Ουγγαρία Χριστούγεννα στην Βουδαπέστη (ή όχι;)

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ πολύ.
Θα πάμε οικογενειακώς (δύο παιδιά μαζί) για Χριστούγεννα στην Βουδαπέστη.
Θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει τα τελευταία χρόνια να μου δώσει κάποιες πληροφορίες, όπως:
τα εστιατόρια στις 24 και 25 είναι ανοικτά? που αξίζει να πάμε για φαγητό ώστε να φάμε καλά χωρίς να δώσουμε πολλά χρήματα.
Θέλω να ξέρω τι πρέπει να κάνω με τα μέσα μεταφοράς, τι κάρτα απεριορίστων διαδρομών πρέπει να εκδώσω και απο που? διότι βρίσκω μέσα στο ίντερνετ την κάρτα Βουδαπέστης και για τέσσερα άτομα το κόστος είναι 224 ευρώ (για 72 ώρες)
Ποια αξιοθέατα αξίζει να πληρώσω να δω?
Κρυμμένες γωνιές που αξίζει να επισκεφτούμε πιθανόν.
Γενικά ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτη, γιατί όταν ταξιδεύεις με παιδιά είναι λίγο πιο αγχωτικό το ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Η Budapest Card που είδες περιλαμβάνει public transport + εισόδους σε αξιοθέατα, γι'αυτό σου φάνηκε ακριβή.
Μόνο για public transport δες εδώ. Η συγκοινωνία είναι εξαιρετική και η Βουδαπέστη εύκολη πόλη να κινηθείς. Travelcards (valid for one or more days)
 
D

Delmem38110

Guest
και προσοχή στο φαγητό από την υπαίθρια χριστουγεννιάτικη αγορά τους. ειδικά στον σολομό.... όσο νόστιμο και να τον βλέπεις στο μάτι.
έχει δεκάδες εστιατόρια σε σχετικά καλές τιμές εκεί τριγύρω..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.865
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ναι να πας.-
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
24 Δεκεμβρίου στη Βουδαπέστη είναι όλα τα μαγαζιά για φαγητό κλειστά. Τα ελάχιστα που μένουν ανοιχτά λειτουργούν μόνο με κρατήσεις. Επειδή είχαμε πάει κι εμείς με 2 παιδιά προτείνω ή να το ψάξετε από τώρα ή να βρείτε διαμέρισμα με κουζίνα.Στις 25 Δεκεμβρίου ανοιγουν κάποια αλλά οι κουζίνες κλείνουν νωρίς. Το φαγητό στις Χριστουγεννιατικες αγορές μας φάνηκε ακριβό, ακόμα και το "βρώμικο" Πάντως είναι απίστευτη πόλη για Χριστούγεννα, φιλική για οικογένεια. Το κρύο παλεύεται,καλό είναι βέβαια να υπάρχουν ισοθερμικα για ώρα ανάγκης. Μην βγάλετε κάρτα για μετακινήσεις, προσπαθηστε να μείνετε όσο πιο κοντά στο κέντρο μπορείτε, η Βουδαπέστη θέλει το περπάτημα της για να την ευχαριστηθείτε καλύτερα
 

DionysiaV

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Η Budapest Card που είδες περιλαμβάνει public transport + εισόδους σε αξιοθέατα, γι'αυτό σου φάνηκε ακριβή.
Μόνο για public transport δες εδώ. Η συγκοινωνία είναι εξαιρετική και η Βουδαπέστη εύκολη πόλη να κινηθείς. Travelcards (valid for one or more days)
Ευχαριστώ πολύ. Αυτή την κάρτα μπορώ να την εκδώσω και στο αεροδρόμιο όταν φτάσω ή σε κάποιο σταθμό του μετρό?
 

DionysiaV

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
24 Δεκεμβρίου στη Βουδαπέστη είναι όλα τα μαγαζιά για φαγητό κλειστά. Τα ελάχιστα που μένουν ανοιχτά λειτουργούν μόνο με κρατήσεις. Επειδή είχαμε πάει κι εμείς με 2 παιδιά προτείνω ή να το ψάξετε από τώρα ή να βρείτε διαμέρισμα με κουζίνα.Στις 25 Δεκεμβρίου ανοιγουν κάποια αλλά οι κουζίνες κλείνουν νωρίς. Το φαγητό στις Χριστουγεννιατικες αγορές μας φάνηκε ακριβό, ακόμα και το "βρώμικο" Πάντως είναι απίστευτη πόλη για Χριστούγεννα, φιλική για οικογένεια. Το κρύο παλεύεται,καλό είναι βέβαια να υπάρχουν ισοθερμικα για ώρα ανάγκης. Μην βγάλετε κάρτα για μετακινήσεις, προσπαθηστε να μείνετε όσο πιο κοντά στο κέντρο μπορείτε, η Βουδαπέστη θέλει το περπάτημα της για να την ευχαριστηθείτε καλύτερα
Μήπως έχεις να μου συστήσεις κάποιο εστιατόριο για τις δύσκολες μέρες?
Έχω και εγώ δύο παιδιά οπότε με νιώθεις.
Ευχαριστώ πολύ.
 
D

Delmem38110

Guest
Μήπως έχεις να μου συστήσεις κάποιο εστιατόριο για τις δύσκολες μέρες?
Έχω και εγώ δύο παιδιά οπότε με νιώθεις.
Ευχαριστώ πολύ.
πάνω στη vaci utca πηγαίνοντας προς στον κεντρικό δρόμο που βγάζει στην γέφυρα της Ελισάβετ αλλά και στον μικρό κάθετο του τον kigyo utca, υπάρχουν αρκετά εστιατόρια όλο και κάποιο θα μένει ανοιχτό. εκεί θα ρωτήσετε όταν φτάσετε.
επίσης υπάρχουν φαστ φουντ όπως kfc και macdonlds στην περιοχή.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
πάνω στη vaci utca πηγαίνοντας προς στον κεντρικό δρόμο που βγάζει στην γέφυρα της Ελισάβετ αλλά και στον μικρό κάθετο του τον kigyo utca, υπάρχουν αρκετά εστιατόρια όλο και κάποιο θα μένει ανοιχτό. εκεί θα ρωτήσετε όταν φτάσετε.
επίσης υπάρχουν φαστ φουντ όπως kfc και macdonlds στην περιοχή.
Ναι κάποια μένουν ανοιχτά αλλά είναι λίγα και τα τραπέζια ρεζερβέ. Ειδικά 24 Δεκεμβρίου απόγευμα ούτε μαγαζιά τύπου McDonalds δεν βρήκαμε ανοιχτά και οι χριστουγεννιάτικες αγορές έκλεισαν μεσημέρι. Η παραμονή είναι πολύ σημαντική οικογενειακή γιορτή για την Ουγγαρία. 25 ήταν καλύτερα π.χ βρήκαμε KFC στη vaci utca. Αλλά με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ όλο και κάτι θα βρείτε να κλείσετε τραπεζι
Screenshot_20221013-121419_Chrome.jpg
 

DionysiaV

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
πάνω στη vaci utca πηγαίνοντας προς στον κεντρικό δρόμο που βγάζει στην γέφυρα της Ελισάβετ αλλά και στον μικρό κάθετο του τον kigyo utca, υπάρχουν αρκετά εστιατόρια όλο και κάποιο θα μένει ανοιχτό. εκεί θα ρωτήσετε όταν φτάσετε.
επίσης υπάρχουν φαστ φουντ όπως kfc και macdonlds στην περιοχή.
Ευχαριστώ πολύ
 

Starmillly Voom

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ πολύ.
Θα πάμε οικογενειακώς (δύο παιδιά μαζί) για Χριστούγεννα στην Βουδαπέστη.
Θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει τα τελευταία χρόνια να μου δώσει κάποιες πληροφορίες, όπως:
τα εστιατόρια στις 24 και 25 είναι ανοικτά? που αξίζει να πάμε για φαγητό ώστε να φάμε καλά χωρίς να δώσουμε πολλά χρήματα.
Θέλω να ξέρω τι πρέπει να κάνω με τα μέσα μεταφοράς, τι κάρτα απεριορίστων διαδρομών πρέπει να εκδώσω και απο που? διότι βρίσκω μέσα στο ίντερνετ την κάρτα Βουδαπέστης και για τέσσερα άτομα το κόστος είναι 224 ευρώ (για 72 ώρες)
Ποια αξιοθέατα αξίζει να πληρώσω να δω?
Κρυμμένες γωνιές που αξίζει να επισκεφτούμε πιθανόν.
Γενικά ότι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε είναι ευπρόσδεκτη, γιατί όταν ταξιδεύεις με παιδιά είναι λίγο πιο αγχωτικό το ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Εμείς που δεν είμασταν πολύ του περπάτηματος ήρθαμε οδικώς. Μπορείς να νοικιάσεις και αυτοκίνητο αν θες με την εφαρμογή share now.
Είναι ηλεκτρικά και ανοίγουν μόνα τους.
Start Carsharing with SHARE NOW from 67 Ft/minute!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom