Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
lullu απο πού μας κάνεις ανταπόκριση?????
άκουσες για φαί και μπήκες ε???? θα τα πούμε εμείς οι δύο!!!:D
τι θα γίνει τελοσπάντων με τα χανι'α.....παιζουν απο την ανοιξη μέχρι τώρα....και θα συνεχίσουν.....νομιζω συναγωνίζονται την ταυλάνδη σε πληροφορίες...ισως και κανενας αλλος προορισμος να μην εχει παιξει τόσο πολύ....
συνεχίστε ακαθεκτοι!!!ξερουμε εσεις εκει κάτω ειστε αυταρκεις και ....αυτόνομοι...οπότε μονοπωλειτε και το forum...αλλά σας αγαπάμε...τι να κανουμε...ας οψονται οι συγγενειες....
να προσθεσω λοιπον και εγω το λεβεντη στον ανω σταλό και να συμφωνησω με τα ραβδουχα και το θαλασσινο αγερι..
αντε.. τον σεπτεμβρη που θα κατεβω με τα τοσα που θα εχω μαθει θα κανω και την ξυπνια στους χανιώτες!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
lullu απο πού μας κάνεις ανταπόκριση?????
άκουσες για φαί και μπήκες ε???? θα τα πούμε εμείς οι δύο!!!:D
:p:pΧΑΧΑ....ανταποκριση απο Πυλο πολη του Νεστωρα και του Ναυαρινουκαι του Τσικλιτηρα!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap::clap:
 

marioso77

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
γεια σου μανο!καλως να μας ορισεις στα ομορφα χανια μας!
εγω θα σου προτινω μερικα ταβερνακια και μεζεδοπωλεια που εχω παει και εχω μεινει ευχαριστημενη,
-τα χαλκινα,μεζεδοπωλειο στο παλιο λιμανι με θεα το φαρο!ωραιο φαγητο και φτηνο!
εαν πας να φας γεμιστα μανιταρια με παστρουμα,τηγανια (χοιρινο τηγανιτο),συκωτακια με αροσμαρι!
-το διαχρονικο,επεισης μεζεδοπωλειο στο κουμ καπι τελειο για ουζακι!παρτε μια ποικιλια για 2 η' 4 ατομα,εχει απο ολα μεσα!
-ταμαμ,εκπληκτικο φαγητο μεσα στην πολη πολη σε ενα στενακι,νομιζω οτι η οδος ειναι κονδυλακη.
-ταβερνα δροσοσταλια στους αρμενους,λιγο πιο εξω απο τα χανια,ωραιο φαγητο και τρομερη ατμοσφαιρα!
-ταβερνα ριζιτικο στον τζιτζιφε,εκει θα φας παραδοσιακα φαγητα οπως στακα,τσιγαριαστο,κοκκορα κοκκινιστο κτλ.
και επειδη μπορω να γραφω πολυ ωρα ακομα,απλα πες μας σε ποια περιοχη θα μετακινηθεις που να μην σου γραφουμε για αλλες περιοχες και σε κουρασουμε.

σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες... εγω θα μείνω στο μαλεμε οποτε θα κινουμε απο χανια μεχρι καστελι και θα κανω και καμια εκδρομη προς τισ ωραιες παραλιες και ισωσ και ρεθυμνο αν προλαβω...
και μια σημείωση... μαριο με λενε...
 

marioso77

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
:D:D να συμπληρωσω τη λιστα του:clap: Ρεθυμνου:clap:...:p
Θαλασσινο αγερι η πιο καλη ψαροταβερνα στα Χανια\
Ντον Ροζαριο ιταλικη κουζινα στα Ραβδουχα και τωρα προκειται να ανοιξει και στο πλατανι λιγο εξω απο τα χανια στη εθνικη για Ρεθυμνο
Στη Πλακα Αποκορωνου η ταβερνα του Μιχαλη του Ευθημακη στη παλτεια .
Στα Αφρατα στο χωριο ενα μικρο ταβερνακι στη πλατεια , ονομα δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη , αλλα ειναι αριστερα πανω στη πλατεια.....και κατω περνα ο δρομος για τη παραλια Αφρατα..
Μαραθι η ταβερνα Λουκουλος και η ψαροταβερνα του Πατρελακη.
Μεσα στα Χανια μια αλλη ωραια λυση ειναι η μπυρερια του Ρουντι
Η Αυλη στη Νεα Χωρα ..
Καλη ορεξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap:

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες... η ραβδουχα ομωσ προς τα που πεφτει.??
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες... η ραβδουχα ομωσ προς τα που πεφτει.??
Η Ραβδουχα ειναι βορεια του Νομου προς Φαλασσαρνα.....δεν ειναι για μπανιο εχει κατι τεραστειες πλακες μεσα στη θαλασσα δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεις σε καποια σημεια να κανεις μπανιο..εχει πολυ καλο φαγητο...οπου και να πας....και σουπερ ηλιοβασιλεμα
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
κορίτσια ευχαριστώ πολύ και εγώ.κράτησα όλες τις διευθύνσεις γιά φαγητό.τώρα κανένα καλό μπαράκι σε Χανιά και Ρέθυμνο?αν είναι δυνατόν μέσα στις πόλεις και γιά καπνιστές!:p
 

marioso77

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
καλημερα ... σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε... το σίγουρο είναι δεν θα παω σε ολα αυτα οχι γιατι δεν θελω, αλλα αν παω σε ολα αυτα δεν θα με χωραει η μπουκαπορτα του πλοιου ....
και μια ερωτηση σχετικα με μια παραλια που με εχει μπερδεψει... τα φαλασαρνα είναι κοντα σε μια παραλια που λεγεται λονγκ μπητσ? μηπως είναι ιδια αυτη η παραλία? γιατι απο φωτο που εχω δει μοιάζουν πολυ...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλημερα ... σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε... το σίγουρο είναι δεν θα παω σε ολα αυτα οχι γιατι δεν θελω, αλλα αν παω σε ολα αυτα δεν θα με χωραει η μπουκαπορτα του πλοιου ....
και μια ερωτηση σχετικα με μια παραλια που με εχει μπερδεψει... τα φαλασαρνα είναι κοντα σε μια παραλια που λεγεται λονγκ μπητσ? μηπως είναι ιδια αυτη η παραλία? γιατι απο φωτο που εχω δει μοιάζουν πολυ...

Η long beach είναι μια από τις πλαζ των Φαλασαρνων. εκει γίνεται το beach party το πρ'ωτο Σάββατο του Αυγούστου, φέτος θα γίνει το δεύτερο. ποιό οικογενειακή και ποιό όμορφη είναι η πλαζ της Αγ. Παρασκευής
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
κορίτσια ευχαριστώ πολύ και εγώ.κράτησα όλες τις διευθύνσεις γιά φαγητό.τώρα κανένα καλό μπαράκι σε Χανιά και Ρέθυμνο?αν είναι δυνατόν μέσα στις πόλεις και γιά καπνιστές!:p[/quote

λοιπον,στα χανια θα βρεις πολλα μπαρακια οπως και στο ρεθυμνο!
ας ξεκινησουμε με τα χανια,
στο παλιο λιμανι ειναι καμποσα,ενα πολυ ωραιο ειναι το σαφραν και παραδιπλα του το παλλας.και στα δυο πινεις το ποτο σου κυριολεκτικα πανω στην θαλασσα.
απο την αλλη μερια,στο κουμ καπι, ειναι το γκρεκο!πολυ καλο και αυτο,ασε που περνανε οι παντες απο εκει.
ολα τα παραπανω ειναι για νωρις πρωτο ποτο και χαλαρη κατασταση,αν τωρα θες κατι πιο δυνατο μπορεις να πας αγια μαρινα και πλατανια.
και ξεκιναμε!
1ο το ντεστιλ
2ο το σαβι
3ο το βαρελαδικο
4ο ο μυλος (αυτο μονο ειναι πλατανια)
σε οποιο απο αυτα πας θα σου προτεινα να μην πας σαββατο βραδυ γιατι θα γινεται χαμος.

για το ρεθυμνο τωρα,
υπαρχει στο δημοτικο παρκινγκ απο πανω ενας πεζοδρομος που εχει μονο καφετεριες και μπαρακια,η περιοχη ονομαζεται πασαρελα και καταλαβαινεις γιατι......
εκει μπορεις να πιεις ποτο χαλαρα και μετα να συνεχισεις σε καποιο απο τα μεγαλα κλαμπακια του ρεθυμνο στην περιοχη πλατανιας!( οχι χανιων,ρεθυμνης!)
και σε ολα τα μπαρακια καλη μου καπνιζουμε ακομα!

το μετρο δεν εχει ακομα να ισχυει ευτυχως!
καλη διασκεδαση!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
στο ταμαμ που προτεινε η ευα να πας οπωσδηποτε φοβετο φαγητο. επισης οπως θα πηγαινεις στα φαλασαρνα λιγο πριν φτασεις και αφου εχεις περασει και το τελευταιο χωριο, στα αριστερα του δρομου ειναι 2 ταβερνες με φοβερη θεα στην παραλια. κατσε στην επανω απο τις δυο και παρε "τσιγαριαστο αρνι" μια τοπικη σπεσιαλιτε. επισης στα χανια ωραιο ψαρι εχω φαει στο καρναγιο που ειναι στο παλιο λιμανι
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ένα είναι το μπαράκι στα χανιά μέσα .
"συναγωγή" με κλίμα και μουσική.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ένα είναι το μπαράκι στα χανιά μέσα .
"συναγωγή" με κλίμα και μουσική.
πωπω αυτο το ειχα ξεχασει......
εχω να παω απο τοτε που ημουν μικρη και πηγαινα σχολειο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.851
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom