Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Παιδιά η δική μου η χειραποσκευή είναι 55,5 χ 37 χ 20. Λέτε για μισό πόντο να έχω θέμα σε περίπτωση ελέγχου?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
You must not include in Checked Baggage money, jewellery, precious metals, keys, cameras, Personal Electronic Devices (PED)*, such as laptops, mobile phones, tablets,
https://www.ryanair.com/ie/en/usefu...and-conditions/termsandconditionsar_696869348
Αυτο λεει η δικη μου εκπαιδευση. Αν η δικη σου λεει κατι αλλο, ενημερωσε μας.
Έχετε δίκιο, αφού μιλάμε για τη Ryanair στο θέμα αυτό, και όχι γενικά.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ταξίδεψα σήμερα χωρίς πραιοριτυ,ευτυχώς σε έξοδο κίνδυνο (17D) και χωρίς συνεπιβάτες στην σειρά.
sorry για το off-topic αλλά επειδή το έχω δει άλλες 2-3 φορές, είναι καλύτερες οι θέσεις στις εξόδους κινδύνου και τις προτιμάνε κάποιοι?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
sorry για το off-topic αλλά επειδή το έχω δει άλλες 2-3 φορές, είναι καλύτερες οι θέσεις στις εξόδους κινδύνου και τις προτιμάνε κάποιοι?

ναι, έχουν περισσότερο χώρο .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
sorry για το off-topic αλλά επειδή το έχω δει άλλες 2-3 φορές, είναι καλύτερες οι θέσεις στις εξόδους κινδύνου και τις προτιμάνε κάποιοι?
Ναι, αμα πεφτει το αεροπλανο ανοιγεις την πορτα και πηδας πρωτος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτο λεει η δικη μου εκπαιδευση. Αν η δικη σου λεει κατι αλλο, ενημερωσε μας.
Είχε και εξετάσεις η εκπαίδευση; Γιατί σε βλέπω μετεξεταστέα....

@Samion : Το "δεν πρέπει" είναι διαφορετικό από το "απαγορεύεται". Φυσικά και τα λάπτοπ, tablet κλπ επιτρέπονται στις αποσκευές, έχω στείλει μπόλικα κατά καιρούς, αλλά όλες οι εταιρίες (*) βάζουν ένα "μην το κάνετε" στους όρους, για να μην τρέχουν με αποζημιώσεις αν πάθουν κάτι (standard waiver clause είναι αυτό).

(*) Το ίδιο και η ΙΑΤΑ που δεν είναι επίσημος φορέας ούτε κάποιου κράτους ούτε κάποιου διεθνούς οργανισμού για να βγάζει "κανονισμούς", μάθετε στοιχειώδη στοιχεία δικαίου πριν αρχίσετε να κατακεραυνώνετε με "κανονισμούς" σε διάφορα θέματα εδώ κι εκεί...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Είχε και εξετάσεις η εκπαίδευση; Γιατί σε βλέπω μετεξεταστέα....

@Samion : Το "δεν πρέπει" είναι διαφορετικό από το "απαγορεύεται". Φυσικά και τα λάπτοπ, tablet κλπ επιτρέπονται στις αποσκευές, έχω στείλει μπόλικα κατά καιρούς, αλλά όλες οι εταιρίες (*) βάζουν ένα "μην το κάνετε" στους όρους, για να μην τρέχουν με αποζημιώσεις αν πάθουν κάτι (standard waiver clause είναι αυτό).

(*) Το ίδιο και η ΙΑΤΑ που δεν είναι επίσημος φορέας ούτε κάποιου κράτους ούτε κάποιου διεθνούς οργανισμού για να βγάζει "κανονισμούς", μάθετε στοιχειώδη στοιχεία δικαίου πριν αρχίσετε να κατακεραυνώνετε με "κανονισμούς" σε διάφορα θέματα εδώ κι εκεί...
Αποψη σου ολα τα παραπανω και δε θα μπω στη διαδικασια αντιπαραθεσης ετσι κι αλλιως νομιζεις οτι τα ξερεις ολα. Σεβομαι τις γνωσεις σου αλλα μη τη λες σε ολους. Η Ryanair απαγορευει τα ταμπλετ λαπτοπ κτλ στις παραδοτεες αποσκευες ειτε σ αρεσει ειτε οχι. Αλλες εταιριες τα επιτρεπουν. Για τη Ryanair μιλουσαμε αν δεν το καταλαβες. Θα ηταν ενδιαφερον να εβλεπες αποσκευη με λαπτοπ (η ταμπλετ δε θυμαμαι) να παιρνει φωτια στον ιμαντα. Επισης το οτι η ΙΑΤΑ δεν ειναι επισημος φορεας κρατους δε σημαινει τιποτα. Οι κανονισμοι που εχει θεσπίσει τηρουνται απο τα μελη της για την ασφαλη μεταφορα ανθρωπων κ ζωων. Και ενημερωτικα, τις περασα τις εξετάσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αποψη σου ολα τα παραπανω και δε θα μπω στη διαδικασια αντιπαραθεσης ετσι κι αλλιως νομιζεις οτι τα ξερεις ολα. Σεβομαι τις γνωσεις σου αλλα μη τη λες σε ολους.
Κάποιοι άνθρωποι έχουμε επιλέξει να κρατήσουμε τα επαγγελματικά μας μακριά από το forum. Σεβαστείτε το. Το ότι εσείς κάποτε πήγατε σε ένα σεμινάριο δε σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι άσχετοι και ξερόλες. Δεν ξέρετε ποιός βρίσκεται πίσω από το κάθε avatar στο forum, θα μπορούσα π.χ. να είμαι και ο εισιγητής του σεμιναρίου σας.

Η Ryanair απαγορευει τα ταμπλετ λαπτοπ κτλ στις παραδοτεες αποσκευες ειτε σ αρεσει ειτε οχι. Αλλες εταιριες τα επιτρεπουν. Για τη Ryanair μιλουσαμε αν δεν το καταλαβες.
Οι κανονισμοί ασφαλείας, οι έλεγχοι στις αποσκευές κλπ. είναι αρμοδιότητα των επίσημων αρχών, και τις επιβάλλουν μέσω των αστυνομικών και τελωνειακών αρχών και μέσω των αεροδρομίων και των συμβεβλημένων εταιριών ασφαλείας σε όλους τους επιβάτες κατά τον ίδιο τρόπο, ανεξάρτητα από την εταιρία με την οποία πετάνε. Στην Ευρωπαϊκή ένωση ισχύουν συγκεκριμένοι εννιαίοι κανόνες. Η Ryanair και η κάθε αεροπορική εταιρία ούτε βλέπει ούτε επιτρέπεται να δει το περιεχόμενο των αποσκευών που μεταφέρει.
Στους κανόνες που εφαρμόζονται λοιπόν, ισχύουν οι απαγορεύσεις του νόμου κι όχι ότι καπνίσει στην κάθε εταιρία (παρεμπιπτόντως, τα tablets με πολύ μεγάλες μπαταρίες λιθίου όντως απαγορεύονται). Ακόμα και η ίδια η Ryanair, αλλού λέει άλλα: https://www.ryanair.com/gb/en/useful-info/help-centre/faq-overview/Baggage#0-18

Το συγκεκριμένο εδάφιο της παράθεσης του Samion βρίσκεται στο νομικίστικο κείμενο των όρων μεταφοράς, και η αναφορά σε τιμαλφή μαζί με τα laptops δείχνει ξεκάθαρα το σκοπό στον οποίο αποσκοπεί.

Θα ηταν ενδιαφερον να εβλεπες αποσκευη με λαπτοπ (η ταμπλετ δε θυμαμαι) να παιρνει φωτια στον ιμαντα.
Διότι η ασφάλεια των αερομεταφορών νοιάζεται για το τι θα συμβεί στον ιμάντα κι όχι για το τι θα συμβεί κατά την πτήση. Ή ότι το laptop θα προκαλέσει πυρκαγιά αν το μεταφέρει η Ryanair στο 737 της αλλά όχι αν το μεταφέρει η Turkish Airlines στο 737 της. Ή ότι η μεταφορά χρυσαφικών σε μια βαλίτσα μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά. Τα σκέφτεστε αυτά πριν τα γράψετε; (Το πρόβλημα με το Samsung Galaxy Note 7 πριν κάτι χρόνια είναι κάτι άλλο, διαφορετικό και δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε)

Επισης το οτι η ΙΑΤΑ δεν ειναι επισημος φορεας κρατους δε σημαινει τιποτα. Οι κανονισμοι που εχει θεσπίσει τηρουνται απο τα μελη της για την ασφαλη μεταφορα ανθρωπων κ ζωων. Και ενημερωτικα, τις περασα τις εξετάσεις.
Ενημερωτικά, η Ryanair δεν είναι μέλος της IATA. Για τα υπόλοιπα, ουδέν σχόλιον.

Σταματάω εδώ. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες, λένε. Και πολύ ανακατεύτηκα ήδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom