Φολέγανδρος Φολέγανδρος

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Η καλύτερη εποχή αν θέλετε λίγα πλήθη. Η θάλασσα είναι πιο ζεστή κ απ' τον Ιούνη. Δε φυσάει τόσο όσο πχ τον Αύγουστο. Ζακέτες/μπουφαν να πάρετε για τη βραδινη δροσιά (χρειάζονται ακόμα κ στο κατακαλόκαιρο ορισμένες φορές). Για μένα είναι η καλύτερη περίοδος του νησιού (κ το έχω ζήσει από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη).
Σ ευχαριστώ πολύ! Όπως είδαμε τα αεροπορικά/ακτοπλοϊκά οι μέρες μας στο νησί θα είναι 20-24/9. Εύχομαι λόγω θερμοκρασιών να μην είναι απλησίαστη η θάλασσα 🙂. Η φίλη μου λέει πως δεν θα χαρεί καλοκαίρι εκείνη τη περίοδο, αυτό είναι το άγχος της.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σ ευχαριστώ πολύ! Όπως είδαμε τα αεροπορικά/ακτοπλοϊκά οι μέρες μας στο νησί θα είναι 20-24/9. Εύχομαι λόγω θερμοκρασιών να μην είναι απλησίαστη η θάλασσα 🙂. Η φίλη μου λέει πως δεν θα χαρεί καλοκαίρι εκείνη τη περίοδο, αυτό είναι το άγχος της.
Τι απλησίαστη η θάλασσα, μια χαρά είναι μέχρι κι Οκτώβρη. Ίσως κάποια λίγα μαγαζιά αρχίζουν να κλείνουν εκείνη την περίοδο, αλλά εξαρτάται από τα κέφια τους κ την κίνηση που θα έχει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι νέκρα πάντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω, στη Φολέγανδρο πάνε μόνο πανάκριβα sea jets ή δεν έχουν βγει ακόμη τα προγράμματα των φέρι για το καλοκαίρι; Γιατί βλέπω κάτι τιμές διαστημικές και μόνο superjet.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Να ρωτήσω, στη Φολέγανδρο πάνε μόνο πανάκριβα sea jets ή δεν έχουν βγει ακόμη τα προγράμματα των φέρι για το καλοκαίρι; Γιατί βλέπω κάτι τιμές διαστημικές και μόνο superjet.
Υπάρχει κ ο Σολωμός της zante που πηγαίνει standard αλλά δεν έχουν βγει ακόμα τα καλοκαιρινά δρομολόγια. Πολυ πιο οικονομικά...βέβαια ανάλογα το δρομολόγιο μπορεί να φτάσει κ το 12ωρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πότε περιμένουμε δρομολόγια για Ιούνιο;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Να ρωτήσω, στη Φολέγανδρο πάνε μόνο πανάκριβα sea jets ή δεν έχουν βγει ακόμη τα προγράμματα των φέρι για το καλοκαίρι; Γιατί βλέπω κάτι τιμές διαστημικές και μόνο superjet.
Το Openseas εχει τα περσινα δρομολογια, αλλα δεν νομιζω οτι θα εχει καποια αλλαγη
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πότε περιμένουμε δρομολόγια για Ιούνιο;
Συνήθως μετά το Πάσχα βγαίνουν, αλλά τα τελευταία χρόνια είναι σταθερές οι μέρες κάθε χρόνο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω, στη Φολέγανδρο πάνε μόνο πανάκριβα sea jets ή δεν έχουν βγει ακόμη τα προγράμματα των φέρι για το καλοκαίρι; Γιατί βλέπω κάτι τιμές διαστημικές και μόνο superjet.
Είναι μεγάλη μαχαιριά τα ακτοπλοϊκά γι' αυτό το νησί, μη τα συζητάς και σε καμία περίπτωση το ποσό δεν δικαιολογεί την κακή υπηρεσία κατά τη γνώμη μου. Χρόνια τα λέμε, συνεχίζει όμως η ίδια ιστορία δυστυχώς. Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε υπάρχει το Σολωμός αλλά και το τοπικό Μαΐστρος από τη Σαντορίνη που κάνει δρομολόγιο προς τα κοντινά νησιά (Φολέγανδρο, Ίο, Σίκινο, Ανάφη). Μπορείς να βασιστείς στο Openseas όντως με τις περσινές ημερομηνίες, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό παραμένουν ίδιες. Λογικά για τα δύο μεγαλύτερα θα υπάρχει εικόνα από τον Απρίλιο και μετά, δωμάτιο όμως ψάξε από τώρα.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Να ρωτήσω, στη Φολέγανδρο πάνε μόνο πανάκριβα sea jets ή δεν έχουν βγει ακόμη τα προγράμματα των φέρι για το καλοκαίρι; Γιατί βλέπω κάτι τιμές διαστημικές και μόνο superjet.
Μπορεις να κανεις island hopping αν εχεις χρονο - Μηλο, Κιμωλο, Σικινο - για να μειωσεις τις ωρες ταξιδιου . Υπαρχει και το ΑΡΤΕΜΙΣ που συνδεει ολα αυτα νησια
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ferry schedules within Greece

Εγώ χρησιμοποιούσα την παραπάνω ιστοσελίδα, κατά κόρον για island hopping, καθώς αν βάλεις το μήνα βγάζει τα δρομολόγια όλων των εταιρειών και ποιες ακριβώς ημέρες την εβδομάδα νηολογούνται. Επίσης, σε περίπτωση που κάποιο δρομολόγιο πάρει προέγκριση το εμφανίζει με σχετική σήμανση. Από ότι βλέπω έχετε δίκιο δεν έχει βγάλει ακόμη κάποιο δρομολόγιο για φτηνό εισητήριο. Κάνε ένα τηλέφωνο στην εταιρεία που προαναφέρθηκε δεν χάνεις τίποτα.

Πολύ καλή επιλογή της εποχής, μπράβο σου. Θα ευχαριστηθείς το νησί με τις πλατείες και πλέον θα έχει και σχετικά αρκετό κόσμο για να περάσεις καλά. Αν δε σου αρέσει όταν πας παραλία να κάθεσαι βράχια χωρίς φυσική σκιά, θα το λατρέψεις (π.χ. παραλία Λιβαδάκια).

Μακάρι να έχουν ξεκινήσει και οι εκδρομές με τα ιστιοφόρα και τα λοιπά καραβάκια, νά κάνεις τον γύρω του νησιού. Έχουν περάσει 10 έτη που πήγα, αλλά κάποια πράγματα πιστεύω δεν θα έχουν αλλάξει.

Επίσης, αν μείνεις αρκετές μέρες, ψάξε για αυθημερόν επίσκεψη ΣΙΚΙΝΟ!!!
 
Last edited:

TJERRYS

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλημέρα σας,

κλείσαμε φέτος με τον άντρα μου να πάμε Φολέγανδρο επιτέλους. Το κυνηγάω τα τελευταία χρόνια. Θα μείνουμε 8 μέρες. Ο πρώτος μας έντονο προβληματισμός είναι αν χρειάζεται αυτοκίνητο το νησί. Γενικά πάντα παίρνουμε αυτοκίνητο αλλά έχω διαβάσει ότι δεν χρειάζεται. Θα εκτιμούσα την άποψη σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom