Χαλκιδικη....Που να παω???

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ωπα,την ξέρεις και με το χαιδευτικό της :)

Αρχές της δεκαετίας του 80.Τα Τηγάνια τότε ήταν παντελώς άγνωστα.Οσα χρόνια πηγαίναμε μόνο μια φορά πετύχαμε ένα ζευγάρι στην πρώτη παραλία.Ο κόσμος που πήγαινε προς εκείνες τις περιοχές άρχισε να τα μαθαίνει όταν ξεκίνησε η χάραξη των δρόμων για το φαραωνικό έργο που σχεδιάζεται να γίνει εκεί από 3 συνεταιρισμούς.Οι φωτογραφίες που βάζω είναι από το 1982 ;):cool:
View attachment 395276 View attachment 395277 View attachment 395278 View attachment 395279
και ένα ξημέρωμα με τον ήλιο να βγαίνει πίσω από τον Αθω

View attachment 395280
Τα Τηγάνια στα 90s δεν τα προτιμούσαν κυρίως γυμνιστές;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
γλυκά μπορεί να μην τρώμε, ιταλική κουζίνα τρώμε ομως(με μέτρο , sic :haha: ) οπότε
@evaT
@psilos3
και οβελιξ θα παμε και Αρετη για κρεας/ψαρι θα παμε,και ethnic beach bar θα πάμε.

@Kyriakao
@evaT
βλεπω ότι το 2ο απεκτησε μεγαλο φαβορι το Νεο Μαρμαρά,οπότε μαλλον λυθηκε κι αυτό το ζήτημα.θα μελετησω λιγο αυτα που έχετε γράψει για 3ο πόδι και νομίζω ότι το σκελετό του ταξιδιού τον έχουμε.

Νικήτη σίγουρα με όσα γράφετε είναι must avoid to stay ,με τα δικα μας κριτήρια,όπως και Καλλιθεα/Πευκοχώρι. για μια βολτα για καμια ωρα,ετσι να μας φυγει η περιεργεια,αμα βολεψει το προγραμμα, ειναι οκ ,αλλα μεχρι εκει.

@tripakias
αυτο το "βλεποντας και κανοντας" φαινεται καλη λυση οντως διοτι
To προβλημα με μενα και την κοπελα μου ειναι οτι ποτέ δεν προλαβαινουμε να δουμε ολα οσα θελουμε στα ταξιδια,γιατι ειμαστε απληστοι και αχορταγοι και παντα καποιος ντοπιος ή γνωστος θα μας προτεινει και κατι ακομα τελευταια στιγμη,οπότε ξαφνικά αλλαζουν οι προτεραιοτητες και τα σχεδια του ταξιδιου. μεχρι περσι μας ετρωγαν τα πηγαινε ελα,με πολλες ωρες οδηγηση καθε μερα για να δουμε τα οσο πιο πολλα μπορουμε.
το προβλημα ηταν η δεσμευτικοτητα λογω αεροπορικων/ακτοπλοικων και η προπληρωση/κρατηση 1 και μονο καταλυματος.
στη αρχη λεγαμε να κανουμε το ιδιο και φετος αλλα ειναι σκοτωμα να πηγαινοερχομαστε απο ποδι σε ποδι καθε μερα. το παθημα εγινε μαθημα.οποτε 1 καταλυμα σε καθε ποδι σιγουρα και σκεφτομαστε μηπως το αφησουμε στο φλου ,χωρις δεσμευσεις σε καταλυματα μηπως και πχ θελουμε να κατσουμε αφυτο μια μερα παραπανω ή μηπως θελουμε και 2η μερα 3ο ποδι κτλ κτλ.
ξεκθαρα παντως δε θα πληξουμε και σιγουρα εχει παρα πολλα να κανουμε και πρεπει να μελετησω παλι τα μηνυματα σας!!!
Nick είμαι σίγουρη ότι χάθηκες με τόσες πληροφορίες που σου δόθηκαν απλόχερα από τα μέλη της παρέας μας!
Ως Θεσσαλονικιά γέννημα θρέμμα που δεν έχω δει ούτε το ένα τρίτο από τις παραλίες που αναφέρθηκαν θα σου προτείνω και εγώ τα εξής:
Υπέροχες πολλές παραλίες της Χαλκιδικής αλλά πόσες πια αξίζει να δείς;
Καλύτερα να εστιάσεις και σε άλλα σημεία ενδιαφέροντος της περιοχής..
Η Αρναία είναι με διαφορά το πιο όμορφο χωριό της Χαλκιδικής με ωραίες διαδρομές ανάμεσα σε υπέροχα αναστηλωμένα παραδοσιακά σπίτια. Θα την συνδύαζα με το Πάρκο του Αριστοτέλη και τα Αρχαία Στάγειρα.
Ακολουθεί η πανέμορφη Άθυτος που έχει και νυχτερινή ζωή αλλά δεν έχει και καμμία σπουδαία θάλασσα. Είναι ωραίο μέρος για να μείνεις 3 βράδια αλλά απέφυγε το Σαββατοκύριακο γιατί γίνεται χαμός από κόσμο
Βέβαια οι ωραιότερες παραλίες του 1ου ποδιού βρίσκονται στο Παλιούρι και απέχουν αρκετά από την Αθυτο γιατί υπάρχει πάντα κυκλοφοριακό πρόβλημα που από Παρασκευή απόγευμα έως Κυριακή βράδυ γίνεται εφιαλτικό!!! Προτίμησε καθημερινές για τη διαμονή σου στο 1ο πόδι και μην ξεχάσεις να επισκεφτείς ένα από τα πολυτελή beach bar ανάμεσα σε Χανιώτη και Παλιούρι για να δείς το Θεσσαλονικιώτικο life style! Το Σαββατοκύριακο δεν έχεις πολλές ελπίδες να βρεις ξαπλώστρα σε κάποιο από αυτά τα μπιτσόμπαρα...
Ενδιαφέρον εχει και ο παραδοσιακός οικισμός Παρθενώνας κοντά στον Μαρμαρά.
Στο τρίτο πόδι θα έβαζα 2 τουλάχιστον διαμονές για να κάνω μία ημερήσια εκδρομή στην Αμμουλιανή με το φεριμπότ και την εκδρομή με το καραβακι που ξεκιναει απο την Ουρανούπολη και βλέπεις τα μοναστήρια στην δυτική πλευρα του Αγίου Όρους. Εαν εχεις τηλεφακό θα βγαλεις ωραιες φωτογραφίες!
Τέλος, στην ορεινή Χαλκιδική τσέκαρε και την περιοχή Καταρράκτες Βαρβάρας που είναι ένα απίστευτης ομορφιας φυσικό τοπίο! Ο δε δρόμος που συνδέει τους καταρρακτες με την Αρναία είναι απλα υπέροχος με δέντρα να τον σκεπάζουν. Η ωραιότερη διαδρομή της Χαλκιδικής το φθινόπωρο!
Στο 2ο πόδι θα εμένα κάπου κοντά στον Μαρμαρά για να βρω και λίγη ζωή το βράδυ...
Η γνώμη μου είναι να μην εστιάσεις μόνο στις παραλίες της Χαλκιδικής γιατί ανάλογα με τον καιρό και τον αέρα δεν θα τις βρείς όλες τόσο ονειρικές όσο φαίνονται στις φωτογραφίες...
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
@Elena2508 σίγουρα δεν εχω πρόθεση να εστιασω μόνο σε παραλίες. Άλλωστε το έγραψα, οτι με ενδιαφέρει να δω αξιοθέατα, αρχαιολογικους χώρους, μουσεία, μνημεία, παρκα, τοπία, φυσικές ομορφιές κτλ.
Χρήσιμες πληροφορίες και απο τη μεριά σου.
Όσο για την πολυκοσμία και την κίνηση θελω να πιστεύω πως τελη Ιουνίου ή αρχές Ιουλίου δε θα είναι τόσο τραγικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ακολουθεί η πανέμορφη Άθυτος που έχει και νυχτερινή ζωή αλλά δεν έχει και καμμία σπουδαία θάλασσα. Είναι ωραίο μέρος για να μείνεις 3 βράδια αλλά απέφυγε το Σαββατοκύριακο γιατί γίνεται χαμός από κόσμο
Νταξ μπορεί να μην έχει και την καλύτερη παραλία αλλά έχει πάρα πολύ καθαρά νερά. Ενδεικτικό πως στα σημεία που η παραλία είναι βραχώδης υπάρχουν καφέ φύκια και πολλοί αχινοί όπου είναι σημαντικοί βιοδεικτες της καθαρότητας των νερών.

IMG_20220609_124950.jpg


Η παραλία Βάρκες στην Άφυτο απο το Φορτούνα. (για τον φίλο @turms)
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Νταξ μπορεί να μην έχει και την καλύτερη παραλία αλλά έχει πάρα πολύ καθαρά νερά. Ενδεικτικό πως στα σημεία που η παραλία είναι βραχώδης υπάρχουν καφέ φύκια και πολλοί αχινοί όπου είναι σημαντικοί βιοδεικτες της καθαρότητας των νερών.

View attachment 395407

Η παραλία Βάρκες στην Άφυτο απο το Φορτούνα. (για τον φίλο @turms)
Αχινοι;;;;; 😱😱😱
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η παραλία της Αφύτου έχει μήκος περι τα 4-5 χλμ και σε πολλά σημεία της έχει βράχια και αχινούς. Αυτά τα σημεία είναι και τα πιο κεντρικά. Αντίθετα στην αριστερή άκρη είναι η παραλία Βάρκες που είναι στο μεγαλύτερο τμήμα της αμμώδης και στη δεξιά άκρη είναι ο Άγιος Νικόλαος (γνωστή ως Λιόση λόγω του μπιτς μπαρ, η πραγματική Λιόση είναι πιο πέρα) όπου αν και με πλάκες στην αρχή της στη συνέχεια είναι αμμώδης με τιρκουάζ νερά. Ο πολύς κόσμος και κυρίως οι Έλληνες επειδή βαριουνται να περπατήσουν καταλήγουν συχνά στα κεντρικά βραχώδη τμήματα όπου υπάρχουν και αχινοί. Εξού και η φήμη πως στην Άφυτο δεν έχει καλή παραλία. Ένας άλλος λόγος είναι πως τα μπιτς μπαρ είναι αρκετά ακριβά σε σύγκριση με τα περισσότερα στην υπόλοιπη Χαλκιδική και όχι και τόσο "ευγενικά" πολλές φορές
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Αρα για να αποφυγω αχινούς απλά παω στο αμμωδες κομματι;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αρα για να αποφυγω αχινούς απλά παω στο αμμωδες κομματι;
Ε ναι. Ή να βλέπεις να μεσα να μην τους πατήσεις. Αλλά αυτό προϋποθέτει να μην έχει κύμα και να έχεις μια εμπειρία. Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα είναι καιρός για μπάνιο το τριήμερο.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ε ναι. Ή να βλέπεις να μεσα να μην τους πατήσεις. Αλλά αυτό προϋποθέτει να μην έχει κύμα και να έχεις μια εμπειρία. Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα είναι καιρός για μπάνιο το τριήμερο.
Καλα δε θα παμε το 3ημερο Χαλκιδική αργότερα θα πάμε, αλλα το να τους αποφύγουμε είναι σημαντικό. Οταν πας ταξιδι και διακοπές, για μπάνιο θες να το απολαύσεις, χωρίς να αγχώνεσαι και, χωρίς να σκέφτεσαι. Αμα ειναι να σκέφτεσαι ότι έχει αχινούς, καρχαρίες, κυμα, έχει πέτρες και βραχια, μήπως γλιστρησω, μήπως βρέξει κτλ, καληνύχτα.
Στο μεταξύ ηδη εγω μια φορά πάτησα αχινούς και γέμισα δεκάδες βελόνες(στην Αγια Μαρινα πριν το Λαγονήσι) και επειδή κατάφερα να βγαλω ελάχιστες μόνος μου, αναγκάστηκα να παω σε χειρουργό μερικές μέρες μετά να μου τις βγάλει, οπότε δε θέλω μια από τα ίδια φυσικά
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλα δε θα παμε το 3ημερο Χαλκιδική αργότερα θα πάμε, αλλα το να τους αποφύγουμε είναι σημαντικό. Οταν πας ταξιδι και διακοπές, για μπάνιο θες να το απολαύσεις, χωρίς να αγχώνεσαι και, χωρίς να σκέφτεσαι. Αμα ειναι να σκέφτεσαι ότι έχει αχινούς, καρχαρίες, κυμα, έχει πέτρες και βραχια, μήπως γλιστρησω, μήπως βρέξει κτλ, καληνύχτα.
Στο μεταξύ ηδη εγω μια φορά πάτησα αχινούς και γέμισα δεκάδες βελόνες(στην Αγια Μαρινα πριν το Λαγονήσι) και επειδή κατάφερα να βγαλω ελάχιστες μόνος μου, αναγκάστηκα να παω σε χειρουργό μερικές μέρες μετά να μου τις βγάλει, οπότε δε θέλω μια από τα ίδια φυσικά
Αν θες να πας Αθυτο για μπάνιο πήγαινε τέρμα αριστερά, παραλία Βάρκες μετά τη μεγάλη πέτρα και το Ακρογυαλο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως μικρος θυμαμαι το μπανιο ηταν παντα μια περιπετεια....σχεδον παντου ειχε μια αχινους, μια μεδουσσες...
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Η Αφυτος ή Αθυτος είναι με διαφορά το ομορφότερο χωριό στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής. Είναι εξαιρετική επιλογή για φαγητό και ποτό. Το μπάνιο όμως εκεί δεν είναι και από τις καλύτερες εμπειρίες.... Το μόνο σημείο που έχει άμμο είναι αμέσως μετα από το LIMNA BEACH μάλλον εκεί που περιγράφει ο @tripakias. Στις φωτογραφιες ειναι η παραλια ακριβως μπροστα απο το LIMNA που ειναι η συνηθισμενη εικονα σε ολη την Αθυτο
20210716_140248.jpg
20210716_141707.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom