Χρέωση παρά την ακύρωση

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.880
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Όταν κάνεις κράτηση από την Aegean η κράτηση σου δεν φαίνεται στον λογαριασμό σου της booking παρά μόνο αν βάλεις τον κωδικό ( αριθμό κρατησης ) που σου δίνει το μέιλ της επιβαιβεωσης.. βάλε τον κωδικό στον λογαριασμό σου της booking και δες αν θα εμφανιστεί η κράτηση σου.
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Συνέχεια προβλήματα με την booking και εγώ έχω μπλέξει με μια κράτηση -ακύρωση πιυ μου κρατάνε και cleaning fee 80 ευρώ λες και πήγα και το λερωσα! !! παλιά δεν ήταν έτσι. Τι να πω..
 

-MariaK-

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όταν κάνεις κράτηση από την Aegean η κράτηση σου δεν φαίνεται στον λογαριασμό σου της booking παρά μόνο αν βάλεις τον κωδικό ( αριθμό κρατησης ) που σου δίνει το μέιλ της επιβαιβεωσης.. βάλε τον κωδικό στον λογαριασμό σου της booking και δες αν θα εμφανιστεί η κράτηση σου.
Άλλες κρατήσεις / ακυρώσεις μέσω Aegean φαίνονται κανονικά...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.880
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Συγνώμη αλλά λέω μήπως κάποιοι το παρακάνετε με τις κρατήσεις στο Booking του στυλ δε βαριέσαι θα καβατζάρω ενα δίκλινο εδώ, ενα άλλο δίκλινο εδώ και ενα άλλο παραπέρα.... και στο τέλος αποφασίζω ποιο θα κρατήσω, αφου εχει δωρεάν ακύρωση.;) Οι κινήσεις μας δυστυχώς καταγράφονται ως ιστορικό (κρατήσεις, ακυρώσεις) και αν δεν υπάρχει fare use της υπηρεσίας τότε ίσως το Booking που δεσμεύει δωμάτια για εμάς απο τα εκάστοτε ξενοδοχεία να έχει το δικαίωμα να επιβάλλει κάποιο fee, για να είμαι ειλικρινής και εγω δεν έχω διαβάσει ποτε τα ψιλά γραμματα.
Πάντως ποτε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με κράτηση ή άσκοπη χρέωση απο ακύρωση εντος των επιτρεπομένων ημερομηνιών αλλά είπαμε fare use !
 

-MariaK-

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σε αυτή την καταγραφή ελπίζω και βασίζομαι. Ξέρετε πώς μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές τις καταγεγραμμένες κινήσεις μου;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Σε αυτή την καταγραφή ελπίζω και βασίζομαι. Ξέρετε πώς μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές τις καταγεγραμμένες κινήσεις μου;
Oταν συνδεθεις στο λογαριασμό σου στο Booking στην επιλογή κρατήσεις φαίνονται όλες οι κρατήσεις τωρινές και παλαιότερες, ενεργές και άκυρες.
http://prntscr.com/fxcf6t
Αν δεν φαίνεται η κράτησή σου ψάξε δεξιά στην επιλογή ''Δεν βρίσκετε κάποια κράτηση;'' Εκει αν έχεις τον κωδικό επιβεβαίωσης της κράτησης ίσως βγάλεις άκρη
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Συγνώμη αλλά λέω μήπως κάποιοι το παρακάνετε με τις κρατήσεις στο Booking του στυλ δε βαριέσαι θα καβατζάρω ενα δίκλινο εδώ, ενα άλλο δίκλινο εδώ και ενα άλλο παραπέρα.... και στο τέλος αποφασίζω ποιο θα κρατήσω, αφου εχει δωρεάν ακύρωση.;) Οι κινήσεις μας δυστυχώς καταγράφονται ως ιστορικό (κρατήσεις, ακυρώσεις) και αν δεν υπάρχει fare use της υπηρεσίας τότε ίσως το Booking που δεσμεύει δωμάτια για εμάς απο τα εκάστοτε ξενοδοχεία να έχει το δικαίωμα να επιβάλλει κάποιο fee, για να είμαι ειλικρινής και εγω δεν έχω διαβάσει ποτε τα ψιλά γραμματα.
Πάντως ποτε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με κράτηση ή άσκοπη χρέωση απο ακύρωση εντος των επιτρεπομένων ημερομηνιών αλλά είπαμε fare use !
Σε πληροφορώ οτι και εγω αυτής της αποψης ημουν μέχρι που μου ηρθε μειλ απο μπουκινκ του στυλ εκμεταλευτείτε την δυνατότητα δωρεαν ακυρωσης κλεινοντας πολλαπλα ταξιδια κια προορισμους, εγω μια φορα που το εκανα προσφατα μου ηρθε εδοποιηση να διαλεξω ενα απο τα 2 εντος 24 ωρων.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@travelsgeo

Επειδη αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο. Αν δεν ειχες διαλεξει καποιο απο τα 2 θα σε χρεωναν με το ετσι θελω; Αρχιζει και μου την σπαει τελικα το booking με ολα αυτα. Χιλιες φορες με τον παλιο τροπο. Ψαξιμο στο internet για ξενοδοχειο φωτογραφιες και κριτικες και μετα τηλεφωνο και καλυτερη τιμη απο το booking. Και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Καπιοι ζητανε 1 βραδυ μπροστα η και λιγοτερα και καποιοι αλλοι οχι..Προσοχη παιδια.
 
Last edited:

PurpleRose

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Όταν κλείνετε μέσω Booking.com δε σας χρεώνει η Booking ούτε αποφασιζει η Booking αν θα σας χρεώσει ή όχι.
Τα ξενοδοχεία μόνο κάνουν τις χρεώσεις και μόνο αυτά μπορούν να αποφασίσουν αν θε χρεώσουν ή αν θα "χαρίσουν" τα ακυρωτικά.
Ότι στέλνετε μέσα στην κράτηση δεν μπορεί να σβυστεί από κανεναν ούτε να κουκουλωθεί από άλλον εργαζόμενο.
 

Aniretak18

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Θα το ξέρω μια μέρα πριν
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Κούβα, Αφρική
Έχω αρχικό screenshot από το site της Aegean, που ευτυχώς μου κοψε και τράβηξα αμέσως μόλις με πήραν τηλέφωνο προσπαθώντας να δω τι έχει γίνει, που λέει ΑΚΥΡΩΣΗ "γεια σας MARIA η κράτησή σας ακυρώθηκε". Στις κρατήσεις μου στο booking δεν φαίνεται ούτε κράτηση ούτε ακύρωση του συγκεκριμένου καταλύματος.
Αν κατάλαβα σου έστειλαν mail από την Booking με screenshot "Μη εμφάνιση". Εκεί θα πρέπει να εμφανίζεται και ο αριθμός κράτησης. Στείλε αυτό το screenshot σε Aegean με κοινοποίηση και στην Booking και ρώτησε την Aegean σε τι status έχουν την κράτησή σου και να στο στείλει σε screenshot. Η Aegean είναι απλός διαμεσολαβητής αλλά εμπλέκεται στο σύστημα. Ίσως για κάποιο λόγο το σύστημα της Aegean δεν μετέδωσε το μήνυμα της ακύρωσης στη Booking (προφανώς όλα γίνονται αυτόματα αλλά μπορεί κάτι να μπλόκαρε). Δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό αλλά ίσως βρεθεί κάποια άκρη έτσι.
 
Last edited:

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
@travelsgeo

Επειδη αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο. Αν δεν ειχες διαλεξει καποιο απο τα 2 θα σε χρεωναν με το ετσι θελω; Αρχιζει και μου την σπαει τελικα το booking με ολα αυτα. Χιλιες φορες με τον παλιο τροπο. Ψαξιμο στο internet για ξενοδοχειο φωτογραφιες και κριτικες και μετα τηλεφωνο και καλυτερη τιμη απο το booking. Και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Καπιοι ζητανε 1 βραδυ μπροστα η και λιγοτερα και καποιοι αλλοι οχι..Προσοχη παιδια.
Οχι αν δεν διαλεγα θα ακυρωνόντουσαν και τα 2 καθως υπηρχε ακομη το περιθωριο της δωρεαν ακυρωσης. Συνεχιζω να θεωρω το booking την πιο αξιοπιστη μεθοδο ομως. Αν δεν υπάρχει κατι με αντικειμενικα σχόλια δεν νομιζω οτι μπορεις να εισαι σιγουρος και μην περιμενεις το σαιτ του ξενοδοχειου να σου πει ενταξει εχουμε μετρια τοποθεσια ή καμμια φορα πηγαίνουμε βρωμικες πετσετες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom