Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Aν πας γνώστης του τί θα συναντήσεις, αν εισαι καλοπροαίρετος, αν είσαι ρομαντικός, θα περάσεις καλά. Αν πάλι είσαι ζαχαροπλάστης όπως εγώ, θα ενδιαφερθείς και με τη σοκολάτα και με το sacher και με το strudel και με το Linzertorte. Και θα σε αγγίξουν κι αυτά. Τεςπα πολύ το κουρασα με τη Βιέννη και το σιχαθηκα. Πάμε για άλλη πόλη.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Ρωτάει έδω κάποιος που ειναι καλύτερα να πάει. Πράγα ή Βιέννη για Χριστούγεννα, θα κουραστει αν πάει ταξίδι? Περιμένει μια συγκεκριμένη απάντηση και τελικά ο καθένας δινει μια απάντηση με το δικό του γνώμονα και είναι φυσικό και τελικά που καταλήγει αυτός που κάνει την ερώτηση? Μήπως τον μπερδεύουμε έτσι? Απλά τα πράγματα και όλα αυτά που είπα θα τα κάνει σίγουρα. Αν Θέλεις μια μπαρόκ αρχιτεκτονική, θα πας Βιέννη. Αν θέλεις μια Γοτθικού και αναγεννησιακού τύπου Αρχιτεκτονική, συνεπώς μεσαίωνα, Θα πας στην Πράγα. Εγω πάντως προτιμώ Πράγα. Μη σας φοβίζει το κρύο. Δεν είναι και τρομαχτικό. Δεν είναι Σκανδιναβία που έχει -16. Εμεις οι Ελληνες το έχουμε αυτό. Μην κρυώσουμε λίγο και κατι θα γίνει. Είμαστε υπερβολικοί σε όλα.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Συγνώμη, αλλά θεωρείς ότι ένα εισιτήριο των 50 ευρώ σε μια αίθουσα που, ναι μεν μπορεί να είναι πολύ όμορφη, αλλά φιλοξενεί, κατά κύριο λόγο διάφορα events (γάμους κλπ), και δεν είναι μια αίθουσα που έχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο σκοπό (συναυλίες/όπερα) είναι φτηνό; Με τα μισά χρήματα βρίσκεις εισιτήριο για να παρακολουθήσεις κάποιες από τις διασημότερες παραστάσεις και ορχήστρες τους κόσμου.
Σε βρίσκω υπερβολικό. Με 50 ευρω δεν παρακολουθεις αξιοπρεπώς τις μεγαλύτερες ορχήστρες του κόσμου.
 

ANDREAS AD.

Banned
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΥΚΕΤ
Συγνώμη, αλλά θεωρείς ότι ένα εισιτήριο των 50 ευρώ σε μια αίθουσα που, ναι μεν μπορεί να είναι πολύ όμορφη, αλλά φιλοξενεί, κατά κύριο λόγο διάφορα events (γάμους κλπ), και δεν είναι μια αίθουσα που έχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο σκοπό (συναυλίες/όπερα) είναι φτηνό; Με τα μισά χρήματα βρίσκεις εισιτήριο για να παρακολουθήσεις κάποιες από τις διασημότερες παραστάσεις και ορχήστρες τους κόσμου.
Ξαναδιάβασε τί έγραψα... Λέω πουθενά οτι το εισητήριο των 50 ευρώ είναι φθηνό? Ειπα πληρωστε φθηνα και καθήστε στα πρώτα καθίσματα. Δεν ξέρω τί γράφω?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μμμμ... ζαχαροπλάστης και με τον γλυκό λόγο έτοιμο. Τέλεια! Μας είχαν λείψει τέτοια άτομα εσχάτως...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.026
Aν πας γνώστης του τί θα συναντήσεις, αν εισαι καλοπροαίρετος, αν είσαι ρομαντικός, θα περάσεις καλά. Αν πάλι είσαι ζαχαροπλάστης όπως εγώ, θα ενδιαφερθείς και με τη σοκολάτα και με το sacher και με το strudel και με το Linzertorte. Και θα σε αγγίξουν κι αυτά. Τεςπα πολύ το κουρασα με τη Βιέννη και το σιχαθηκα. Πάμε για άλλη πόλη.
Βρε ANDREAS φαντάσου και να μην το είχες σιχαθεί...
 

Argiro B.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χριστούγεννα στη Βιέννη

Καλησπέρα σε όλους! Σκεφτόμαστε να πάμε τα Χριστούγεννα στη Βιέννη από 24/12-30/12 αλλά έχω προβληματιστεί με το γεγονός ότι διαβάζω παντού ότι αυτές τις μέρες η πόλη "υπολειτουργεί" και ότι δεν θα προλάβουμε τις υπαίθριες αγορές! Γνωρίζει κάποιος να μου περιγράψει την κατάσταση; Και πέρυσι είχαμε πάει τις ίδιες ημερομηνίες Παρίσι και όντως την παραμονή και ανήμερα δεν είχε τόση κίνηση αλλά υπήρχαν εστιατόρια ανοιχτά και γενικά κόσμος έξω(κυρίως τουρίστες)
Ευχαριστώ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα σε όλους! Σκεφτόμαστε να πάμε τα Χριστούγεννα στη Βιέννη από 24/12-30/12 αλλά έχω προβληματιστεί με το γεγονός ότι διαβάζω παντού ότι αυτές τις μέρες η πόλη "υπολειτουργεί" και ότι δεν θα προλάβουμε τις υπαίθριες αγορές! Γνωρίζει κάποιος να μου περιγράψει την κατάσταση; Και πέρυσι είχαμε πάει τις ίδιες ημερομηνίες Παρίσι και όντως την παραμονή και ανήμερα δεν είχε τόση κίνηση αλλά υπήρχαν εστιατόρια ανοιχτά και γενικά κόσμος έξω(κυρίως τουρίστες)
Ευχαριστώ!
Τα Χριστούγεννα του '10 είχα πάει Βιέννη, αν θυμάμαι καλά ήταν 27-31/12.. Και παρόλο που δεν είμασταν εκεί ούτε παραμονή ούτε ανήμερα όπως εσείς μια χαρά γιορτινό κλίμα είχε.. Πήγαμε και σε δύο χριστουγεννιάτικες αγορές (η μία ήταν στο Schonbrunn) αλλά μία άλλη στο κέντρο της πόλης είχε μόλις κλείσει όταν πήγαμε και μαζεύανε.
 

Argiro B.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε απ'ότι κατάλαβα μια χαρά γιορτινό κλίμα έχει και δεν θα εχουμε πρόβλημα! Αν μπορείς να μου πεις και ό,τι άλλο που μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, θα σε ευχαριστούσα πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα Χριστούγεννα του '10 είχα πάει Βιέννη, αν θυμάμαι καλά ήταν 27-31/12.. Και παρόλο που δεν είμασταν εκεί ούτε παραμονή ούτε ανήμερα όπως εσείς μια χαρά γιορτινό κλίμα είχε.. Πήγαμε και σε δύο χριστουγεννιάτικες αγορές (η μία ήταν στο Schonbrunn) αλλά μία άλλη στο κέντρο της πόλης είχε μόλις κλείσει όταν πήγαμε και μαζεύανε.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε απ'ότι κατάλαβα μια χαρά γιορτινό κλίμα έχει και δεν θα εχουμε πρόβλημα! Αν μπορείς να μου πεις και ό,τι άλλο που μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, θα σε ευχαριστούσα πολύ!
Επειδή εσύ θα πας από τις 24/12 να ξέρεις ότι 25/12 και 26/12 είναι επίσημες αργίες για την Αυστρία και η πλειοψηφία των μαγαζιών θα είναι κλειστά. Επίσης, πρέπει να αναμένετε πολύ ησυχία στην πόλη εκείνες τις μέρες καθώς τα Χριστούγεννα είναι κυρίως οικογενειακή γιορτή εκεί. Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα για να δεις πως θα οργανώσετε τον χρόνο σας.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχει δίκιο η katkats για τις αργίες, εμείς δε τις προλάβαμε και δεν είχαμε προβλημα.. (οι συγκοινωνίες λειτουργούσαν και τα μαγαζιά ήταν ανοιχτα) οπότε πρέπει να ψαχτείτε για το τι θα κάνετε, που θα φάτε κτλ. αυτές τις μέρες.. Πιστεύω όμως πως δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να είσαι εκεί ανήμερα.. Εφόσων είναι οικογενειακή γιορτή μια ησυχία ανήμερα την περιμένεις (και γω που προγραμματιζω για Λονδίνο ξέρω πως ανήμερα δε θα λειτουργεί τίποτα αλλά όλο και κάτι θα βρούμε να κάνουμε).. Μουσεία πάντως παλάτια κτλ. ήταν ανοιχτά κανονικά από τις 27/12 και μετά που είμασταν εμείς, για νωρίτερα δε ξέρω.. Οι στολισμοί υπήρχαν κανονικά και όπως έγραψα προλάβαμε και αγορές.. Επίσης είχε πολύ γιορτινό κλίμα και απιστευτο κόσμο (παρόλο το κρυο) στις 31/12 από νωρίς.. Η πόλη ετοιμαζοταν να υποδεχτεί το νέο έτος με πολύ ζωντάνια!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Χριστουγενιάτικες Αγορές στη Βιέννη

Εδω θα βρείς αναλυτικά τις ημέρες και τα ωράρια των Χριστουγενιάτικων αγορών. Christmas markets - VIENNA
Θα προλάβεις κάποιες ανοικτές! Οπόταν για φαγητό μην ανησυχείς φτάνει να σου αρέσουν τα λουκάνικα!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.957
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom