Ιταλία Φωτο-ιστορία: Ιταλία, Αύγουστος 2015

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
εξαιρετικά!περιμένω και εγώ τις φωτο απο Τοσκάνη....κολλημα η Ιταλία!
 

Nefeli4

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Υπέροχες, απίστευτες και μοναδικές οι φωτογραφίες σου!
ταξίδεψα ξανά στη Ρώμη μέσα από αυτές! να΄σαι καλά!!
έχεις επαγγελματική φωτογραφική; περιμένουμε εναγωνίως τις επόμενες.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλά βρε Γιώργο, επιτρέπεται μέλος του φόρουμ και να μην ξέρεις πως η επίσκεψη στoυς κήπους του Βατικανού γίνεται με οργανωμένη ξενάγηση; :p Τι το πέρασες; Μπάτε σκύλοι αλέστε; :haha:
Μάλιστα από φέτος μπορείς να την κάνεις και με λεωφορειάκι ξεκούραστα! Για φαντάσου να τα ήξερε αυτά ο τσουρουφλισμένος... :D
  • Vatican Gardens - guided tour on foot (duration of the tour is approximately 2 hours)

    A tour of the Gardens allows the visitor to be part of a group tour conducted by an official Vatican Guide. The tour is unique, as it takes the visitor through 2000 years of history. Besides the natural beauty of the gardens, the Vatican City is rich in monument and precious works of art.

    Open working days, except Wednesday and Sunday.

    Tariffs

    full € 32,00

    reduced € 24,00

    The ticket includes: admission to the Museums (without guided tour), guided tour of the Gardens and rental of headsets.

  • Vatican Gardens - open bus tour (duration of the tour is 40 minutes)

    Visitors will be able to appreciate the natural and architectural beauty of the Vatican Gardens in a new, unprecedented and sustainable way. Comfortably seated on board an environmentally-friendly open bus offering panoramic views, will the help of an audio-guide, they will be able to discover the silence and the botanical treasures of the "green heart" of the Vatican along an evocative itinerary bringing together art, nature and faith.

    The tour is available from Monday to Saturday.

    Tariffs

    full € 36,00

    reduced € 23,00

    Purchase of guided tour includes the open bus visit to the Gardens and the multilingual audio guide, and a visit (without guided tour) of the Vatican Museums on the day of ticket issue.
http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Servizi_Visite.html#giardini

Για τη Ρώμη έχουν γραφτεί τα πάντα-όλα και μάλιστα χιλιάδες φορές (δηλαδή τα ίδια και τα ίδια σε σημείο να σε αποτρέπει να διαβάζεις τα σχετικά θέματα από κάποια στιγμή και έπειτα :D). Να όμως που τελικά όλο και κάτι μας ξεφεύγει στα ταξίδια. Βέβαια εσένα στα συγχωρούμε όλα ένεκα των καταπληκτικών φωτογραφιών που μας χαρίζεις ακόμα μια φορά! Να έχουν άραγε την ίδια γνώμη και οι συνταξιδιώτες σου; :rolleyes:
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πρωτη φορά το παθαίνω αυτό: ανυπομονώ να δω τις υπέροχες φωτογραφίες που σίγουρα θα έχεις από Σιένα και Φλωρεντία, οι οποίες και μου άρεσαν περισσότερο από τη Ρώμη.
Έχεις ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχυ
Σε ευχαριστω πολύ! Τώρα τωρα τις ετοιμάζω! Αυριο θα ειναι online η Σιένα :)

Μπράβο Γιώργο. Εκτός από τις εκπληκτικές φωτογραφίες, μας τα διηγέισαι και πολύ ωραία. Και λίγο δύσκολο νομίζω πλέον να με τραβήξει ιστορία από τη Ρώμη με τόσα που έχουν γραφτεί. Ε η δική σου ιστορία ξεχωρίζει!

Πάντως απορώ τι πήγατε να κάνετε στο Testaccio βρε παιδιά? Ίσως μόνο για τη νυχτερινή ζωή να αξίζει. Δεν ξέρω και πολλά βέβαια για την περιοχή. Είμαι σίγουρος πως τώρα εκείνη τη μέρα ταλαιπορίας τη θυμάστε και τη μνημονεύετε με χιούμορ. Οι περιπέτειες πάντα μας μένουν αξέχαστες στα ταξίδια μας.

Για το έγκαυμα που αναφέρεις να πω πως κι εγώ Φεβρουάριο με 12-14 βαθμούς και ήλιο έβγαλα έγκαυμα στο σβέρκο τη μέρα που ήμασταν στο Βατικανό. Θα φταίει το μέρος:D! Τότε κατηγορούσα το κασκόλ μου (απορώ γιατί το φορούσα) και του είχα δώσει τον τίτλο το αλεργικό κασκόλ. Προφανώς έφταιγε ο ήλιος.

Ευχαριστήθηκα το λόφο Gianicolo από τις φωτό σου. Μου έμεινε αποθημένο που είχαμε φτάσει πίσα σκοτάδι και δεν είδαμε τίποτα. Το είχα αναλύσει στην ιστορία μου τότε.

Τέλος νομίζω πως έπρεπε να περιμένετε να μπείτε στον Άγιο Πέτρο για να ανεβείτε τον τρούλο. Από φωτογραφικής άποψης έπρεπε να δώσεις αυτή την ευκαιρία στον εαυτό σου. Θα σου πρόσφερε την ωραιότερη θέα και μια πολύ έντονη στιγμή σε όλο το ταξίδι σας. Next time:)
Σε ευχαριστω ρε Γιάννη! Όσο για το Βατικανό μου έκανες την καρδια περιβόλι για αυτο που μου ειπες τωρα για τη θέα. Πραγματικα ήταν αδύνατον ομως λογω της ζέστης. Δεν παλευόταν. Λεμε ασε μην πάθουμε καμια θερμοπληξία. Σιγουρα την επομενη φορά θα ανέβω!

Το Testaccio έχει παραμείνει αίνιγμα. Τωρα το θυμόμαστε όντως και κανουμε πλακα, εκείνη τη στιγμή όμως παραλίγο να την κανω τη βουτιά στο ποτάμι! :)

Καλά βρε Γιώργο, επιτρέπεται μέλος του φόρουμ και να μην ξέρεις πως η επίσκεψη στoυς κήπους του Βατικανού γίνεται με οργανωμένη ξενάγηση; :p Τι το πέρασες; Μπάτε σκύλοι αλέστε; :haha:
Μάλιστα από φέτος μπορείς να την κάνεις και με λεωφορειάκι ξεκούραστα! Για φαντάσου να τα ήξερε αυτά ο τσουρουφλισμένος... :D
  • Vatican Gardens - guided tour on foot (duration of the tour is approximately 2 hours)

    A tour of the Gardens allows the visitor to be part of a group tour conducted by an official Vatican Guide. The tour is unique, as it takes the visitor through 2000 years of history. Besides the natural beauty of the gardens, the Vatican City is rich in monument and precious works of art.

    Open working days, except Wednesday and Sunday.

    Tariffs

    full € 32,00

    reduced € 24,00

    The ticket includes: admission to the Museums (without guided tour), guided tour of the Gardens and rental of headsets.

  • Vatican Gardens - open bus tour (duration of the tour is 40 minutes)

    Visitors will be able to appreciate the natural and architectural beauty of the Vatican Gardens in a new, unprecedented and sustainable way. Comfortably seated on board an environmentally-friendly open bus offering panoramic views, will the help of an audio-guide, they will be able to discover the silence and the botanical treasures of the "green heart" of the Vatican along an evocative itinerary bringing together art, nature and faith.

    The tour is available from Monday to Saturday.

    Tariffs

    full € 36,00

    reduced € 23,00

    Purchase of guided tour includes the open bus visit to the Gardens and the multilingual audio guide, and a visit (without guided tour) of the Vatican Museums on the day of ticket issue.
http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Servizi_Visite.html#giardini

Για τη Ρώμη έχουν γραφτεί τα πάντα-όλα και μάλιστα χιλιάδες φορές (δηλαδή τα ίδια και τα ίδια σε σημείο να σε αποτρέπει να διαβάζεις τα σχετικά θέματα από κάποια στιγμή και έπειτα :D). Να όμως που τελικά όλο και κάτι μας ξεφεύγει στα ταξίδια. Βέβαια εσένα στα συγχωρούμε όλα ένεκα των καταπληκτικών φωτογραφιών που μας χαρίζεις ακόμα μια φορά! Να έχουν άραγε την ίδια γνώμη και οι συνταξιδιώτες σου; :rolleyes:
Αμ δεν επιτρέπεται! Σαν πρωτάρης την πάτησα! 2.000 χρόνια ιστορίας οι κήποι ε;; Έτσι, χτύπα με ανελέητα κι εσύ! Κι εσύ με τους κήπους κι ο @giannismits με τον Άγιο Πέτρο!! :-(
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Έλα μην κάνεις έτσι... Αν σε παρηγορεί να σου πω πως ούτε κι εγώ μπήκα στον Αγιο Πέτρο (καλά για τους κήπους ούτε λόγος). Μετά την επίσκεψη στα μουσεία του Βατικανού ο γιος μου είχε στυλώσει τα πόδια και δεν έλεγε να κουνήσει (η αλήθεια είναι πως είχε κουραστεί το παιδάκι). Ούτε απ' έξω δεν τον είδα! Επίσης δεν μπήκα και στο Σαν Αντζελο. Εχω αφήσει πολλές εκκρεμότητες όπως καταλαβαίνεις.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Στην Ιταλία ήμουν αποφασισμένος να μιλήσω ιταλικά, ασχέτως αν τα μόνα ιταλικά που ήξερα ήταν κάτι σκόρπιοι στίχοι απο ιταλικά τραγούδια κι αυτοί χωρίς να ξέρω απαραίτητα τι σημαίνουν. Έτσι πριν το ταξίδι έκανα μια μικρή λίστα με τις βασικές εκφράσεις για την καθημερινή συνεννόηση. Ομολογώ πως ήμουν καλός! Μου φάνηκαν υπερβολικά εύκολα, ειδικά αν ξέρεις γαλλικά. Τα έλεγα και λίγο τραγουδιστά και λίγο γρήγορα και πολλές φορές δεν καταλάβαιναν οτι είμαι τουρίστας. Πότε το καταλάβαιναν; Όταν άκουγα την απάντησή τους, δεν καταλάβαινα γρι και τους έλεγα "emmm.... Inglese??" Και φυσικά οι Ιταλοί με κοίταζαν με απορία. Αυτό έγινε αναρίθμητες φορές οπότε οι άλλοι δύο άρχισαν λίγο να με παίρνουν στο ψιλό και να με ρωτούν εφόσον απο ιταλικά ξέρω μόνο το buongiorno και το buonasera, τι το παλεύω; "Δε με ενδιαφέρει", τους έλεγα, "θέλω να ενσωματωθώ στην ιταλική κοινωνία!".
Φτάνοντας λοιπόν στο σταθμό Roma Tiburtina και ρωτώντας την κυρία στις πληροφορίες "a che ora parte l'autobus per Siena?" (τι ώρα φεύγει το λεωφορείο για Σιένα; ) μου ανέφερε όλες τις ώρες σε γρήγορα ιταλικά, δεν κατάλαβα πάλι γρι, οπότε οι άλλοι δύο μου λένε "δεν αφήνεις την ενσωμάτωση μη βρεθούμε στη Νάπολη;" Έτσι άφησα προσωρινά τα άπταιστα (...) ιταλικά μου γιατί μετά την αποτυχία του Testaccio και το χάος του Βατικανού κατάλαβα οτι δε χωρούν άλλα πειράματα σε αυτό το ταξίδι (για την ιστορία να πω μόνο οτι στο τέλος του ταξιδιού μπορούσα να κάνω συναλλαγές σε καταστήματα και εστιατόρια χωρίς να χρησιμοποιώ καθόλου αγγλικά και οι άλλοι δύο μπορούν απλά να φάνε τη σκόνη μου) :p

Μετά απο περίπου 3 ώρες λοιπόν φτάσαμε στο σταθμό Antonio Gramsci στη Siena κι απο εκεί περπατώντας περίπου 10 λεπτά με τη βαλίτσα να χορεύει στο πλακόστρωτο φτάσαμε στο κατάλυμά μας. Όμορφο, με αυλή που μπορούσες να πάρεις το πρωινό σου, ήσυχο, με κοινό μπάνιο.... στη θέα του τελευταίου μια παγωμάρα επικράτησε. Γούρλωμα ματιών, σώμα ακίνητο, το κάτω χείλος να τρεμοπαίζει. "Πώς έγινε αυτό;" ρώτησα με πραγματική απορία μην μπορώντας να θυμηθώ γιατί δεν είδα μια τόσο σημαντική λεπτομέρεια όταν έκλεινα το ξενοδοχείο στο booking. Ανοίγω την εκτυπωμένη απόδειξη και βλέπω στις λεπτομέρειες "τρίκλινο δωμάτιο με κοινό μπάνιο". Πραγματικά δεν κατάλαβα πώς έγινε τέτοιο μπέρδεμα. Μάλλον θα το μπέρδεψα με κάποιο άλλο στο booking (είχα ανοίξει κι έβλεπα και καμιά 10αριά) ή απλά...για όλα φταίει το booking (σαφώς πιο βολικό)! "Ελάτε ρε παιδιά σιγά, μόνοι μας είμαστε δεν βλέπω άλλους ένοικους... και στην τελική πώς κάνετε έτσι, εδώ έχουμε πάει στρατ..." κι εκεί απλά σταμάτησα γιατί το βλέμμα που μου έριξαν μπορούσε να παγώσει ακόμα και την κόλαση.

Ξεκινήσαμε λοιπόν την περιήγηση στην όμορφη Σιένα. Παρακάτω, η θέα απο την είσοδο του καταλύματός μας.

IMG_7343.jpg


Απο αυτή την πύλη περάσαμε φεύγοντας απο το ξενοδοχείο μας για να μπούμε στο ιστορικό κέντρο της Σιένα. Κεντρικός προορισμός μας η Piazza del Campo.
IMG_7345.jpg


Ο ναός San Pietro Alla Magione
IMG_7352.jpg


Ώρα για φαγητό! Επιτέλους, υπέροχη, πεντανόστιμη και οικονομκή (2 ευρώ αν θυμάμαι καλά) πίτσα.
IMG_7362.jpg


Και σκεπαστή πίτσα.
IMG_7363.jpg


Βόλτες στους δρόμους της Σιένα. Να'το και το mini cooper!
IMG_7366.jpg


H Σιένα είναι απο τις πιο γραφικές πόλεις που έχω δει. Μας άφησε λίγο άφωνους η αλήθεια είναι.
IMG_7371.jpg



Προχωρώντας, το άγαλμα του Sallustio Bandini στην Piazza Salimbeni.
IMG_7376.jpg


Παρατηρώντας τους ντόπιους στην καθημερινότητά τους, να κάνουν τα ψώνια τους, τις μετακινήσεις τους, προσπάθησα να φανταστώ πώς θα ήταν να ζεις κανονικά σε μια τέτοια πόλη, να δουλεύεις εδώ κλπ. Βλέποντας το δρόμο στην παρακάτω φωτογραφία όπου τα κτίρια μοιάζουν με σκηνικά ταινίας κι έχοντας μεγαλώσει σε μια τσιμεντούπουλη μου φάνηκε εξωπραγματικό. Ή μάλλον, εξωπραγματικά όμορφο.
IMG_7390.jpg


Η αδιάκριτη κυρία ξέχασε να ρίξει κάτι επάνω της :)
IMG_7393.jpg



IMG_7401.jpg

IMG_7412.jpg


Σε κάθε γωνία η φωτογραφική παίρνει φωτιά.
IMG_7414.jpg


Φτάσαμε στην Piazza del Campo. Μία απο τις ομορφότερες και μεγαλύτερες μεσαιωνικές πλατείες της Ευρώπης.
Εδώ, 2 φορές κάθε χρόνο, στις 2 Ιουλίου και 16 Αυγούστου γίνεται το Πάλιο (Palio di Siena) μια παραδοσιακή μεσαιωνική ιπποδρομία με μεγάλη προσέλευση κόσμου. Η Σιένα είναι μοιρασμένη σε δεκαεπτά κοντράντε (Contrade) . Κάθε κοντράντα έχει το όνομα ενός ζώου ή κάποιου αντικειμένου. Είναι γειτονιές της πόλης που αρχικά δημιουργήθηκαν ως τάγματα για την άμυνα της πόλης. Ανταγωνίζονται λοιπόν για το τρόπαιο που είναι ένα ζωγραφισμένο πανό (ή Πάλιο), με μια εικόνα της Παναγίας.
IMG_7418.jpg

Αυτό που ξεχωρίζει αναμφισβήτητα είναι το Palazzo Pubblico, χαρακτηριστικό παράδειγμα ιταλικής μεσαιωνικής αρχιτεκτονικής με γοτθικές επιρροές. Η κατασκευή του ξεκίνησε το 1297 και ο αρχικός σκοπός του ήταν να στεγάσει την ρεπουμπλικανική κυβέρνηση. Ο πύργος Torre del Mangia κατασκευάστηκε μεταξύ 1325 και 1344 με σκοπό να είναι ψηλότερος απο τον πύργο του γειτονικού αντιπάλου, της Φλωρεντίας. Τη συγκεκριμένη περίοδο, ήταν το υψηλότερο κτίριο στην Ιταλία. Νομίζω το καταλαβαίνεις όταν τον δεις :)


Στο προαύλιο του παλατιού.
IMG_7431.jpg

IMG_7434.jpg


Άλλη μία φωτογραφία της πλατείας, με μια μικρή παραμόρφωση λόγω του ευρυγώνιου φακού, αλλά πραγματικά δε χώραγε αλλιώς μέσα στο κάδρο ο πύργος.
IMG_7442.jpg


Ξαναχανόμαστε στα στενά.

Μεσαιωνικά...κουδούνια;;;
IMG_7445.jpg


IMG_7448.jpg


Επίσης, πρέπει να πω οτι το καλύτερο παγωτό στην Ιταλία το φάγαμε στη Σιένα στη Gelateria Kopakabana. Τέλεια σχέση τιμής/ποιότητας. Γύρω στα 2 ευρώ το κύπελλο αν θυμάμαι με 3 μπάλες.

Εδώ ένα άλλο αξιόλογο κατάστημα με παγωτά.
IMG_7450.jpg


Και πάλι περπάτημα...
IMG_7453.jpg



Κι εδώ ο...ριγέ Καθεδρικός ναός της Σιένα (Duomo di Siena).
IMG_7481.jpg


Vespa φυσικά και στη Σιένα, τι άλλο;
IMG_7486.jpg


Όμορφο εστιατόριο. Προσέξτε το εκπληκτικό art nouveau μπαλκονάκι επάνω δεξιά.
IMG_7488.jpg



Κατηφορίζοντας...
IMG_7489.jpg


Σημαία με το έμβλημα ενός εκ των 17 κοντράντε.
IMG_7491.jpg


Ο Βασίλης διασχίζει γρήγορα γρήγορα την Piazza del Campo πριν εξατμιστεί απο τον καυτό ήλιο.
IMG_7493.jpg

IMG_7495.jpg


Απο τα γύρω στενά της πλατείας.
IMG_7499.jpg


Όμορφη βρύση! Το νερό βγαίνει πατώντας τη γλώσσα, εξού και το διαφορετικό χρώμα της.
IMG_7503.jpg


Και δίπλα ακριβώς, τρεχούμενο νερό απο το κέρατο ενός...μονόκερου;;
IMG_7505.jpg


Παραθυρόφυλλα.
IMG_7511.jpg


Ο Βασίλης, προσπαθώντας να παραμείνει σε κατάσταση ζεν. Απεχθάνεται περισσότερο απο όλους τη ζέστη.
IMG_7512.jpg


Συνεχίζοντας τη βόλτα μας...
IMG_7516.jpg


IMG_7520.jpg

IMG_7523.jpg


Ο ήλιος αρχίζει και πέφτει...
IMG_7531.jpg


IMG_7533.jpg


"Παιδιά... φωτογραφία! Γυρίστε αυθόρμητα!"
IMG_7535.jpg


Ο Βασίλης κι ο Ευθύμης, συζητώντας κάτι ή για την Ιταλία, ή για τη ζέστη, ή θα περιγράφει ο Βασίλης πόσο εκπληκτικό και φανταστικό είναι το Εδιμβούργο, η αγαπημένη του πόλη. Σε όποια πόλη και να είμαστε, το Εδιμβούργο πάντα θα έρθει με κάποιο τρόπο στη συζήτηση!
IMG_7543.jpg

Όμορφη άποψη της Σιένα.
IMG_7544.jpg


Είναι ή δεν είναι απο τις πιο γραφικές πόλεις που υπάρχουν;
IMG_7549.jpg


Ένα απο τα κοντράντε της πόλης! Τώρα είμαστε στη γειτονιά του ελέφαντα μάλλον. :)
IMG_7560.jpg



Καθισμένοι στην πλατεία χαζεύοντας τους περαστικούς. Περιμένουμε να πέσει λίγο ο ήλιος για να συνεχίσουμε τη βόλτα.
IMG_7566.jpg



IMG_7580.jpg


Ένα ακόμη όμορφο και ήσυχο σημείο.
IMG_7584.jpg

IMG_7590.jpg


Ανάβουν τα φώτα, σιγά σιγά...
IMG_7592.jpg


Κατά τη γνώμη μου, απο τα ομορφότερα στενά της πόλης. Οι καμάρες επάνω κάνουν ακόμα πιο παραμυθένιο το σκηνικό.
IMG_7594.jpg

IMG_7597.jpg


Ηλιοβασίλεμα.
IMG_7604.jpg



IMG_7607.jpg


Το παλάτι και ο πύργος φωτισμένα.
IMG_7634.jpg


Στο κοντράντε του σκαντζόχοιρου :)
IMG_7643.jpg


Και τελειώνουμε την ημέρα σε ένα μικρό παρκάκι λίγο πριν το ξενοδοχείο μας πίνοντας μπύρα. Απο το πεζούλι μπορούσαμε να βλέπουμε τα αυτοκίνητα και τους περαστικούς απο κάτω μας, υπο το φως του φεγγαριού που στη φωτογραφία το κρύβει το κεφάλι του Βασίλη. :)
IMG_7648.jpg



Αυτή ήταν η μέρα μας στη μικρή, ρομαντική και γραφική Σιένα. Νομίζω πως σε μία μέρα έχεις δει το μεγαλύτερο μέρος της πόλης. Μικρό διαμαντάκι της Τοσκάνης, για πολλούς η ομορφότερη πόλη της Ιταλίας. Και όντως, είναι μαγική. :)

Επόμενος προορισμός: Φλωρεντία.
 
Last edited:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Λατρεμένη Ιταλία!!!! Σούπερ οι φωτό Γιώργο!!!! :clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Μπορεί να μου κόστισε 1 ώρα αναμονή σε ουρά στον ήλιο για να μπω στον Καθεδρικό, 12 ευρω γιατί δεν ίσχυε το πάσο μου και άλλη μία ώρα στην ουρά σε κλειστό χώρο με απίστευτη θερμοκρασία, αλλά κατάφερα να βγάλω μια λατρεμένη συλλογή φωτογραφιών από τα τείχη του κτιρίου Opera Duomo :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Μπορεί να μου κόστισε 1 ώρα αναμονή σε ουρά στον ήλιο για να μπω στον Καθεδρικό, 12 ευρω γιατί δεν ίσχυε το πάσο μου και άλλη μία ώρα στην ουρά σε κλειστό χώρο με απίστευτη θερμοκρασία, αλλά κατάφερα να βγάλω μια λατρεμένη συλλογή φωτογραφιών από τα τείχη του κτιρίου Opera Duomo :)
Ένα ακόμα spot που έχασα απο το ταξίδι στην Ιταλία. Εκπληκτική θέα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom