Βέλγιο Χριστούγεννα στη Φλάνδρα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
μου χαλάς το όνειρο!!! (αστειεύομαι...) θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο...θα το σκεφτώ σοβαρά!
Και εγώ πριν πάω, ήμουν κάθετη για Μπριζ. Τώρα έχω βάλει νερό στο κρασί μου.
Μόνο για 3 μέρες στην περιοχή, θεωρώ ότι το αυτοκίνητο είναι περιττό, εκτός κι αν έχετε και συνέχεια.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
όχι, συνέχεια δεν έχουμε...ταξίδι αστραπή αλλά είμαστε και μιας ηλικίας...χιχι
να σου πω την αληθεια, είχα σκοπό να μείνουμε μόνο Μπριζ, 2,5 μερες είναι ουσιαστικά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3 και μόνο διαν/σεις(αρχές Δεκέμβρη)....στη Μπριζ ή στη Γάνδη? @katkats διαβάζω ότι θα αντάλλαζες την Μπριζ για την Γάνδη....
Έχοντας πάει 4 φορές στη Brugge, 3 στην Antwerp και 2 στη Γάνδη (και σε όλες μέσα στον τελευταίο χρόνο), προτείνω μια διανυκτέρευση Brugge και τις υπόλοιπες Antwerp (και τρένα ή rent-a-car για εκδρομές). H Brugge έχει όμορφη ατμόσφαιρα το βράδυ, αξίζει να τη δεις, αλλά κατά τα άλλα παίρνεις ένα τουριστικό προϊόν, ελάχιστοι ντόπιοι κυκλοφορούν στην παλιά πόλη. Η Γάνδη μια από τα ίδια χωρίς να έχει κάν την evocatitve ατμόσφαιρα της Brugge. H Αμβέρσα, πάλι, είναι μεγάλη πόλη. Άπειρες επιλογές, και φτιαγμένες για τους κατοίκους της, όχι για τουρίστες.
 
Last edited:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ευχαριστω @taver ! αλλαξα τα ξενοδοχεια θα ακολουθησω τη συμβουλη σου!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
¨θύματα" του χιονιά στο Βέλγιο....ζήσαμε και πάλι μια περιπέτεια, χάνοντας την πτήση μας από Charleroi για Θεσ/νίκη , χρειάστηκαν 7 ώρες για να φτάσουμε στο αεροδρόμιο από τη Μπριζ...απίστευτο χιόνι και μποτιλιάρισμα στο δρόμο για Βρυξέλλες και το κλείσιμο της εξόδου για Charleroi μας έδωσε την χαριστική βολή... δεν συναντήσαμε δε ούτε ένα περιπολικό της τροχαίας, ούτε ένα εκχιονιστικό μηχάνημα καθόλη τη διαδρομή...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
¨θύματα" του χιονιά στο Βέλγιο....ζήσαμε και πάλι μια περιπέτεια, χάνοντας την πτήση μας από Charleroi για Θεσ/νίκη , χρειάστηκαν 7 ώρες για να φτάσουμε στο αεροδρόμιο από τη Μπριζ...απίστευτο χιόνι και μποτιλιάρισμα στο δρόμο για Βρυξέλλες και το κλείσιμο της εξόδου για Charleroi μας έδωσε την χαριστική βολή... δεν συναντήσαμε δε ούτε ένα περιπολικό της τροχαίας, ούτε ένα εκχιονιστικό μηχάνημα καθόλη τη διαδρομή...
πω πω ταλαιπωρία. Αυτό το διάστημα γίνεται χαμός στην Ευρώπη σε πολλές χώρες με πολλές αναβολές πτήσεων. Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούριο κομμάτι σχετικό με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν και να αναφέρουμε αναβολές πτήσεων και ποια αεροδρόμια είναι κλειστά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Eftichia με τρένο θα ήταν καλύτερα; Τι πρόγραμμα ακολουθήσατε τελικά;

πω πω ταλαιπωρία. Αυτό το διάστημα γίνεται χαμός στην Ευρώπη σε πολλές χώρες με πολλές αναβολές πτήσεων. Μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούριο κομμάτι σχετικό με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν και να αναφέρουμε αναβολές πτήσεων και ποια αεροδρόμια είναι κλειστά.
Από ό,τι κατάλαβα δεν ήταν κλειστό το αεροδρόμιο.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
@Eftichia με τρένο θα ήταν καλύτερα; Τι πρόγραμμα ακολουθήσατε τελικά;


Από ό,τι κατάλαβα δεν ήταν κλειστό το αεροδρόμιο.
ναι,το αεροδρομιο λειτουργουσε κανονικα...απ οτι ακουσα το αλλο αεροδρομιο των Βρυξελλων ειχε προβλημα.Η εντονη κακοκαιρια ηταν μεχρι τις Βρυξελλες, δεν ξερω αν θα φταναμε εγκαιρα με τρενο....ακουσα οτι υπηρχαν και εκει καθυστερησεις...απο νωρις το πρωι της Δευτερας ηδη γινοταν πανικος στη Μπριζ...επισης το αεροδρομιο του Eindhoven δρν λειτουργησε την Δευτερα! Τελικα πηγαμε Αιντχοβεν με ταξι και πεταξαμε την επομενη για θεσ/νικη.Μας βγηκε κομματι ακριβο το ταξιδι αλλα δεν το μετανιωνω...η χιονισμενη Μπριζ μας χαρισε πανεμορφες εικονες και στιγμες!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ηταν τρομερο παντως αυτο που συνεβη στην εθνικη οδο,δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο ουτε και στην Κων/νουπολη που εχουμε πεσει σε κινηση παμπολλες φορες...καμμια μεριμνα, να κλεινουν απλα με ενα περιπολικο την εξοδο για Charleroi και να σου λενε δεν ξερουμε πως θα πατε αεροδρομιο.....φανταζει απιστευτο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ναι,το αεροδρομιο λειτουργουσε κανονικα...απ οτι ακουσα το αλλο αεροδρομιο των Βρυξελλων ειχε προβλημα.
Οι Βρυξέλλες μόνο ένα αεροδρόμιο έχουν. Το Σαρλερουά είναι άλλη πόλη...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
@Eftichia με τρένο θα ήταν καλύτερα; Τι πρόγραμμα ακολουθήσατε τελικά;


Από ό,τι κατάλαβα δεν ήταν κλειστό το αεροδρόμιο.
Κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν στην μεταφορά. Απλά εγώ είπα να αναφέρουμε-ενημερώνουμε και περιπτώσεις που ήταν κλειστά τα αεροδρόμια λόγω κακοκαιρίας πχ Φρανκφούρτη την Κυριακή, για όσους ταξιδεύουν άμεσα για αποφυγή ταλαιπωρίας.

http://www.naftemporiki.gr/story/1303127/frankfourti-akuroseis-ptiseon-logo-tis-kakokairias
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν στην μεταφορά. Απλά εγώ είπα να αναφέρουμε-ενημερώνουμε και περιπτώσεις που ήταν κλειστά τα αεροδρόμια λόγω κακοκαιρίας πχ Φρανκφούρτη την Κυριακή, για όσους ταξιδεύουν άμεσα για αποφυγή ταλαιπωρίας.

http://www.naftemporiki.gr/story/1303127/frankfourti-akuroseis-ptiseon-logo-tis-kakokairias
Πιστεύω ότι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι θα έχουν την πληροφορία πριν από εμάς και πριν από αυτά τα άρθρα. Αν κάποιο μέλος θεωρεί καλό να ανεβάσει μια τέτοια είδηση την ανεβάζει στα Επίκαιρα (και εδώ τελειώνει το οφφ τόπικ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom