Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

Argiro B.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Δηλαδή θα μου προτείνατε να πάω αυτές τις ημερομηνίες που έγραψα 24/12-30-12 ή 27/12 με 02/01; Πότε πιστεύετε θα είναι καλύτερα γιατί σήμερα αύριο λέω να κλείσω τα εισητήρια πριν φτάσουν στα ύψη!
 

nemesis

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
το γύρο της Ιταλίας
καλημερα ..! θα ειμαι Βιεννη για 21 μερες για τα Χριστουγεννα και την Πρωτοχρονια. Σκεφτομαι μηπως εβλεπα και καποιον κοντινο προορισμο στυλ μονοημερης .. Μήπως εχετε να προτεινεται κατι?
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
γρηγορη ερωτηση για χριστουγεννα στη βιεννη

Παιδια μπορει παρακαλω να μου πει καποιος μεχρι ποσο ιανουαριου ειναι ακομα στολισμενα χριστουγεννιατικα στη βιεννη? Επισης αν η περιοχη leopoldstad ειναι κοντα στο κεντρο.ευχαριστω

Υ.σ. το ζηταω σαν επειγον επειδη πρεπει αμεσα να κλεισω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια μπορει παρακαλω να μου πει καποιος μεχρι ποσο ιανουαριου ειναι ακομα στολισμενα χριστουγεννιατικα στη βιεννη? Επισης αν η περιοχη leopoldstad ειναι κοντα στο κεντρο.ευχαριστω

Υ.σ. το ζηταω σαν επειγον επειδη πρεπει αμεσα να κλεισω!
Leopoldstadt είναι κοντά στο κέντρο, αλλά δεν είναι κέντρο. Για το αν είναι καλά, εξαρτάται από το που ακριβώς, καθώς είναι μεγάλη σε έκταση περιοχή.
Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές, τώρα, σταματάνε 24 Δεκεμβρίου...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Oποτε 10 ιανουαριου αν κλεισω δε θαναι στολισμενα πια χριστουγεννιατικα?
Μόνο αν έχουν ξεμείνει τίποτα από κάτι παλιοημερολογίτες, σέρβους, ρώσσους, κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Χριστούγεννα στην Βιέννη!!Help!!

Καλησπερα σε ολα τα παιδια και καλες γιορτες να εχετε!
Όπως καταλαβατε θα παω στην Βιεννη,με την κοπελα μου και αλλο ενα ζευγαρι 22-28 δεκεμβριου.
Εξι βραδια δλδ!Εχω κανει ενα γενικο πλανο με καποια πραγματα βασικα,πχ που θα παμε,τι θα φαμε,για καφε κτλ
Θελω την βοηθεια σας σε καποια πραγματα για τα οποια αν και διαβασα τα οτι βρηκα σχεδον γυρω απο τη βιεννη,δεν ειμαι 100% σιγουρος!
Θελω να ρωτησω καταρχην τι πιστευετε οτι συμφερει να αγορασουμε!
Το εισητηριο που εχει 8 λωριδακια και ειναι για 2 ατομα, το εβδομαδιαίο ή τη vienna card gia 72 ωρες?
Να πω πως δεν θα παμε τοοοσα πολλα μουσεια που εχει εκπτωσεις η vienna.
Σε 2-3 θα παμε.Η εβδομαδιαια ισχυει οτι ειναι απο δευτερα σε κυριακη?δλδ εμεις θα στασουμε σαββατο θα πρεπει να παρουμε αλλη για την δευτερα μεχρι παρασκευη??
Απο αεροδρομιο στο κεντρο(wien mitte) θα παμε απο οτι ειδα με το s7 θα βγαλουμε διαφορετικο εισητηριο.



Κατι αλλο που εχω απορια,ειναι για 25 δεκεμβρη που ολα ειναι κλειστα,λεμε να παμε salzburg.Ειδα οτι το τρενο εχει 95 ευρω!! το ατομο με την επιστροφη,και οτι ειναι 2,5 ωρες να πας και 2,5 να γυρισεις.Αξιζει πιστευεται τα χρηματα?Μας προτεινεται να παμε καπου αλλου εκδρομη?
Υπαρχει αλλος τροπος να πας salzburg πιο φτηνα?ΟΧι ετσι?


Τελος αν εχετε να μου πειτε καποιο tip της τελευταιας στιγμης καλοδεχουμενο!Θα μεινουμε στο hotel beethoven wien.


Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια για την βοηθεια σας και καλα χριστουγεννα σε ολους!

:xmas_razz:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Εμείς είχαμε βγάλει την vienna card για τις τρείς πρώτες μέρες που "φορτώσαμε" με πιο πολλές διαδρομές και τα μουσεία και μετά κινούμασταν με εισιτήρια και πιο πολύ με τα πόδια (ήταν η πιο συμφέρουσα λύση). Το Salzburg είναι πολύ όμορφο, άλλη εκδρομή μπορεί να είναι η Μπρατισλάβα που είναι πιο κοντά αλλά εγώ θα προτιμούσα το Salzburg. Βέβαια τα Χριστούγεννα θα ήταν ωραία να πάτε να παρακολουθήσετε την λειτουργία στον καθεδρικό (9:30-10:00) και να κάνεται την εκδρομή άλλη μέρα (πχ στης 24/12 που η αγορά είναι επίσεις κλειστη αν δεν κάνω λάθος.
Tip: Σουβενίρ όπως μαγνητάκια μόνο από τα μαγαζάκια στο μετρό, είναι πολύ φθηνότερα.:xmas_wink:
 
Last edited by a moderator:

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Απο αεροδρομιο στο κεντρο(wien mitte) θα παμε απο οτι ειδα με το s7 θα βγαλουμε διαφορετικο εισητηριο.


:xmas_razz:
Σωστά θα πάτε με το S-Bahn S7 και θα πάρετε επιπλέον άλλο ένα εισιτήριο το οποίο κοστίζει 1,80 περίπου.
Στο σύνολο θα πληρώσετε περίπου 4€ το άτομο για να πάτε στο κέντρο.
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
εγω ενα εχω μονο να πω,να πατε οπωςδηποτε salzburg και αν μπορειτε να μεινετε και 1-2 βραδυα.εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο βιεννη.οχι οτι βιεννη ειναι ασχημα,καθε αλλο....αλλα salzburg ειναι μαγεια και το βλεπεις καλα σε 1-2 μερες....αυτα..αν εχετε οπως λες μονο μια μερα να πατε αποκλειστικα με τρενο...ξεκινανε τα δρομολογια νωρις το πρωι,το ταξιδι ειναι υπερανετο και γυρνας με δρομολογι αργα το βραδυ ξεκουραστα και με αερα salzburg....
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
εγω ενα εχω μονο να πω,να πατε οπωςδηποτε salzburg και αν μπορειτε να μεινετε και 1-2 βραδυα.εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο βιεννη.οχι οτι βιεννη ειναι ασχημα,καθε αλλο....αλλα salzburg ειναι μαγεια και το βλεπεις καλα σε 1-2 μερες....αυτα..αν εχετε οπως λες μονο μια μερα να πατε αποκλειστικα με τρενο...ξεκινανε τα δρομολογια νωρις το πρωι,το ταξιδι ειναι υπερανετο και γυρνας με δρομολογι αργα το βραδυ ξεκουραστα και με αερα salzburg....
Επειδη παω καιγω σε 3 βδομαδες βιεννη να ρωτησω τοεξης...εισητηρια γιατραινο για σαλσμπουργκ πρεπει να ταχω κλεισει νωριτερα ή μπορω και τελευταια στιγμη? Επισης απο πουταπερνω? Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom