Χαλκιδικη....Που να παω???

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η Αργώ είχε και πισίνα; Σωστά θυμάμαι;
Υπήρχε η παλιά Αργώ που ήταν πιο σιμπλ εντίσιον κ την πρόλαβα στα τελευταία της κ μετά άνοιξε σε άλλο σημείο η νέα με πισίνα κ πολυεπίπεδη στα πρότυπα της Αmnesia & Swing της Θεσσαλονίκης.
(Αιωνόβια νιώθω!)
Μάζευε δε τόσο κόσμο που θυμάμαι ένα καλοκαίρι πέτυχα συμφοιτητές από... Αθήνα! Και δε σπούδασα Θεσσαλονίκη εγώ. Χαμός
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Υπήρχε η παλιά Αργώ που ήταν πιο σιμπλ εντίσιον κ την πρόλαβα στα τελευταία της κ μετά άνοιξε σε άλλο σημείο η νέα με πισίνα κ πολυεπίπεδη στα πρότυπα της Αmnesia & Swing της Θεσσαλονίκης.
(Αιωνόβια νιώθω!)
Μάζευε δε τόσο κόσμο που θυμάμαι ένα καλοκαίρι πέτυχα συμφοιτητές από... Αθήνα! Και δε σπούδασα Θεσσαλονίκη εγώ. Χαμός
Μπράβο Εύα! Περνάς τις εξετάσεις με Άριστα! Κι αυτό για να θυμούνται οι παλιοί..
16545148906391218419256075354390.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.037
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Υπήρχε η παλιά Αργώ που ήταν πιο σιμπλ εντίσιον κ την πρόλαβα στα τελευταία της κ μετά άνοιξε σε άλλο σημείο η νέα με πισίνα κ πολυεπίπεδη στα πρότυπα της Αmnesia & Swing της Θεσσαλονίκης.
(Αιωνόβια νιώθω!)
Μάζευε δε τόσο κόσμο που θυμάμαι ένα καλοκαίρι πέτυχα συμφοιτητές από... Αθήνα! Και δε σπούδασα Θεσσαλονίκη εγώ. Χαμός
Πόσο πιο παλιά δηλαδή ηταν η παλιά Αργώ; Εγώ σ'αυτήν με την πισίνα πήγα στα 12 το 1994 γιατί θυμάμαι πως είχε τον τελικό του Μουντιάλ εκείνο το απογευματάκι. Εδώ πρόλαβα Λαγουδερα στην Καλλιθέα.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
γλυκά μπορεί να μην τρώμε, ιταλική κουζίνα τρώμε ομως(με μέτρο , sic :haha: ) οπότε
@evaT
@psilos3
και οβελιξ θα παμε και Αρετη για κρεας/ψαρι θα παμε,και ethnic beach bar θα πάμε.

@Kyriakao
@evaT
βλεπω ότι το 2ο απεκτησε μεγαλο φαβορι το Νεο Μαρμαρά,οπότε μαλλον λυθηκε κι αυτό το ζήτημα.θα μελετησω λιγο αυτα που έχετε γράψει για 3ο πόδι και νομίζω ότι το σκελετό του ταξιδιού τον έχουμε.

Νικήτη σίγουρα με όσα γράφετε είναι must avoid to stay ,με τα δικα μας κριτήρια,όπως και Καλλιθεα/Πευκοχώρι. για μια βολτα για καμια ωρα,ετσι να μας φυγει η περιεργεια,αμα βολεψει το προγραμμα, ειναι οκ ,αλλα μεχρι εκει.

@tripakias
αυτο το "βλεποντας και κανοντας" φαινεται καλη λυση οντως διοτι
To προβλημα με μενα και την κοπελα μου ειναι οτι ποτέ δεν προλαβαινουμε να δουμε ολα οσα θελουμε στα ταξιδια,γιατι ειμαστε απληστοι και αχορταγοι και παντα καποιος ντοπιος ή γνωστος θα μας προτεινει και κατι ακομα τελευταια στιγμη,οπότε ξαφνικά αλλαζουν οι προτεραιοτητες και τα σχεδια του ταξιδιου. μεχρι περσι μας ετρωγαν τα πηγαινε ελα,με πολλες ωρες οδηγηση καθε μερα για να δουμε τα οσο πιο πολλα μπορουμε.
το προβλημα ηταν η δεσμευτικοτητα λογω αεροπορικων/ακτοπλοικων και η προπληρωση/κρατηση 1 και μονο καταλυματος.
στη αρχη λεγαμε να κανουμε το ιδιο και φετος αλλα ειναι σκοτωμα να πηγαινοερχομαστε απο ποδι σε ποδι καθε μερα. το παθημα εγινε μαθημα.οποτε 1 καταλυμα σε καθε ποδι σιγουρα και σκεφτομαστε μηπως το αφησουμε στο φλου ,χωρις δεσμευσεις σε καταλυματα μηπως και πχ θελουμε να κατσουμε αφυτο μια μερα παραπανω ή μηπως θελουμε και 2η μερα 3ο ποδι κτλ κτλ.
ξεκθαρα παντως δε θα πληξουμε και σιγουρα εχει παρα πολλα να κανουμε και πρεπει να μελετησω παλι τα μηνυματα σας!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.037
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
γλυκά μπορεί να μην τρώμε, ιταλική κουζίνα τρώμε ομως(με μέτρο , sic :haha: ) οπότε
@evaT
@psilos3
και οβελιξ θα παμε και Αρετη για κρεας/ψαρι θα παμε,και ethnic beach bar θα πάμε.

@Kyriakao
@evaT
βλεπω ότι το 2ο απεκτησε μεγαλο φαβορι το Νεο Μαρμαρά,οπότε μαλλον λυθηκε κι αυτό το ζήτημα.θα μελετησω λιγο αυτα που έχετε γράψει για 3ο πόδι και νομίζω ότι το σκελετό του ταξιδιού τον έχουμε.

Νικήτη σίγουρα με όσα γράφετε είναι must avoid to stay ,με τα δικα μας κριτήρια,όπως και Καλλιθεα/Πευκοχώρι. για μια βολτα για καμια ωρα,ετσι να μας φυγει η περιεργεια,αμα βολεψει το προγραμμα, ειναι οκ ,αλλα μεχρι εκει.

@tripakias
αυτο το "βλεποντας και κανοντας" φαινεται καλη λυση οντως διοτι
To προβλημα με μενα και την κοπελα μου ειναι οτι ποτέ δεν προλαβαινουμε να δουμε ολα οσα θελουμε στα ταξιδια,γιατι ειμαστε απληστοι και αχορταγοι και παντα καποιος ντοπιος ή γνωστος θα μας προτεινει και κατι ακομα τελευταια στιγμη,οπότε ξαφνικά αλλαζουν οι προτεραιοτητες και τα σχεδια του ταξιδιου. μεχρι περσι μας ετρωγαν τα πηγαινε ελα,με πολλες ωρες οδηγηση καθε μερα για να δουμε τα οσο πιο πολλα μπορουμε.
το προβλημα ηταν η δεσμευτικοτητα λογω αεροπορικων/ακτοπλοικων και η προπληρωση/κρατηση 1 και μονο καταλυματος.
στη αρχη λεγαμε να κανουμε το ιδιο και φετος αλλα ειναι σκοτωμα να πηγαινοερχομαστε απο ποδι σε ποδι καθε μερα. το παθημα εγινε μαθημα.οποτε 1 καταλυμα σε καθε ποδι σιγουρα και σκεφτομαστε μηπως το αφησουμε στο φλου ,χωρις δεσμευσεις σε καταλυματα μηπως και πχ θελουμε να κατσουμε αφυτο μια μερα παραπανω ή μηπως θελουμε και 2η μερα 3ο ποδι κτλ κτλ.
ξεκθαρα παντως δε θα πληξουμε και σιγουρα εχει παρα πολλα να κανουμε και πρεπει να μελετησω παλι τα μηνυματα σας!!!
Κι εμένα επειδή είναι περίεργο και λαίμαργο το μάτι μου ακολουθώ πάντα το πρόγραμμα "χωρίς πρόγραμμα".

Καλλιθέα θα περάσετε με το αυτοκίνητο έτσι κι αλλιώς και θα την δείτε. Δεν είναι ανάγκη να κατεβείτε εκτός κι αν θέλετε να πάρετε κανένα καφέ/νερό. Αν σας αρέσει κάντε καμία βόλτα, τι να πω; Για το μόνο πράγμα που θα σπαταλουσα χρόνο είναι για τη θέα από την πλατεία προς το θάλασσα. Επίσης έχει πολύ μεγάλη παραλία, καλή θάλασσα και φθηνά μπιτσομπαρα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πόσο πιο παλιά δηλαδή ηταν η παλιά Αργώ; Εγώ σ'αυτήν με την πισίνα πήγα στα 12 το 1994 γιατί θυμάμαι πως είχε τον τελικό του Μουντιάλ εκείνο το απογευματάκι. Εδώ πρόλαβα Λαγουδερα στην Καλλιθέα.
1986-87 άστα πολύ νιάτο!
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Καλλιθέα θα περάσετε με το αυτοκίνητο έτσι κι αλλιώς και θα την δείτε. Δεν είναι ανάγκη να κατεβείτε εκτός κι αν θέλετε να πάρετε κανένα καφέ/νερό. Αν σας αρέσει κάντε καμία βόλτα, τι να πω; Για το μόνο πράγμα που θα σπαταλουσα χρόνο είναι για τη θέα από την πλατεία προς το θάλασσα. Επίσης έχει πολύ μεγάλη παραλία, καλή θάλασσα και φθηνά μπιτσομπαρα.
η αρνητικη διαφημιση ειναι καλυτερη απο την καθολου διαφημιση,χαχα,κι επειδη ειμαστε περιεργοι λογικα μια σταση θα την κανουμε,ετσι να ξερουμε τι βαθμός τουριστίλας/καγκουρίλας υπάρχει και να δουμε και την ωραία θέα που λες
 
Last edited:

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Συμφωνώ και επαυξάνω για όλα όσα ανέφεραν τα παιδιά στα προηγούμενα ποστ. Αν θέλεις την άποψη μου πάντως για το δεύτερο πόδι, εγώ θα το έσπαγα και αυτό σε δύο κομμάτια. Κάποιες μέρες στον Μαρμαρά και κάποιες μέρες στην Σάρτη. Οι αποστάσεις δεν είναι και τόσο κοντινές και θα χάσετε πολύ χρόνο στον δρόμο. Πάτε Μαρμαρά, κάνετε μπάνιο στις Παραλίες δυτικά του Μαρμαρά, φεύγετε, πάτε Τριστινίκα (οπωσδήποτε) και συνεχίζετε να τον επόμενο σας σταθμό την Σάρτη από όπου μπορείτε άνετα να επισκεφτείτε τις παραλίες στο Βόρειο μέρος του ποδιού που ανέφεραν τα παιδιά (θα προσθέσω και την Ακτή Ονείρου!!!). Φεύγοντας πάτε στην παραλία Καρύδι ή όρμο Παναγιάς και είστε κομπλέ!!!
Πρώτο πόδι για μπάνιο καθημερινή στο Παλιούρι και στην αγαπημένη μου Φούρκα. Διαμονή σίγουρα στην Άφυτο.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
@evripidis4 και μενα μου περνουσε απο το νυαλο να σπασω τις μερες διαμονης στο 2ο ποδι σε 2 καταλυματα/τοποθεσιες. μαλλον ετσι θα κανουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.037
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Να προσθέσω και δύο μέρη ιδιαίτερου φυσικού καλους στο 1ο πόδι. Το ένα είναι η Μαυρομπαρα, μια λίμνη (μικρή μην φανταστείτε) με προστατευόμενα είδη νεροχελώνας και το άλλο είναι ο υδροβιότοπος στη Σάνη, δύο έλη που συνορεύουν με το Sani Resort και τις φυλακές Κασσάνδρας όπου τον επισκέπτονται σχεδόν τα μισά είδη πτηνών που υπάρχουν στην Ελλάδα και διάφορα αμφίβια (χελώνες, βατράχια, φίδια κλπ.). Όποιος πάει καλό είναι αν γίνεται να έχει κι ένα ζευγάρι κιάλια.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ν. Μαρμαράς και μόνο. Ας πούμε ότι έχει κάποια γραφικότητα, σίγουρα όμως έχει μια στοιχειώδη νυχτερινή ζωή (δε θα τρελαθείς αλλά δε φταις εσύ που γεννήθηκες σε λάθος εποχή και δεν πρόλαβες την εποχή της Αργώ που γινόταν χαμούλης) . 'Ενα ποτάκι θα το πιείτε ευχάριστα πάντως.
Θα λατρέψετε τη διαδρομή μετά το Μαρμαρά προς Πόρτο Κουφό. Στην Τριστινίκα θα ψάξετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το beach bar Ethnik στο οποίο θα νομίσετε ότι είστε κάπου στην Καραιβική (λόγω διακόσμησης κι όχι θάλασσας) και με ευχαριστείς αργότερα ;)
Από την άλλη πλευρά δε θα χάσεις τις Καβουρότρυπες και τον Αρμενιστή (ειδικά αν βρεθείς καθημερινές θα νιώσεις ότι βρήκες τον παράδεισο) κι αν δεν φυσάει τα Τηγάνια.
Πιο πάνω θα πας Βουρβουρού με τα μικρά υπέροχα κολπάκια και θα φας στον Οβελίξ που είναι κάτι σα "νόμος" για τους Σαλονικείς. Πίτσα με λεπτή ζύμη σε μέγεθος μισό τετραγωνικό μέτρο και απίστευτη μακαρονάδα a-la-boda (αν σ αρέσει η κόκκινη σάλτσα) ή πένες με 4 τυριά (η δική μου αγαπημένη).
Αυτά μόνο οι ντόπιοι θα στα πούμε οπότε πάρε τεφτέρι και γράφε...

Η Νικήτη μια αηδία έγινε, πολύς κόσμος, εκατομμύρια παιδάκια και μετά την ανάπλαση έγινε απλά μια τουριστίλα και μισή....
το Ethnik ητνα το αγαπημενο μου μερος για καμια δεκαετια...τελευταιες δυο φορες ομως η θαλασσα ειχε ενα χρωμα λες και αδειασαν μεσα ολο τον βοθρο απο το δευτερο ποδι και δεν ξαναπηγα...
υποθετω οτι ειχε να κανει κατι με τον καιρο, θαλασσια ρευματα η δεν ξερω τι...παντως ηταν σκετη απγοητευση το χρωμα...ακομα κανουν ελευθερο εκει?

αλλες εποχες...καλα που τις προλαβα.

Πόσο πιο παλιά δηλαδή ηταν η παλιά Αργώ; Εγώ σ'αυτήν με την πισίνα πήγα στα 12 το 1994 γιατί θυμάμαι πως είχε τον τελικό του Μουντιάλ εκείνο το απογευματάκι. Εδώ πρόλαβα Λαγουδερα στην Καλλιθέα.
οχι ρε φιλε... Λαγουδερα...τι ειπες τωρα

δεν διαβαζω αλλο γιατι μελαγχολησα

οχι ρε φιλε... Λαγουδερα...τι ειπες τωρα

δεν διαβαζω αλλο γιατι μελαγχολησα
Λαγουδέρα, Σπιτάκι,... Sani Festival... μποτιλιάρισμα στο «πήγαινε» και στο «έλα» ... camping του ΑΠΘ.. Gerakina, , Pallini, η μυτη στο ποσειδι, η παραλια στο Σαννι, καθιερωμενη εβδομαδα στον Αρμενιστη μετα το τελος της εξεταστικης, ελευθερο camping στο Ethnik, και ποσσα αλλα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom