Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

La_cucaracha

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Μας δουλεύεις τώρα κι εσύ. Τι να σου πω, εμένα για 4 μέρες μου φτάνει, εξαρτάται τι κουβαλάς μαζί σου και πόσο ολιγαρκής είσαι. Το καλό με το κρύο είναι ότι μπορείς να βάλεις το ίδιο ρούχο παραπάνω από μία φορά οπότε δεν χρειάζεσαι πολλά μαζί σου.
Για τα απολύτως απαραίτητα, όχι για να κουβαλήσω το σπίτι μαζί! Θεωρώ ότι φθάνει αλλά μιας και είχα πάντα βαλίτσα στο παρελθόν είπα να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη μήπως κάτι ξεχνάω!Ευχαριστώ όπως και να έχει!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να κανω μια ερωτηση που μου τριβελιζει χρονια το νου; Οταν κανεις ενα σκασμό εξοδα για ενα ταξιδι γιατι να καταπιεζεις τον εαυτο σου να χωρεσει σωνει κ καλα τα πραματα σου σε μια μικρη χειραποσκευη κ δεν δινεις ενα 40ρι plus μεσα σ ολα τα εξοδα,να παρεις μια αποσκευη βρε αδερφε μεγαλη;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Να κανω μια ερωτηση που μου τριβελιζει χρονια το νου; Οταν κανεις ενα σκασμό εξοδα για ενα ταξιδι γιατι να καταπιεζεις τον εαυτο σου να χωρεσει σωνει κ καλα τα πραματα σου σε μια μικρη χειραποσκευη κ δεν δινεις ενα 40ρι plus μεσα σ ολα τα εξοδα,να παρεις μια αποσκευη βρε αδερφε μεγαλη;
Για κάποιους δεν είναι θέμα χρημάτων. Μπορεί να είναι πχ φόβος μην χαθεί η αποσκευή που παραδίδεται. Για μένα είναι το ότι γενικώς δεν μου αρέσει να έχω πολλά μπαγκάζια, συγχύζομαι. Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Αποσκευή παραδίδω στο γυρισμό μόνο όταν έχω ψωνίσει το κατιτίς μου.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
ουτε στο βενιζελος είδα να γίνεται έλεγχος στο μέγεθος των χειραποσκευών ούτε στο ciampino της Ρώμης. την επόμενη φορά, θα είμαι περισσότερο ξεψάρωτος και δεν θα μετράω τις αποσκευές με τον χάρακα :). και οι περισσότεροι επιβάτες ήταν εκτός προβλεπομένων ορίων.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
ουτε στο βενιζελος είδα να γίνεται έλεγχος στο μέγεθος των χειραποσκευών ούτε στο ciampino της Ρώμης. την επόμενη φορά, θα είμαι περισσότερο ξεψάρωτος και δεν θα μετράω τις αποσκευές με τον χάρακα :). και οι περισσότεροι επιβάτες ήταν εκτός προβλεπομένων ορίων.
Άντε πάλι..Μετά μη γυρίσεις όμως να γράφεις αυτή η κακή εταιρεία που με έβαλε για 2 εκ. παραπάνω να πληρώσω 50,60 ευρώ παραπάνω,έτσι;
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πλεον σε πτησεις εξωτερικου που εκλεισα προσφατα αναφερει οτι εκτος απο τη χειραποσκευη επιτρεπεται ΚΑΙ μια τσαντα 30Χ20Χ20 σ εσενα γιατι εγραφε αλλα;
και εγώ αυτό διάβασα πρόσφατα που κοιτούσα τα σχετικά

δηλαδη αν ειναι λιγο μεγαλυτερη η χειραποσκευη μπορει να πληρωσουμε 50-60 ευρω πααπανω??
 
Last edited by a moderator:

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Άντε πάλι..Μετά μη γυρίσεις όμως να γράφεις αυτή η κακή εταιρεία που με έβαλε για 2 εκ. παραπάνω να πληρώσω 50,60 ευρώ παραπάνω,έτσι;
αν συμβεί αυτό, δε θα είναι κακή η εταιρεία, αλλά αμέλεια δικιά μου, όπως και των περισσοτέρων επιβατών.

δε ξέρω αν έχει γίνει τέτοιος έλεγχος κάπου κάποτε, πάντως εγώ την επόμενη φορά θα το διακινδυνεύσω...

πάντως και στις δύο πτήσεις οι υπάλληλοι δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τις αποσκευές κανενος, αν αυτό αποτελεί εξαίρεση του κανόνα, τότε έπεσα στην περίπτωση, οπώτε οι πιο έμπειροι ας μας ενημερώσουν και εμάς. Ευχαριστώ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εχω πεταξει τεσσερις φορες συνολικα 3 φορες εσωτερικο Θεσσαλονικη, Χανια και μια εξωτερικο Ρωμη. Σε ολες αυτες τις πτησεις ειδα και εγω πολυ χαλαρο ελεγχο στις αποσκευες, ουτε καν διναν σημασια. Αρκετοι ειχαν κατι τερατα που με το ματι ηταν ξεκαθαρα εκτος οριων. Κανεις δεν ειπε τιποτα. Στους τελευταιους μονο επειδη το αεροπλανο γεμιζε προτειναν χωρις χρεωση να παει η χειραποσκευη κατω και να την παραλαβουν απο τον κυλιομενο διαδρομο. Λογικα πραγματα.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα συνεχισει για παντα η ιδια κατασταση. Προσωπικα το οριο που εχουν μου ειναι υπεραρκετο, δεν μου αρεσει να κανω μετακομιση για ενα ταξιδι λιγων ημερων.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
δεν μπορω να καταλαβω που λεει για την επιπλεον χρεωση και πσο ειναι
20 κιλα 35 ευρω
15 κιλα 25 ευρω
Μπες στη διαχειριση κρατησης ,βρες τη κρατηση σου ,πατα στο προσθηκη εξοπλισμου μετα προσθηκη αποσκευης , και θα δεις ποσο κανει. Αν δεν την αγορασεις τωρα στο αεροδρομιο ειναι πιο ακριβη...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
δεν μπορω να καταλαβω που λεει για την επιπλεον χρεωση και πσο ειναι
Στο τέλος τους δεύτερου πίνακα λέει
''Τέλος επιπρόσθετης αποσκευής- ανά κιλό
Αυτό μπορεί να αγοραστεί μόνο στο γκισέ/κιόσκι εισιτηρίων στο αεροδρόμιο - €10 / £10''
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom