω να τους δω καλά. Είναι ο τρόπος μου να είμαι φτωχο -εστέτ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν καταδικάζεται κανείς παρά μόνο τον χαρακτηρίζουμε ως κιτς, κακόγουστο, άσχετο, άπειρο και μη σημαντικό επειδή δεν μπορεί να κάνει δύο ή τρία ταξίδια για να δει μια επαρχία της Ιταλίας.

Sent from my iPod using Travel stories
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σιγουρα αυτα που γραφει ο Traveller ειναι σωστα.

Αλλα υπαρχουν ανθρωποι που εχοντας μια τρελα με τα ταξιδια και μη εχοντας δουλεια ή πλεονασμα χρηματων να κανουν τις διακοπες με τον τροπο που περιγραφει ο συμφορουμιτης παραπανω επιλεγουν,υποθετοντας οτι ισως ειναι η μοναδικη φορα που θα επισκευθουν την περιοχη,να χωρεσουν οσο το δυνατον περισσοτερα ωστε να νιωσουν καπως ικανοποιημενοι.

Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει η τεχνη,ουτε τα μουσεια.
Οπως αλλους δεν τους ενδιαφερει η μοδα,το καλα εστιατορια.

Γιατι θα πρεπει να κρινουμε καποιον?

Σιγουρα καθε πολη και εχει καποια στανταρ οσον αφορα στο τι πρεπει να κανεις και τι θα πρεπει να δεις.
Αυτα πρεπει να τα προτεινουμε.
Τωρα αν θα τα ακολουθησει καποιος ή οχι ειναι σχετικο με τα γουστα του καθενος.

Δινουμε τη σωστη ταξιδιωτικη συμβουλη αλλα δεν κρινουμε τα γουστα του αλλου και τις συνηθειες του.

Γιατι ο X jimp θελει να παει στο λονδινο να δει τη National Gallery και ο Ψ Traveller να θελει να παει στο madame tussauds.

Σιγουρα θα πρεπει λοιπον στον Ψ Traveller να δωσουμε να καταλαβει οτι αυτη του η επιλογη ειναι απο τις τελευταιες για το λονδινο και οτι υπαρχουν πολυ καλυτερες και με μηδενικη τιμη.

Αλλα εφοσον ειναι τρελος με τα ''αστερια'' δεν χρειαζεται να τον χαρακτηρισουμε αλλα να τον βοηθησουμε για αυτη του την αποφαση.

Αυτα τα λιγα απο εμενα και παω να κλεισω θεση για μανδαμ!!Οχι για εμενα,για την καημενη την αδερφουλα μου!

Traveller εντελως τυχαια τα παραδειγματα με εμενα και εσενα.Αν σε ενοχλησει το ποστ να το σβησω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Σιγουρα καθε πολη και εχει καποια στανταρ οσον αφορα στο τι πρεπει να κανεις και τι θα πρεπει να δεις.
Αυτα πρεπει να τα προτεινουμε.
Τωρα αν θα τα ακολουθησει καποιος ή οχι ειναι σχετικο με τα γουστα του καθενος.

Δινουμε τη σωστη ταξιδιωτικη συμβουλη αλλα δεν κρινουμε τα γουστα του αλλου και τις συνηθειες του.
Φίλε μου, την πρώτη μου φορά στη Ρώμη βρέθηκα από σπόντα για ένα 24ωρο και "έχασα" ένα 3ωρο για να δω μια σπάνια έκθεση ιμπρεσσιονιστών και είδα κανα δυό μνημεία όλα κι όλα. Ας μου ασκηθεί σκληρή κριτική για το γούστο μου και τη βλακεία να μη δω τα πάντα- που θα μου ασκηθεί, σε ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε. Σιγά μην παρεξηγηθώ. Ξαναπήγα για να δω τη Ρώμη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά η συζήτηση αυτή έχει γίνει εκατό φορές.

Παρακαλώ στο θέμα μας και μόνο από δω και πέρα :)
 

xrisgouri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΣΙΑ
Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τη Σιένα και θα είναι κρίμα να μην πάτε! Μόλις γύρισα από Φλωρεντία και οκ καλή είναι αλλά 5 μέρες από τη στιγμή που έχετε ξαναπάει κιόλας? Πολύ μου φαίνεται..Αλλά εσεις ξέρετε καλύτερα.Καλά να περάσετε.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Από το ξενοδοχείο μου απάντησαν το εξής:
"Car parking are available at Piazzale Roma (Comunale or San Marco) or in the mainland by Mestre but you must take a bus o the train to Venice"
Στην Piazzale Roma (Comunale or San Marco) είναι πιο ακριβό το πάρκινγκ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom