Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

redfan85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη-Άμστερνταμ-Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική(ολόκληρη)
Καλησπέρα σε όλους! Παρέα τριών ατόμων έχουμε κλείσει αεροπορικά από τέλη Αυγούστου (€ 500 μόνο, το άτομο μετ'επιστροφής από την Air France) για 11 νύχτες στην Κούβα από 05 - 16 Δεκεμβρίου.
Θα μοιράσουμε τις νύχτες ως εξής:
4 Αβάνα, 1 Σιενφουέγος, 2 Τρινιδάδ, 1 Κολόν (Ματάνσας) και 3 Βαραδέρο.
Από την Αβάνα θα πάμε ημερήσια εκδρομή στο Βινιάλες κι επίσης στη διαδρομή από Σιενφουέγος για Τρινιδάδ, θα σταματήσουμε στο Ελ Νίτσο. Δε θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο κι όλες οι μερακινήσεις θα γίνουν με ταξί που θα έχουμε προκλείσει από το Ίντερνετ, λόγω του λίγου χρόνου. Θα μπορούσε κάποιο έμπειρο μέλος να προτείνει αξιόπιστες εταιρείες μετακινήσεων, τύπου taxiviñales & taxi drivers cuba;
Έχοντας διαβάσει και τις 25 σελίδες του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη τα εξής:
1) Ποια είναι η διαδικασία συναλλάγματος με την μικρότερη αναμονή στο αεροδρόμιο;
2) Να περιμένουμε σχετικά δροσερό καιρό;
3) Μιλώ καλά ισπανικά. Να το παλεύω για παζάρια, όπου χρειάζεται;
4) Περίπου 50 CUC το άτομο, τη μέρα, επαρκούν για δύο γεύματα και ποτά;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) Ποια είναι η διαδικασία συναλλάγματος με την μικρότερη αναμονή στο αεροδρόμιο;
Μία επιλογή έχεις, στους γκισέδες στην έξοδο του αεροδρομίου. Η άλλη είναι τα ολοκαίνουρια διεθνή ΑΤΜ μέσα στο αεροδρόμιο. Στο ντεμπούτο πάντως, χάλασαν και τα 4, τρώγοντας ισάριθμες κάρτες!:welcome:

2) Να περιμένουμε σχετικά δροσερό καιρό;
Κανείς δεν ξέρει. Τέτοια εποχή έχω δει και 4 βαθμούς, έχω δει και 28 (με υγρασία= πολλή ζέστη), δείτε πρόβλεψη καιρού πριν φύγετε.
3) Μιλώ καλά ισπανικά. Να το παλεύω για παζάρια, όπου χρειάζεται;
Ναι.
4) Περίπου 50 CUC το άτομο, τη μέρα, επαρκούν για δύο γεύματα και ποτά;
Ναι, και καλά γεύματα μάλιστα.
 

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
yorgo καλησπερα.Σε παρακαλω τα φωτα σου εαν γνωριζεις....εχω κανει registear στην viazul για να κλεισω θεσεις στα λεωφορεια
για φλεβαρη...ομως η σελιδα δεν μου επιτρεπει καμμια κρατηση για το ετος 2019....ξερεις κατι σχετικο ?...επειδη ανησυχω μηπως και δε βρουμε θεσεις τελευταια στιγμη....
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Τέλος πάντων, το Βινιάλες για να το φχαριστηθείς, πρέπει να πας να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ. Αλλιώς, ειδικά σε αυτά τα τουρ που μαζεύουν κόσμο από 30 ξενοδοχεία και τα λένε σε 3 γλώσσες, κάνουν 30' να ανεβοκατέβουν σε κάθε στάση, μόνο για φωτογραφία είναι. Κάντε στον εαυτό σας τη χάρη και νοικιάστε ένα αμάξι ή πάρτε έναν ταζιτζή να σας πάει ή πάρτε μια Βιασούλ (αργεί... αν είναι για ένα βράδυ δεν το προτείνω). Να πάτε, να φάτε όμορφα (στις κδρομές αυτές σχεδόν όλοι πάνω στα 2 πιο σάπια εστιατόρια), να κάνετε ιππασία, να το δείτε το βράδυ, να το χαρείτε το ξημέρωμα, να δείτε και το χωριό που είναι όμορφο και στην εκδρομή δε σε αφήνουν ούτε τρία λεπτά. Είναι όνειρο το μέρος και ο κόσμος καμία σχέση με της Αβάνας: ειλικρινείς άνθρωποι, αγαθοί, εργατικοί, παρότι έχουν τόσο τουρισμό, είανι αξιοθαύμαστοι.
Yorgos επειδή η διαμονή μας στην Κούβα θα είναι μόνο για 4 μέρες είπαμε να το μοιράσουμε σε 3 μέρες Αβάνα και 1 ημέρα ημερήσια εκδρομή για Vinales & Pinar del Rio για να επισκεφτούμε την Cueva del Indio,Mural de la Prehistoria,κάποιο εργαστήριο παρασκευής πούρων κλπ...Από ότι κατάλαβα θα αποφύγουμε την οργάνωση της εκδρομής από κάποιο τουριστικό γραφείο και θα προτιμήσουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου ή ταξί (ξέρεις από που μπορούμε να πάρουμε ταξί για να κάνουμε την συγκεκριμένη εκδρομή και πόσο περίπου θα κοστίσει?Σκεφτόμαστε βέβαια να ρωτήσουμε και τον ιδιοκτήτη του casa που θα μένουμε στην Αβάνα μήπως έχει να μας προτείνει και αυτός κάτι οικονομικό).Στην τελική αν συμφέρει κλείνουμε και με Viazul....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos επειδή η διαμονή μας στην Κούβα θα είναι μόνο για 4 μέρες είπαμε να το μοιράσουμε σε 3 μέρες Αβάνα και 1 ημέρα ημερήσια εκδρομή για Vinales & Pinar del Rio για να επισκεφτούμε την Cueva del Indio,Mural de la Prehistoria,κάποιο εργαστήριο παρασκευής πούρων κλπ...Από ότι κατάλαβα θα αποφύγουμε την οργάνωση της εκδρομής από κάποιο τουριστικό γραφείο και θα προτιμήσουμε την ενοικίαση αυτοκινήτου ή ταξί (ξέρεις από που μπορούμε να πάρουμε ταξί για να κάνουμε την συγκεκριμένη εκδρομή και πόσο περίπου θα κοστίσει?Σκεφτόμαστε βέβαια να ρωτήσουμε και τον ιδιοκτήτη του casa που θα μένουμε στην Αβάνα μήπως έχει να μας προτείνει και αυτός κάτι οικονομικό).Στην τελική αν συμφέρει κλείνουμε και με Viazul....
Με τόσο λίγο χρόνο που έχετε με βιασουλ δε θα προλάβετε και πολλά. Ταξί γύρω στα 150, με αγγλόφωνο ξεναγό-οδηγό είναι περίπου 180 cuc.
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Με τόσο λίγο χρόνο που έχετε με βιασουλ δε θα προλάβετε και πολλά. Ταξί γύρω στα 150, με αγγλόφωνο ξεναγό-οδηγό είναι περίπου 180 cuc.
Ok,κατάλαβα....σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία!Μάλλον για ταξί το κόβω γιατί για αυτοκίνητο δεν πολύ ψήνομαι να νοικιάσω (από ότι κατάλαβα είναι ακόμα πιο ακριβό) και viazul δεν προσφέρει την ευελιξία ενός ταξί π.χ. να σταματήσεις όπου θες και όταν το θες και γενικά να ακολουθήσεις πιο άνετα το πρόγραμμα σου).
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Yorgos, Kiki και όποιος άλλος γνωρίζει... Help… σε 20 ημέρες θα είμαι στην Κούβα όπου θα μείνω 12 μέρες. Θα ταξιδέψω μόνη και έτσι όλη την οργάνωση την κάνω εγώ. Έχω κάποιες απορίες που πιθανόν να έχουν απαντηθεί στο forum αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο για διάβασμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε….
Βίζα- Θα πετάξω για την Havana από Nassau με την BahamasAir. Θα μπορέσω να βγάλω την visa από το αεροδρόμιο του Nassau για να γλιτώσω την ταλαιπωρία από εδώ?

Ύπνος – Θα μείνω 6 μέρες Havana, 3 Trinidadκαι 3 Santiagoκαι θα προτιμούσα να μείνω σε Casas particulares. Έχετε κάποια πρόταση? Πόσα χρήματα να υπολογίζω για τον ύπνο? Τα ξενοδοχεία όλα είναι κρατικά?

Ξεναγός- Παλιότερα κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιον καταπληκτικό ξεναγό. Έχει κάποιος κάποιο στοιχείο επικοινωνίας του? Ξέρετε την αμοιβή του?

Μετακινήσεις- από Havana για Trinidad και Trinidad– Santiagode Cuba λέω να μετακινηθώ με Bus. Ξέρει κάποιος πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια και πια είναι η διάρκεια του ταξιδιού? Από Santiago de Cuba σκέφτομαι να ταξιδέψω μέχρι την Havana με νυχτερινό τρένο (ιδανικά με κρεβάτι), αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο. Οι πτήσεις HAV- SCU είδα ότι κυμαίνεται στα 100ε περίπου. Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο site για αυτές τις πληροφορίες?

Internet- Γνωρίζω ότι υπάρχει θέμα με αυτό, μόνο στα internet café και πολύ αργό, έχει αλλάξει κάτι? Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω sim card για χρήση Internet έστω και αργό, αλλά και για να δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις?

Δωράκια για παιδάκια- Δώστε μου ιδέες τι να πάρω μαζί μου, κάτι που να μην έχει βάρος.

Αν ξεμείνω από χρήματα πως μπορούν να μου στείλει από Ελλάδα? Με τις γνωστές εταιρίες μεταφοράς χρημάτων δεν γίνεται…

Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση, συμβουλή και ιδέα για οτιδήποτε άλλο είναι καλοδεχούμενη.

Αυτά τα... ολίγα...
Καλησπέρα! Νομίζω οι περισσότεροι απάντησαν και έχεις ήδη μια ιδέα περί τίνος πρόκειται. Μην έχεις άγχος η χώρα είναι φιλικότατη και δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν πράξεις τα αυτονόητα που κάθε ταξιδιώτης οφείλει να κάνει. Νομίζω οι μέρες που έχεις στη διάθεση σου είναι λίγες για Σαντιάγο κάποιοι άλλοι πρότειναν άλλες τοποθεσίες που με βρίσκουν σύμφωνο. Εγώ επειδή ήμουν με έναν φίλο συνήθως κάναμε τις διαδρομές με πειρατικά αυτοκίνητα που βρίσκαμε εκεί και οι διαδρομές ήταν το πολύ μέχρι 40ε το άτομο. Για την ταξιδιωτική ασφάλιση την είχα κάνει από εδώ Ελλάδα μέσω της Mondial Assistance Travel Insurance. Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 130ε. Για τη διανομή στην Αβάνα κλείσαμε ένα σπίτι ντόπιων. Άψογο και με πρωινό πανέμορφο κάθε πρωί όταν σηκωνόμασταν. Αν θες γράψε της λέγεται Έμμα [email protected] και πες της ότι στο έδωσα εγώ Δώρος από Κέρκυρα, ελπίζω να με θυμάται. Γενικότερα η πιο προσιτή λύση είναι μέσα σε σπίτια ντόπιων που τα νοικιάζουν συνήθως ένα δωμάτιο που είτε έχει ανεξάρτητη είσοδο είτε είναι ένα δωμάτιο μέσα εκεί που μένουν. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ίσα ίσα μπαίνεις στο κλίμα πιο εύκολα, ρωτάς τα πάντα και έχεις απαντήσεις για όλα τα θέματα γρήγορα. Γενικότερα όλοι έχουν γνωστούς παντού θέλω να πω ότι εκεί που θα μείνεις π.χ στην Αβάνα ρωτάς αν έχουν κανα φίλο που να νοικιάζει κάτι στο επόμενο προορισμό σου κτλ κτλ. Το ίντερνετ πριν 4 χρόνια που πήγα εγώ ήταν ένα θέμα. Εγώ πήγαινα στο ξενοδοχείο Ιγκλατέρα και έβαζα μονάδες ή παράγγελνα κάτι εκεί κ χρησιμοποιούσα το wifi του ξενοδοχείου. Τώρα υποθέτω ότι θα έχουν καλυτερεύσει τα πράγματα. Σάντα κλάρα να πας λέει, έχει το μαυσωλείο του Τσε κτλ. Αυτά προς το παρών, ότι θυμήθηκα, ελπίζω να βοήθησα κομματάκι. Καλό ταξίδι να τα περάσεις σούπερ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα! Νομίζω οι περισσότεροι απάντησαν και έχεις ήδη μια ιδέα περί τίνος πρόκειται. Μην έχεις άγχος η χώρα είναι φιλικότατη και δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν πράξεις τα αυτονόητα που κάθε ταξιδιώτης οφείλει να κάνει. Νομίζω οι μέρες που έχεις στη διάθεση σου είναι λίγες για Σαντιάγο κάποιοι άλλοι πρότειναν άλλες τοποθεσίες που με βρίσκουν σύμφωνο. Εγώ επειδή ήμουν με έναν φίλο συνήθως κάναμε τις διαδρομές με πειρατικά αυτοκίνητα που βρίσκαμε εκεί και οι διαδρομές ήταν το πολύ μέχρι 40ε το άτομο. Για την ταξιδιωτική ασφάλιση την είχα κάνει από εδώ Ελλάδα μέσω της Mondial Assistance Travel Insurance. Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 130ε. Για τη διανομή στην Αβάνα κλείσαμε ένα σπίτι ντόπιων. Άψογο και με πρωινό πανέμορφο κάθε πρωί όταν σηκωνόμασταν. Αν θες γράψε της λέγεται Έμμα [email protected] και πες της ότι στο έδωσα εγώ Δώρος από Κέρκυρα, ελπίζω να με θυμάται. Γενικότερα η πιο προσιτή λύση είναι μέσα σε σπίτια ντόπιων που τα νοικιάζουν συνήθως ένα δωμάτιο που είτε έχει ανεξάρτητη είσοδο είτε είναι ένα δωμάτιο μέσα εκεί που μένουν. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ίσα ίσα μπαίνεις στο κλίμα πιο εύκολα, ρωτάς τα πάντα και έχεις απαντήσεις για όλα τα θέματα γρήγορα. Γενικότερα όλοι έχουν γνωστούς παντού θέλω να πω ότι εκεί που θα μείνεις π.χ στην Αβάνα ρωτάς αν έχουν κανα φίλο που να νοικιάζει κάτι στο επόμενο προορισμό σου κτλ κτλ. Το ίντερνετ πριν 4 χρόνια που πήγα εγώ ήταν ένα θέμα. Εγώ πήγαινα στο ξενοδοχείο Ιγκλατέρα και έβαζα μονάδες ή παράγγελνα κάτι εκεί κ χρησιμοποιούσα το wifi του ξενοδοχείου. Τώρα υποθέτω ότι θα έχουν καλυτερεύσει τα πράγματα. Σάντα κλάρα να πας λέει, έχει το μαυσωλείο του Τσε κτλ. Αυτά προς το παρών, ότι θυμήθηκα, ελπίζω να βοήθησα κομματάκι. Καλό ταξίδι να τα περάσεις σούπερ!
Δωρο απάντησες σε μηνυμα της Zoi που ζητούσε πληροφοριες τον Μαρτιο του 2015 !

και για την ιστορια μια ασφαλεια για 15 μερες της Mondial κοστιζει 52 ευρώ .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom