Ιταλία Φλωρεντία, με... ολίγη από Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
νομίζω ότι την αδικείς... η ντόροθυ πάει σε όλα τα SOS... μόνος περιορισμός που βάζει είναι τα SOS να σερβίρουν mojito...:D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ε όχι, τώρα με αδικείς κι εσύ chrikky! Παίζω μπάλα και με άλλα ποτά....

ΥΓ. Ελπίζω στην Ufizzi να σερβίρουν mojio... :D
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
έχει ένα καφέ αλλά να σου πω την αλήθεια δεν πρόσεξα αν σερβίρει mojito...:roll:

είμαι όμως σίγουρη ότι, μετά την επιστροφή σου, θα έχεις ζεστά τέτοια tips να γράψεις στο φόρουμ.... :D

έχει mojito στο καφέ της uffizi??? σε 47 μέρες από σήμερα θα ξέρουμε αγαπητοί...:cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.481
Likes
7.959
Ε όχι, τώρα με αδικείς κι εσύ chrikky! Παίζω μπάλα και με άλλα ποτά....

ΥΓ. Ελπίζω στην Ufizzi να σερβίρουν mojio... :D
Σωστά τα λέει η dorotija! Ας είναι καλός (στη δουλειά του εννοώ) ο μπάρμαν και παίζει μπάλα και με ρετσίνα μαλαματίνα...
:haha:
:haha:
:haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπράβο chrikky:clap:
Τώρα κατάφερα να διαβάσω την ιστορία σου, εξαιρετική περιγραφή και tips όπως κάθε φορά άλλωστε...

Και θέλω να ξαναπάω...:)
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Chrikky μόλις γύρισα από το ταξίδι μου στην Τοσκάνη και ανοίγοντας το τραβελστορίτικο site έπεσα πάνω στην περιγραφή σου που κυριολεκτικά με ξαναταξίδεψε! Θα ήθελα μόνο να προσθέσω σε όσους φίλους αποφασίσουν να γνωρίσουν την Τοσκάνη ότι αξίζει να διαθέσουν λίγο χρόνο παραπάνω για να γνωρίσουν τις μικρές πόλεις- κοσμήματα που περιγράφεις, αλλά και την Πιέντζα, το Μοντετσίνο, Μοντεπουλτσιάνο, τα χωριά του Κιάντι, την ύπαιθρο που μοιάζει με ζωγραφικό πίνακα και να γευτεί τις ντόπιες γεύσεις (trippa) με κρασί Κιάντι. Η Σιένα αξίζει πολύ περισσότερο από μια επίσκεψη. Μείναμε δυο μέρες και μου φάνηκε πολύ λίγος χρόνος για να την ζήσει κανείς.Η πλατεία piazza del campo είναι ένα καλλιτεχνικό αριστούργημα. Αν ξαναπήγαινα Τοσκάνη θα έμενα πάλι στην Σιένα!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ευχαριστώ πάρα πολύ άπαντες για τα σχόλια... (η ιστορία έχει άλλα 2 μέρη, το last που θα περάσω σήμερα μάλλον και κάποια tips στο τέλος)

marcrafin, καλά πρέπει να πέρασες σούπερ!!! :)

εγώ, δυστυχώς, δεν είχα χρόνο να γυρίσω στα χωριά της τοσκάνης, αλλά τώρα που έχω "καλύψει" φλωρεντία, όταν καταφέρω να ξαναπάω στην περιοχή υπόσχομαι στον εαυτό μου να μείνω αποκλειστικά στην ύπαιθρο της τοσκάνης, που όλες οι ενδείξεις λένε ότι είναι ανεπανάληπτη...:p

καλά η σιένα είναι έρωτας δεν το συζητάω... !!! της χρωστάω κι άλλη επίσκεψη σίγουρα!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Trippa δεν είναι ο πατσάς? Ή κάνω λάθος?...:roll:
Δεν κάνεις λάθος......αλλά είναι με κόκκινη σάλτσα και με παρμεζάνα τριμμένη από πάνω....
Την ελληνική εκδοχή δεν έχω τολμήσει να την δοκιμάσω ,αλλά την ιταλική την έχω δοκιμάσει κανα δυο φορές......(ένεκα η περιέργεια )και μπορώ να πω ότι μου άρεσε ....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Ώρα για λίγη χαλάρωση. Επιστροφή στην Piazza Della Repubblica που εξελίσσεται σε μία από τις αγαπημένες μου περιοχές στη Φλωρεντία, με παγωτάκι στο χέρι από το Festival Del Gelato* (μπανάνα και καρύδα αυτή τη φορά… παννόστιμο, αλλά είπαμε εκείνο το kiwi ήταν αξεπέραστο!) Κάθομαι σ’ ένα πεζούλι και χαλαρώνω τρώγoντας το παγωτό μου, ρίχνοντας τελευταίες ματιές στον οδηγό που με συντρόφευσε 4 μέρες και μου γνώρισε την Τοσκάνη και ακούγοντας έναν πλανόδιο μουσικό να παίζει στην κιθάρα του πανέμορφες μελωδίες. Απλές, αλλά τόσο όμορφες στιγμές ευτυχίας σκέφτομαι και κάθομαι για αρκετή ώρα εκεί, πριν ξεκινήσω για τις τελευταίες βόλτες μου στην πόλη...


...Περπατώντας στη Via dei Calzauioli

Σειρά για τις τελευταίες περιπλανήσεις. Σειρά έχει η Via de Tornabuoni, ο δρόμος των μεγάλων σχεδιαστών. Η Φλωρεντία είναι ένα μεγάλο μουσείο και, όπου και να περπατήσεις στο ιστορικό κέντρο, έχεις τη μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς μπροστά σ’ ένα Palazzo, ακόμη κι αν αυτό είναι πλέον το... κατάστημα του Salvatore Ferragamo...


Salvatore Ferragamo Store & Museum

Το κατάστημα του διάσημου οίκου στο ξεκίνημα της οδού Tornabuoni κοντά στην Ponte Santa Trinita δεν είναι βέβαια ένα απλό μαγαζί. Στεγασμένο στο Palazzo Spini Feroni, φιλοξενεί στο δεύτερο όροφό του το Salvatore Ferragamo Museum, όπου θα βρείτε τέσσερα δωμάτια με πάνω από 10.000 μοντέλα παπουτσιών που σχεδίασε ο Ferragamo σε περισσότερα από 40 χρόνια δημιουργίας. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τη σχέση που έχει η Carrie Bradshow του SATC με τα παπούτσια, αν όμως είχα περισσότερο χρόνο και λιγότερη κούραση στα πόδια μου, ναι, ίσως και να το επισκεπτόμουνα...


Versace Store

Συνεχίζω, λοιπόν, τη βόλτα μου στη Via de Tornabuoni, το δρόμο των μεγάλων σχεδιαστών: Gucci, Versace, Cavalli, Trussardi, Armani, Dior, Pucci ... είναι όλοι εκεί πιστοί στο ραντεβού τους με τον πιο ακριβό δρόμο της Φλωρεντίας, ενώ το Palazzo Strocchi ένα κτίριο που πραγματικά δεσπόζει στην περιοχή, εντυπωσιάζει εξωτερικά με την έκτασή του. Όπως λέει ο οδηγός μου "15 κτίρια γκρεμίστηκαν για να δημιουργηθεί χώρος γι’ αυτό, ενώ κάθε όροφος από τους 3 από τους οποίους αποτελείται, έχει το ύψος ενός κανονικού παλατιού."

Όσο για τις τελευταίες βόλτες στη Φλωρεντία είναι στα βόρεια της πόλης, γύρω από την περιοχή Σαν Λορέντζο, με την ομώνυμη εκκλησία, με την περίφημη πρόσοψη που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Εκεί κοντά βρίσκεται και η κεντρική αγορά (Mercato Centrale) μια διώροφη κλειστή αγορά τροφίμων, που όμως αν θέλετε να δείτε πρέπει να την επισκεφθείτε (για να αγοράσετε ντοματίνια όπως έγραφε και το γνωστό τιπ), θα πρέπει να είστε εκεί έως τις 14:30 το μεσημέρι. (Ακούς Ντόροθυ μη πας αργότερα και χάσεις τα ντοματίνια!:bleh:). Στη γύρω περιοχή βέβαια (και σε άλλα σημεία του ιστορικού κέντρου) θα βρείτε πολλούς υπαίθριους πάγκους με δερμάτινα, αναμνηστικά κ.λπ. που ίσως σας φανούν ενδιαφέροντα... Χμμ... Εγώ, πάντως, τα αγνόησα, και είπα να έχω ως τελευταία εικόνα από την πόλη, κάνοντας τις τελευταίες μου βόλτες πριν φύγω για το αεροδρόμιο, ένα ακόμη κομμάτι πίτσα στα γρήγορα... Όποιοι λένε ότι είμαι λιγάκι κοιλιόδουλη, νομίζω με έχουν παρεξηγήσει... Αλήθεια, τώρα που τελείωσα, φαίνεται κάτι τέτοιο από την ιστορία μου;:roll:


ΤΕΛΟΣ
(ακολουθεί ποστ με tips )


* Επειδή έχω δεχθεί διαμαρτυρίες και απειλές από τη Ντόροθυ ότι θα κάνει απεργία από... mojito άμα δε γράψω πού είναι το Festival Del Gelato (ή αλλιώς το καλύτερο παγωτό της Φλωρεντίας) πάρτε ένα link για το μαγαζί http://www.italylogue.com/food-drink/my-favorite-florence-gelato-shop-festival-del-gelato.html. Βέβαια, έχει ξανααναφερθεί στο φόρουμ από την black mamba (κι εγώ από εκεί το είδα).
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Όχι καλέ, τι κοιλιόδουλη, αλίμονο, κι εσύ ρεπορτάζ κάνεις σαν κι εμένα!
Μπράβο, πολύ όμορφο το ταξιδάκι σου!!!

Αλλά αυτό το Ακολουθεί ποστ με tips ακούγεται λίγο απειλητικό... "Ακολουθεί πολιτική διαφήμιση.."
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.109
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom