Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπερα σας,
Εχω να γραψω παρα πολυ καιρο, για προσωπικους λογους, ομως σας παρακολουθω. Θα ηθελα να πω δυο πραγματα σχετικα με τη Ryanair και την πολιτικη της. Η νεα πολιτικη χειραποσκευων "ανεπισημα"εφαρμοζεται εδω κ πανω απο ενα χρονο. Οταν η πτηση ειναι γεματη, δεν ειναι δυνατον να χωρεσουν 180 χειραποσκευες στη καμπινα. Καποιες πρεπει να κατεβουν κατω. Δυστυχως ο κοσμος ειναι απροθυμος να τις παραδωσει οικιοθελώς, με αποτελεσμα να δημιουργουνται εντασεις στις εξοδους που συνηθως οδηγουν στην καθυστέρηση της πτησης. Οταν δε, δεν κατεβουν αρκετες χειραποσκευες στο αμπαρι, το πληρωμα αναγκάζεται να κανει αυτη τη δουλεια τελευταία στιγμη, οποτε παλι καθυστερει η πτηση. Επισημα λοιπον η Ryanair ενημερωνει τον κοσμο οτι μονο οσοι εχουν priority εχουν εξασφαλισει θεση για τη χειραποσκευη τους μεσα στο αεροπλανο. Αν η πτηση εχει 60 ατομα, η χειραποσκευη θα μπει κανονικα στη καμπινα. Ουσιαστικα, δεν εχει αλλαξει κατι. Αυτο που προσπαθουν, ειναι να μειωθουν οι εντασεις στις εξοδους, κ να φευγουν τα αεροπλανα στην ωρα τους.
 

croce

Member
Μηνύματα
226
Likes
404
Πρόκειται να ταξιδέψω από το Μακεδονία ( non priority) , έχοντας μόνο το laptop μαζί μου ως χειραποσκευή , που έχει διαστάσεις 36x26x2cm , αντί των 35x20x20cm που επιτρέπεται .
Θα μπορέσω να το έχω μαζί μου ή εφαρμόζουν με αυστηρότητα τα νέα μέτρα ;
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πρόκειται να ταξιδέψω από το Μακεδονία ( non priority) , έχοντας μόνο το laptop μαζί μου ως χειραποσκευή , που έχει διαστάσεις 36x26x2cm , αντί των 35x20x20cm που επιτρέπεται .
Θα μπορέσω να το έχω μαζί μου ή εφαρμόζουν με αυστηρότητα τα νέα μέτρα ;
Θα το παρεις μαζι σου.
 

elme

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
καλησπέρα. πρόκειται να ταξιδέψω πρώτη φορά με τη Ryanrair (Χανιά-Μπέργκαμο) και έχω λίγο αγχωθεί με αυτά που διαβάζω...(όχι εδώ, κυρίως τις κριτικές σε άλλα σιτε) Πήγα και αγόρασα καινούρια χειραποσκευή και με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος οτι είναι οκ στις διαστάσεις...στο σπίτι τη μέτρησα και βγαίνει 57,5 μαζί με χερούλια και ρόδες...στο φάρδος και πλάτος είναι οκ..ίσως κ λίγο μικρότερα απο τις επιτρεπόμενες διαστάσεις...λέτε να έχω πρόβλημα? να πιάσω να ξεβιδώσω ροδαλάκια η χερούλια η δεν έχουν σημασία τα 2-3 εκατοστά στο ύψος? επίσης η τσάντα μου (γυναικείο back bag) ειναι 35*30*15 ξέρω....εκτός των ορίων και αυτη... αλλα βλέπω οτι οι πιο πολύ ταξιδεύουν με back bag σχολικες τσαντες κλπ που ειναι σίγουρα μεγαλύτερα απο την διάσταση της γυναικείας τσάντας μου.Και τελευταία ερώτηση...ταξιδευω με παιδί και θα πάρουμε μαζί μας το κάθισμα αυτοκινήτου...θα με αφήσουν να το πάρω μέσα στο αεροπλάνο ώστε να το δέσω στη θέση του παιδιου και να κάτσει σε αυτό το παιδί η θα το παραδώσω στις αποσκευές η στο gate μαζί με τις χειραποσκευές?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπέρα. πρόκειται να ταξιδέψω πρώτη φορά με τη Ryanrair (Χανιά-Μπέργκαμο) και έχω λίγο αγχωθεί με αυτά που διαβάζω...(όχι εδώ, κυρίως τις κριτικές σε άλλα σιτε) Πήγα και αγόρασα καινούρια χειραποσκευή και με διαβεβαίωσε ο υπάλληλος οτι είναι οκ στις διαστάσεις...στο σπίτι τη μέτρησα και βγαίνει 57,5 μαζί με χερούλια και ρόδες...στο φάρδος και πλάτος είναι οκ..ίσως κ λίγο μικρότερα απο τις επιτρεπόμενες διαστάσεις...λέτε να έχω πρόβλημα? να πιάσω να ξεβιδώσω ροδαλάκια η χερούλια η δεν έχουν σημασία τα 2-3 εκατοστά στο ύψος? επίσης η τσάντα μου (γυναικείο back bag) ειναι 35*30*15 ξέρω....εκτός των ορίων και αυτη... αλλα βλέπω οτι οι πιο πολύ ταξιδεύουν με back bag σχολικες τσαντες κλπ που ειναι σίγουρα μεγαλύτερα απο την διάσταση της γυναικείας τσάντας μου.Και τελευταία ερώτηση...ταξιδευω με παιδί και θα πάρουμε μαζί μας το κάθισμα αυτοκινήτου...θα με αφήσουν να το πάρω μέσα στο αεροπλάνο ώστε να το δέσω στη θέση του παιδιου και να κάτσει σε αυτό το παιδί η θα το παραδώσω στις αποσκευές η στο gate μαζί με τις χειραποσκευές?
Καλησπερα. Η χειραποσκευη πρεπει να χωραει στο sizer, αν δε χωραει θα τη χρεωθεις. Οποτε καλυτερα να τη γυρισεις κ να παρεις μια στις σωστες διαστασεις. Παντα υπαρχει το ενδεχομενο να μη τη δοκιμασουν, αλλα θα σε συμβουλευα να μη το ρισκαρεις. Προφανως θα τη χρησιμοποιησεις ξανα. Οσο για το καθισμα αυτοκινητου, πρεπει να ειναι cabin approved. Θα το δειξεις στο ατομο στο check in και θα σου πουν αν κ τα περισσοτερα γραφουν επανω αν ειναι καταλληλα. Το backpack φορα το στη πλατη κ θα εισαι οκ. Καλο ταξιδι.
 

elme

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
Ευχαριστώ για την απαντηση...να την αλλάξω δεν μπορώ πια γιατί την έχω πάρει εδώ και καιρό...αλλα αν βγάλω το χερούλι είναι οκ..ισως 55,5...λογικά δεν χωράει στο κουτί? διάβασα αλλου σήμερα οτι στο ύψος 2-3 εκατοστά δεν πειράζει γιατί κ πάλι χωράει στο κουτι οτι πιο πολυ κοιτάζουν μηκος και πλατος...αλλα διαβαζω τοσα που δεν ξερω τι ισχυει τελικα...οουυφφφ πολύ αγχος με αυτές τις χειραποσκευες....στο τελος θα βαλω τα πραγματα σε μια σακουλα του σουπερ μαρκετ να ειμαι σιγουρη...χαχαχαχαχ
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστώ για την απαντηση...να την αλλάξω δεν μπορώ πια γιατί την έχω πάρει εδώ και καιρό...αλλα αν βγάλω το χερούλι είναι οκ..ισως 55,5...λογικά δεν χωράει στο κουτί? διάβασα αλλου σήμερα οτι στο ύψος 2-3 εκατοστά δεν πειράζει γιατί κ πάλι χωράει στο κουτι οτι πιο πολυ κοιτάζουν μηκος και πλατος...αλλα διαβαζω τοσα που δεν ξερω τι ισχυει τελικα...οουυφφφ πολύ αγχος με αυτές τις χειραποσκευες....στο τελος θα βαλω τα πραγματα σε μια σακουλα του σουπερ μαρκετ να ειμαι σιγουρη...χαχαχαχαχ
Το νεο sizer ειναι ορθιο οποτε αν ειναι ψηλοτερη δε θα χωραει, αλλα κ παλι δε μπορω να σου το πω με σιγουρια.
 
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα. Η βαλίτσα μου είναι 20,5-21 πλάτος αν ζουμπήξω την μπροστά θήκη, αλλά έχει και κάτι πλαστικές βλακειούλες για να ακουμπάει η βαλίτσα κάτω, που αν τις μετρήσω πάει γύρω στα 22. Θα έχω πρόβλημα;
Μήπως θα αναγκαστώ να πληρώσω για 2 εκατοστά παραπάνω; Ύψος και μήκος είναι κομπλέ
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα. Η βαλίτσα μου είναι 20,5-21 πλάτος αν ζουμπήξω την μπροστά θήκη, αλλά έχει και κάτι πλαστικές βλακειούλες για να ακουμπάει η βαλίτσα κάτω, που αν τις μετρήσω πάει γύρω στα 22. Θα έχω πρόβλημα;
Μήπως θα αναγκαστώ να πληρώσω για 2 εκατοστά παραπάνω; Ύψος και μήκος είναι κομπλέ
Κατά τξ γνώμη μου δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι αν οι διαστάσεις σου έχουν μεγάλη διαφορά από αυτές που επιτρέπουν.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
έχω μια βαλίτσα καμπίνας που είναι 50χ35χ22-25(ανάλογα πόσα έχει μέσα), θα έχω θέμα που βλέπω ότι η ryanair έχει όριο 20?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
έχω μια βαλίτσα καμπίνας που είναι 50χ35χ22-25(ανάλογα πόσα έχει μέσα), θα έχω θέμα που βλέπω ότι η ryanair έχει όριο 20?
Λογικά όχι, άσε που στο gate θα σου δώσουν χαρτάκι και θα στην πάρουν κάτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom