Χαλκιδική

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Για διαμονή σίγουρα δεν έχει φασαρία και πολυκοσμία, στις παραλίες όμως γίνεται πλέον χαμός...
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εκτός από τις (φανταστικες) παραλίες της Χαλκιδικης, τι αλλο θα μου προτείνατε να συμπεριλάβουμε στην 8ημερη διαμονή μας στη Χαλκιδικη?
Εκδρομη/αξιοθεατο/εκδηλωση?
Θα είμαστε την πρώτη εβδομαδα του Ιουλίου με βαση μας τη Νέα Φώκαια.
Είμαστε της πεζοπορίας και επίσης θα θέλαμε να γυρίσουμε κ τα 2 πόδια,με ημερήσιες εξορμήσεις.
Έχουμε βάλει στο προγραμμα το σπήλαιο των Πετραλωνων καθως και μια συναυλία στο λόφο της Σάνης!Καμία άλλη ιδέα?Ευχαριστώ!!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εξορμησεις στο δευτερο ποδι σιγουρα που εχει τις καλυτερες παραλιες.Απο εκει και περα μπορειτε να πατε Αμμουλιανη και καμια κρουαζιερα γυρω απο το αγιο ορος αλλα αυτο θα ειναι βαρβαρη ημερησια και ισως να αξιζε διαμονη 1 μερα αμμουλιανη.Απο κει και περα μπορειτε να πατε χολομοντα στο βουνο που εχει διαδρομες που μπορειτε να κανε αλλα και στο παρκο του Αριστοτελη που ειναι διαδραστικο και ειναι στα σταγιρα(οχι σταγειρα προσοχη) που συνδυαζεται και με αρναια.Αν εξαιρεσεις παντως το β ποδι δεν θα αφηνα μερα απ οτι θαλασσα για να παω σε καποιο απο τα αλλα.Γουστα ειναι αυτα ομως.Απο εκδηλωσεις δες λιγο εδω:http://gohalkidiki.com/el/events-and-festival/
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εξορμησεις στο δευτερο ποδι σιγουρα που εχει τις καλυτερες παραλιες.Απο εκει και περα μπορειτε να πατε Αμμουλιανη και καμια κρουαζιερα γυρω απο το αγιο ορος αλλα αυτο θα ειναι βαρβαρη ημερησια και ισως να αξιζε διαμονη 1 μερα αμμουλιανη.Απο κει και περα μπορειτε να πατε χολομοντα στο βουνο που εχει διαδρομες που μπορειτε να κανε αλλα και στο παρκο του Αριστοτελη που ειναι διαδραστικο και ειναι στα σταγιρα(οχι σταγειρα προσοχη) που συνδυαζεται και με αρναια.Αν εξαιρεσεις παντως το β ποδι δεν θα αφηνα μερα απ οτι θαλασσα για να παω σε καποιο απο τα αλλα.Γουστα ειναι αυτα ομως.Απο εκδηλωσεις δες λιγο εδω:http://gohalkidiki.com/el/events-and-festival/
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!Θα κοιτάξω αυτά που προτείνεις,ώστε να οργανώσουμε το τελικό προγραμμα...Για την Αμμουλιανη το σκεφτόμουν κ εγώ,απλά η διαμονή είναι ήδη κανονισμένο κ δεν μπορεί να προστεθεί διανυκτέρευση!Σ'ευχαριστώ πάντως πολύ κ πάλι!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εκτός από τις (φανταστικες) παραλίες της Χαλκιδικης, τι αλλο θα μου προτείνατε να συμπεριλάβουμε στην 8ημερη διαμονή μας στη Χαλκιδικη?
Εκδρομη/αξιοθεατο/εκδηλωση?
Θα είμαστε την πρώτη εβδομαδα του Ιουλίου με βαση μας τη Νέα Φώκαια.
Είμαστε της πεζοπορίας και επίσης θα θέλαμε να γυρίσουμε κ τα 2 πόδια,με ημερήσιες εξορμήσεις.
Έχουμε βάλει στο προγραμμα το σπήλαιο των Πετραλωνων καθως και μια συναυλία στο λόφο της Σάνης!Καμία άλλη ιδέα?Ευχαριστώ!!
Αφού θέλεις να γυρίσεις και τα 2 πόδια θα έπρεπε να κανονίσεις να μοιράσεις τις διανυκτερεύσεις σου. Επίσης θα υπολογίσεις ότι τον Ιούλιο η κίνηση είναι πολύ αυξημένη και είναι κουραστικό να μετακινήστε από το ένα πόδι στο άλλο καθώς και προς χολομώντα, αμουλιανή κλπ, ειδικά τα Σαββατοκύριακα που γίνεται χαμός!
Το πρώτο πόδι έχει πολλά χωριά για βραδυνή βόλτα και μέρη για μπάνιο να γεμίσετε τις ημέρες σας και σίγουρα δεν θα βαρεθείτε. Προτείνω για βόλτες Καλιθέα, Πευκοχώρι, Χανιώτη, Ν. Σκιώνη, Σίβηρη, Φούρκα, Άφυτο, Σανη. Επίσης δες τα προγράμματα εκδηλώσεων στο θέατρο Σίβηρης στην Άφυτο και στο Σάνη αν σε ενδιαφέρει κάτι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός από τις (φανταστικες) παραλίες της Χαλκιδικης, τι αλλο θα μου προτείνατε να συμπεριλάβουμε στην 8ημερη διαμονή μας στη Χαλκιδικη?
Εκδρομη/αξιοθεατο/εκδηλωση?
Θα είμαστε την πρώτη εβδομαδα του Ιουλίου με βαση μας τη Νέα Φώκαια.
Είμαστε της πεζοπορίας και επίσης θα θέλαμε να γυρίσουμε κ τα 2 πόδια,με ημερήσιες εξορμήσεις.
Έχουμε βάλει στο προγραμμα το σπήλαιο των Πετραλωνων καθως και μια συναυλία στο λόφο της Σάνης!Καμία άλλη ιδέα?Ευχαριστώ!!
6-8 Ιουλιου γινεται το φεστιβαλ κινηματογραφου στον υπεροχο Παρθενωνα. Αλλα πραγματα που θα μπορουσατε να κανετε ειναι κρουαζιερα στην πανεμορφη Διαπορο ή στη Χελωνα, πεζοπορια απο το λοφο της Σανη μέχρι τον μοναδικο υδροβιοτοπο, επισκεψη στην Αρχαια Ολυνθο να θαυμασετε το ιπποδαμειο συστημα, βολτα στη μαγευτικη Αφυτο, scuba diving, snorkeling, kayak, yoga, πεζοπορια στις περιπατιτικες διαδρομες της Κασσανδρας, πτηση με αεροστατο, βολτα με ιστιοπλοικο, σαφαρι κα που δεν μου ερχονται στο μυαλο. Γενικα ο,τι τραβαει η ψυχη σας.
Μια ερωτηση μονο απο περιεργεια: Τις Φωκιες πως σας ηρθε και τις διαλεξατε για διαμονη;
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις ωραιες προτάσεις!!
Τη Νεα Φωκαια δεν την διαλεξαμε, μάλλον μας διάλεξε :D Εχω πολλες αναμνησεις απο το συγκεκριμενο μέρος, λογω κατασκηνωσης που πηγαινα για αρκετα χρονια οταν ημουν μικρη και ειπαμε να την ξαναεπισκεφθούμε μετα τέκνων αυτην τη φόρα!Εχω όμως πάνω απο 10 χρόνια να πάω και αυτο που θα θέλαμε ειναι να είμαστε σε καθημερινή "γυρα" ωστε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερη (ανεξερευνητη για εμας) Χαλκιδικη !!!
@escursione το Φεστιβαλ της Σανης το εχω τοπ στη λίστα, ειχα ξαναπαει σε συναυλια στο λόφο και ενθουσιαστηκα με το μερος. Θα κοιταξω και για θεατρο Σιβηρης τι παίζει!
@tripakias η Διάπορος και η Χελώνα που βρίσκονται?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις ωραιες προτάσεις!!
Τη Νεα Φωκαια δεν την διαλεξαμε, μάλλον μας διάλεξε :D Εχω πολλες αναμνησεις απο το συγκεκριμενο μέρος, λογω κατασκηνωσης που πηγαινα για αρκετα χρονια οταν ημουν μικρη και ειπαμε να την ξαναεπισκεφθούμε μετα τέκνων αυτην τη φόρα!Εχω όμως πάνω απο 10 χρόνια να πάω και αυτο που θα θέλαμε ειναι να είμαστε σε καθημερινή "γυρα" ωστε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερη (ανεξερευνητη για εμας) Χαλκιδικη !!!
@escursione το Φεστιβαλ της Σανης το εχω τοπ στη λίστα, ειχα ξαναπαει σε συναυλια στο λόφο και ενθουσιαστηκα με το μερος. Θα κοιταξω και για θεατρο Σιβηρης τι παίζει!
@tripakias η Διάπορος και η Χελώνα που βρίσκονται?
Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι ενας προορισμος οχι δημοφιλης που δεν εχει να προσφερει και πολλα, περα απο μια μετρια παραλια, τον πυργο και το οτι βρισκεται κοντα σε Αφυτο και Σανη.
Η Διαπορος είναι απεναντι απο τη Βουρβουρου και η Χελωνα όπως τη λεμε οι ντοπιοι (επειδη μοιαζει με χελωνα) ή Κελυφος οπως ειναι το επισημο ονομα, απεναντι απο το Μαρμαρα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ωραία,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα ψαχτουμε και ελπίζω να ανακαλυψουμε τις κρυφές ομορφιές της Χαλκιδικης!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Έλα @tripakias κόψε κάτι .. σιγά την Άφυτο.. καλή μεν αλλά για Χαλκιδική είναι λίγο πάνω από μέτριο.. Πες καμιά Σίβηρη, Ποσείδι, Χανιώτη, Πολύδροσο, Πευκοχώρι πρώτα.. εκτός και αν αναφέρεσαι πιο πολύ στον οικισμό..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έλα @tripakias κόψε κάτι .. σιγά την Άφυτο.. καλή μεν αλλά για Χαλκιδική είναι λίγο πάνω από μέτριο.. Πες καμιά Σίβηρη, Ποσείδι, Χανιώτη, Πολύδροσο, Πευκοχώρι πρώτα.. εκτός και αν αναφέρεσαι πιο πολύ στον οικισμό..
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες αν αναφερομαι στον οικισμο. Όταν λεω Αφυτος φυσικα εννοω το χωριο και οχι τα χωραφια και τα σπιτια που βρισκονται έξω απο τον οικισμο προς Καλλιθεα, Κασσανδρεια, Φωκιες.
Γελανε και οι πετρες που συγκρινεις Αφυτο με Σιβηρη και Ποσειδι. Και φυσικα οποιος θελει να κανει διακοπες με βαλκανοκαγκουρες, το καλύτερο που έχει να κανει είναι να παει Πολυχρονο, Χανιωτη, Πευκοχωρι.
Ειδικα για Χαλκιδικη η Αφυτος ειναι τοπ προορισμος. Για αυτο αλλωστε ολα τα τουριστικα πρακτορεια που φερνουν γκρουπ σε οποιαδηποτε μερος της Χαλκιδικης, εχουν ενταξει στα προγραμματα τους επισκεψη στην Αφυτο.
Δεχομαι το γουστο σου αλλα ερχεται σε πληρη αντιθεση με αυτο της πλειονοτητας των τουριστων που την κατατασσουν στα 2-3 ομορφοτερα χωρια της Χαλκιδικης (αν οχι το ωραιότερο για θερινες διακοπές).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom