Βέλγιο Χριστούγεννα στη Φλάνδρα

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Σε ευχαριστούμε για την ιστορία σου και για έναν ιδιαίτερο λόγο, θα είμαστε τώρα τα Χριστούγεννα 24-28 Δεκεμβρίου Βρυξέλλες και παίρνω ιδέες από το ταξίδι σας... Και μια ερώτηση από μένα, τι ακριβώς υπάρχει ανοικτό για φαγητό παραμονές και ημέρα Χριστουγέννων; Γενικά να προτιμήσουμε τα καφέ και τα μπαρ από τα εστιατόρια;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστούμε για την ιστορία σου και για έναν ιδιαίτερο λόγο, θα είμαστε τώρα τα Χριστούγεννα 24-28 Δεκεμβρίου Βρυξέλλες και παίρνω ιδέες από το ταξίδι σας... Και μια ερώτηση από μένα, τι ακριβώς υπάρχει ανοικτό για φαγητό παραμονές και ημέρα Χριστουγέννων; Γενικά να προτιμήσουμε τα καφέ και τα μπαρ από τα εστιατόρια;
Για τις 24 δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα να βρείτε ανοιχτά μέρη για φαγητό. Για τις 25 θα δυσκολευτείτε. Αρχίστε την προσπάθεια νωρίς, γιατί και αυτά που θα είναι ανοιχτά θα κλείσουν νωρίς το βράδυ ή κάντε μια έρευνα από πριν.
Σίγουρα αν προτιμήσετε καφέ ή μπαρ για φαγητό θα σας έρθει πιο οικονομικά. Οι μπυραρίες έχουν σχεδόν όλες και φαΐ κάτι που είναι πολύ βολικό. Παντού οι μερίδες είναι χορταστικότατες.
Καλά να περάσετε και ό,τι άλλο χρειαστείτε ...
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το θέμα είναι ότι μάλλον θα είμαστε ανομοιογενης παρέα και δεν ξέρω τι αντιδράσεις θα έχουμε. Εγώ προσωπικά αρκούμαι και στα τσιμπήματα στις χριστουγεννιατικες αγορές και τα φαγητά του δρόμου αλλά δεν θα είμαι μόνος. ...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Από cafe-bar, κολλήσαμε με δυο. Το ένα ήταν στην περιοχή του St- Géry. Το Lava μας έκανε κλικ τυχαία καθώς περνάγαμε απ' έξω.. [...]Για εμάς το Lava ήταν η ανακάλυψη του ταξιδιού, γιατί για τις λίγες μέρες μας στις Βρυξέλλες είχαμε βρει το στέκι μας. Σε άλλους το πιο πιθανόν να μην πει τίποτα.
Γυρίσα κι εγώ από 4ημεράκι στο Βέλγιο και οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια την @katkats για την πιο χρήσιμη ίσως πληροφορία που διάβασα πριν φύγω!
Γενικά είχε πολύ καλό καιρό και καθόμασταν έξω αλλά όταν το βραδάκι χώθηκα μέσα στο Lava τραγουδούσα katkats ολέ ολέ και Lava μου Lava ντουμάνι μου καλό...:D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γυρίσα κι εγώ από 4ημεράκι στο Βέλγιο και οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια την @katkats για την πιο χρήσιμη ίσως πληροφορία που διάβασα πριν φύγω!
Γενικά είχε πολύ καλό καιρό και καθόμασταν έξω αλλά όταν το βραδάκι χώθηκα μέσα στο Lava τραγουδούσα katkats ολέ ολέ και Lava μου Lava ντουμάνι μου καλό...:D
:clap: Χαίρομαι και νιώθω ανακούφιση :rolleyes: που σου άρεσε τελικά!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
:clap: Χαίρομαι και νιώθω ανακούφιση :rolleyes: που σου άρεσε τελικά!
Μας άρεσε πάρα πολύ άσχετα από το βασικό του πλεονέκτημα, ήταν στο στυλ των μαγαζιών που προτιμάμε με το φίλο μου ούτως ή άλλως.
Να αναφέρω επίσης και μια μπυραρία που μας άρεσε αρκετά τη Moeder Lambic, έχει δύο καταστήματα εμείς πήγαμε σε αυτό στην Place Fontainas, έχει γύρω στις 40 μπύρες βαρέλι.
http://www.moederlambic.com/bars/fr/home/

Και κοντά στην Place Sainte-Catherine έχει ένα fish-bar όπου διαλέγεις φρέσκα ψάρια και θαλασσινά και τα τρως ή σε σταντ στο όρθιο ή στα παγκάκια στην πλατεία απέναντι. Φάγαμε φρέσκο τόνο ψητό κόλαση!
http://www.poissonneriemerdunord.be/en/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Και κοντά στην Place Sainte-Catherine έχει ένα fish-bar όπου διαλέγεις φρέσκα ψάρια και θαλασσινά και τα τρως ή σε σταντ στο όρθιο ή στα παγκάκια στην πλατεία απέναντι. Φάγαμε φρέσκο τόνο ψητό κόλαση!
http://www.poissonneriemerdunord.be/en/
Είχα διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια σε ξένο άρθρο και δεν το πρόλαβα ανοιχτό. Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις, μάλλον θα το δω από κοντά!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Είχα διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια σε ξένο άρθρο και δεν το πρόλαβα ανοιχτό. Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις, μάλλον θα το δω από κοντά!
Είναι κλειστό τις Δευτέρες σίγουρα και τις υπόλοιπες μέρες αν θυμάμαι καλά κλείνει σχετικά νωρίς το απόγευμα, αυτό που κατάλαβα είναι οτι όσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο, μου φάνηκε ιδανικό για μεσημεριανό τσιμπηματάκι να λιαστείς κιόλας να πιεις και το κρασάκι σου και τις μπυρίτσες σου.
Εμάς ήταν πολύ κοντά στο ξενοδοχείο που μέναμε και πέσαμε τυχαία πάνω του, είδαμε οτι ήταν γεμάτο ντόπιους, είδαμε και τα τονάκια ζηλευτά ζηλευτά και όπως καταλαβαίνεις οφείλαμε να τα τιμήσουμε...:D
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
3 και μόνο διαν/σεις(αρχές Δεκέμβρη)....στη Μπριζ ή στη Γάνδη? @katkats διαβάζω ότι θα αντάλλαζες την Μπριζ για την Γάνδη....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι, τώρα που έχω δει και τις δυο, έχοντας μείνει στη Μπριζ, προτιμώ Γάνδη. Η παραμυθένια Μπριζ και η ζωντανή Γάνδη. Είναι και τι θέλει κανείς... Όπως θα ξέρεις οι δυο πόλεις είναι πολύ κοντά, τα τρένα είναι θαυμάσια και λειτουργούν μέχρι αργά, οπότε σε όποια και να μείνεις μπορείς να εξερευνήσεις την άλλη και πρωί και βράδυ (για τη Μπριζ το λέω πιο πολύ)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μου χαλάς το όνειρο!!! (αστειεύομαι...) θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο...θα το σκεφτώ σοβαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom