Φολέγανδρος Φολέγανδρος

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πτήσεις για Σαντορίνη διεξάγει και η Volotea εκτός από την Aegean.
Κι εγώ σε επερχόμενο ταξίδι θα χρησιμοποιήσω και τις δύο, ξημερώματα αναχωρεί η Aegean, απόγευμα επιστρέφει η Volotea.
Ναι το έψαξα κι εγώ έτσι αλλά και πάλι πρέπει να περιμένεις πολλές ωρες μέχρι το απογευματινό δρομολόγιο για Φολεγανδρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναι το έψαξα κι εγώ έτσι αλλά και πάλι πρέπει να περιμένεις πολλές ωρες μέχρι το απογευματινό δρομολόγιο για Φολεγανδρο!
Είναι αλλαγή νησιού με αεροπλάνο και πλοίο, μάλιστα νησιού της άγονης γραμμής, δε γίνεται να βολεψουν και όλα στην εντέλεια.
Οι λίγες ώρες αναμονής στη Σαντορίνη δεν είναι τίποτα, ειδικά αν φεύγεις την ίδια μέρα, θεωρώντας πάντα ότι δε προλαβαίνεις τα πρωινά καράβια.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Είναι αλλαγή νησιού με αεροπλάνο και πλοίο, μάλιστα νησιού της άγονης γραμμής, δε γίνεται να βολεψουν και όλα στην εντέλεια.
Οι λίγες ώρες αναμονής στη Σαντορίνη δεν είναι τίποτα, ειδικά αν φεύγεις την ίδια μέρα, θεωρώντας πάντα ότι δε προλαβαίνεις τα πρωινά καράβια.
Δεν διαφωνώ...απλά προσπαθώ να πετύχω το καλύτερο δυνατό προγραμμα γι αυτό και αναφερω το καθετί μήπως μου διαφευγει κάτι και έρθει η λύση με την συνδρομή σας! Να ρωτησω και κάτι ακόμα όσον αφορα την μεταφορά από το αεροδρομιο προς το λιμάνι τι λύση βρήκατε ταξί;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έτσι είναι τα αυθεντικά κι "απομονωμένα" νησιά, πρέπει να πασχίσεις λίγο για να τ' απολαύσεις :lol: Οι ακτοπλοϊκές συνδέσεις δεν είναι πολύ καλές, ισχύει (ειδικά πέρσι και φέτος).
Παραλίες προσβάσιμες με τα πόδια πέριξ του λιμανιού: Βάρδια, Χοχλίδια (αυτή στο λιμάνι), Λατινάκι, Βιτσέντζου, Πουντάκι, Λιβάδι. Με καραβάκι από το λιμάνι ή πεζοπορία γύρω στη 1 ώρα: Κάτεργο.
Προσβάσιμη παραλία με λεωφορείο από τη Χώρα: Αγκάλη. Μετά από κει με καραβάκι σε Άγιο Νικόλαο (πας κ με τα ποδια απο Αγκάλη) κι επόμενη στάση Λιβαδάκι. Στον Άγιο Νικόλαο στάση για φαγητό στο Παπαλάγκι.

Φαγητό Χώρα: Σικ, Μέλισσα, Σπιτικό, Κρητικός, Ζυμαράκι, Ζέφυρος. Blue Cuisine, Eva' s Garden: πιο "καλά" εστιατόρια. Για ποτό: Υδροχόος, Beez(κοκτέιλς), Αστάρτη για ρακόμελα, Wine bar κ το μπαρ του ξενοδοχείου Anemomilos με ωραία θέα. Ωραία θέα επίσης στο καφε-μπαρ "Ρακεντιά" και στον χώρο της πισίνας του ξενοδοχείου Fata Morgana.

Φαγητο Άνω Μεριά: "Κυρία Ειρήνη" (παντοπωλειο-ταβερνάκι) και Συναντηση.

Φαγητο λιμάνι: "Dal capo" (πιο πολύ καφέ αλλά έχει κ να τσιμπήσεις), ταβέρνα "Σύρμα" πάνω στην παραλία και εστιατόριο Sea Sense του ξενοδοχείου Anemi (το consulting το έχει ο γνωστός σεφ Αλέξανδρος Χαραλαμπόπουλος).
 
Last edited:

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Είναι εύκολο να μου πεις το προγραμμα σας; Παίρνεις την πρωινη πτήση και μετά ποτέ έχει δρομολόγιο για το νησί; Επίσης την επιστροφή πως τη προγραμμάτισες;
Τρίτη πρωι πετάμε για Σαντορίνη.Το απόγευμα 6:30 πάμε Σίκινο για μια βραδυά και την άλλη φεύγουμε Φολέγανδρο στις 21:00 όπου μένουμε 2 βράδια.Παρασκευή βράδυ πάμε Σίφνο για 5 διανυκτερεύσεις,Τετάρτη Τήνο για 3 μέρες-κάθε χρόνο 23 Ιούλη είμαστε εκεί στη γιορτή- και Σάββατο πάμε Μύκονο για να πετάξουμε από εκεί για Θεσσαλονίκη.11 διανυκτερεύσεις συν εισιτήρια βγήκαν όλα μαζί 430
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Δεν διαφωνώ...απλά προσπαθώ να πετύχω το καλύτερο δυνατό προγραμμα γι αυτό και αναφερω το καθετί μήπως μου διαφευγει κάτι και έρθει η λύση με την συνδρομή σας! Να ρωτησω και κάτι ακόμα όσον αφορα την μεταφορά από το αεροδρομιο προς το λιμάνι τι λύση βρήκατε ταξί;
Έχει κτελ.Θα πάμε αεροδρόμιο- Φηρά και μετά Φηρά-Λιμάνι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτησω και κάτι ακόμα όσον αφορα την μεταφορά από το αεροδρομιο προς το λιμάνι τι λύση βρήκατε ταξί;
Αν έχεις χρόνο ανεβαίνεις στα Φηρά με κτελ και πας αεροδρόμιο με τον ίδιο τρόπο. Αν όχι, το ταξί είναι μονόδρομος.
Στη Φολέγανδρο συνήθως έχει λεωφορείο την ώρα που φτάνει το καράβι ή κανονίζεις να σε παραλάβει ο ιδιοκτήτης του καταλύματος, δεν είναι μακριά πάντως το λιμάνι απ' τη χώρα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Αν έχεις χρόνο ανεβαίνεις στα Φηρά με κτελ και πας αεροδρόμιο με τον ίδιο τρόπο. Αν όχι, το ταξί είναι μονόδρομος.
Στη Φολέγανδρο συνήθως έχει λεωφορείο την ώρα που φτάνει το καράβι ή κανονίζεις να σε παραλάβει ο ιδιοκτήτης του καταλύματος, δεν είναι μακριά πάντως το λιμάνι απ' τη χώρα.
Για την Φολεγανδρο είναι κανονισμένο απο το ξενοδοχείο μας! Τώρα όσον αφορά την Σαντορίνη έψαξα τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ αλλά μου βγαζει από Φηρα για αεροδρόμιο και όχι το αντιστροφο!
Φετος συμπληρωνονται και 11 χρόνια από την τελευταία φορά που επισκέφθηκα την Σαντορίνη έχετε μήπως καμία πρόταση για τις ωρες που θα έχουμε διαθέσιμες στο νησί; Προσγειων9μαστε στις 07.35 το πρωί και το καράβι για Φολεγανδρο αναχωρεί στις 18.30 όποτε έχουμε χρονικο περιθωριο αρκετό!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@perixvra Καλημερα. Πήγαμε τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε.

Αρχικά χαλάσαμε πολλά λεφτά με το να πάμε Φολέγανδρο με το SeaJet. Με τίποτα όμως δεν θα άντεχα τις πολλές ώρες με το καράβι. Οπότε ήταν μονόδρομος.

Εμείς μόλις φτάσαμε περιμέναμε λίγο και μετά πήραμε το πλοίο για Σίκινο όπου και μείναμε βράδυ στο Lucas B Panorama όπου και δώσαμε 30€ με πραγματικά φοβερή θέα. Να σημειώσω πως κάναμε ενοικίαση αυτοκινήτου για μια μέρα ώστε να δούμε το νησί μιας και είναι μικρό. Μην παραλληψετε να πατε για κρασί στο οινοποιίο Μαναλης. Φοβερή εμπειρία.

Το επομενο βράδυ πήραμε το καράβι για Φολέγανδρο. Θα σου πω 2-3 πράγματα. Αν και εγώ δεν μπορώ χωρίς αμάξι σε νησί, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως στην Φολέγανδρο ειναι περιττό. Η συγκοινωνία είναι φοβερή και θα γελάσεις πολύ αν συναντήσεις τους οδηγούς που είχαμε εμείς στα πούλμαν.

Εμπειρία μοναδική να είσαι στο πούλμαν μετα από παραλία με την μουσική τέρμα μέσα να παίζει νησιώτικα. Επος. Οπότε το αμάξι μην σε απασχολεί καν.

Πάμε στο κομμάτι του φαγητού. Γενικά στην Φολέγανδρο δεν φάγαμε καθόλου καλά. Πρέπει να είναι και τα χειρότερα φαγητά σε νησί που φάγαμε. Το μοναδικό που άξιζε ήταν η Συνάντηση στην Άνω Μεριά. Φοβερά ματσατα γύρω στις 6-7 να βλέπεις την μοναδική θέα. Στην κ. Ειρήνη δεν πήγαμε γιατί για τα γούστα μας είναι υπερβολικά μικρό το μαγαζάκι / παντοπωλείο και εφόσον είμαστε σε νησί είναι κρίμα να κλειστουμε μέσα η αν είσαι τυχερός να κάτσεις στην μικρή αυλη με 2 τράπεζια. Αν είχαμε παραπάνω μέρες σίγουρα θα πηγαίναμε για την εμπειρία.

Για την χώρα δεν χωράνε πολλά σχόλια. Ονειρική.

Στο θέμα ξενοδοχείου είμασταν τυχεροί γιατί από τηλέφωνο κλείσαμε στο Camares Hotel για 4 βραδια στα 125€.

Τέλος για παραλίες Κατεργος με καραβάκι και πάλι Κατεργος. Φοβερή παραλία.

Βέβαια ήταν 2 Σεπτέμβριου.

Να περάσετε όμορφα ότι και αν κάνετε.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τέλος για παραλίες Κατεργος με καραβάκι και πάλι Κατεργος.
Βέβαια αν κάνεις την πεζοπορία (πολύ βατό μονοπάτι εκτός από τα τελευταία μέτρα που είναι λίγο απότομο) αποζημιώνεσαι και με θέα σαν κ αυτή:

IMG_20200908_141025.jpg

Λιβαδάκι, Βορεινά και Κάτεργο είναι η δική μου σειρά προτίμησης.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Ψάχνω να κλείσω ακτοπλοϊκά για Φολέγανδρο τον Ιούλιο για 2 άτομα με ένα όχημα και μου βγάζει μόνο 2 δρομολόγια από ακτοπλοϊκές εταιρείες τα οποία το ένα δεν κάνει μεταφορά οχημάτων και το άλλο διαρκεί 12 ώρες τι φάση? Μόνο δύο γραμμές υπάρχουν η θα προστεθούν και άλλα όσο πλησιάζουμε προς το καλοκαίρι?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ψάχνω να κλείσω ακτοπλοϊκά για Φολέγανδρο τον Ιούλιο για 2 άτομα με ένα όχημα και μου βγάζει μόνο 2 δρομολόγια από ακτοπλοϊκές εταιρείες τα οποία το ένα δεν κάνει μεταφορά οχημάτων και το άλλο διαρκεί 12 ώρες τι φάση? Μόνο δύο γραμμές υπάρχουν η θα προστεθούν και άλλα όσο πλησιάζουμε προς το καλοκαίρι?
Από Αθήνα (Πειραιά) αυτά υπάρχουν μόνο και λογικά δεν θα προστεθούν άλλα αργότερα. Αυτό είναι το σύνηθες για Φολέγανδρο.
(Πάντως αν σε παρηγορεί, 12 ώρες το κάνει off season, καλοκαίρι πατάει λίγο το γκαζι κ κόβει κ καμία ενδιάμεση στάση οπότε φτάνει πιο γρήγορα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom