Μαλαισία Ταϊλάνδη Φύγαμε για Ταϋλάνδη - Μαλαισία

rapa888

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Παιδια εαν δεν σας κανει κοπο γραψτε μου για τα παραπανω ερωτηματα γιατι πλησιαζουν οι ημερομηνιες να φυγω!

Ευχαριστω για ολη την βοηθεια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ας απαντησω πρωτη εγω και ελπιζω να συνεχισει καποιος που πηγε πιο προσφατα , αν και στα αρθρα μας ολοι -ειδικα για την Ταυλανδη - γραφουμε λεπτομερειες.
Για τα συγκεκριμενα μερη και μπαρακια που ρωτας στο Phangan δε γνωριζω.Μηχανακια παντως νοικιαζαν απο τοτε στο νησι (2001) αλλα θυμαμαι οτι ηταν εξαιρετικα επικινδυνοι οι δρομοι , χωματινοι στην πλειοψηφια και ηταν πολυ ασφαλεστερο και γρηγοροτερο να πας σε γυρω χωρια και παραλιες με τις μηχανοκινητες πιρογες. Τωρα θα υπαρχει ασφαλτος φανταζομαι. Εγω θα νοικιαζα μηχανακι παντως - μη σε παρω στο λαιμο μου , παντου ετσι κανω.Δοκιμασε αν θελεις για καμια κοντινη βολτα και βλεπεις..

Στο Κο Σαμουι δεν εχω ιδεα ποια μερη εχουν μεινει ακομα ησυχα..εγω θυμαμαι την παραλια Λαμαι εξαιρετικα ομορφη και πολυ πιο ησυχη απο τους ξεφρενους ρυθμους της Chawaeng αλλα δεν ξερω αν ειναι ακομα ετσι.Και οι δυο ηταν ομορφες για μπανιο αλλα ανακαλυψα και πολλες αλλες που δεν ξερω τα ονοματα τους.

Θα ελεγα γενικα να μην αγχωνεσαι :) στη χωρα που πας απαγορευεται το αγχος! Πηγαινε χαλαρα και ανακαλυψε μονος σου τα μπαρακια , τις παραλιες και τα 'δικα σου' μερη. Αυτο ειναι το πιο ομορφο κομματι του ταξιδιου.
Καλα να περασεις :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
phanghan

1.Φίλε GTS το μπαράκι αυτο που ηταν ή πως το λένε?

2 Aπο το Blue Ocean με ποιο τροπο πας στην χώρα -λιμάνι? :airplane:

3 Εχει αλλο χωριουδάκι που αξίζει να πας? :surf2:

4 Εχει κοντινες παραλιες απο το Blue Ocean που πας με τα πόδια κ λένε? :reading:

5 Μηχανακι να παρω για να γυρισω το νησι? η θα βρεθω σε κανα νοσοκομείο! :haha:

6 Για μασαζ ποσο παει στο Blue Ocean? αξιζει η να κανω αλλου? :innocent:



-----------------------------------------------------------------------------------

Κοσαμουι

7 Σε ποιο μερος ειναι καλα να μεινω να μην εχει φασαρια αλλα να μην ειναι κ απομονωμένο?

8 Ποιες παραλιες αξιζουν στο Κοσαμουι? :)

9 Απο μπαρακια φαγητο κανα καλο? :rolleyes:

10 Μπορεις να κανεις βόλτα με <<γορουνες>> μηχανακια στην ζουγκλα ?
εκανε ενας φιλος που πηγε στο πουκετ κ μου ειπε ηταν απιστευτα!:D

:clap:Ευχαριστω για όλα παιδες!!:clap:
1)Μπαρακι εχει και δεξια και αριστερα απο το resort σου,αλλα για πολυ χαλαρες καταστασεις
2)Πας με ταξι η με παπι ,περιπου 10 λεπτα.
3) Κοντα σου ειναι το chaloclum-ψαραδικο χωριο,και η thongsala το λιμανι,στην τhongsala κανεις και βολτα το βραδυ, η στη haadrin η οποια ειναι μακριουτσικα και ο δρομος πλησιαζοντας εχει αποτομες ανηφοροκατηφορες.
4)Κοντινες παραλιες εχει αλλα δεν πας με τα ποδια.haad yao,haad salad,mae haad,να πας και στη bottle beach.
5)Μηχανακι παρε αρκει να ξερεις να οδηγας,θα βρεις λιγο πιο περα απο το resort σου,οι δρομοι ειναι ασφαλτος.
6)Μασαζ κανε οπου νομιζεις.
7)Προτεινω Λαμαι η τσαβενγκ νοι.
8)Εκτος τις 2 παραπανω δοκιμασε και την τσαβενγκ,αν νοικιασεις παπι θα βρεις αρκετες,οι πιο δημοφιλεις ειναι αυτες.
9)Στην Τσαβενγκ και στη Λαμαι εχει αμετρητα,καποιο συγκεκριμενο δεν θυμαμαι.
10)Περισυ που ειχα παει δεν θυμαμαι για γουρουνες,φετος μπορει ναχει.
11)Μην ανυσηχεις οταν εισαι εκει,επιφυλαξου για οταν γυρισεις.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παιδες λεφτα που να αλλαξω?
Στα αεροδρόμιο γενικά δεν έχουν καλή αναλογία. Άλλαξε στο αεροδρόμιο ένα μικρό ποσό, που θα σε φτάσει ως την πόλη και μετά σε οποιαδήποτε τράπεζα. Όχι σε ξενοδοχεία (κλέψιμο) και όχι σε ιδιωτικό ανταλλακτήριο εκτός κι αν είναι ανάγκη (βράδυ και οι τράπεζες είναι κλειστές). Οι ελληνικές κάρτες δουλεύουν και στα ATM με χρέωση 2-3 ευρώ περίπου ανά συναλλαγή οπότε κάντε λίγες και μεγάλες αναλήψεις και όχι πολλές μικρές.
 

colet3

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδιά. Ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει με το παρακάτω θέμα. Θέλω να ταξιδέψω τα Χριστούγεννα στους παρακάτω προορισμούς Πουκέτ-Κράμπι-Κο Σαμούι-Λανκγκαόυι (Μαλαισία). Μόνο σε αυτά τα μέρη πουθενά αλλού. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί πως πάω εκεί και αν μπορώ να τα συνδιάσω όλα αυτά μαζί. Επίσης θα ήθελα να μου αναφέρετε το μεταφορικό μέσο που μπορώ να χρησιμοποιήσω και πόσες περίπου ώρες θα κάνω να πάω, δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Γεια σας παιδιά. Ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει με το παρακάτω θέμα. Θέλω να ταξιδέψω τα Χριστούγεννα στους παρακάτω προορισμούς Πουκέτ-Κράμπι-Κο Σαμούι-Λανκγκαόυι (Μαλαισία). Μόνο σε αυτά τα μέρη πουθενά αλλού. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί πως πάω εκεί και αν μπορώ να τα συνδιάσω όλα αυτά μαζί. Επίσης θα ήθελα να μου αναφέρετε το μεταφορικό μέσο που μπορώ να χρησιμοποιήσω και πόσες περίπου ώρες θα κάνω να πάω, δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό.
Πόσες ημέρες θα πας?
 

colet3

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα Marydim.

Στους παρακάτω προορισμούς Κράμπι, Πουκέτ, Κο Σαμούι, Λανγκάουι θέλω να πάω για 10 με 12 μέρες το πολύ. Στο Πουκέτ δεν θέλω να μείνω πάνω από 1 μέρα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.986
Likes
9.507
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γιατι να πας στο Πουκετ αφου δε θα μεινεις ουτε μερα παραπανω? Και τιποτα δε θα προλαβεις να δεις , και μια μερα απο τις λιγες που εχεις θα σπαταλησεις..

Γενικα οι μερες σου δεν ειναι πολλες και θα ελεγα να σκεφτεις να αφησεις καποιο απο τα νησια απ΄εξω..2 μερες στο καθε μερος δε λεει τιποτα.Ειναι πολλα που δε θα δεις και θα μεινουν απεξω και θα μεινεις με μιση εντυπωση... Ασε το Λανγκαουι ή το Σαμουι για αλλη φορα - γνωμη μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.854
Likes
19.079
Συμφωνώ με την κυρία από πάνω...10-12 μέρες θα σου φανούν λίγες, περιορίσου σε κοντινά μέρη....άσε που Σαμούι Χριστούγεννα δεν πας λόγω καιρού, περιορίσου στην Andaman coast που έχει τον κατάλληλο καιρό.

(Δε χάνεις και τίποτα με το Σαμούι, υπάρχουν απείρως ωραιότερα μέρη στην ανατολική ακτή)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
colet3, όπως λέει και η go2dbeach είναι πολύ λίγες οι ημέρες για όλα αυτά τα μέρη.
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος για να πας στο Λανγκάουΐ από την Ταϋλάνδη πρέπει να πετάξεις είτε μέσω Μπανγκόγκ είτε μέσω Κουάλα Λουμπούρ που σημαίνει ότι θα φας πολύ χρόνο στα αεροδρόμια.

(Αν επηρεάστηκες από το προχτεσινό επεισόδιο του travel channel σε Μαλαισία ακτές και νησιά Ταϋλάνδης, σε ενημερώνω ότι η Μέγκαν έκανε αυτό το ταξίδι σε πολύ περισσότερες ημέρες από ότι διαθέτεις εσύ.)

 

colet3

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σας ευχαριστώ παιδιά. Οπότε καταλήγω να πάω πουκέτ-κράμπι αλλά θέλω και langkawi. Ξέρετε αν έχει καλό καιρό στο Langkawi τα Χριστούγεννα? Επίσης μπορείς να πάς οδικός και μετά με πλοίο απο Κράμπι Langkawi, αν ναι πόσες ώρες κάνεις, ξέρει κανείς? Μήπως υπάρχει κάποιο πλοίο που πάει από Πουκέτ Langkawi απ΄ευθείας? Τέλος επειδή δεν συμπαθώ πολύ τα αεροπλάνα, ξέρει κανείς αν πάρω τρένο από Bangkok και μέτα λεοφωρείο πόσες ώρες θα κάνω για Κράμπι? Ξέρω ότι η διαδρομή με το τρένο αξίζει πολλά. Τέλος αν ξέρει να μου πεί κανείς αν τα λεοφωρεία και τρένα τους είναι σε καλή κατάσταση το ίδιο και οι δρόμοι τους?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom