Φολέγανδρος Φολέγανδρος

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα φάτε κι ένα απόγευμα στην Άνω Μεριά, κυρίως για παραδοσιακη Ματσάτα, μαζί με επίσκεψη στο χωριό. Να το βάλετε οπωσδήποτε στο πρόγραμμα.
Κ τον Αγιο Νικόλαο μην ξεχνάμε!!
Και εκει αξίζει, μετά από μπανάκι στις γύρω παραλίες. Προτιμώ το Παπαλάγκι, κυρίως λόγω θέας.

Και στην Αγκάλη υπάρχουν επίσης επιλογές φαγητού. Αλλά πιο πολύ για τη μέρα είναι αυτά. Τα βράδια θέλουν Χώρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει καλή πρόσβαση με το δίκτυο των λεωφορείων, οι αποστάσεις στο νησί είναι ιδιαίτερα μικρές, αλλά υπάρχει και η δυνατότητα μετάβασης με καραβάκι ή με τα πόδια, για παράδειγμα από Αγκάλη για τις υπόλοιπες παραλίες ή απο Καραβοστάσι για το Κάτεργο.
Θεωρώ το αυτοκίνητο περιττό έξοδο στο νησί. Όχι ότι δεν είναι βολικό ή δεν εξυηπηρετεί, αλλά γίνεται και χωρίς αυτό.
Τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει 2-3 μέρες στη Φολέγανδρο, θεωρείς;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.868
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει 2-3 μέρες στη Φολέγανδρο, θεωρείς;
Καιρού επιτρέποντος, οπωσδήποτε, τον γύρο του νησιού με καραβάκι. Είναι ο μόνος και ο καλύτερος τρόπος να δεις όλες τις παραλίες και να κολυμπήσεις στις καλύτερες (Κάτεργο και Άγιο Νικόλαο-σταματάει το σκάφος για αρκετή ώρα). Στην Αγκάλη πηγαίνει το λεωφορείο. Κατά τα άλλα χαλαρές βόλτες και πριν το ηλιοβασίλεμα ανέβα τα σκαλιά για να φτάσεις στην εκκλησία της Παναγίας για απίστευτη θέα και υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

κάποιο εστιατόριο συγκεκριμένα;
Το φαγητό είναι τελείως υποκειμενική υπόθεση για τον καθένα, αλλά μπορώ να πω ότι μας ικανοποίησε ο Κρητικός, το Γουπί και η Ειρήνη στην Άνω Μερά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει 2-3 μέρες στη Φολέγανδρο, θεωρείς;
Τα βράδια τα περνάς στη Χώρα. Αστάρτη και Λότζια για ρακόμελα και χαλαρή παρείστικη κατάσταση. Beez για κοκτειλς, Mercouri Wine Bar και Παλιόμυλος για κρασί. Φαγητό: Σικ, Μέλισσα και Κρητικός (για κρέας ο τελευταίος), είναι ολα στην κεντρικη πλατεια. Barbounaki και Ζέφυρος για ψαρι, Tuk Tuk για ταιλανδεζικο, Eva s garden και Blue Cuisine (τα 2 τελευταία ειναι για μοντέρνα ελληνική). Ζυμαράκι για φρεσκα ζυμαρικά και πιτσα. Παγωτό στον Ιταλό "θειο" και στο Παρασάγγας.

Παραλίες
Από τις κοντινές στο λιμάνι: Βάρδια και Βιτσέντζου.
Με καραβάκι από το λιμάνι ή με πεζοπορία: Κάτεργο.
Αγιος-Νικόλαος (και φαγητό στο Παπαλάγκι), Λιβαδάκι (με καράβι από Αγκάλη ή πεζοπορια από Ανω Μεριά). Οι 2 τελευταίες συνδυάζονται εύκολα σε 1 μέρα.

Αν δεν έχει βοριά, τα Βορεινά είναι η 2η αγαπημένη μου παραλία (πρώτη το Λιβαδάκι-όχι Λιβάδι,αυτή ειναι άλλη-και 3η το Κάτεργο).

Μισή μέρα θα την αφιέρωνα σε Κάτεργο και γύρω απ το λιμάνι. Φαγητό λιμάνι δες το Dal Capo.
Την άλλη μέρα θα την αφιέρωνα Αγκάλη/Άγιο Νικολαο/Λιβαδακι. Αν ο καιρός και ο χρόνος το επέτρεπε θα πηγαινα και Βορεινά (γύρω στο 20λεπτο πεζοπορία από τον δρόμο επανω).

Άνω Μεριά με τόσες λίγες μέρες θα την άφηνα απ εξω. Έχει ένα λαογραφικό μουσείο ωστόσο, αν σας ενδιαφέρει. Για φαγητο εκει: Κυρία Ειρήνη και Συνάντηση.

Ηλιοβασίλεμα πάνω στην Παναγία στη Χώρα ή αν υπάρχει όχημα στο τέλος του δρόμου του νησιού, μετά την Ανω Μεριά.

Ο,τι άλλο θες @Yorgos, ρώτα.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οχι και πολλα ... μια χωρα και 3 παραλιες εχει. Χαλαραα ...
Μόνο αυτές γύρω απ το λιμάνι είναι 6: Βάρδια, Χοχλίδια (λιμάνι), Λατινάκι, Βιτσέντζου, Πουντάκι, Λιβάδι.:bleh:
Αχ Φολεγανδράρα, παρεξηγημένο νησί :lol:
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Όλοι στη Φολέγανδρο από παραλίες διαφημίζουν το Κάτεργο. Αλλά κατά τη γνώμη μου το Λιβαδάκι απέχει μακράν.
Επίσης, όλοι διαφημίζουν το χωριό Άνω Μεριά. Δεν κατάλαβα γιατί, εμένα λίγα σπίτια αραιά μου φάνηκαν. Βέβαια, έχει κάτι ενδιαφέροντα ζυμαρικά, αυτά κατάλαβα γιατί τα διαφημίζουν.

Στη Φολέγανδρο δεν πας για τις παραλίες, πας για την Χώρα που είναι σαν σκηνικό από παραμύθι. Πιστεύω ότι αν έψαχνες σκηνικό να γυρίσεις το Χάνσελ και Γκρέτελ, εκεί θα το γύρναγες, και θα έβαζες τα παιδιά να τρώνε τις στέγες από σοκολάτα. Μη γκουγκλάρεις φωτό πριν πας, θα το χαλάσεις.
Προσωπικά δεν θα έψαχνα κατάλυμα ακριβώς μέσα στη Χώρα, αλλά λίγο έξω από αυτήν, για να βλέπω την Παναγία από απέναντι.

Τέλος, είχα κάνει τον περίπλου της Φολεγάνδρου αλλά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, δεν έχει ενδιαφέρον ανάγλυφο τριγύρω όπως π.χ. η Μήλος, ένας συμπαγής βράχος είναι χωρίς ιδιαίτερα "λαξεύματα".
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι πρέπει να κάνει κάποιος που έχει 2-3 μέρες στη Φολέγανδρο, θεωρείς;
Με κάλυψαν απολύτως οι προηγούμενες απαντήσεις, άπειρες βόλτες στη Χώρα από το πρωί μέχρι το βράδυ, ηλιοβασίλεμα στην Παναγια, για μπάνιο στις παραλίες της (αναφέρθηκαν τόσες), για το παραδοσιακό πιάτο στην Άνω Μεριά το απόγευμα, γενικά ένα νησί που δε θα θες να φύγεις!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.411
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Μόνο αυτές γύρω απ το λιμάνι είναι 6: Βάρδια, Χοχλίδια (λιμάνι), Λατινάκι, Βιτσέντζου, Πουντάκι, Λιβάδι.:bleh:
Αχ Φολεγανδράρα, παρεξηγημένο νησί :lol:
Υπερεκτιμημενη και πανακριβη , εγω ειμαι φαν της Σικινου στο ιδιο στυλ και με τα μισα λεφτα :cool:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπερεκτιμημενη και πανακριβη , εγω ειμαι φαν της Σικινου στο ιδιο στυλ και με τα μισα λεφτα :cool:
Ακριβή ναι, υπερεκτιμημένη όχι. Την προτιμώ από Σίκινο. Γούστα είναι αυτά βέβαια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom