Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η υποχρεωτικη παραδοση της μεγαλης αποσκευης εχει μετατεθει για τον Γεναρη.
Δεν σε εωτανε τωρα, οπως παλια, αν θελειςνα την παραδωσεις. Σε ενημερωνουν οτι θα τη δωσεις κατω γιατι η πτηση ειναι γεματη, σου βαζουν το χαρτακι και τη δινεις στη σκαλα του αεροπλανου. Χθεσινα αυτα....
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο, έχει αλλάξει το σύστημα με τις χειραποσκευές στο αεροπλάνο? θα πρέπει να την παραδώσω την χειραποσκευή μου ? μπορώ να κρατάω επάνω στο αεροπλάνο μια backpack με το laptop μέσα ?

Ευχαριστώ
Σε πρόσφατο ταξίδι μου (πριν 1 εβδομάδα) πάντως με γεμάτο αεροπλάνο ζητήσανε τις χειραποσκευές αυτών που επιβιβάστηκαν τελευταίοι (χωρίς βέβαια να λέω ότι αυτό είναι ο κανόνας)
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ανεκαθεν ομως (νταξει, δε θυμαμαι απο ποτε, τελευταια χρονια ας πουμε) η εταιρια ελεγε, αν δεν κανω λαθος, πως στην καμπινα θα μπουν μονο 90 μεγαλες αποσκευες, πλεον (15/1) δε θα υπαρχει ουτε αυτο. Το θεμα ειναι, αν ολοι οι επιβατες αγορασουν προτεραιοτητα, τι θα πουν; οτι δε χωρανε αλλες και θα ζητησουν να τις βαλουν κατω ενω εχεις πληρωσει για να τις εχεις επανω; Γιατι πραγματι δε θα χωρανε ολες...

Εγω παντως 3 πτησεις που εκανα τελευταια με ενα μεγαλο σακιδιο και μια τσαντα φωτογραφικης μηχανης δεν μου ζητηθηκε, ποσο μαλλον απαιτηθηκε, να τη βαλω κατω. Τωρα αν μιλαμε για βαλιτσες που ουτως ή αλλως δε χωρανε στα ντουλαπακια...

Κατι ασχετο: ενω τα αεροπλανα της Ryan σταθμευουν εξω απο το satellite, τελευταια η επιβιβαση και αποβιβαση γινεται απο το κεντρικο κτηριο( πχ επιβιβαση απο πυλες Β28-30 κλπ). Οι πτησεις της Easy που και αυτες γινονταν απο το satellitw γινονται και αυτες πλεον απο το κεντρικο κτηριο; γινονται εργασιες στο satellite; Εχει κλεισει για καποιο λογο;
 

sedo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φιλοι καλησπέρα σας,

πρόκειται να πετάξω για Γερμανία με Ryanair την Δευτέρα και θα έχω μόνο μια βαλίτσα καμπίνας μαζί μου. Μου ζητήθηκε από φίλο στη Γερμανία ένα μπουκάλι ποτό το οποίο και προμηθεύτηκα αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι θα μου το κρατήσουν στον έλεγχο. Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το μεταφέρω; Θα μπορούσα ίσως να ζητήσω να μου κάνουν check in την βαλίτσα καμπίνας χωρίς χρέωση και να έχω μέσα το ποτό; Ευχαριστώ
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Φιλοι καλησπέρα σας,

πρόκειται να πετάξω για Γερμανία με Ryanair την Δευτέρα και θα έχω μόνο μια βαλίτσα καμπίνας μαζί μου. Μου ζητήθηκε από φίλο στη Γερμανία ένα μπουκάλι ποτό το οποίο και προμηθεύτηκα αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι θα μου το κρατήσουν στον έλεγχο. Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το μεταφέρω; Θα μπορούσα ίσως να ζητήσω να μου κάνουν check in την βαλίτσα καμπίνας χωρίς χρέωση και να έχω μέσα το ποτό; Ευχαριστώ

Νομίζω μπορείς να την πάρεις μόνο αν πληρώσεις για αποσκευή. Κι αυτό γιατί οι χειραποσκευές περνάνε από έλεγχο χειραποσκευών (πχ για υγρά) ακόμη κι αν πάνε κάτω τελικά.
Περνάς δηλαδή από έλεγχο και στο gate σου περνάνε την κορδέλα στη χειραποσκευή. Οπότε check-in κανονικό, ή...ΕΛΤΑ. Θα σου βγει πιο φθηνά.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Κατσε πιες το απο εδω και μετεφερε το στο στομαχι σου :haha:. Περα απο την πλακα δε νομιζω να γινεται δυστυχως.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Στην Ελλάδα δεν ελέγχουν κ τόσο πολύ .. ειδικά Θεσσαλονίκη .. όποτε εάν είσαι τυχερός ..

Μ έχει τύχει να πάρω ολόκληρο λάδι από τη Κρήτη στη χειραποσκευή που μ είχαν κάνει δώρο !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φιλοι καλησπέρα σας,

πρόκειται να πετάξω για Γερμανία με Ryanair την Δευτέρα και θα έχω μόνο μια βαλίτσα καμπίνας μαζί μου. Μου ζητήθηκε από φίλο στη Γερμανία ένα μπουκάλι ποτό το οποίο και προμηθεύτηκα αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι θα μου το κρατήσουν στον έλεγχο. Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το μεταφέρω; Θα μπορούσα ίσως να ζητήσω να μου κάνουν check in την βαλίτσα καμπίνας χωρίς χρέωση και να έχω μέσα το ποτό; Ευχαριστώ
Καλημέρα
Άφησε αυτό το μπουκάλι που αγόρασες στο σπίτι γιατί σίγουρα θα στο κρατήσουν στον έλεγχο και αγόρασε νέο από τα καταστήματα του αεροδρομίου, αφού περάσεις τον έλεγχο. Υπάρχει βέβαια πάντα το ερώτημα αν θα βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις, αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Νομίζω ότι θα πάρετε την χειραποσκευή αν φροντίσετε να σταθείτε στην ουρά το πολύ μέχρι το μέσον της.
Εγώ επειδή στεκόμουν προς το τέλος,στο πήγαινε κατά σύμπτωση δεν μου την πήραν όπως έκαναν στις μπρος και στις πίσω.Στο γύρνα την παρέδωσα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μου στειλαν ενημερωση για αλλαγη πολιτικης απο τις 15 Ιανουαριου 2018 σχετικα με τις χειραποσκευες. Απο οσο ειδα με μια πρωτη αναγνωση τα μεγεθη παραμενουν ιδια απλα τωρα θα ζητανε επιπλεον χρηματα για να παρεις την χειραποσκευη μεσα στην καμπινα, εαν δεν τα δωσεις θα την μεταφερουν χωρις χρεωση κατω και παραλαβη απο το αεροδρομιο στον κυλιομενο ιμαντα. Αναφερει χαρακτηριστικα οτι θα ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να παρεις την χειραποσκευη και την μικρη τσαντα στην καμπινα. Δηλαδη ξεκαθαρα σε ταλαιπωρουν για να εισπραξουν περισσοτερα. Στο τελος δε, γραφει "To guarantee 2 cabin bags on board you must purchase Priority & 2 Cabin bags" που νομιζω οτι μπερδευει τι ακριβως θα κανουν, οκ ξερω οτι μιλαω Αγγλικα Τσιπρα αλλα πιστευω οτι σε κατανοηση ειμαι σε καλο σημειο, εαν σου λεει "the only way..." και μετα "to guarantee" καπως μπερδευει το πραγμα
Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εμφανιστουν και εδω υποστηρικτες με το κλασικο "εαν θες αγορασε την υπηρεσια, εαν δεν θες δεν σε αναγκαζει κανεις"

https://www.ryanair.com/ie/en/plan-trip/flying-with-us/baggage-policy

ΥΓ εαν δεν πιαστει ο στοχος, το επομενο βημα θα ειναι να πετανε τις αποσκευες λιγα μετρα πριν προσγειωθει στο αεροδρομιο ωστε ο πελατης να πηγαινει μετα στα χωραφια να ψαχνει τα πραγματα του.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μου στειλαν ενημερωση για αλλαγη πολιτικης απο τις 15 Ιανουαριου 2018 σχετικα με τις χειραποσκευες. Απο οσο ειδα με μια πρωτη αναγνωση τα μεγεθη παραμενουν ιδια απλα τωρα θα ζητανε επιπλεον χρηματα για να παρεις την χειραποσκευη μεσα στην καμπινα, εαν δεν τα δωσεις θα την μεταφερουν χωρις χρεωση κατω και παραλαβη απο το αεροδρομιο στον κυλιομενο ιμαντα. Αναφερει χαρακτηριστικα οτι θα ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να παρεις την χειραποσκευη και την μικρη τσαντα στην καμπινα. Δηλαδη ξεκαθαρα σε ταλαιπωρουν για να εισπραξουν περισσοτερα. Στο τελος δε, γραφει "To guarantee 2 cabin bags on board you must purchase Priority & 2 Cabin bags" που νομιζω οτι μπερδευει τι ακριβως θα κανουν, οκ ξερω οτι μιλαω Αγγλικα Τσιπρα αλλα πιστευω οτι σε κατανοηση ειμαι σε καλο σημειο, εαν σου λεει "the only way..." και μετα "to guarantee" καπως μπερδευει το πραγμα
Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εμφανιστουν και εδω υποστηρικτες με το κλασικο "εαν θες αγορασε την υπηρεσια, εαν δεν θες δεν σε αναγκαζει κανεις"

https://www.ryanair.com/ie/en/plan-trip/flying-with-us/baggage-policy

ΥΓ εαν δεν πιαστει ο στοχος, το επομενο βημα θα ειναι να πετανε τις αποσκευες λιγα μετρα πριν προσγειωθει στο αεροδρομιο ωστε ο πελατης να πηγαινει μετα στα χωραφια να ψαχνει τα πραγματα του.
Έχει ήδη (τον Οκτώβρη) γίνει μια συζήτηση για το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/ryanair-news.28674/page-127#post-676311
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom