Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μια χαρά ακούγεται!
Στην επομένη επίσκεψη Ηράκλειο λογικά θα μπεί στο πρόγραμμα!
Στο παζινό μάλλον θα πάμε κάποια απο αυτές τις μέρες και θα επιστρέψω με πληροφορίες :p
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
γύρισα απο τα όμορφα χανια...
εφαγα πολύ καλά στην καλυβιανή στην ταβέρνα γραμβούσα, στο πάνω σταλό στον λεβέντη..φοβερό φαγητό...μαγειρευει η μάνα που εινα απο το κακοδίκι ...και αυτοί οι σελινιώτες κανουν φοβερα καλτσουνια και πίτες... και στους ανύδρους στο παλιό σχολείο ένα χωριό πανω απο την παλιόχωρα.
μεσα στην πόλη τίμησα τις σουπιές και τα καλτσουνια ...στο καρναγιο...
τωρα προσπαθώ να συνέλθω..γιατι δεν ηταν μονο το φαγητό στις ταβέρνες..αλλα και το φαγητό της αδερφής μου..που πλέον εχει εντρυφήσει στην κρητική κουζινα και μαγειρευει καταπληκτικα...
ααα...και οι μυζηθρες και οι γραβιέρες του συμπεθερου....τι να σας λέω τώρα...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μια χαρά ακούγεται!
Στην επομένη επίσκεψη Ηράκλειο λογικά θα μπεί στο πρόγραμμα!
Στο παζινό μάλλον θα πάμε κάποια απο αυτές τις μέρες και θα επιστρέψω με πληροφορίες :p
Πριν πας στο Ηρακλειο....καλλιτερα να κανεις κρατηση....μολις βρω το τηλεφωνο θα σου το στειλω....
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
φοβερά εστιατόρια όντως και στα χανιά,αλλά το ταμάμ είναι άπαικτο.Το χουνκάρ μοσχάρι, η πολίτικη πίτα ταμάμ και οι φλογέρες κοτόπουλου είναι πιάτα για να δοκιμάσετε
 

pyrsos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδιά γεια σας! ...είμαι καινούριος εδώ μέσα! ...βασικά έψαχνα πού να φάω καλά στα Χανιά και έπεσα σ' αυτή τη σελίδα και είπα ας γραφτώ κι εγώ.
τελικά με δελέασε η Δροσοσταλιά. θα πάω απόψε και εύχομαι η φίλη μας που το προτείνει να έχει δίκιο!
...καλά να είμαστε για να ταξιδεύουμε.
πυρσός= σπύρος
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Από την πρόσφατη επίσκεψή μου στα Χανιά να προτείνω και γω το Ταμάμ, όπου δοκιμάσαμε το χουνκιάρ μπεγιεντί κι άλλες τουρκοκρητικές γεύσεις. Επίσης άπαιχτο είναι και το μαγειρείο "Πειναλέων" που βρίσκεται στην οδό Βενιζέλου και Μεσολογγίου γωνία, πεντακάθαρο, με μεγάλες μερίδες, ωραίο περιβάλλον και οικονομικό.
 

gigenis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Στο Ταμάμ (Χανιά) πολύ νόστιμο είναι και το κουνελάκι!!! για όσους δεν έχουν φιλοζωικές τύψεις :) :)

Επίσης για το Κυπαρίσσι έξω από το Ηράκλειο έχω ακούσει τα καλύτερα.... αλλά ακόμη δεν αξιώθηκα να πάω.
 

giodv

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Πολυ χρησιμες πληροφοριες πραγματικά! Μηπως γνωριζεται 2-3 ομορφες ταβερνουλες με καλο κρητικο φαγητο νοτια-νοτιοδυτικα στον νομο χανιων; ;-)
 

deadstars

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια Λοζανη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Βar-restaurant o Mitsos!! Αγια μαρινα πανω στην παραλια!!οποτε παω κρητη τροω και εκει..ρωτα για φρεσκα,φαε χωριατικη!!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μόλις γύρισα από τα καταπληκτικά Χανιά. Σας ευχαριστώ για τις πολλές πληροφορίες που μάζεψα από αυτό το σάιντ! Η Κρήτη είναι πανέμορφη με πολλές επιλογές για όλα τα γούστα. Τα φαγητό σχεδόν όπου φάγαμε ήταν υπέροχο. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν
- Η Ταβέρνα Ριζινιά στα Ζούρβα, εξαιρετικό φαγητό με το πολύ καλό σερβις.
- Η ταβέρνα Γραμπούσα στη Καλυβιανή, τόσο το φαγητό όσο και το περιβάλλον ήταν υπέροχο.
- Το Ταμάμ στη παλιά πόλη!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Και να μην ξεχάσω το καταπληκτικό Πηγάδι του Τούρκου στη παλιά πόλη!!!
 

lio14

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ το φόρουμ για το φαγητό που μου πρότεινε...
Ευτυχώς που σας βρήκα γιατί την πρώτη ημέρα την πάτησα σα χαζός τουρίστας...
Πολύ καλόφαγητό στο Ακρογιάλι κοντά στα Φαλάσαρνα με υπέροχο ζυμωτό ψωμί, ψαράκι και άπαιχτους κολοκυθοανθούς...
Επίσης στο Ταμάμ αλλά και στην ταβέρνα Μικιό στην παλαιά πόλη...Υπέροχο φαγητό και η κοπέλα που σερβίρει γνήσια κρητικιά που γνωρίζει τί θα πεί κρητική φιλιξενία...τέλειο το κουνέλι στιφάδο αλλά και ότι άλλο φάγαμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom