Χαλκιδική

giannis1204

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια,σας, μπηκα στο σαιτ να μαθω μερικα πράγματα για τη χαλκιδική σαν περιοχη στην οποια θέλουμε με την παρεα μου να παμε διακοπες το καλοκαίρι. από οτι διαβασα είναι καλυτερο να μεινουμε στην Καλλιθέα καθως εκει εχει κυριως καλη νυχτερινη ζωη. ομως το πρωι δεν σκοπευουμε να παμε μόνο στισ παραλιες της καλλιθέας. Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω πόσο ευκολη ειναι η μετακίνηση απο περιοχη σε περιοχη και απο το ενα ποδι στο αλλο με τις εκει συγκοινωνιες καθως δεν εχουμε αυτοκινητο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπαρχουν μονο λεωφορεια του ΚΤΕΛ και αναλογα με το που θελετε να πατε τα δρομολογια μπορει να ειναι πιο πυκνα ή πιο αραια. Για χωρια που δεν απεχουν πολυ απο την Καλλιθεα καλυτερη λυση ειναι τα ταξι. Στα κλαμπ και στην Αφυτο μπορειτε να πηγαινετε και με τα ποδια.
Στο δευτερο ποδι ειναι αρκετα δυσκολο να πατε χωρις αυτοκινητο και να γυρισετε την ιδια μερα.
 

konstantinaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή στο δεύτερο πόδι?? Σκεφτόμουν για Μαρμαρα αλλά διάβασα πως έχει πολύ κόσμο κ φασαρία κ δεν θέλω κάτι τέτοιο!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
από ποιά άποψη καλύτερη;;;
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Ισως πιο λίγο κόσμο και λιγότερη φασαρία έχει η Τορώνη και η Βουρβουρού
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Σκεφτόμουν για Τορώνη. Αλλά θα βολεύει γενικά σαν βάση από θέμα αποστάσεων??
Εξαρτάται από το πόσο όρεξη έχεις να οδηγάς. Από Τορώνη πας και Μαρμαρά το βράδυ για βόλτα, πας και από την άλλη μεριά παραλία Συκιάς, Καλαμίτσι, Πλατανίτσι, Καβουρότρυπες για μπάνιο.Δεν είναι και δίπλα αλλά δεν είναι και μακρυά.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή στο δεύτερο πόδι?? Σκεφτόμουν για Μαρμαρα αλλά διάβασα πως έχει πολύ κόσμο κ φασαρία κ δεν θέλω κάτι τέτοιο!!
Εγώ θα πρότεινα νικητή που είναι και συμπαθητικό χωριό ή όρμο Παναγιάς.Και τα δύο βολεύουν για εξορμήσεις στο δεύτερο πόδι.Ιδιατερα η Νικητή έχει κ αρκετές επιλογές για φαγητό και θυμιζει χωριό.Η Βουρβουρού μόνο αν σε βολεύει γιατι είναι μια απογοήτευση (προσωπικά)
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια,σας, μπηκα στο σαιτ να μαθω μερικα πράγματα για τη χαλκιδική σαν περιοχη στην οποια θέλουμε με την παρεα μου να παμε διακοπες το καλοκαίρι. από οτι διαβασα είναι καλυτερο να μεινουμε στην Καλλιθέα καθως εκει εχει κυριως καλη νυχτερινη ζωη. ομως το πρωι δεν σκοπευουμε να παμε μόνο στισ παραλιες της καλλιθέας. Θα ηθελα λοιπόν να ρωτησω πόσο ευκολη ειναι η μετακίνηση απο περιοχη σε περιοχη και απο το ενα ποδι στο αλλο με τις εκει συγκοινωνιες καθως δεν εχουμε αυτοκινητο.
Από Καλλιθέα σε δεύτερο πόδι είναι ταλαιπωρία γιατί σίγουρα αλλάζεις λεωφορείο. Λογικα πηγαίνεις Μουδανιά και από κει αλλάζεις για λεωφορεία που πάνε προς δεύτερο πόδι. Για πρώτο πόδι μετακινείται σχετικα εύκολα. Απλώς μη περιμένεις να είναι συνεπείς στα δρομολόγια (κοινώς θα λιαζεσαι σε στάσεις στην ερημιά)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν μας είπες για ποιά περίοδο ενδιαφέρεσαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom