Φολέγανδρος Φολέγανδρος

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Εμείς επειδή πήραμε το πλοιαράκι που κάνει το γύρο του νησιού πήγαμε σε αρκετές παραλιές που δεν είναι εύκολα προσβάσιμες και έτσι δεν ξαναπήγαμε.
Τις υπόλοιπες μέρες πήγαμε σε πιο προσβάσιμες, Αγκάλη, Γαλίφος, Αγ. Νικόλαος και Καραβοστάση.
Από αυτά που έχω διαβάσει και εγώ οι παραλίες που είναι από την Ανω μερια έχουν αρκετό ποδαρόδρομο!! Πχ Λιβαδάκι, Αμπέλι, Αγ. Γεώργιος
Εμείς πήγαμε όπως σου είπα, σε αυτές και στο Κάτεργο με το πλοιαράκι.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζουν τα τοπία που βλέπεις στην πεζοπορία την παραπάνω κούραση??
Το τοπίο είναι το κλασσικό άγονο κυκλαδίτικο. Σε κάποια σημεία άγριο και βραχώδες Όπου υπάρχει βλάστηση, είναι χαμηλή. Αυτό που απολαμαβάνεις πεζοπορώντας σε μικρά νησιά με όπως η Φολέγανδρος είναι η αίσθηση ότι είσαι σε νησί. Σε πολλά μονοπάτια η οπτική επαφή με την θάλασσα είναι σχεδόν συνεχής.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@psilos3 κ λοιποί τραβελστορίτες που έχετε ξανακάνει τα δρομολόγια με το Μαίστρος, επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα η διαδρομή Φολέγανδρος-Σαντορίνη (μπορεί κ το ανάποδο) έχω μια απορία: Είδα στο σάιτ τα πλοία τους και -διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος- δεν είναι υπερβολικά μικρά :shock: ? Δηλαδή τα περισσότερα είναι στη καλύτερη το μισό μήκος και από τα μικρά ταχύπλοα της Seajet! Δεν κουνάνε δηλαδή υπερβολικά πολύ? Γιατί αν είναι να αναθεματίσω την ώρα και τη στιγμή μπαίνω και στα Seajet

Παρεμπιπτόντως στο openseas που κοίταξα πριν λίγο για το δρομολόγιο που σας είπα το αναφέρει το Μαίστρος (κοιτάω για περίοδο Αγίου Πνεύματος)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πάντως το δρομολόγιο Φολέγανδρος-Σαντορινη το κάνουν και τα "μεγάλα"πλοία της zante ferries
Ναι το ξέρω απλά ήθελα να έχω μια εναλλακτική όσον αφορά τις ημερομηνίες κυρίως γιατί το Solomos όπως ξέρεις δε τη κάνει κάθε μέρα τη διαδρομή. Χώρια τις "κουλές" ώρες

Αλλά κυρίως για τα πλοία του Μαίστρος θέλω να μάθω γιατί δε τα είχα ξανακούσει κ δε βρίσκω κριτικές πουθενά
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είδα στο σάιτ τα πλοία τους και -διορθώστε με αν κατάλαβα λάθος- δεν είναι υπερβολικά μικρά :shock: ?
Είναι, δεν αντιλέγει κανείς.
Νομίζω είναι σαν αυτά που διεξάγουν το δρομολόγιο προς Θηρασιά αν κατάλαβα καλά.
Υπάρχουν τέτοια «τοπικά» να το πω πλοία σε πολλά νησιά του Αιγαίου.
Τώρα αν κουνάνε, σίγουρα περισσότερο από τα μεγάλα σαν το Bluestar και τον Κοραή. Είναι εκτός σύγκρισης όμως...

Παρεμπιπτόντως στο openseas που κοίταξα πριν λίγο για το δρομολόγιο που σας είπα το αναφέρει το Μαίστρος (κοιτάω για περίοδο Αγίου Πνεύματος)
Όντως, τώρα το είδα, έχει δρομολόγιο μόνο Παρασκευή και Δευτέρα όπως βλέπω, όχι Σάββατο που θα ήθελα εγώ.
edit Βλέπω ότι τα δρομολόγια έχουν ανακοινωθεί μόνο για Ιούνιο, όπως για όλα αυτού του είδους τα πλοία, οπότε @mikrh tsopana εσύ που θέλεις για Ιούλη ίσως προστεθούν επιπλέον δρομολόγια.
 
Last edited:

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Για Φολέγανδρο διαμονή θα προτείνατε Χώρα ή Καραβοστάση;Δεδομένου ότι θα είμαστε χωρίς αυτοκίνητο...
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημέρα στην παρέα! Έχω κι εγώ ερωτηματα σχετικά με την Φολεγανδρο μιας και δεν βρήκα σχετική ταξιδιωτική ιστορια! Αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη...αεροπορικα διαθεσιμα για Μήλο δεν βρήκα και δεν ξέρω αν προστεθούν στην πορεία..με ποιον άλλον σύντομο τρόπο μπορούμε να φτάσουμε στο νησί; Επισης έχετε κάποιο οικονομικό πλην αξιοπρεπες κατάλυμα κατά νου; Στο booking που έψαξα βρήκα 4-5 καταλύματα και αυτά πάνω από 1000 ευρώ για μόνο 4 διανυκτερεύσεις! Τέλος, θα με ενδιέφεραν συμβουλες, παρατηρήσεις και περαιτέρω πληροφορίες όσον αφορά τις παραλίες, κάποια πολιτιστικά δρώμενα ίσως, φαγητό, έξοδο και οτιδήποτε άλλο must του νησιού! Να επισημάνω απλά ότι δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και ούτε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε κάποιο!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είχα ξεκινήσει εγώ μια αλλά την παράτησα,φυσικά τώρα δεν μπορώ να την ολοκληρώσω,δεν τα έχω τόσο φρέσκα.Για την μετάβαση σου πέρα από τα ακτοπλοϊκά από Πειραιά δεν έχω άλλη λύση,ίσως υπάρχει αεροπορικώς μέχρι Σαντορίνη και από εκεί ακτοπλοϊκώς μέχρι Φολέγανδρο.Ειχαμε μείνει στο κύμα στο φως,στην άκρη της χώρας, αξιοπρεπέστατο.Ηταν στα 90€ ανά βράδυ αλλά ήταν κλεισμένο από Νοέμβριο για τον Αύγουστο.Ειναι γνωστό το πόσο λίγες είναι οι επιλογές διαμονής που οι ιδιοκτήτες το εκμεταλλεύονται.Οσο για τις μετακινήσεις τους υπήρχε ένα μικρό λεοφωρειο που έκανε τις μεταφορές Καραβοστάσης(λιμάνι),χώρα,Άνω Μερια.Παντως πάρα πολλοί περπατούσαν,πράγμα λίγο δύσκολο μέσα στη ζέστη.Απο φαγητό θα πρότεινα τον Κρητικό στη χώρα και ένα καφεμπακαλοταβερνειο στην Άνω μεριά που δεν θυμάμαι το όνομα του,ίσως Ειρήνη
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Σ ευχαριστω για την κατατοπιστική σου απάντηση, αλλά όπως θα καταλάβεις στην συνέχεια του κειμένου μου, εχω πολλά ερωτηματα ακόμα.Θεωρείς ότι ενα 4ημερο είναι επαρκές για το συγκεκριμένο νησί; Πέρα από την Φολεγανδρο επισκεφθήκατε και κάποιο άλλο κοντινό νησί; Υπαρχουν κι εδώ οι περίφημες μονοήμερες κρουαζιέρες και αν ναι αξίζει; Από παραλίες ποιες προτεινεις; Τι άλλο μπορούμε να επισκεφτούμε γενικά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom