Φόρος διαμονής για τουρίστες στη Βενετία

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για δοκίμασε να ζήσεις φοιτητής 2-3 χρόνια στη Βενετία και θα καταλαβεις τη διαφορά με το Βελιγράδι.
Το σχόλιό μου είχε να κάνει με το αν η Penthesilia κάνει ή όχι, σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων.

Οι λόγοι για τους οποίους η penthesilia γουστάρει περισσότερο το Βελιγράδι ενώ η mariath τη Βενετία, είναι άλλο καπέλο και αυτούς δεν τους κρίνω. Γι'αυτό και είπα "περί ορέξεως". Ο καθένας έχει τα κριτήριά του και τα γούστα του.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Οι δημοτικοί άρχοντες μιας από τις μεγαλύτερες tourist traps της παγκόσμιας βιομηχανίας τουρισμού βρήκαν ακόμα ένα ανέξοδο και προσοδοφόρο τρόπο να κερδίσουν ακόμα λίγα ευρώ από τους ανυποψίαστους περιηγητές της Γαληνοτάτης.
Δε θεωρώ πως είναι "ανυποψίαστοι περιηγητές" οι επισκέπτες της Βενετίας. Στα σάιτ κρατήσεων ξενοδοχείων αναφέρεται ότι θα πληρώνεις φόρο και, όπως λέει το άρθρο, έχουν ήδη ετοιμαστεί φυλλάδια που θα ενημερώνουν τους τουρίστες.
Όπως είπαν και άλλοι, σε πολλές πόλεις υπάρχει city tax, απλώς συνήθως περιλαμβάνεται στην τιμή του ξενοδοχείου και δεν τον βλέπεις. Τον πληρώνεις όμως.
Εμένα πάντως δε θα με εμπόδιζε να δω μια πόλη ένας δημοτικός φόρος της τάξης των 1-5 ευρώ.
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Το σχόλιό μου είχε να κάνει με το αν η Penthesilia κάνει ή όχι, σύγκριση μεταξύ των δύο πόλεων.

Οι λόγοι για τους οποίους η penthesilia γουστάρει περισσότερο το Βελιγράδι ενώ η mariath τη Βενετία, είναι άλλο καπέλο και αυτούς δεν τους κρίνω. Γι'αυτό και είπα "περί ορέξεως". Ο καθένας έχει τα κριτήριά του και τα γούστα του.
Εάν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά μεταξύ της αναφοράς και της σύγκρισης είναι δικό σου πρόβλημα. Για να υπάρξει σύγκριση, υπάρχουν κοινά σημεία αναφοράς και εν προκειμένω είναι προφανές ότι δεν υφίστανται. Λυπάμαι για την παρανόηση.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εάν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά μεταξύ της αναφοράς και της σύγκρισης είναι δικό σου πρόβλημα. Για να υπάρξει σύγκριση, υπάρχουν κοινά σημεία αναφοράς και εν προκειμένω είναι προφανές ότι δεν υφίστανται. Λυπάμαι για την παρανόηση.
Μια χαρά κατανοώ τη διαφορά αναφοράς και σύγκρισης και κανένα απολύτως πρόβλημα δεν έχω. Μήπως εσύ δεν έγραψες σωστότερα αυτό που τελικά ήθελες να πεις?

Τα κοινά σημεία αναφοράς στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο φόρος.
Για τη Βενετία δε θα ξαναπλήρωνες γιατί κατά την άποψή σου δεν το αξίζει, ενώ για το Βελιγράδι θα το έκανες. Το αν και γιατί θα το έκανες δε με αφορά καθόλου. Γούστο σου και καπέλο σου.

Τέλος, μια που μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει, το αρχικό μου σχόλιο δεν είχε να κάνει στο παραμικρό με εσένα, αλλά με το το ότι ο σαιτας "επέπληξε" τη mariath γιατί "σου την είπε"

Κι εγώ λυπάμαι για τη δική σου παρανόηση.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορείτε να συνεχίσετε χωρίς την ανταλλαγή φιλοφρονήσεων :)
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Το σχόλιό μου για το Βελιγράδι ήταν σε Υστερόγραφο ακριβώς επειδή δεν στόχευε στη σύγκριση. Ανεξαρτήτως αυτού το σχόλιό σου χειραγωγούσε τη δική μου άποψη και οδηγούσε σε ατραπούς που ήθελες εσύ. Για αυτόν ακριβώς το λόγο επαναλαμβάνω την αρχική μου θέση , ότι δηλαδή δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο πόλεων.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
@Borealis: Εγώ ξέρω τι εννοείς! Αλλά και πάλι Βενετία δαγκωτό!

Πάντως δε νομίζω ότι είναι πολύ σοβαρό ποσό ο φόρος διαμονής για να αποθαρρύνει επισκέπτες από το να διανυκτερεύσουν εκεί...Αρκούν τα ακριβά ξενοδοχεία γι'αυτό! Σε άλλο θέμα συζητούσατε για το ότι "εννοείται" πως πρέπει να πληρώσεις να δεις τα εκθέματα του Metropolitan, αν και έχεις τη δυνατότητα να μπεις δωρεάν - ε, κάπως έτσι και η Βενετία, τηρουμένων των αναλογιών..Σκεφθείτε τη σαν ένα βυθιζόμενο έργο τέχνης...Εξάλλου δεν είναι λίγοι αυτοί που γκρινιάζουν για το υπέρογκο κόστος συνεχούς διάσωσής της.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις για τη δική μου θέση, πολύ καλά κάνει η γαληνοτάτη και βάζει διανυκτερόσημο καθώς η κατάστασή της επιβαρύνεται από τα μιλούνια των επισκεπτών.
Η σωτηρία αυτης της πόλης δεν αφορά μόνο τους Ιταλούς αλλά όλους μας, για αυτό το λόγο προστατεύεται και από την Ουνέσκο.
Προχωρώντας ακόμη περισσότερο πιστεύω ότι είναι η μόνη πόλη στο κόσμο που αξίζει κανεις να πληρωσει εισητήριο μόνο για να μπει σε αυτή.
Από κει και πέρα είναι άλλο πράγμα να θαυμάζεις ένα μνημείο και άλλο να ζεις μέσα σε αυτό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι δημοτικοί άρχοντες μιας από τις μεγαλύτερες tourist traps της παγκόσμιας βιομηχανίας τουρισμού
ή κόψε κάτι ή άσε τα αγγλικά και μίλα ελληνικά για να μην κάνεις τραγικά σφάλματα.

tourist trap is an establishment, or group of establishments, that has been created with the aim of attracting tourists[1] and their money
Tourist trap - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ή κόψε κάτι ή άσε τα αγγλικά και μίλα ελληνικά για να μην κάνεις τραγικά σφάλματα.
Πέρα απ' τον καθαρά ιστορικό ορισμό της tourist trap που μας παρέθεσες, σήμερα σημαίνει επίσης το μέρος η φήμη του οποίου ξεπερνά την πραγματική του αξία, το μέρος που είναι υπερκοστολογημένο και το μέρος που προσελκύει πιο πολλά άτομα από αυτά που αξίζει.

Αν πάρουμε μία μία τις συνήθεις τουριστικές δραστηριότητες ενός μέσου επισκέπτη στη Βενετία, οι πιο πολλές είναι συνυφασμένες με κάποιου είδους tourist trap βλπ γονδολιέρηδες.

Και μερικά links αγγλόφωνων που προφανώς δε μιλάνε ελληνικά και ως εκ τούτου δεν κάνουν τραγικά σφάλματα στην αγγλική.

Avoid the Tourist Traps of Venice

Venice Tourist Traps - Overrated Attractions - VirtualTourist
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πέρα απ' τον καθαρά ιστορικό ορισμό της tourist trap που μας παρέθεσες, σήμερα σημαίνει
έχεις όρεξη για μπλα μπλα. εγώ μετά το τέλος των διακοπών, καθόλου.
όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί τον όρο όπως στο λινκ που είδες. εσύ όχι.
αποκάλεσες τη Βενετία tourist trap. είπα τη γνώμη μου. ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom