Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πήγα 20-24 Δεκέμβρη 2010.
Συμβουλές:
3. Να κλείσεις εισιτήρια μέσω internet για την Όπερα της Βιέννης.
6. Να πάρεις την Wien card 3 ημερων για τις μετακινήσεις σου με τα ΜΜΕ.
Αν δεν θες να παρακολουθήσεις ολόκληρη την παράσταση στην όπερα, αλλά απλά να πάρεις μια γεύση του κτιρίου (αν και υπάρχουν και ξεναγήσεις γνωριμίας με το κτίριο και την ιστορία του) και της ατμόσφαιρας, μπορείς να πας 2 ώρες πριν την παράσταση και να πάρεις εισιτήριο για ορθίους με 3-4 ευρώ και να παρακολουθήσεις την παράσταση για λίγη ώρα. Επίσης υπάρχει περίπτωση αν υπάρχουν καθίσματα να κάτσεις κιόλας.

Για τη Wien card, δεν ξέρω αν συμφέρει. Εξαρτάται από το πόσες μέρες θα κάτσει κανείς, ποια μουσεία θέλει να επισκεφθεί, αν βρίσκεται στη Βιέννη σ/κ ή καθημερινές κλπ. Οπότε καλό θα είναι να το ψάξεις και να δεις τι είναι καλύτερο για σένα. Πληροφορίες για τα εισιτήρια εδώ.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
VarioAthens θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα,απλά ήθελα να μιλήσω και γι'αυτήν την πόλη που για να πας απο Βιέννη θα δεις και τα δάση της Βιέννης έστω και γυμνά και θα δεις και το σπιτι του Μπετόβεν. Αυτά. Παρακμιακες είναι και οι ομορφότερες όμως πόλεις της Σουηδίας. Σκέψου τη Στοκχόλμη τι μουντή καταθλιπτική και παρακμιακή είναι.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Όσο για την όπερα, μπήκαμε με τα καλύτερά μας ρούχα και μρποστά στους θαμώνες της εμεις ήμασταν σαν γυφτάκια. Σμόκιν, τουαλέτες, χλίδαααααααααααααααααααα!!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εγω στην οπερα τσακωθηκα πολυ ασχημα με τους ταξιθετες... πηγα τουαλετα και δεν με αφηνανε μετα να μπω μεσα και τρελλαθηκα!απο την μια εσκουζαν οι μουσικοι και απο την αλλη εγω... καλα οι ανθρωποι εκει δεν παιζονταν..
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
εγω στην οπερα τσακωθηκα πολυ ασχημα με τους ταξιθετες... πηγα τουαλετα και δεν με αφηνανε μετα να μπω μεσα και τρελλαθηκα!απο την μια εσκουζαν οι μουσικοι και απο την αλλη εγω... καλα οι ανθρωποι εκει δεν παιζονταν..
Δεν επιθυμούσαν την παρουσία σου και βρήκαν ευκαιρία. και εμας με μισό μάτι μας κοιτούσαν. Γι'αυτό τον απλό τον κόσμο τον πηγαίνουν κυρίως στο κουρσαλόν για καποια μικρά κονσέρτα.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Να προσθέσω με αφορμή το σχόλιο του μελους Κοloko , οτι αξίζει να επισκεφθείται και θα το κάνετε, το coursalon. Eναν ωραίο μπαρόκ χώρο που φιλοξενει διάφορες συμφωνικες ορχήστρες. Κανουν ένα διάλλειμα όπου θα σας προσφέρουν σαμπάνια και θα συνεχιστει το πρόγραμμα ακόμα καλύτερο. Ειναι σχετικά φθηνα και εκεί οι τιμές παιζονται ανάλογα τη θέση. Εσεις πάλι μπορείτε να ΄κάνετε κράτηση σε μια θέση των 50 ευρώ και αν κάποια πιο μπροστά είναι άδεια, καθήστε. Το συνηθίζουν οι Ελληνες.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
δεν ξερανε ομως οτι εγω θα εσπερνα τον πανικο εκει μεσα χεχε και υπ οψιν το εισιτηριο το ειχα παρει ΜΟΝΟ 2 ? χααχαχαχ απο μια κυρια που τα εδινε εξω και ηταν μαλιστα και διασημη παρασταση κριμα γιατι μου χαλασανε την διαθεση γιατι ειναι μια εμπειρια φοβερη η οπερα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εγω στην οπερα τσακωθηκα πολυ ασχημα με τους ταξιθετες... πηγα τουαλετα και δεν με αφηνανε μετα να μπω μεσα και τρελλαθηκα!απο την μια εσκουζαν οι μουσικοι και απο την αλλη εγω... καλα οι ανθρωποι εκει δεν παιζονταν..
Εννοείς ότι πήγες στην τουαλέτα, αφού είχε ξεκινήσει η παράσταση; Αν έγινε έτσι, είναι πολύ φυσικό να μη σε αφήνουν μετά να μπεις μέσα. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσει μια συναυλία/παράσταση δεν είναι δυνατόν να ανοιγοκλείνουν οι πόρτες και να πηγαινοέρχεται κόσμος (να σηκώνονται για πχ οι διπλανοί σου για να περάσεις κλπ).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν επιθυμούσαν την παρουσία σου και βρήκαν ευκαιρία. και εμας με μισό μάτι μας κοιτούσαν. Γι'αυτό τον απλό τον κόσμο τον πηγαίνουν κυρίως στο κουρσαλόν για καποια μικρά κονσέρτα.
Εμάς πάντως που πήγαμε στην κυριολεξία σαν λέτσοι (με πουλόβερ, κολάν κλπ), μπροστά στα επίσημα φορέματα, κοστούμια κλπ μας κοιτούσαν και με τα δυο μάτια:)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Να προσθέσω με αφορμή το σχόλιο του μελους Κοloko , οτι αξίζει να επισκεφθείται και θα το κάνετε, το coursalon. Eναν ωραίο μπαρόκ χώρο που φιλοξενει διάφορες συμφωνικες ορχήστρες. Κανουν ένα διάλλειμα όπου θα σας προσφέρουν σαμπάνια και θα συνεχιστει το πρόγραμμα ακόμα καλύτερο. Ειναι σχετικά φθηνα και εκεί οι τιμές παιζονται ανάλογα τη θέση. Εσεις πάλι μπορείτε να ΄κάνετε κράτηση σε μια θέση των 50 ευρώ και αν κάποια πιο μπροστά είναι άδεια, καθήστε. Το συνηθίζουν οι Ελληνες.
Συγνώμη, αλλά θεωρείς ότι ένα εισιτήριο των 50 ευρώ σε μια αίθουσα που, ναι μεν μπορεί να είναι πολύ όμορφη, αλλά φιλοξενεί, κατά κύριο λόγο διάφορα events (γάμους κλπ), και δεν είναι μια αίθουσα που έχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο σκοπό (συναυλίες/όπερα) είναι φτηνό; Με τα μισά χρήματα βρίσκεις εισιτήριο για να παρακολουθήσεις κάποιες από τις διασημότερες παραστάσεις και ορχήστρες τους κόσμου.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Κοιτα εγω συμφωνική παρακολούθησα αφιέρωμα στον Mozart και Strauss. Αν εσύ έπεσες σε γάμο τί να πω? Πάντως πρίν απο αυτή την ορχήστρα προλάβαμε άλλη με αφιέρωμα στον Mozart. Τεςπα όπως το πάρει ο καθένας και ανάλογα την ψυχολογική του κατάσταση. Δεν λέω οτι είναι φθηνά 50 ευρώ αλλα είναι Βιέννη και σίγουρα θα σου κόψουν τον πισινό. Αυτό δεν το έχεις καταλάβει? Στην όπερα μας όρισαν τιμή απο 150-200 και πάνω. Τα έδωσα το βράδυ παραμονής Χριστουγεννων. Και είδα την Τοsca. Στο cοursalon είδα κονσέρτα. Τώρα αν είναι χώρος για γάμους, δεν ξέρω, εγω 2 φορές, ευχαριστήθηκα κονσέρτο. Και έτσι κι αλλιώς θα πάει ο επισκεπτης. Οπότε τι το συζητάμε?
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Εμάς πάντως που πήγαμε στην κυριολεξία σαν λέτσοι (με πουλόβερ, κολάν κλπ), μπροστά στα επίσημα φορέματα, κοστούμια κλπ μας κοιτούσαν και με τα δυο μάτια:)
Εμας με μισό και μας θεωρούσαν παρακατιάνους. Κακό πράγμα να είσαι κοινός θνητός
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.938
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom