Φωτογραφικός Διαγωνισμός - Ταξιδιωτικό Καλοκαίρι

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου όχι με την ιδιότητα της mod, αλλά με την ιδιότητα του μέλους.
Καταρχήν το φόρουμ είναι ταξιδιωτικό και πιστεύω πως οι πληροφορίες που υπάρχουν μέσα δεν συγκρίνονται με κανένα άλλο ελληνικό αντίστοιχο φόρουμ.
Τώρα οτι κατά καιρούς γίνονται κάποιοι διαγωνισμοί επειδή ο Δευκαλίων έχει τη διάθεση να αφιερώσει χρόνο να ασχοληθεί είναι ένα άλλο ένα από τα προνόμια του να είσαι μέλος.
Και λέω προνόμιο γιατί είναι μια ελεύθερη κοινότητα που όμως κάποιος άνθρωπος για να συνεχίζει να υπάρχει έχει κόστος και οικονομικό και προσωπικό.
Είναι πολύ ωραίο να λέμε τις προτάσεις μας και τις διαφωνίες μας στο πως λειτουργούν τα πράγματα, εξάλλου έχει αποδειχθεί κάτα πόσο οι διαχειριστές παίρνουν στα σοβαρά τις προτάσεις όλων εδώ μέσα...αλλά να μη φτάσουμε και στο να ψειρίζουμε και τη μαϊμού (που λένε και στο χωριό μου).
Ένας απλός διαγωνισμός είναι, με like με ξε-like και το έπαθλο είναι μια χαρά μεν αλλά δε θα μας εξασφαλίσει και καριέρα στο National Geographic.... :D
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ΟΚ admin και mod. Μην το παιρνετε προσωπικα. Για τη βελτιωση της ιστοσελιδας ειναι οι προτασεις μας καθως σε καποιους απο εμας δειχνει χαοτική. Και δεν ξερω αν εχω προβλημα ορασης ή εμφανιζονται διαφορετικα πραγματα στον καθενα αλλα σε ΟΟΟΛΕΣ τις σελιδες των forum εγω βλεπω:
Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούνιο - Ιούλιο 2010! Κάντε κλικ εδώ!
Μπορω να στειλω screenshots αν βοηθαει

Ευχαριστουμε για τη συνεισφορα και ευελπιστουμε σε βελτιωσεις. Λυπαμαι που δοθηκε εναυσμα για κριτικη του τροπου διεξαγωγης του διαγωνισμου. Αυτα συμβαινουν συχνα σε διαγωνισμους
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι οκ, για να ξεκαθαρίσω ελαφρώς τη θέση μου, δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία για το ότι η κριτική και οι προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες, εξάλλου το φόρουμ χωρίς τα μέλη του δε θα ήταν εδώ που είναι τώρα, άρα προς όφελός του είναι να ακούει τις προτάσεις των μελών.

Ωστόσο, εκτός από κριτική που βλέπω ως καλοπροαίρετη (όπως πχ το μήνυμα του hydronetta παραπάνω) μέχρι μηνύματα του στυλ "τι αηδίες είναι αυτές", "είναι μια μπούρδα και μισή" , ο διαγωνισμός πέρασε στην πλάκα, απειλές για αποχωρήσεις και ξερωγω τι άλλο έχουμε διαβάσει εδώ, υπάρχει σαφής απόσταση και διαφορά στο πώς αντιμετωπίζονται, και επομένως και -τελικά- στο βάρος που αποκτούν σε οποιαδήποτε μελλοντική εξέλιξη.

Αυτά, να επιστρέψουμε στα του διαγωνισμού μας παρακαλώ :) (αγαπητή mod τα είπες εξαιρετικά, θα σου δώσω bonus στο μισθό σου)

:suicide:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ΟΚ admin και mod. Μην το παιρνετε προσωπικα. Για τη βελτιωση της ιστοσελιδας ειναι οι προτασεις μας καθως σε καποιους απο εμας δειχνει χαοτική. Και δεν ξερω αν εχω προβλημα ορασης ή εμφανιζονται διαφορετικα πραγματα στον καθενα αλλα σε ΟΟΟΛΕΣ τις σελιδες των forum εγω βλεπω:
Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούνιο - Ιούλιο 2010! Κάντε κλικ εδώ!
Μπορω να στειλω screenshots αν βοηθαει

Ευχαριστουμε για τη συνεισφορα και ευελπιστουμε σε βελτιωσεις. Λυπαμαι που δοθηκε εναυσμα για κριτικη του τροπου διεξαγωγης του διαγωνισμου. Αυτα συμβαινουν συχνα σε διαγωνισμους

Προφανώς και αυτό άλλαξε μετά τις επισημάνσεις μας.
Όντως μέχρι χθες εμφανιζόταν η ψηφοφορία για την ιστορία του μήνα.Πλέον εμφανίζεται και ο φωτογραφικός διαγωνισμός σε όλες τις σελίδες του φόρουμ.
Προφανώς και δεν είναι μεγιστο θέμα αυτός ο διαγωνισμός και το έπαθλο του.Απλά συζήτηση γίνεται για το ποιές είναι οι σωστές διαδικασίες για έναν διαγωνισμό,σύμφωνα με την κρίση του καθενός βέβαια.
*Οπότε καλοπροαίρετη ή κακοπροαίρετη μια κριτική είναι κριτική και απ'οτι φαίνεται λειτούργησε απ' τη στιγμή που ο διαγωνισμός ξεθάφτηξε!Όσο για το ποιά είναι κακοπροαίρετη κριτική αυτό έχει να κάνει με το πόσο εύθικτος είναι ο καθένας μας.
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να επιστρέψουμε στα του διαγωνισμού μας :)

Ορισμένα στατιστικά στοιχεία: ο διαγωνισμός είχε 123 συμμετοχές, τρίτος κατά σειρά σε συμμετοχές από τους 12 φωτογραφικούς διαγωνισμούς που έχουμε τρέξει μέχρι τώρα. Οι δύο πρώτοι σε συμμετοχές είχαν 216 (με έπαθλο ταξίδι στην Πράγα τότε) και 156 συμμετοχές, και μετά ετούτον εδώ οι υπόλοιποι όλοι είχαν από 86 συμμετοχές και κάτω.

Μόλις ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός θα ποστάρω και κάποια στοιχεία ακόμα που έχουν να κάνουν με την επισκεψιμότητα του άλμπουμ του διαγωνισμού, για να δούμε τι διαφορές έχει από άλλους.

Επίσης, στον επόμενο διαγωνισμό, το πλάνο είναι να μπουν κάποιες προτάσεις για το θέμα του, και να ψηφίσουν τα μέλη αυτό που θα μπει τελικά.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Με κλήρωση δεν είναι διαγωνισμός, είναι τυχερό παιχνίδι.
Πότε κρίνονταν οι διαγωνισμοί με κλήρωση; (εκτός του Δημοσίου δηλαδή)
Ωστόσο, εκτός από κριτική που βλέπω ως καλοπροαίρετη (όπως πχ το μήνυμα του hydronetta παραπάνω) μέχρι μηνύματα του στυλ "τι αηδίες είναι αυτές", "είναι μια μπούρδα και μισή" , ο διαγωνισμός πέρασε στην πλάκα, απειλές για αποχωρήσεις και ξερωγω τι άλλο έχουμε διαβάσει εδώ, υπάρχει σαφής απόσταση και διαφορά στο πώς αντιμετωπίζονται, και επομένως και -τελικά- στο βάρος που αποκτούν σε οποιαδήποτε μελλοντική εξέλιξη.
Αυτά, να επιστρέψουμε στα του διαγωνισμού μας παρακαλώ :) (αγαπητή mod τα είπες εξαιρετικά, θα σου δώσω bonus στο μισθό σου)

:suicide:
Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για το "μια μπούρδα και μισή". Είμαι καιρό στο φόρουμ, νομίζω ότι ξέρετε πάνω κάτω το ήθος μου και δεν το έλεγα με κακό τρόπο. Ήταν σε στυλ προφορικού λόγου, μισοαστειεύομενη (ίσως δεν ήταν και τόσο επιτυχημένο). Όπως και να έχει, εγώ διατύπωσα την ένστασή μου γιατί είναι πια φανερό ότι όλοι οι διαγωνισμοί που λειτουργούν με αυτό τον τρόπο δεν προσφέρουν κατά τη γνώμη μου ίσες ευκαιρίες σε όλους. Και ναι, travelina, παλιότερα οι διαγωνισμοί λειτουργούσαν με κληρώσεις και όχι με likes..Αυτό εδραιώθηκε ως μέθοδος ανάδειξης νικητών από το facebook και με σκοπό να αυξάνουν τα likes τους όλες οι σελίδες εταιρειών κτλ. Και όλοι ξέρουμε ότι στο facebook τουλάχιστον νικητές αναδεικνύονται όσοι έχουν 2.000 φίλους και όχι αυτοί που ίσως αξίζουν (ειδικά όταν πρόκειται για φωτογραφίες). Και να προλάβω τυχόν σχόλια, δεν το είπα, γιατί με νοιάζει εμένα να κερδίσω!!

Εγώ το είπα, επειδή δεν το θεωρώ τελείως αντικειμενικό. Έχω δει άλλους διαγωνισμούς του travelstories που βάζατε και το βιντεάκι με την κλήρωση και μου είχε φανεί πολύ δίκαιο...Προσωπική μου γνώμη πάντα, την οποία διατύπωσα, επειδή ξέρω ότι ο Defkalion ακούει τις γνώμες μας..
Και τέλος θα συμφωνήσω με τη γνώμη του hydronetta, τουλάχιστον να μη φαίνονται τα likes..
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Ρε παιδιά, πως γίνεται να κριθεί ένας διαγωνισμός με κλήρωση; Θα τρελαθούμε; Καταργείται κάθε έννοια του διαγωνισμού έτσι.
Τώρα, αν δεν αρέσουν τα Like λόγω fb (είναι και χαζοοόρος εδώ που τα λέμε), είναι άλλο θέμα. Αλλά αν έλεγε "Γουστάρω" θα ήταν οκ; Ή να μην φαίνονται καθόλου, για να μην επηρεάζεται η "κοινή γνώμη" ενώ ο διαγωνισμός είναι σε εξέλιξη;
Όπως και να' χει, το ότι το φόρουμ είναι ανοιχτό σε συζήτηση αποδεικνύεται συνέχεια, αλλά ας παραμείνουμε στη συζήτηση, όχι νεύρα, γκρίνιες και απειλές.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ένας απλός διαγωνισμός είναι, με like με ξε-like και το έπαθλο είναι μια χαρά μεν αλλά δε θα μας εξασφαλίσει και καριέρα στο National Geographic.... :D
Φαίνεται όμως πως για κάποιους το έπαθλο είναι τόσο σημαντικό που έχουν κινητοποιήσει όλους τους φίλους και τους γνωστούς τους να γίνουν μέλη ώστε να ψηφίσουν τη φωτογραφία τους. Ένας διαγωνισμός, μια ευκαιρία για να δούμε και να θυμηθούμε κάποιες όμορφες φωτογραφίες μας, είναι ρε παιδιά και τίποτα περισσότερο! :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πφφφ... πολύ ασχολείστε... την επόμενη φορά βάλτε "έπαθλο" * το "εμπειρια 20 ημερών σε αφγανική φυλακή" και δώρο εγχειρίδιο επιβίωσης σε Α4 , και θα είναι ολα οκ. Γιατί από ότι αντιλαμβάνομαι , εκεί βρίσκεται το θέμα.
*ορα κότινος
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Σε μια ψηφοφορια τι πειραζει π μπαινουν νεοι-π μπορει ν γνωρισουν κ το σαιτ κ να τους φανει ενδιαφερον-οταν πρεπει να ψηφιστουν οι διαγωνιζομενοι.αλομα,δν εχουν ολοι fb παιδια ακομα κ το 2013!μην ειστε τοσο αρνητικοι πια,τι φταιει ο /defkalion να τα ακουει,π κανει κ φιλοτιμες προσπαθειες,ας κανει ο καθενας μας κ αλλον διαγωνισμο με αλλους ορους.εγω το μονο π θ ηθελα ν πω ως σχετικα -εγγεγραμενο- νεο μελος οτι σε αυτον το καλοκαιρινο διαγωνισμο βλεπω πολλα views αλλα λιγα likes δυστηχως κ κατι τελευταιο υπεροχες πραγματι φωτος αλλα για διαγωνισμο φθινοπωρου ή ανοιξης..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φυσικά και δεν πειράζει να έρχονται νέα μέλη, αλλά πώς θα σου (σας) φαινόταν αν αύριο το πρωί γράφονταν στο φόρουμ όλο το σόι μου, οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου, αποκλειστικά και μόνο για να με ψηφίσουν και έβγαινε πρώτη μια φωτογραφία με αθέμιτα μέσα, ενώ υπάρχουν άλλες πολύ καλύτερες;

Το σχόλιο με το fb δεν το καταλαβαίνω. Πάντα όλοι οι φωτογραφικοί διαγωνισμοί "τρέχουν" μέσα από το σάιτ και όχι από το fb.

Και ποιος είπε ότι φταίει σε κάτι ο def;;; Προτάσεις γίνονται, επισημάνσεις, παρατηρήσεις, διάλογος που βοηθούν, θέλω να πιστεύω, το φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom